Itália legnagyobb vonzereje éppen abban áll, hogy sokszínű, ezért egy élet alatt sem lehet megunni. Az örök várostól a nyugodt, vidékies Friuli Venezia Giuliáig, a kúl divatfővárostól, Milánótól a vad romantikát és kortalanságot sugárzó Szicíliáig minden régió mással lep meg.
Nem is kell ide turisztikai pr meg hírverés, a turisták sok helyütt egymás lábát tapossák így is.
A Comói-tó bája visszafogott, arisztokratikus eleganciájából fakad.
Olaszország harmadik legnagyobb tavának átlagos mélysége 145 méter, de van ahol 410 méter – ezzel Európa legmélyebb állóvize. Kialakulását a környező gleccserek fáradhatatlan munkájának köszönheti. Ez a folyamat bizonyára felgyorsul az elkövetkező években, a globális felmelegedésnek köszönhetően.
Világsztárok és hátizsákos túrázók
Aki teheti, elő- vagy utószezonban érkezzen, mert főszezonban nagy a tömeg, és az árak is magasabbak. A kápolnák, kilátópontok, hangulatos kisvárosok és trattoriák kedvéért hátizsákos túrázók ugyanúgy érkeznek ide, mint világsztárok. Csak éppen másutt laknak.
A környék újkori reneszánszát a filmforgatásoknak, de leginkább George Clooney-nak köszönheti. Az amerikai filmsztár annyira beleszeretett a tájba, hogy 2002-ben megvette magának a 18. századi Villa Oleandrát Laglio városkában. Azóta pedig Brad Pitt, Matt Damon, Julia Roberts, Jennifer Aniston, Bill Gates és Antonio Banderas is a visszatérő látogatók között van.
Az utóbbi 20 évben jócskán megnőtt a közeli milánói reptér forgalma, egyre-másra szállnak le magángépek és fapadosok is.
Ha már villa, legyen kettő!
A hajdani álmos kis községbe a sztár jelenléte akkora tömegeket vonzott, hogy az felkavarta az ottani életet. Emiatt a polgármester rendeletet hozott arról, hogy 20 eurótól induló bírsággal sújtja a több mint 3 fős csoportosulásokat a Villa Oleandra környékén. Az persze más kérdés, hogy a hajcihő mennyire jól jött a turisztikai szolgáltatóknak és vendéglátóknak.
A 2,2 milliárd forintba kerülő villa állítólag nem volt túl jó állapotban megvételekor, Clooney pedig nem akart várni a felújításra, így egyúttal megvásárolta a szomszédos Villa Margheritát is.
Alpesi látkép, mediterrán hangulat
Az álomszép vidéken található tavat többen úgy jellemezték, hogy alpesi látkép, mediterrán hangulattal. Azoknak ajánlják elsősorban az ideutazást, akik szeretik a történelmet, az építészetet, a szép kerteket és a bájos falvakat.
A fordított „Y” betűt formázó tó évszázadok óta az arisztokraták és a gazdagok nagy kedvence.
Bámulatos családi paloták, kastélyok épültek itt az elmúlt 200 évben, mint a Villa Olmo, a Villa Serbelloni és a Villa Carlotta, némelyikhez botanikus kert is tartozik, mint például a Villa Erbához.
A parti városok olyan közel vannak egymáshoz, hogy helyi közlekedéssel egy nap többet is meglátogathatunk.
Vitorlások és retro motorcsónakok
A programlehetőségek fő szereplője természetesen a tó, amely a vitorlázás és a szörfözés fellegvára. A sportolási lehetőségek és a hajókirándulások végtelen variációját kínálják az itteni utazási irodák. A helyi hajózási vállalat, a Navigzione Laghi például számos olyan útvonalat ajánl, amely összeköti a part menti településeket. Persze lehet bérelni magánhajókat is, borsos áron.
A motorcsónakok megszállottjainak biztos sokat mond a Riva márka, amelyet a motorcsónakok Aston Martinjának is neveznek.
Márpedig a tóhoz legalább annyira hozzátartoznak a fa hajótestű Rivák, mint Velencéhez a gondolák.
Az 1842-ben alapított hajómanufaktúra minőségi munkájával alapozta meg hírnevét, de igazán csak a második világháborút követően futott be, amikor is az örökös Carlo Riva a klasszikus fa hajótestbe nagy teljesítményű amerikai motorokat épített be.
Nem jellemző a félpanzió
Nyáron a fő találkozóhely a strand. De a Riminire jellemző sok kilométeres „napozó nagyüzem” hiányzik. Szabadstrandokra is bukkanhatunk, de vigyázat, mert a tó mindenütt mély!
Ami a szállásokat illeti, nagy olcsóságra ne számítsunk, de hát a Balaton környékén is hasonló árakon tudunk ma már megaludni. A háromcsillagos kis hotelek a leginkább jellemzők. A félpanzió viszont nem gyakori – a helyi vendéglátósok nagy örömére vagy talán épp miattuk. Sőt, a reggelire is rá kell kérdezni, hogy benne van-e az árban, kivéve persze a luxusszállodákat, mint például a Hiltont.
Tésztanyújtó tanfolyam, tiramisu szeánsz
A helyi programoknak főszereplője természetesen a gasztronómia is. Számos turistaprogram enged ebbe bepillantást, sokszor összekötve vízi kirándulásokkal. Tészta- és pizzakészítő gyorstalpaló tanfolyamok, tiramisu szeánszok várják a turistákat, sokszor termelői piacozással, ebéddel, borkóstolóval kiegészülve. Gyakori, hogy nem étterembe viszik az utazókat, hanem „háznál”, egy-egy olasz család körében fogyaszthatják el vacsorájukat a turisták, ami főleg az amerikaiak számára egzotikus.
A vendéglátós kínálat sokszínű: a ma már nem feltétlenül olcsó pizzériáktól a teraszos kávézókig, a kis halászfalvakban frissen sütött halakat áruló helyektől a Michelin-csillagos étteremig mindenféle étkezési lehetőség megtalálható.
A tó partján nem feltétlenül Como, a „főváros” mindig a fő úti cél. A kisebb települések is számos látnivalóval kecsegtetnek, ugyanakkor ott minden kicsivel olcsóbb. Bellagio kihagyhatatlan, a környék legszebb városának nevezik. A tó három ágának metszéspontjában fekszik. Lenyűgöző a kilátás, gyönyörűek a kertek és a történelmi villák.
Trattoriák az ösvények mentén
Varena a kisebb pénzű turisták kedvence, könnyen megközelíthető, Milánóból egy óra az út vonattal. Ha erre járnak, feltétlenül látogassák meg a Villa Monasterót, amely egyben múzeum, és botanikus kert is tartozik hozzá.
Az egyetlen, parányi sziget Comacina, amelyet vízi taxival lehet elérni. A helyi olívabogyót érdemes megkóstolni, különleges ízét állítólag az itt található egyedi mikroklímának köszönheti.
A dombok pedig számos, különböző nehézségi fokú ösvényt rejtenek.
A túraútvonalak mentén jellegzetes kis trattoriák találhatók, ahol megkóstolhatjuk a csak az adott környékre jellemző fogásokat, amelyek a világ egyetlen más olasz éttermében sem elérhetők.
Bringarajongók figyelmébe!
Madonna del Ghisallo egy legenda szerint a turisták védelmezője volt, de napjainkban már a kerékpárosok védőszentjének is tartják az olaszok. A Comói-tótól nem messze található emelkedő a Giro di Lombardián kívül rendszeres helyszíne a Giro d'Italiának is.
A helyi plébános, Ermelindo Vigamo atya a II. világháború utáni években úgy vélte, hogy a Ghisallói Madonna lehetne akár a kerékpárosok védőszentje is. XII. Pius pápa 1949-ben ezt jóvá is hagyta. Az ezt jelző fáklyát kerékpáron vitték Vatikánból a helyszínre, az eseményen több sztárkerékpáros is részt vett. A dombon találunk kerékpármúzeumot is.
A Villa d’Este maga is műkincs
Végül egy igazi csemege: a nyugati parton fekvő Cernobbio leghíresebb látnivalója a Villa d'Este, amely a világ egyik legrégibb és legjobb szállodája. Egy XVI. századi arisztokrata rezidenciából alakították ki. Tagja a Lartisien láncnak, amely azokat a szállodákat fogja össze, amelyek egyben védett alkotások is, mind történelmileg és építészetileg, mind a belső enteriőrök gazdagságát illetően.
A Villa d’Este 1873-ban nyílt meg, és azóta számos államelnöknek, világsztárnak, írónak nyújtott otthont. Bár kevesen képesek megfizetni a borsos szobaárakat, érdemes benézni a hallba, hogy rápillantsunk a művészi lépcsőházra és az antik szobrokra.
A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.