1p
A pénzügyek világa annyira bonyolult, gyorsan változik, a pénzügyi ismertetek oktatása pedig annyira hiányos – ha van egyáltalán –, hogy sokaknak kell felnőtt fejjel okosodniuk. A Handelsbaltt.com tizenöt pontos listája tanácsokat ad ahhoz, hogy addig is a legnagyobb hibákat elkerüljük, mi pedig ezeket bővítettük és a hazai viszonyokra adaptáltuk.

1. Oszd meg, és uralkodj

A kockázatot meg kell osztani különböző befektetések között, így ha az egyik be is dőlne, legalább a többiben megmarad a pénzünk. Ne tegyen tőkéje harmadánál többet egy egyedi befektetésbe, ossza meg (ezt hívják szakszóval úgy, hogy diverzifikáció). De a diverzifikáció módja, mértéke sem mindegy. Nem jó ugyanolyan befektetésfajtán belül kombinálni, például háromféle hazai részvényt vagy háromféle hazai államkötvényt venni, ezek között is veszélyes megosztani a tőkénket mert kockázatuk nagyon hasonló – teszi hozzá a Privátbankár.

2. Óvakodjunk a hitelektől

A német forrás azt mondja, ha egy ingatlan mellé rögtön egy hitelt is kínálnak, azonnal konzultáljon ügyvédjével. Nálunk is elmúlt a hitelbőség kora, de a hitelhez hasonló hatást válthatnak ki a tőkeáttételes befektetések – határidős BUX, certifikát, lombardhitel, tőkeáttételes ETF – is, duplázva vagy többszörösére növelve a hozam lehetőségét, de a veszteség esélyét is. Óvatosság, óvatosság, óvatosság javasolt – az ilyen üzleteken könnyű elbukni a teljes saját tőkénket, vagy annál is többet.

3. Kérdezzünk meg másokat is

Legalább még egy szakembert kérdezzen meg, mielőtt egy nagyobb befektetésbe belevág – írja a Handelsblatt.com. Hozzátehetjük, hogy a Google is a mi barátunk, valamint különböző szaklapok, internetes blogok és fórumok, sok információt szerezhetünk magunk is, bár az internet gyakran pontatlan, megbízhatatlan, nem árt alapos munkát végezni.

4. Olvassuk el a szerződéseket

A szerződésben foglaltak lesznek később az irányadók, nem pedig az, amit egy ügynök szóban összehord. (Ehhez kapcsolódik majd a 13. pont is, mert a kibocsátási tájékoztatók, prospektusok sok esetben a szerződés részét képezik.) Vegye a fáradságot, és olvassa el, sok kellemetlenségtől megóvhatja magát.

5. Tódító ügynök

Ha az ügynök olyan számpéldákat mutat, amelyek szerint a befektetés önmagát fianszírozza (például kitermeli a rá adott hitel kamatát), szinte biztos, hogy Ön túlzott kockázatot fog vállalni. Inkább maradjon távol az ilyen ügyletektől, sőt meneküljön.

6. Ingatlannal csak nagyon óvatosan

Ha befektetési céllal szeretne ingatlant vásárolni, legyen nagyon óvatos. Járja körül, hogy hogyan, kinek, mióta, mennyiért is van kiadva az az ingatlan.

7. Az épület állapota

Mielőtt egy ingatlant megvásárolna, feltétlenül látogassa meg ls nézze meg, milyen műszaki állapotban van. (Hozzátehetjük, hogy ezt napvilágnál tegyük meg, és ne este – nagyon nagy lehet a különbség, milliókat érhet.)

8. Alkalmazzunk ügyvédet, adótanácsadót

Bármely kétely esetén inkább kérdezzen meg egy erre specializálódott ügyvédet a kockázatokról, esetleges rejtett trükkökről,  illetve adótanácsadót az adócsökkentési lehetőségekről.

9. Nézzünk a jövőbe

Először a kockázatokat tekintse át, és csak azután az elérhető hozamokat. Ne csak a maximálisan elérhető hozamot, hanem a maximális, a legrosszabb esetben bekövetkező veszteséget is mérje fel. Gondolja végig, mikor lesz legközelebb szüksége az adott pénzösszegre, és hogyan fog majd tudni hozzájutni, milyen feltételekkel, költségekkel, árfolyamon, esetleges veszteséggel.

10. Időzavarban ne

Inkább szalassza el a kínálkozó lehetőséget, minthogy időzavarban elhamarkodott döntést hozzon, és később megbánja, veszteségek érjék.

11. Csak az érthetőt vegyük

Csakis olyan befektetési termékeket vásároljon, amelyek működését megérti. Banálisan hangzik, de rengeteg alkalommal előfordul az ellenkezője. (Főleg olyankor, ha mások tanácsára, banki alkalmazottakra, brókerekre, biztosítási ügynökökre hallgatunk, és nem nézünk utána a dolgoknak.)

12. Kérjük el írásban

Ha egy tanácsadó, ügynök váltig álítja, hogy a befektetés biztonságos, kérje, hogy adja írásba. Ha ezt nem teszi, kibúvókat keres, akkor inkább hozzá se nyúljon az adott befektetéshez.

13. Olvassunk szabályzatot

Az értékpapíroknál kibocsátási tájékoztatót, az alapoknál kezelési szabályzatot kell készítenie a kibocsátónak, ezeket érdemes elkérni, a szerződés részét képezik, alá is íratják az ügyféllel, hogy megismerte. Többnyire nagyon hosszúak, de legalább a kockázatokról szóló fejezetet olvassuk el.

14. Telefonbetyárok kíméljenek

Ha telefonon kapnak kéretlen befektetési ajánlatot, azonnal tegyék le a kagylót. (Úgy látszik a németeknek különösen rossz tapasztalataik vannak ezzel.)

15. Kérjük el a jegyzőkönyvet

Külföldön a befektetési tanácsadásról jegyzőkönyvet kell kitölteni, ezért a lap azt javasolja a polgároknak, hogy ezt kérjék el, és ellenőrizzék a tartalmát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Nagyon sok hitelt kellett felvenniük a magyar családoknak, a bankok is megmozdultak
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:38
Történelmi magasságokban járt januárban a személyi kölcsönökben felvett összeg, lassan azért ezen a piacon is csökkennek a kamatok, de nem minden pénzintézetnél.
Személyes pénzügyek A vagyonunk biztos a családtagjainkhoz kerül, ha történik velünk valami? A Klasszis Klubban kiderül
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 08:11
Bizalmi vagyonkezelés vagy vagyonkezelő alapítvány, netán private banking? Szerencsére ma már szélesebb palettáról választhatnak azok, akik azt szeretnék, hogy haláluk esetén se vesszen el a vagyonuk, ahhoz mindenekelőtt a családtagjaik maradéktalanul hozzájussanak. Lapcsoportunk ma 17 órakor kezdődő Klasszis Klub Live! rendezvényének második panelbeszélgetésén e témát járjuk körbe meghívott szakértőinkkel. Regisztráljon és jöjjön! 
Személyes pénzügyek Adókedvezményt kellene adni azoknak a cégeknek, amelyek támogatják munkavállalóik hosszútávú megtakarításait
Privátbankár.hu | 2024. március 25. 13:54
A modern társadalmakban a magyar gyakorlattal ellentétben a nyugdíjrendszer legalább három lábon áll. A felelősséget ennek az ellátásnak a működtetéséért az állam, a munkaadó és a munkavállaló együtt vállalja. Ide kellene eljutni. Jelenleg itthon a munkáltatói nyugdíjpillér teljesen hiányzik. A Nyugdíjszerviz legutóbbi adásában Dr. Farkas András a Nyugdíjguru News szerkesztője, alapítója, Karácsony Mihály, a nyugdíjas parlament elnöke és Dr. Horváth Zsófia az MBH Gondoskodás Nyugdíjpénztár üzletfejlesztési vezetője elemezte a magyar nyugdíjrendszer sajátosságait.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! - 2024 tavasz, 2. forduló 1. nap
Privátbankár.hu | 2024. március 25. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Veszprém, Tolna, Vas, Fejér és Pest vármegyei csapatoknak!
Személyes pénzügyek Akár 7 milliót is bukhatunk egy rosszul kiválasztott hitelen
Privátbankár.hu | 2024. március 12. 10:09
Mutatjuk, mennyit kell most fizetni havonta egy lakáshitelért, hatalmas különbségek vannak. És nem mindenkinek ugyanaz a bank adhatja a legjobb ajánlatot.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! 2024 tavasz - 1. forduló
Privátbankár.hu | 2024. március 12. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! 2024 tavaszi diákverseny 1. fordulója a gimnáziumok diákjainak!
Személyes pénzügyek Mennyit ér egy Kossuth-fotó?
Kenessei András | 2024. március 9. 18:26
Ezt a kérdést igazán nem könnyű megválaszolni, hiszen nagyon sok, előzetes feltétele van. Csak néhány, kisegítő kérdést tegyünk fel hozzá! Milyen fotó? Mikor készült? Ki fotózta? Milyen állapotban van (mármint a kép)? Hol és hogyan lehet hozzáférni? És így tovább. Úgyhogy mindenekelőtt adjuk meg a választ könnyítő információt: ez a fotó árverési anyag, az antikvarium.hu 21. online árverésén volt hozzáférhető 222 további tétel társaságában. E tételek kivétel nélkül dedikált könyvek, kéziratok és fényképek voltak, és kivétel nélkül elkeltek.
Személyes pénzügyek Rövid távon megelőzték a bankbetétek az állampapírokat
Privátbankár.hu | 2024. március 8. 10:14
Az állampapírok korábban legyőzhetetelen befektetési formának tűntek. Azonban a csökkenő infláció alaposan átrendezte a viszonyokat.
Személyes pénzügyek Jobban keresik a magasabb összegű lakástakarékokat
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 17:16
Az ügyfelek több mint 61 százaléka a lehető legmagasabb összegben, vagyis havi 50 ezer forintos konstrukcióval indít lakástakarékot az Online Navigátor Kft. adatai szerint, akik az általuk közvetített Erste lakástakarék szerződések megoszlását mutatja be.
Személyes pénzügyek Sérül az Alaptörvényben biztosított szociális biztonsághoz való jog
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 11:02
A csökkenő népességszám és a társadalom idősödése miatt egyre nagyobb terhet jelent az aktív korú lakosságnak az időskori ellátórendszer fenntartása. Míg 1980-ban 20,9 százalék, addig 2022-ben már 31,7 százalék volt az időskorú népesség aktív korú népességhez viszonyított aránya. Folytatódik laptársunk, szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Piac&Profit, valamint az Oltalom Rádió közös műsora, a Nyugdíjszerviz Dr. Farkas Andrással és Karácsony Mihállyal. Magyarország első szolgáltató podcastja, ahol minden érintett választ kaphat kérdéseire. Egy műsor, amelynek témái előbb-utóbb minden családban előkerülnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG