6p

Régóta őrzök egy kis illatos fiolát a fürdőszobai polcomon. Ma már, mint parfüm, nem használható – de emlék. Azokból a szép időkből, amikor Cannes és Nizza környékén jártunk. Az üvegcsét Grasse-ban kaptam. A Világjáró e heti állomása: a világ parfüm fővárosa.

Tudta, hogy a Chanelnek nemcsak óriási tekintélyű divatmárkája, történelme, illatcsaládja és butikjai vannak, hanem ültetvényei is?  Ahol a parfümjei „teremnek” ? A valóban minőségi parfümöket készítő luxusmárkák rendre innen szerzik be az alapanyagaik egy részét.

A Chanel a brand alapítója, Coco kedvencéhez, a híres No.5 parfümhöz generációk óta a Grasse-i Mul családtól vásárolja a jázmin- és rózsaszirmok tonnáit. A Louis Vuitton pedig egy itteni 17. századi épületegyüttest választott ki parfümkészítésének központjául.

Ez a bájos francia kisváros, akármikor érkezünk oda, varázslatos illatokat áraszt magából. És nem a sajtét, a croissant-ét vagy az osztrigáét.

Grasse – élmény szemnek, orrnak.
Grasse – élmény szemnek, orrnak.
Fotó: Depositphotos

A jázmint hajnalban kell szedni, kézzel

A fő utcán megtalálhatók a világ leghíresebb parfümházainak, a Galimard-nak, a Fragonardnak és a Malinardnak az üzletei, a város környéke pedig tele van hatalmas kertekkel. Pár hét, és kezdenek idén is virágba borulni, elképesztően szép látványt és illatot árasztva magukból. Igaz, van velük munka elég.

Amikor megszálltam az egyik kicsi – nem a város közepén lévő – butikhotelben, arra lettem hajnalban figyelmes, hogy már indulnak az ültetvényekre az emberek szüretelni.

Mindegyik virágot másként kell ugyanis leszedni – a jázmint például hajnalban, kézzel –, más módon kell tárolni, parfümmé átvarázsolni, évszázadok alatt kifejlesztett technikákkal.

Mivel máskor nyílik a levendula, a jázmin, a rózsa, a mirtusz, a vadmimóza, a narancsvirág és a tubarózsa is – ezek a legfontosabb alapanyagok –, több hónapnyi munkát vesz igénybe a szüretelés, nem beszélve az alkoholban és zsírban történő sajtolásról és kivonásról.

Elnyomni a cserzőműhelyek szagát

Hogy is kezdődött? A városka anno a bőriparból élt, a cserzőműhelyek viszont állandó bűzt árasztottak magukból. A XVI. században járunk, amikor egyébként mindent illatosítottak, volt is miért, a mosdás nem volt divatban, az angolvécé és a csatornázás még nem volt feltalálva.

Az egyik helybéli mester gondolt egy nagyot és termékeit helyben termesztett virágokból kinyert olajokkal illatosította. E kesztyűkből került ajándékképpen egy pár Medici Katalinhoz is, aki rögtön beleszeretett a csinos holmiba.

Az illatos, parfümös kesztyűgyártás fénykorát a 17. században élte. Az 1747-ben Jean de Galimard, Seranon grófja által alapított műhely már a királyi udvar számára kezdett illatos kenőcsöket gyártani. Ezután több más parfümház is alakult, amelyek mindegyike a környékbeli virágmezőkről begyűjtött alapanyagokat használta fel szépségápolási készítményeihez.

A bőripar hanyatlásával a parfümgyártás lépett előtérbe, mely hamarosan világhírnevet szerzett a városnak, mivel az itt kapható luxuskozmetikumok nagy sikert arattak a Riviérára utazók körében.

A helyi szuvenírboltok már vagy száz éve a sikkes, illatos üvegcsék mellett más, hagyományos francia stílusú ajándékokkal, főleg ékszerekkel, hímzett ágyneműkkel, különféle zamatos lekvárokkal várják a turistákat.

Bódító élmény – Fragonard parfümbolt Grasse-ban.
Bódító élmény – Fragonard parfümbolt Grasse-ban.
Fotó: Depositphotos

Közel a Riviéra, az Alpok, a tengerpart

Grasse, amelynek neve eredetileg zsíros földet takar – terre grasse – kihagyhatatlan élmény tehát, ha Cannes vagy Nizza közelében járunk. Mindig érdemes ide ellátogatni, a levegő akkor is illatos és tiszta, ha éppen nem tavasszal érkezünk. Az Alpok nyúlványának szikláin, a tengerpart körüli dombok mögött, a part körül friss és kellemes az éghajlat.

.Az illatszerboltokat nem lehet kihagyni – és akinek telik rá, az képtelen kilépni onnan vásárlás nélkül.

De érdemes meglátogatni az egyedülálló parfümmúzeumot is, amely 1989-ben nyílt. Itt megismerhetik a látogatók a parfümkészítés, valamint a szappan és kozmetikai szerek négyezer éves történetét és folyamatát, az alapanyagok feldolgozását, eszközeit, hagyományait. (Grasse-ban játszódik egyébként Patrick Süskind német író világhíres regénye, a Parfüm: Egy gyilkos története is – a szerk.)

Látta már Marie Antoinette piperetáskáját?

A parfümgyártás mindig rokon műfaja volt a divatnak, és szorosan kapcsolódik az iparművészethez. A vitrinekben nagy hangsúlyt kap a csomagolás, azaz a tartályok bemutatása.

Láthatunk itt görög és egyiptomi üvegcséket, lepárlótartályokat, illatorgonát, kézzel készített cserép-, üveg- és fémedényeket is, amelyekben régebben az illatos olajokat és parfümöket tartották. Marie Antoinette piperetáskája igazi kuriózum.

A városka aranysárga házai között órákig lehet sétálni a kacskaringós utcácskákon. A város főtere az árkádos házakkal szegélyezett Place aux Aires, közepén egy háromszintes szökőkúttal, melyet hangulatos kávéházak vesznek körül.

Szintén az óvárosban található a 10-11. században épült Notre Dame du Puy katedrális. A szentélyben három olyan festményt is láthatunk, amelyeket egy akkor még ismeretlen, ám később világhírűvé váló művész, Rubens festett.

A várost övező mészkőhegyekben több barlangot is feltártak, közülük a leghíresebb a felszín alatt 40 méterrel található Saint-Cézaire, melyet 1890-ben szőlőtelepítés közben fedezett fel egy gazda.

Az illat, amely felidéz egy szép emléket

Az itt kapható parfümök nem azonos minőségűek a nagy drogérialáncokban kaphatók többségével, amelyek főleg szintetikus vegyületekből állnak. Még akkor is, ha a híres divatbrand nevét viselik.

De próbálnak beszüremkedni Grasse-ba is a kevésbé értékes áruk. Állítólag elszaporodtak a kamu-parfümházak, amelyek – a turisták hozzá nem értését kihasználva – olyan termékeket árultak, amelyeknek valójában semmi közük nem volt a városhoz, vagy akár csak egyetlen szál ott nőtt virághoz. Mindez pedig rossz fényt vetett a város hírnevére is. Az efféle trükkökbe a franciák nem nagyon nyugszanak bele, akár élelmiszereikről, akár divatiparukról legyen szó.

Az itteni butikokban tehát ne a fast fashion divatmárkák üvegcséit keressük, azok megtalálhatók a világon bárhol, a plázákban és a hipermarketekben is. A Place aux Aires-tól induljunk el a parfümök utcájához, ahol a Molinard mellett kisebb, de szakmai körökben nagyon rangos nevek is megnyitották üzleteiket, mint Olivier Durbano, Guy Bouchara, az Eau de Cassis és a Gaglewski. Az ő kompozícióik nem illannak el öt perc múlva rólunk.

Jómagam őrizgetek egy régi estélyi ruhát. Amikor kiveszem a szekrényből, megcsap az a bizonyos egyedi illat, amely egy kellemes estére emlékeztet.

