Törökország, Alanya, fotó: Wikimedia Commons, Bestalex |
Nemrég szavazást kezdeményeztünk olvasóink körében (a címoldalon jobbra lentebb), hogy melyik országban tartanának leginkább terrortámadástól nyaralás közben. Július 19-án délben az élen Törökország állt 28 százalékkal, de Franciaország 25 és Egyiptom 20 százaléka is eléggé figyelemre méltó. (Csak egy választ lehetett bejelölni.) Legutóbb, alig pár napja Egyiptomból jött hír támadásról, két német turistát késeltek meg Hurghada-ban.
A magyar Külgazdasági és Külügyminisztériumnak van egy listája, amin utazásra nem javasolt térségek vannak, bő 40 terület. Ezek nem feltétlenül országok, Egyiptomban például csak a Sínai-félsziget van a listán, az ország többi része nem, Törökországban pedig a szíriai határ melletti déli területek. Európából csak Koszovó egy része szerepel.
No go-zónák tömege
De van egy második lista is, amelyet úgy hívnak, hogy „fokozott biztonsági kockázatot rejtő” országok és területek. A leírás szerint javasolják, hogy a polgárok „különös körültekintéssel készüljenek fel utazásukra, tanúsítsanak fokozott elővigyázatosságot az utazás idején, illetve lehetőség szerint, a körülmények javulásáig egyes helyekre való utazásukat halasszák későbbre”.
Ez is nagyon úgy hangzik, mint egy „no go”-lista, mintha eltanácsolnák az embert, ezek után nemigen van kedve ezeken a helyeken nyaralni a megfáradt dolgozónak. Márpedig ezen a listán Egyiptom és Törökország, vagy például Tunézia teljes területe szerepel. Európai országok nemigen, kivéve Macedónia egyes területei és Oroszország kaukázusi részei, Szerbia déli széle és Ukrajna.
A német lista rövidebb
Urlaub. Szabadság. A németek számára egy már-már szent dolog, szinte mindenki megy, és egész évben erre készül. Amikor valamilyen támadás történik, vagy csak meghiúsítanak egyet a hatóságok, a német sajtót azonnal ellepik az olyan cikkek, minthogy ez vagy az az ország mennyire biztonságos vagy veszélyes, illetve vissza lehet-e mondani a már lefoglalt utakat (általában nem lehet).
A német külügyi hatóságnak jelenleg 25 országra vagy azok egy részére van érvényes utazási figyelmeztetése, köztük szerepel Egyiptom („részleges figyelmeztetéssel”), de Törökország nem.
Törökország megjárta
A német Handelsblatt szerint Törökországban tavaly 36,2 millióról 25,4 millióra esett a nyaralók száma, ezen belül a németeké 5,6-ról 3,9-re (Mindkettő nagyjából 30 százalékos visszaesés.) A lap által megkérdezett fiatalok nagy része, 77 százaléka úgy gondolta, hogy semmiképp sem szeretne Törökországban nyaralni.
Nem csoda, Erdogan elnök maga jelentette ki tavasszal, hogy egyetlen európai sem lesz biztonságban – elvileg a terrorizmus terjedését jósolta ezzel az EU külpolitikája miatt, de voltak, akik fenyegetésnek vették. Törökország már csak a Németországban élő törökök nagy száma miatt is folyton szerepel a német sajtóban, a két ország viszonyának romlása miatt tele van minden a róla szóló negatív hírekkel. ma példáu8l a német külügyminiszternek kellett megszakítania a szabadságát a törökök miatt. (Emberi jogi aktivisták bebörtönzése kapcsán.)
Elhagyott piramisok
„Az egyiptomi magányos piramisok” címmel írt az egyiptomi turizmusról az Al-Jazeera (Al-Dzsazíra). Tavaly az ENSZ (UNWTO) adatai szerint a törökországinál is sokkal jobban visszaesett az egyiptomi idegenforgalom, a 2015-ös 14,7 millió látogatóról 5,4 millióra. Idén először fellendülés jelei mutatkoztak, majd az Alexandriában és Tantrában kopt templomok ellen elkövetett támadások után megint összezuhant. A változás szemmel látható, a piramisoknál alig járkálnak turisták.
Spanyolország a béke szigete?
A politikai helyzet egyik nagy haszonélvezője a turizmusban eddig Spanyolország volt, amely – legalábbis az utóbbi években – nem került az újságok címlapjára a terror miatt. Június 30-án azonban bejárta a sajtót a hír, hogy terrortámadást terveztek ás hiúsítottak meg Mallorcán (Baleári-szigetek) is.
Pedig ez nem minden előzmény nélkül való volt, akadt pár egyéb baljós jel, például egy szélsőséges 2016 tavaszi letartóztatása. Az idén nyáron egyébként majdnem másfélszeresére növelték a biztonsági erők számát a szigeten. (Spanyolországban, Madridnál 2004-ben Európa egyik legsúlyosabb terrortámadását követték el, vonatokat robbantottak sorozatban, 197 halottal és több mint 2000 sebesülttel.)
Egy felmérés szerint a németek körében idén Olaszország, az USA, a német belföldi turizmus, Spanyolország, Hollandia szerepelnek a legkedveltebb célpontok között. Törökország még így is a hetedik, Egyiptom azonban fel sem fért a listára. Bulgária, Horvátország és Görögország van a 8., 9. és 10. helyen.