1. Oszd meg, és uralkodj
A kockázatot meg kell osztani különböző befektetések között, így ha az egyik be is dőlne, legalább a többiben megmarad a pénzünk. Ne tegyen tőkéje harmadánál többet egy egyedi befektetésbe, ossza meg (ezt hívják szakszóval úgy, hogy diverzifikáció). De a diverzifikáció módja, mértéke sem mindegy. Nem jó ugyanolyan befektetésfajtán belül kombinálni, például háromféle hazai részvényt vagy háromféle hazai államkötvényt venni, ezek között is veszélyes megosztani a tőkénket mert kockázatuk nagyon hasonló – teszi hozzá a Privátbankár.
2. Óvakodjunk a hitelektől
A német forrás azt mondja, ha egy ingatlan mellé rögtön egy hitelt is kínálnak, azonnal konzultáljon ügyvédjével. Nálunk is elmúlt a hitelbőség kora, de a hitelhez hasonló hatást válthatnak ki a tőkeáttételes befektetések – határidős BUX, certifikát, lombardhitel, tőkeáttételes ETF – is, duplázva vagy többszörösére növelve a hozam lehetőségét, de a veszteség esélyét is. Óvatosság, óvatosság, óvatosság javasolt – az ilyen üzleteken könnyű elbukni a teljes saját tőkénket, vagy annál is többet.
3. Kérdezzünk meg másokat is
Legalább még egy szakembert kérdezzen meg, mielőtt egy nagyobb befektetésbe belevág – írja a Handelsblatt.com. Hozzátehetjük, hogy a Google is a mi barátunk, valamint különböző szaklapok, internetes blogok és fórumok, sok információt szerezhetünk magunk is, bár az internet gyakran pontatlan, megbízhatatlan, nem árt alapos munkát végezni.
4. Olvassuk el a szerződéseket
A szerződésben foglaltak lesznek később az irányadók, nem pedig az, amit egy ügynök szóban összehord. (Ehhez kapcsolódik majd a 13. pont is, mert a kibocsátási tájékoztatók, prospektusok sok esetben a szerződés részét képezik.) Vegye a fáradságot, és olvassa el, sok kellemetlenségtől megóvhatja magát.
5. Tódító ügynök
Ha az ügynök olyan számpéldákat mutat, amelyek szerint a befektetés önmagát fianszírozza (például kitermeli a rá adott hitel kamatát), szinte biztos, hogy Ön túlzott kockázatot fog vállalni. Inkább maradjon távol az ilyen ügyletektől, sőt meneküljön.
6. Ingatlannal csak nagyon óvatosan
Ha befektetési céllal szeretne ingatlant vásárolni, legyen nagyon óvatos. Járja körül, hogy hogyan, kinek, mióta, mennyiért is van kiadva az az ingatlan.
7. Az épület állapota
Mielőtt egy ingatlant megvásárolna, feltétlenül látogassa meg ls nézze meg, milyen műszaki állapotban van. (Hozzátehetjük, hogy ezt napvilágnál tegyük meg, és ne este – nagyon nagy lehet a különbség, milliókat érhet.)
8. Alkalmazzunk ügyvédet, adótanácsadót
Bármely kétely esetén inkább kérdezzen meg egy erre specializálódott ügyvédet a kockázatokról, esetleges rejtett trükkökről, illetve adótanácsadót az adócsökkentési lehetőségekről.
9. Nézzünk a jövőbe
Először a kockázatokat tekintse át, és csak azután az elérhető hozamokat. Ne csak a maximálisan elérhető hozamot, hanem a maximális, a legrosszabb esetben bekövetkező veszteséget is mérje fel. Gondolja végig, mikor lesz legközelebb szüksége az adott pénzösszegre, és hogyan fog majd tudni hozzájutni, milyen feltételekkel, költségekkel, árfolyamon, esetleges veszteséggel.
10. Időzavarban ne
Inkább szalassza el a kínálkozó lehetőséget, minthogy időzavarban elhamarkodott döntést hozzon, és később megbánja, veszteségek érjék.
11. Csak az érthetőt vegyük
Csakis olyan befektetési termékeket vásároljon, amelyek működését megérti. Banálisan hangzik, de rengeteg alkalommal előfordul az ellenkezője. (Főleg olyankor, ha mások tanácsára, banki alkalmazottakra, brókerekre, biztosítási ügynökökre hallgatunk, és nem nézünk utána a dolgoknak.)
12. Kérjük el írásban
Ha egy tanácsadó, ügynök váltig álítja, hogy a befektetés biztonságos, kérje, hogy adja írásba. Ha ezt nem teszi, kibúvókat keres, akkor inkább hozzá se nyúljon az adott befektetéshez.
13. Olvassunk szabályzatot
Az értékpapíroknál kibocsátási tájékoztatót, az alapoknál kezelési szabályzatot kell készítenie a kibocsátónak, ezeket érdemes elkérni, a szerződés részét képezik, alá is íratják az ügyféllel, hogy megismerte. Többnyire nagyon hosszúak, de legalább a kockázatokról szóló fejezetet olvassuk el.
14. Telefonbetyárok kíméljenek
Ha telefonon kapnak kéretlen befektetési ajánlatot, azonnal tegyék le a kagylót. (Úgy látszik a németeknek különösen rossz tapasztalataik vannak ezzel.)
15. Kérjük el a jegyzőkönyvet
Külföldön a befektetési tanácsadásról jegyzőkönyvet kell kitölteni, ezért a lap azt javasolja a polgároknak, hogy ezt kérjék el, és ellenőrizzék a tartalmát.