Ez most komoly? Ez volt az első gondolatom, amikor vasárnap szembejött velem a kép, amin Orbán Viktor vidáman integet kifelé egy tuktukból a messzi Indiában. Először photoshopra gyanakodtam, aztán kiderült, hogy a valóságot látom: a magyar miniszterelnök tényleg a világ egy távoli szegletében tartózkodik – nem hivatalos, hanem magánúton.
A kormányfő sajtófőnöke, Havasi Bertalan laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor megkeresésére vasárnap nem cáfolta a hírt, sőt gyakorlatilag megerősítette, hogy Orbán Viktor magánprogramon vesz részt: „A miniszterelnök magánprogramjairól, ahogyan eddig, ezután sem adunk tájékoztatást.”
Hétfőn aztán maga Orbán Viktor tette rendbe a kérdést, legalábbis ami a helyszínt illeti. A Blikknek ugyanis azt mondta: feleségével és két lányával Dél-Indiában, a Karala állambeli Koccsiban van. Állítása szerint január 2-án kezdte meg a szabadságát, és január 17-én áll majd ismét munkába.
Tehát amit biztosan tudunk: a miniszterelnök január első felében szabadságra ment a világ egy távoli részébe, egész pontosan 11 napig nem dolgozik (a hétvégéket nem számítva).
Szabadság „a legveszélyesebb” időszakban
Tette mindezt akkor, amikor:
- Az ukrajnai háború kritikus szakaszához érkezett: az újabb Trump-korszak kezdetéig, január 20-ig Oroszország és Ukrajna óriási erőket bevetve próbál minél előnyösebb helyzetbe kerülni a csatatéren. A miniszterelnök tavaly november 20-án, amikor összehívta a Védelmi Tanácsot, úgy fogalmazott, hogy „az ukrajnai háború legveszélyesebb két hónapja előtt állunk.”
- Magyarország január elsejével egymilliárd euró, azaz jelenlegi árfolyamon több mint négyszázmilliárd forint uniós forrást bukott el végleg a jogállamisági mechanizmus keretében, és amennyiben nem sikerül megállapodnia Brüsszellel, további óriási pénzeket veszíthet. A Szabad Európa tavaly év végi összesítése szerint a 2021 és 2027 közötti költségvetési ciklusban mintegy negyvenmilliárd euró járna nekünk, de ebből csaknem húszmilliárd euró zárolva van. Brüsszel szerint ugyanis Magyarországon sérül a jogállamiság, és veszélyben van az uniós pénzek megfelelő elköltése. Ráadásul hazánk – az Európai Unió Bíróságának tavaly júniusi ítélete értelmében – a 200 millió eurós alapbírság mellett egymillió euró összegű „kényszerítő bírságot” lenne kénytelen fizetni a késedelem minden napjára (!) az uniós menekültügyi szabályok „rendkívül súlyos” megsértése miatt. Mivel a kormány nem ért egyet az ítélettel és nem fizet, a pénzt az uniós forrásokból vonják le.
- Lengyelország január elsején átvette a soros uniós elnökséget. Ezt követően újabb politikai feszültség robbant ki a magyar és a lengyel kormány között amiatt, hogy Varsó az ebből az alkalomból tartott ünnepségre nem hívta meg a magyar nagykövetet. A magyar-lengyel kapcsolatok folyamatosan romlanak azóta, hogy 2023 őszén a Jog és Igazságosság elvesztette a választásokat, és a centrista Tusk-kormány átvette az ország irányítását.
- Itthon a közvélemény-kutatások többsége szerint a Tisza Párt támogatottsága már felülmúlja a Fideszét – 2010 óta, négy Orbán-kormány alatt még sosem volt példa arra, hogy a kormánypárt a második helyre szoruljon a népszerűségi listán.
Összegezve: a magyar kormányfő egy olyan időszakban ment kéthetes szabadságra, amikor az ukrajnai háború – ahogy ő fogalmazott anno – legveszélyesebb két hónapjában jár, óriási mennyiségű uniós pénzt bukunk, tovább mélyül a magyar-lengyel diplomáciai viszály, a Fidesz pedig egyértelműen válságban van.
De miért pont most?
Tényleg ez a megfelelő időpont egy kéthetes szabadságra? Ön szerint nem sántít itt valami?
