"Nem mondanám kapásból, hogy a milleniálisok olyan hű, de nagyon tudnának takarékoskodni. Bőven van azért mit tenni" - mondja a Marketwatchnak Stefanie O'Connell, pénzügyi szakértő és író.
Míg a kutatások jelentős része azt mutatja ki, hogy ez a korosztály többet és hatékonyabban tesz félre a korábbi generációknál, addig a Merrill Edge felmérése teljesen más képet mutat: ugyan 88 százalékuk szándékozik spórolni, de csak 36 százalék akar kevesebbet költeni. Ugyanakkor ők tanultabbak szüleiknél, a felmérések alapján pedig szoros korreláció van az anyagi biztonság és az iskolai végzettség között.
Ráadásul elődeikhez képest ők hajlandók szakmai segítséget is kérni, még úgy is, hogy kifejezetten magabiztos korosztályról van szó. Ha elakadnak, vagy nem tudnak hozzákezdeni a pénzügyi tervezéshez, pénzügyi szakértőhöz fordulnak.
A technológia ezt is megoldja
De ami az Y generáció számára igazán vonzóvá teszi a megtakarítást, az a technológiai forradalom. Ők azok, akiknek semmi kedve pepecselni a takarékszámlákkal, a nyugdíj előtakarékossággal, hanem élvezni szeretnék az életet. Ahhoz, hogy mindkét cél megvalósuljon, leginkább az automatizált szolgáltatások segítenek - mint az egyelőre még csak az Egyesült Államokban használható Mint - amelyek észrevétlenül teszik félre egy bankszámlára a boltban a visszajárót, vagy éppen hónapról hónapra tesznek egy kisebb összeget olcsó, szinte ingyenes ETF-ekbe. Ugyan ezek az appok, szoftverek, többnyire a tengerentúlon és Nyugat-Európában érhetők el, de hamarosan Magyarország is nyit a fintech forradalom egyik legnagyobb vívmánya előtt, és megnyitja az eddig zárt bankokat a harmadik feleknek, akik ilyen szolgáltatásokat nyújthatnak.