Készpénzben és 0 százalékos bankbetétben ülni 10 százalékos inláció mellett...?
A Magyar Nemzeti Bank friss adatai szerint március végén már 6915 milliárd forintot tartott a lakosság készpénzben és csaknem 10 900 milliárdot folyószámlabetétben, miközben az MNB becslése szerint 9-10 százalékos lehet idén az infláció. Ez a pénz az értékének a tizedét elveszítheti a közeljövőben - a napi.hu összeállítása szerint így háztartásonként 450 ezer forintot is bukhatnak az idén a magyarok pusztán azon, hogy nem tesznek semmit a pénzükkel.
A lap azt írja: a statisztikák alapján hiába jutottak hozzá a háztartások februárban mintegy 1000 milliárd forinthoz a családi személyi jövedelemadó-visszatérítések és a 13. havi nyugdíj kifizetése révén, a pénzt kevesen fektették be - a többletet elvihették a kiadások, az emelkedő árak.
Ugrott a készpénzállomány, valutát és OTP-részvényt is sokan vettek
A lakosság pénzügyi vagyona ezzel együtt növekedett, március végére 77 544,7 milliárd forintra. Az egyre emelkedő infláció ellenére sosem látott tempóban nőtt a készpénzben tartott vagyon, ami a háborús helyzetre adott reakció is lehet a háztartások részéről. Ezen belül a valutaállomány is nagyot emelkedett - utoljára a brókerbotrányok idején látott tempóban váltotta át forintját a lakosság keményvalutára.
Csökkent a kötvények állománya, ilyen sem volt nyolc éve. Nagy tempóban váltják vissza a korábban szuperállampapírként emlegetett MÁP Pluszt, kisebb ütemben bővül az inflációkövető PMÁP állománya.
Ehelyett a tőzsde felé fordult nagyon sok kisbefektető: tőzsdei részvényekben 1675 milliárd forintos történelmi rekordra hízott a háztartások állománya. Az árfolyamok esése miatt jó beszállási pontot látnak a magyarok, a napi.hu összeállítása szerint a papírok közül leginkább a 10 ezer forint környékén is kapható OTP-részvényekbe fektet a lakosság - hisznek tehát Csányi Sándor elnöknek, aki szrint szerint részvényeik tőzsdei zuhanását semmi sem indokolja: