Az origo.hu internetes hírportál információi szerint a kormány most készít elő egy olyan javaslatot, amely nem csak egészségtelenül élőket büntetné, de az egészségükre ügyelőket is jutalmazná. A kormány már korábban is tett intézkedéseket a betegek együttműködésének javítása érdekében, ami az a módosítás is alátámaszt, mely szerint a gyógyszerek támogatásában számítani fog, hogy a beteg megfogadja-e az egészségügyi szakemberek gyógyszerszedésre, táplálkozásra és életvitelre vonatkozó javaslatait.
A múlt héten elfogadott módosítás értelmében az a beteg, aki nem követi az orvosa gyógyszerszedési, táplálkozási és életviteli javaslatait, nem kapná meg a gyógyszereire meghatározott teljes állami támogatást, csak annak egy részét, vagyis drágábban jutna hozzá az orvossághoz, mint az, aki tesz az egészségéért.
A beteg-együttműködés kritériumairól a tervek szerint az orvos fogja tájékoztatni az illetékes kormányzati hivatalt, és egy úgynevezett betegségregisztert hoznak létre a páciensek adatainak kezelésére. Az egészségügyi adatokat tartalmazó betegségregisztert, amelyben "személyazonosításra alkalmatlan módon" egy kapcsolati kód fűzi majd össze az ellátott beteg, az egyes ellátási események, köztük a gyógyszer, gyógyászati segédeszköz rendelések adatait.
A betegségregiszterre vonatkozó részletes szabályokat, az egészségügyi adatok kezelésének részletes előírásait és többek között az elektronikus vényre vonatkozó részletszabályokat a miniszter rendeletben állapítja majd meg.
Az [origo]-nak egy névtelenséget kérő államtitkársági forrás elmondta, hogy ezeket az adatokat kellene a későbbiekben bővítenie, illetve egy egységes adatbázisban naprakészen tartania a háziorvosoknak. A kormány célja ezzel az lenne, hogy anyagilag is motiválják a pácienseket az egészségük megőrzésében.
Azok, akik adatokkal bizonyíthatóan tesznek egészségi állapotuk megőrzésért, rendszeresen járnak szűrővizsgálatokra, leadják súlytöbbletüket, illetve leszoknak a dohányzásról, azoknak 2014 után nemcsak a gyógyszerekhez juthatnának teljes állami támogatással, de egészségbiztosítási járuléka is alacsonyabb lenne. Az egészségük megőrzésére törekvőknek járó járulékkedvezmény mértéke egyelőre nem dőlt el, így nem lehet megbecsülni azt sem, hogy ez mekkora kiesést okozna az állami egészségbiztosítási rendszernek.
Az államtitkársági forrás szerint ugyanakkor az állam semmiképpen nem jár rosszul, ugyanis az egész rendszer átalakítása olyan háttérszámításokra épül, amelyek azt bizonyítják, hogy az államnak nagyságrendekkel kevesebbe kerül az egészségmegőrzés ösztönzése, mint amennyit aktuálisan a betegségek kezelésére költ.