(Fotó: Pixabay) |
Aki korábban megy nyugdíjba, az is tovább dolgozhat
A Nők40 programmal kapcsolatos kérdésekről, az erről szóló változásokról tartott a napokban konferenciát a NEXON bérszámfejtéssel foglalkozó vállalat. A konferenciáról kiadott összefoglaló szerint természetesen az a nő is folytathat kereső tevékenységet, aki a kedvezménnyel élve korábban nyugdíjba vonult.
2019. január 1-től csak személyi jövedelemadót kell fizetnie annak, aki a nyugdíj mellett munkaviszonyba lép - magyarán a kedvezményes nyugdíjba vonulást választó női munkavállalók esetében is 14 százalékkal kevesebbet vonnak le a bruttó bérből. Mivel az így szerzett jövedelem után nem kell nyugdíjjárulékot fizetni, ezért nincs semmilyen felső kereseti korlát.
A munkáltatónak nem kell tudnia arról, hogy nyugdíjba készülünk
A Nők40 program esetében újdonság, hogy a feltételeket elérő nőknek nem kell előre a munkaadó orrára kötni, hogy élni kívánnak a kedvezményes lehetőséggel. Akinek megvan az előírt szolgálati ideje, az a hatóságnál önállóan elindíthatja a folyamatot, a munkáltató közreműködése nélkül - és elég, ha csak annak végén jelzi a munkáltatójának, hogy nyugdíjba vonul. Nem kell (a közszféra kivételével) a munkaviszonyt sem megszüntetni, viszont a nyugdíj megállapításáról, – így a nyugdíjasnak minősülő munkavállalói státusz bekövetkeztéről – tájékoztatni kell a munkáltatót.
Nők40: A gyereknevelés is beleszámít Továbbra sincs sok lehetőség arra, hogy a nyugdíjkorhatár elérése előtt nyugdíjba vonuljunk: öregségi nyugdíj a jövőben is csak a teljes nyugdíjkorhatár betöltésétől állapítható meg. Egyedül a negyven év jogosultsági idővel rendelkező nők (Nők 40) jelentenek kivételt. Az a nő, aki a kereső tevékenységgel és a gyermekneveléssel összesen legalább 40 év jogosultsági időt szerzett, az életkorától függetlenül nyugdíjba vonulhat. A feltételnek eleget tevő jogosultak teljes összegű öregségi nyugdíjat kapnak. A 2011-ben bevezetett Nők40 programmal a hosszú munkaviszonnyal rendelkező nők esetében a kettős – családi és munkahelyi – szerepvállalás ellátását igyekezett megkönnyíteni a kormány. Nagycsaládosoknak is léteznek kedvezmények, amelyek értelmében a jogosultsági idő saját háztartásban nevelt öt gyermek után egy évvel, minden további gyermek esetén további egy-egy évvel, de összesen legfeljebb hét évvel csökkenhet. |
Ilyen fizetések mellett megéri tovább dolgozni
Nemrég az Mfor.hu is foglalkozott a Nők40 programmal, azt feszegetve, mennyi nyugdíjat veszít az, aki igénybe veszi a program által biztosított kedvezményt. A Munkaerőpiaci Tükör egyik tanulmánya szerint az elmúlt években kialakult bérrobbanás miatt anyagilag sokkal jobban megéri elhalasztani a nyugdíjba vonulást, mint élni a Nők40 programmal - aki pár évvel hamarabb megy nyugdíjba, a számítások szerint jelentős összeget veszíthet.
A cikk szerint az egyre fokozódó munkaerőhiány függvényében a Nők40 program már szinte el is veszítette eredeti célját. A kormány ugyanis a hiány megoldását részben a nyugdíjasok visszatérésétől reméli, ezért több könnyítésről is rendelkezett a foglalkoztathatóságuk érdekében - ha viszont a nyugdíjas személy visszatér a munka világába, az nem összeegyeztethető azzal a fentebb is vázolt céllal, hogy a nők 40 év munkaviszony után a családban betöltött szerepükben teljesedjenek ki.
Ugyanakkor szintén az Mfor.hu írt az Új Egyenlőség honlapján megjelent másik tanulmányról, ahol Gerencsér László arra jutott, hogy ha valaki igénybe veszi a Nők 40-nel lehetővé tett korhatárkedvezményt, akkor lényegesen alacsonyabb nyugdíjat kap élete végéig, mint amennyit a korhatár elérésekor történő nyugdíjba menetel esetén kapna. A szerző egy táblázatban is bemutatta a veszteséget:
Családtámogatás, nem nyugdíjpolitikai kérdés?
A témában az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára is megszólalt a napokban. Rétvári Bence azt mondta, fontos volt bevezetni a nők negyven év munkaviszony, illetve gyermeknevelés utáni nyugdíjba vonulását lehetővé tevő programot, amit az is mutat, hogy a 2011-es bevezetés óta összesen 241 ezren vették igénybe ezt a kedvezményt. Rétvári szerint a program a kormány azon alapértékét tükrözi, hogy a leginkább azokat kívánják támogatni, akik munkát is vállalnak és gyermeket is nevelnek. Ez a program sokkal inkább családtámogatási intézkedés, mintsem nyugdíjpolitikai lépés, mivel a családoknak segít abban, hogy például a nagymama részt vállalhasson az unokák nevelésében. Nem beszélt azonban arról, hogy ennek a célnak mennyire ellentmond az a fentebb vázolt törekvés, hogy a nyugdíjasok munkába visszatérését minél inkább elősegítsék.