Az osztálykirandulas.hu internetes portál szerint 2017-ben a legnépszerűbb osztálykirándulás helyszín egyértelműen a Velencei-tó és a közvetlenül a partján fekvő települések lettek, míg a második helyre Balatonfüred, a dobogó legalsó fokára pedig Esztergom került, ezt közölte a K&H Bank a Privátbankár.hu-val. A gyerekeknek ugyanakkor valószínűleg teljesen mindegy hová mennek– a lényeg, hogy 1-2 napot szüleik nélkül, önállóan töltsenek és ez jó alkalmat ad arra is, hogy egyedül helyt álljanak a pénzügyekben.
A gyerekek ugyanis általában élvezik, hogy beoszthatnak bizonyos mennyiségű pénzt, és kivételesen nem a szüleik mondják meg, hogy mit vagy mit ne vegyenek. Ilyenkor azt is könnyebben belátják, hogy bizony nem telik mindenre, mivel nem a szülők feneketlennek gondolt pénztárcájából kell állni az édességeket és chipseket, vagy egyéb apró szuveníreket.
Hogyan ne legyen az osztálykirándulás pénznyelő?
Természetesen így, hogy lekerül a kontroll, a gyerek a saját bőrén tapasztalja meg, hogy mi történik, ha már előre elherdálja az egész napra kapott zsebpénzt. Következetességgel és néhány jó tanács betartásával azonban segíthetünk, hogy a felelősség ne menjen a szórakozás kárára. Egyebek mellett a K&H kommunikációs ügyvezető igazgatója, Horváth Magyary Nóra szerint fölösleges egy kisebb vagyonnal elküldeni a gyereket, egy napra egy ezres bőven elég fagyira és egy üdítőre. A több napos kirándulásokra lehet emelni ezt az összeget.
Fontos, hogy mindenképp rákérdezzünk, hogy vigyen-e, vihet-e egyáltalán pénzt a gyerek, ez különösen az alsó osztályosoknál kérdés. Ugyanis lehet, hogy senki más nem visz és elképzelhető, hogy nem is engedi a pedagógus, hogy vásároljanak, például megoldják a fagyizást osztálypénzből. A megmaradt pénzt is egyeztessük le a gyerekkel: döntsük el, hogy vissza kell-e adnia, vagy megtarthatja. Ez különösen a kuporgatós gyerekeknél fontos, van aki ugyanis inkább egész nap szomjazik, ha megtarthatja a kapott összeget és elteheti valami fontosabbra.
Ismerjük a gyerek képességeit!
Értelemszerűen nem árt tisztában lenni a számokkal, ha zsebpénzről van szó, így ugyanis elkerülhető, hogy átverjék a gyereket, és tudni fogja, hogy mire elég a pénze. Így elkerülhetők azok a kellemetlen helyzetek is, hogy a pénztárnál derüljön ki, hogy nem elég a pénze, vagy a kasszától távozva döbbenjen rá, hogy rosszul adtak vissza.
Érdemes azt is tisztázni, hogy kiket szabad – vagy érdemes-e – meghívni egy fagyira, csokira. Természetesen előfordul, hogy egy barát megszorul, vagy valakin megesik a csemeténk szíve, de érdemes felkészíteni arra, hogy vannak, akik kifejezetten kihasználják ezt a helyzetet. Ezt is érdemes figyelembe venni az összeg megállapításánál. Emellett készítsük fel a csemetét a tukmálós boltosokra is – ne hagyja magát rábeszélni olyasmire, amit nem akart megvenni.
Hogyan és mennyi zsebpénzt adjunk a hétköznapokban?Ma minden harmadik magyar családban divat zsebpénzt osztani, amelynek összege életkoronként változik. Az egész kicsiknek nyilván kevés pénz dukál, míg a nagyobbak nem csak az iskolai büfére, de házimunkáért és ajándékba is kaphatnak pénzt. De jó ötlet-e ez, és hogyan taníthatjuk meg a gyereket a pénz kezelésére? A Privátbankár.hu cikkéért kattints ide! >>> |