Orbán Viktor szerint nincs itt semmi látnivaló: azért ment szabadságra, mert elfáradt a december végén zárult magyar uniós elnökséghez kapcsolódó munkában, és „jó kiszakadni az otthoni verkliből”.
Állítása szerint két okból választotta Indiát: egyrészt Koccsiban nyomába eredhet az ifjúsági regényekből megismert kedvenc felfedezőjének, az itt elhunyt Vasco da Gamának, másrészt azért, mert „India gazdasága robbanásszerű fejlődés előtt áll.”
Tehát Magyarország kormányfője ifjúsági regények emlékei, valamint egy ország gazdasági potenciálja alapján választ nyaralóhelyet. Önnek ez így kerek?
Van persze más magyarázat is. Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő Facebook-posztjaiban arról írt, hogy a repülőtéren a magyar miniszterelnököt egy Krishna Kumar nevű férfi várta, aki hagyományos indiai gyógyászattal, ájurvédával foglalkozik, a gyógyászat magyarországi központjait vezeti, Keralába pedig „a cég rendszeresen szervez tisztítótúrákat”. Hozzátette: a kormányfő abban a hotelben szállt meg Koccsiban, amelynek egyik specialitása az ájurvéda kezelés.
Magyarul: Hadházy Ákos arra utalt, hogy a kormányfő valójában fizikai és lelki bajokat orvosló kezelésre ment Indiába.
Orbán Viktornak persze erre is megvolt a válasza: Krishna Kumarral csak azért találkozott, hogy megmutassa neki a helyi kulturális nevezetességeket, amúgy pedig „makkegészséges”.
Nagy változások készülnek?
Tehát akkor mi az igazság? Az utazás időzítése minimum furcsa – kívülről inkább tűnik egy közelebbről nem ismert kényszerhelyzet okozta útnak, mint egy szokásos kiruccanásnak.
Tény, hogy a Fidesz népszerűsége az elmúlt egy évben megkopott. Lázár János építési és közlekedési miniszter tavaly decemberben az ATV-ben maga is úgy fogalmazott a kegyelmi üggyel és következményeivel kapcsolatban, hogy a „a Fidesz megrendült, kívülről és belülről is”, „óriási veszteségeket szenvedtünk el”, és mindez „hosszan tartó politikai következmények”-kel jár.
A Fidesz válsága pedig Orbán Viktor válsága is. Több mint 14 éve miniszterelnök folyamatosan, ami óriási teher – még Angela Merkel sem bírta négy ciklusnál tovább.
A miniszterelnök tavaly októberben, a Néprajzi Múzeumban tartott beszédében azt mondta, hogy „2022 májusában jártunk itt utoljára, (…) akkor az még a nagy menetelés időszaka volt. Akkor még a Covid előtt voltunk, a járványok előtt, a háború előtt, a szankciók előtt és az infláció előtt.” Jelentős tévedését nem korrigálta beszéde közben.
A tavaly év végi nemzetközi sajtótájékoztatóján dekoncentrált, szétesett politikus benyomását keltette. Néhány esetben úgy tűnt, mintha elfelejtette volna, amit mondani akart, több kellemetlen kérdésre pedig – Lázár Jánossal ellentétben – nem válaszolt érdemben. Például arra sem, hogy mi a felelőssége Magyar Péter felemelkedésében.
És tett egy gyanús megjegyzést is:
„És nyugodtan mondhatom, hogy a csillagom nem áll rosszul jelen pillanatban a pártban, tehát akárhogy is alakul majd a kormányzat jövője, úgy érzem, hogy be tudok csúszni a képviselőlistára, és képviselőként az életemet, az aktív életemet úgy tudom befejezni, hogy a köz érdekét szolgálom egy 1990-ben meghozott döntés következtében, annak minden következményével. Van egy feleségem, öt gyerekem, hat unokám, mit akarhatok még? Rendes munkám, megfizetnek. Köszönöm, jól vagyok.”
Akárhogy is alakul majd a kormányzat jövője… Érdekes mondatok, a mostani történések fényében pedig akár nagy változást is jelezhetnek.
Van egy olyan érzésem, hogy lehet még a mostaninál fajsúlyosabb meglepetés is Orbán Viktorral kapcsolatban az idei évben.