Az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét betöltő legfelsőbb bíróság nem foglalt állást és alsóbb szintű jogi ítélkezésre bízta, hogy az egészségbiztosításnak mindenki számára finanszíroznia kell-e a terhességmegszakítást.
Az Obamacare néven ismertté vált egészségbiztosítási törvény egyik rendelkezése szerint az abortuszt finanszírozni köteles valamennyi, az alkalmazottjának egészségbiztosítást fizető munkaadó. A törvénynek ezt a rendelkezését azonban elutasítják az egyházi és a közhasznú vallásos szervezeteknél, amelyek lelkiismereti okokból nem hajlandóak alávetni magukat a törvény e passzusának. Az egyik, apácákat tömörítő karitatív szervezet támadta meg a legfelsőbb bírósághoz benyújtott folyamodványában a törvény e rendelkezését.
Ne bízzák a bírókra a döntést - egyezzenek meg
Bár a döntés megszületésének részletei egyelőre még nem ismertek, a kiszivárogtatott részletek arra engednek következtetni, hogy a beadvány elfogadásához nem volt meg a bírósági szervezetben a többségi szavazat. A bírák ugyanis úgy döntöttek, hogy - tőlük szokatlanul - nem foglalnak állást. Visszaküldték a beadvány elbírálását alacsonyabb szintű jogi fórumhoz, s azt javasolták a feleknek, vagyis a kormányzatnak és a vallásos szervezeteknek, hogy próbáljanak olyan megállapodásra jutni, amely figyelembe veszi a vallásos szervezetek és emberek lelkiismereti megfontolásait és szabad vallásgyakorlatának jogát, de ugyanakkor garantálja azt is, hogy a nők "teljes és másokkal egyenrangú" egészségbiztosítást kapjanak a terhességmegszakítás esetében is.
Aki nem akarja, annak most sem kell fizetnie
A döntés kihirdetése után a Fehér Ház szinte azonnal és elégedetten reagált: Barack Obama elnök szóvivője, Josh Earnest szerint "ez lehetővé teszi nők milliói számára szerte az országban, hogy hozzájussanak a szükséges egészségügyi ellátáshoz".
Az Obamacare egyébként lehetővé teszi az abortusz finanszírozásával egyet nem értő - azt lelkiismereti okok miatt elutasító - munkaadóknak, hogy egészségbiztosítási szerződéseikbe ne "vegyék bele" abortusz-költségek fedezését, ehhez elegendő csak hivatalosan jelezniük ezt az illetékes hatóságoknak, s a költségeket átvállalják a biztosítótársaságok és az egészségügyi szolgáltatók. Egyes vallási szervezetek azonban még ezt is soknak tartják, mert szerintük ez is alapvetően ellentmond az általuk vallott értékrendnek.
Majd Trump elintézi?
A szinte biztosan republikánus elnökjelölt egyébként korábban ebben a témában is tett botrányos kijelentést, igaz, később már jelezte, máshogy kellene fogalmaznia >>