7p

Középkori városmag és macskaköves utcák, kijjebb szovjet panelházak és csupaüveg felhőkarcolók. A standokon érlelt sajt, füstölt hal, csokoládé és kaviár, a levegőben édes sütemények és forralt bor bódító illata száll. Világjáró rovatunk e heti állomása az ünnepi Tallinn.  

Amikor először jártam az észt fővárosban, a kilencvenes évek elején, még rubel járta, feketén, kéz alatt, meg dollár. Csak rövid időre álltunk meg, Moszkva és Stockholm között. Később lett a kirándulás igazán emlékezetes: azon a tragikus sorsú Estonia hajón utaztunk, amely aztán pár hónap múlva, 1994. szeptember  28-án süllyedt el, 852 – főleg észt, svéd és orosz – áldozatot követelve.

A mai látképet nem lehet összehasonlítani az akkorival.

Persze megmaradt a középkori városmag, csak szépen rendbe hozták, és ma is állnak a szovjet panelházak, de mellettük csupaüveg felhőkarcolók magasodnak.

Tallinn télen, madártávlatból. Fotó: Depositphotos
Tallinn télen, madártávlatból. Fotó: Depositphotos

Az észtek – számuk 1,3 millió – ugrásszerű fejlődést értek el az utóbbi két évtizedben az élet számos területén. A siker egyik titka a magas szintű oktatás  –  hasonlóképp a skandináv, különösen a finn iskolarendszerhez. Az iskolában nemcsak angolt tanulnak a gyerekek, hanem designt és programozást is. Az ország a digitalizációban is magasan fejlett, a világ egyik legjobb wi-fi hálózatát mondhatja magáénak.

A művészetek itt részei a mindennapoknak, a Tallinn Design House-t a Rottermanni utcában ugyanúgy érdemes meglátogatni, mint az Észt Iparművészeti és Formatervezési Múzeumot. A 2006-ban alapított Tallinn Inkubator műhelyben világhírű alkotókat nevelnek, akik formatervezett, izgalmas tárgyakkal rukkolnak elő. A Newsweek amerikai magazin a világ egyik leginnovatívabb dizájnvárosának nevezi Tallinnt.

Gyárakból lett loftok

A városban a startupok ultramodern irodái és a régi szovjet idők betonkolosszusai – például a Viru Hotel vagy a hajdani stadion –  keverednek egymással.  Észtország komoly uniós és svéd pénzügyi támogatást kapott és kap, amelyet okosan használnak fel, például a leghíresebb középkori épületegyüttes, a Három nővér rekonstrukciójára.

Az egyik leghíresebb városrész a Kalamaja, ahol a régi ipari épületekben kávézókat, galériákat, underground  éttermeket és drága loftokat alakítottak ki.

A bárokban gyakran felcsendülnek kedvenc énekesem, Stig Rästa dalai, köztük a 2015-ös Eurovízión nagy sikert aratott Goodbye To Yesterday, amely sokak szerint megérdemelte volna a győzelmet.

Tallinn középkori magját a szakemberek a világ legnagyobb és legjobb állapotban fennmaradt óvárosának tekintik, amely természetesen szerepel az UNESCO Világörökség listáján. 

Mára nagyon szépen felújították, pompás épületek uralják a látképet a 13. és 15. századi Hanza virágkorból. Macskaköves utcák és sikátorok labirintusa fogadja itt a turistát, tavernákkal, kézműves üzletekkel,  hangulatos kávézókkal.

A főbb látnivalók közé tartozik a jól megőrzött, 14. századi gyógyszertár, és a fő nevezetesség, a városháza, amelyet 1404-ben kezdtek építeni. Aki felülről szeretné megtekinteni a várost, az mássza meg mind a 115 lépcsőfokát.

Adventkor különösen szép

A többi balti és északi államhoz hasonlóan itt is nagy hangsúlyt fektetnek a város karácsonyi felöltöztetésére. A városháza épülete előtti tér közepén, az óriási karácsonyfa körül, amelyet kézműves díszek tesznek egyedivé, mintegy 30 kis bódé található. A karácsonyfa felállításának hagyománya a 15. század közepére vezethető vissza. Annak idején a tehetős céhek a fát finom falatokkal díszítették fel, hogy a szegény gyerekek jóllakhassanak.

A szépséges fa – van miből választani a környéken – díszítését tekintve ma keveri a hagyományos csillogó-villogó gömböket, a design tárgyakat és az egyedi, kézműves figurákat.

A kis standoknál a díszeken, gyertyákon, prémes sapkákon, házilag kötött ujjatlan kesztyűkön, zoknikon és sálakon át a kerámiáig, borostyánig, üvegig és kovácsolásig mindent árulnak.

Fényinstalláció a tallinni Karácsonyi vásárban 2022. november 25-én. Fotó: EPA/VALDA KALNINA
Fényinstalláció a tallinni Karácsonyi vásárban 2022. november 25-én. Fotó: EPA/VALDA KALNINA

Hangulatos itt megkóstolni a helyi finomságokat, mint az érlelt sajt, a füstölt hal, a csokoládé és kaviár. Feltétlen teszteljük a helyi kolbászt, a rozskenyeret, a mézet. Nehéz is ellenállni: karácsony előtt hetekig az édes sütemények és a forralt bor bódító illata száll a levegőben. Az árak nekünk magasak, de a skandinávoknak nem, élénk a turizmus.

Tallinn olyan Adventkor, mint egy idilli üdvözlőlap.

2019-ben az itteni karácsonyi vásárt Európa legjobbjának választották. (A versenyben egyébként a balti és a skandináv országok fej-fej mellett haladtak az élen, és ez így van minden évben.)

Tallinn Eye a bevásárlóközpont tetején

Nemcsak ünnepek idején, de bármikor, ha arra járunk, érdemes elsétálni a Katarinapassagenbe, amely egy szűk sikátor a városfal egy része mellett. Itt is a helyi kézművesek alkotásaival találkozunk. A Katarina Gild kerámiából, bőrből és üvegből készült ékszerek, tárgyakat árusít. A Kopli városrész régi ipari területén található Põhjala 1998-ig gumigyár volt.

A régi épületek mára kulturális központokká váltak, amelyekből többnyire műtermeket, koncerthelyiségeket varázsoltak.

A T1 Mall of Tallinn az első olyan bevásárlóközpont Európában, ahol egy óriáskerék magasodik a tetőn, átrajzolva a város sziluettjét. A Skywheelja, vagy ha úgy tetszik, a Tallinn Eye az észt főváros kedvelt turisztikai látványossága, amely a látogatókat 120 méteres tengerszint feletti magasságba röpíti.

A Kumu Művészeti Múzeum mintha egy ősrégi sziklából emelkedne ki. A mészkőből, üvegből és rézből készült, patkó alakú futurisztikus épület az ország kulturális központja, amelynek középpontjában a helyi művészetek bemutatása áll.

A múzeum a kadriorgi kastély és az azonos nevű impozáns park szomszédságában található, ahol valamikor Nagy Péter orosz cár nyári rezidenciája volt.

Ugyancsak kötelező látnivaló a Telliskivi negyed és a Noblessner kikötője kis üzletekkel, galériákkal és innovatív éttermekkel.

A Toompea dombon található lovagvárat a Livóniai Lovagrend építtette 1229-ben. Az orosz kormányzói palotának épült 18. századi várkastély jelenleg az észt parlamentnek ad otthont. A több száz éves őrtornyok némelyike lakóházként működik.

Pékségek, kávézók, marcipánmúzeum

A túra része a hangulatos kávézók meglátogatása. A Maiasmokk Kohvik saját marcipán múzeumával tűnik ki. Ez Tallinn legrégebbi kávézója, amelynek története a 19. század második felére nyúlik vissza.

Az édes péksütemények önmagukban is csábítók, amelyeket egy jó eszpresszóval, vagy egy pohár Vana Tallinn-nal – erős és finom likőrrel – érdemes megkóstolni.

A RØST pékség légies skandináv designnal, csokoládés és fahéjas tekercsekkel, meg kardamomos zsemlével csábítja reggelenként az éhes járókelőket.

A guide-okban is szerepel a Karjase Sai kovászos pékség, ahol a helyet felfuttató fiatal duó, Kenneth Karjane és Eva Kõrvas frissen sült különleges kenyerekkel és cukrászsüteményekkel várja a vendégeket. A pékség délután néhány órára bezár, estére pedig az emeleten népszerű bárrá alakul át, ahol kovászos kelesztésű pizzák és natúr borok széles választéka szerepel az étlapon.

A tornyok városa

Amikor repülővel közeledünk az észt főváros fölé, már a levegőből láthatjuk a kicsiny, tengerből kiemelkedő földdarabkákat – a szigetek száma több mint kétezer.

A világítótornyok még romantikusabbá teszik a tájat.

Tallinn egyébként is a tornyok városa: a leghíresebb és legrégibb a Kiek in de Kök, azaz a Kukkants a konyhába, ma a városi múzeum kiállítóterme. A dóm építését 1219-ben kezdték meg.

A városban ma már számos multilánc szállodája megtalálható, no meg régi házakból átépített, bájos butikhotelek az óvárosban. A legtöbb foglalási oldal a Hotel Telegraafot dicséri. Ez a 19. század végi pompás épület bankból és városi távirdából avanzsált az észt főváros egyik  exkluzív, luxus gyógyfürdővel rendelkező szállodájává.

Világjáró rovatunk korábbi cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Egy ilyen botrányért Donald Trump régen Hillary Clinton fejét követelte
Kollár Dóra | 2025. március 30. 18:07
Finoman szólva sincsen a helyzet magaslatán a napokban az IT-biztonság terén a Trump-adminisztráció, pedig 2016-ban az amerikai elnök még nagyon erős véleményt vallott a kérdésben. Jegyzet.
Szubjektív „Minden úgy történik, ahogy akarják. És ennyi” — az utca embere Ukrajna EU-s tagságáról
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. március 29. 10:59
Orbán Viktor kormányfő véleménynyilvánító népszavazást kezdeményezett Ukrajna európai uniós tagságáról. Magyar Péter hasonló kezdeményezéssel állt elő, a DK pedig ugyanezzel a kérdéssel az Országos Választási Bizottsághoz fordult. Járókelők véleményét kérdeztük szavazási szándékukról, és arról, hogy szívesen látnák-e Ukrajnát az EU-ban.
Szubjektív A gyűrű legendája – varázslatos sóváros a föld mélyén
Elek Lenke | 2025. március 29. 05:49
Hatalmas termek, impozáns csillárok, kápolnák, múzeum – mindez a föld gyomrában. Amikor először látogattam ide, még a bányászok által használt, egyszerű nyitott felvonókkal szállítottak bennünket a mélybe. Egy legenda szerint a helynek magyar kötődése is van. A Világjáró e heti állomása: Wieliczka.
Szubjektív Lázár János beleszállt Orbán Viktor egyik fő bizalmasába – szakad a Fidesz? Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Wéber Balázs | 2025. március 28. 20:18
Poloskák után kullancsok – Lázár János miniszter feltűnően kihívó hangnemben bírálta a NER-es „luxizókat”, „dőzsölőket”, jachtozókat” egy csütörtöki lakossági fórumon, és eközben nem félt kiejteni a miniszterelnök talán legbefolyásosabb bizalmasának, Mészáros Lőrincnek a nevét sem. Megtörténhet-e az elképzelhetetlen, azaz szétszakadhat-e a Tisza Párt által szorongatott kormánypárt egy évvel a választások előtt? Vagy ez is csak figyelemelterelés, és valójában minden úgy történik, ahogy azt Rogán Antal kitalálta?
Szubjektív Nem nyomja le az inflációt ez a kommunista módszer — az utca embere az árrésstopról
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. március 27. 19:12
A kormány az alapvető élelmiszerekre árésstopot vezetett be a kiskereskedelmi láncok számára. Járókelőket kérdeztünk, hogy ez hogyan érint őket, és szerintük a kormány képes lesz-e az élelmiszerek kiugró áremelkedésének letörésére.
Szubjektív A bázeli harangok és a böjti karnevál
Bózsó Péter | 2025. március 22. 06:01
A svájci nagyváros farsangi hagyománya a hamvazószerda utáni hétre esik. Idén egy rövid időre belepillanthattunk, és megnéztük a katedrálist is, amely egyszer egy különös eseménynek is helyt adott. A Világjáró e heti állomása: Bázel.  
Szubjektív Orbán Viktor poloskázott, majd lépett egy még durvábbat – Ez Viszont Privát
Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. március 21. 19:23
Viccelhetnénk azzal, hogy az elmúlt hét egy hétben a rovarszakértők országa lettünk, de Orbán Viktor március 15-i beszédével inkább ne vicceljünk – ráadásul messze nem a poloskázás volt az egyetlen igencsak problémás elem az elmondottakban. Pár nappal később a kormány lépett egy még durvábbat: 15 évnyi regnálása után most először gyakorlatilag betiltotta a Pride-ot. Mindeközben Magyar Péter atillába öltözve próbálta egyesíteni maga mögött a balos, a jobbos és a liberális szavazókat.
Szubjektív A nap képe: ennyire beütött az árrésstop?
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 16:53
Boltban jártunk, ezt láttuk.
Szubjektív Hol születnek manapság a csodák? Fátima, a portugál zarándokhely
Elek Lenke | 2025. március 15. 06:01
Egy hivatalos turisztikai út során olykor zavarba ejtő momentumok adódnak. Meghívóm Portugália természeti szépségeit, borászatát, építészetét és magyar vonatkozásait mutatta be elsősorban – amire nem számítottam, hogy nemcsak Porto világhírű pincéi között barangolunk, hanem ellátogatunk a világ egyik leghíresebb zarándokhelyére is. A Világjáró e heti állomása: Fátima.
Szubjektív Rémisztő, amit Orbán Viktor művel, Magyar Péter csendben nézi – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. március 14. 19:48
A legújabb Alaptörvény-módosítással célkeresztet fest az Orbán-kormány jogvédőkre, újságírókra, melegekre, mindenkire, aki máshogy él vagy gondolkozik, mint azt a hatalom elvárná. Sarokba szorították ezzel Magyar Pétert? Tény, hogy a Tisza elnöke ezekben az ügyekben nem szólal meg. És mi a helyzet az árrésstoppal – teljesen hülyének néznek minket? E témákról is beszélgettek a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában munkatársaink, Csabai Károly, Litván Dániel és Vég Márton.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG