A pénztár szerint a jogszabályok által jelenleg megszabott működési feltételekkel nem garantálható a tagok nyugdíjcélú megtakarításának biztonságos és hosszú távon tervezhető, kiszámítható kezelése. Kötelező tagdíjbevételek hiányában a magánnyugdíjpénztári ágazat további fenntartása olyan plusz terhet jelentene a tagságnak, amely mellett a pénztári megtakarítás a tagok számára már nem feltétlenül lenne jövedelmező. A működési költségek törvényben megszabott alacsony plafonja miatt több pénztár kényszerült arra, hogy a tagságtól önkéntes alapon tagdíjat szedjen, melyet működése fenntartására költhet.
A magánpénztári ágazat jogutód nélkül megszűnik, de figyelem, az önkéntes magánnyugdíjpénztárat ez egyáltalán nem érinti.
Mi lesz a vagyonnal?
A végelszámolás nem befolyásolja a normál működést, a tagok nyugdíjpénztári megtakarításait - a végelszámolás teljes tartama alatt - a pénztár továbbra is a jogszabályok maradéktalan betartása mellett kezeli. Változatlanul működik a szolgáltatások teljesítése is (pl. nyugdíjba vonulás vagy halál esetén). A végelszámolási időszakban viszont nincs lehetőség magánnyugdíjpénztári belépésre, és más pénztárba való átlépés esetén a tagok vagyona a végelszámolást követően kerülhet átadásra az átvevő pénztárnak. A végelszámolás kezdő időpontja előtt, azaz a 2012. június 30-ig kezdeményezett átlépések esetén az átléptetés a megszokott formában történik.
Két lehetősége van a tagoknak
A más pénztárba átlépni szándékozók 2012. június 30-ig beérkező átlépési kérelmére a korábbi szabályok érvényesek, azaz nem kell megvárniuk a végelszámolás lezárását a tagi vagyon átadásához. |
A megmaradt tagok előtt két lehetőség van: vagy másik pénztárat választanak, vagy visszalépnek az állami rendszerbe. Akik maradnak, csak egy másik nyugdíjpénztárat választanak, azokat az Aegon legkésőbb július 31-ig értesíti (ezen az oldalon és levélben is) a nyilatkozattétel pontos módjáról.
Átlépés esetén a tagság jogilag a másik pénztár befogadó nyilatkozatának napjával kezdődik, de az egyéni számlán nyilvántartott vagyon a végelszámolás befejezésével kerül átutalásra a befogadó pénztárnak.
A tagok dönthetnek úgy is, hogy visszatérnek a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerébe. Ehhez tulajdonképpen semmit sem kell tenniük. Ugyanis amennyiben a pénztártag a megadott határidőig nem nyilatkozik a más pénztárba történő átlépéséről, akkor visszaléptetésre kerül a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe és a számláján levő vagyont átutaljuk az államnak.
Lesz-e reálhozam?
Jelenleg még elfogadásra vár az a jogszabály módosító indítvány, amely alapján az így visszalépő tagok - a korábbi szabályozással ellentétben - jogosultak lesznek a reálhozamra és a tagdíjkiegészítés összegének felvételére, vagy annak önkéntes nyugdíjpénztárnál vezetett tagi számlán, vagy a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerben létrejövő egyéni számlán történő jóváírására.
Az új szabály szerint - amennyiben az elfogadásra kerül - a tagok kérhetik a visszalépő tagi kifizetés (reálhozam, tagdíjkiegészítés) átutalását. Amennyiben a tag erről nem rendelkezik, úgy azt a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapba kell a pénztárnak utalnia.
A végelszámolás folyamatát mindvégig ellenőrzik a hatóságok (pl. PSZÁF), és a jogszabály alapján a végelszámolás befejezése is csak a PSZÁF engedély birtokában történhet meg.