Erre csak valódi virágokból komponált, rafinált francia parfüm képes.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív A vízilabdás fiúktól most már várunk egy aranyat - megosztották olimpiás vágyaikat az emberek
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. július 25. 09:31
Mintegy 180 sportoló képviseli Magyarországot a 33. nyári olimpián Párizsban. Mit várnak a szurkolók? Budapest rendezzen olimpiát? Kiderül a videóból.
Szubjektív Egy láthatatlan nő lehet az Egyesült Államok új elnöke
Wéber Balázs | 2024. július 23. 18:57
Kamala Harris alelnökként nem sokat mutatott, beszédeiben frázisokat puffogtat, népszerűsége pedig rekordalacsony – valójában szinte csak abban bízhat, hogy nem Donald Trumpnak hívják. De elég ennyi 2024-ben a Fehér Ház bevételéhez? Ezt vesszük górcső alá a mostani Nagyítóban.   
Szubjektív Már a Lufthansa se a régi
Csabai Károly | 2024. július 22. 18:38
Riport a múlt héten megannyi reptéren káoszt okozó informatikai hiba személyes következményeiről.
Szubjektív Gladiátorjáték és Julia háza – bejártuk a világ egyik legkülönösebb városát
Wéber Balázs | 2024. július 20. 05:46
A kapun belépve megcsap a történelem szaga – a hatalmas kövekkel kirakott utcákat járva úgy érzem magam, mintha egy időgép visszavitt volna az ókorba. Ezek az utcák és épületek több mint kétezer éve állnak, csak a lakói tűntek el. Mi pedig mintha egy túlélőshow-ba csöppentünk volna. A Világjáró dél-olaszországi cikksorozatának első állomása: Pompeii.
Szubjektív Trump személyisége szélsőséges indulatokat kelt - járókelők mondták a merényletről
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. július 19. 09:28
Rálőttek Donald Trumpra egy kampányrendezvényen, a volt amerikai elnök sérülése nem súlyos. A támadót a titkosszolgálat emberei lőtték le, ő a helyszínen életét vesztette. Mit szólnak az emberek a merénylethez? Kiderül a videóból.
Szubjektív Orbán Viktor elszabadult - és még az ősszel rákoppinthat Magyar Péter orrára? Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Dobos Zoltán – Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel | 2024. július 14. 17:15
Orbán Viktor nagyon az elemében van mostanában, végigturnézta a világot, összehozta a Patriótákat, és láthatóan kiválóan szórakozott közben. De mi van, ha van még valami még váratlanabb húzás a zsákjában? Most lenne könnyebb legyőzni a Tiszát vagy két év múlva? Rogán Antalnak is ötleteket adnak munkatársaink: Bózsó Péter, Dobos Zoltán és Litván Dániel az Ez Viszont Privát legújabb adásában.
Szubjektív Az utca embere: „Akkora tételeket a család nem vásárol, hogy huszonhat helyre menjen el az akciókat megnézni”
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. július 13. 09:43
Július 1-jével a kormányzat kivezette a boltokból a 13 hónapig élt kötelező akciózást, a Gazdasági Versenyhivatal honlapján az Árfigyelő azonban továbbra is működik. Az utca embere sorozatunkban a vásárlókat arról kérdeztük, mennyire követték figyelemmel a boltok kedvezményeit, és utánajárnak-e a termékek árainak az Árfigyelőn. Videó.
Szubjektív NATO-csúcs: cinkosak a bénák
Litván Dániel | 2024. július 11. 09:31
Joe Biden állapota és Orbán Viktor igazi válasz nélkül hagyott trollkodása sem tölti el az embert bizakodással a NATO és Ukrajna jövőjével kapcsolatban. De az igazán nagy bajok nem ezek. A NATO-csúcson összegyűlt összes vezetőnek magába kéne néznie, hiszen mind felelősek például a legutóbbi, a kijevi gyermekkórházat ért támadás miatt is. Jegyzet.
Szubjektív Orbán Viktor, az önjelölt békebróker – a moszkvai vizit legnagyobb tanulságai
Wéber Balázs | 2024. július 9. 18:39
A magyar kormányfő nem egyeztetett moszkvai útja a béke megteremtéséhez aligha vitt közelebb. Maximum megint reflektorfénybe állította őt, és tovább izolálta az EU-n belül. Az orosz és ukrán háborús célok között akkora az ellentét, hogy a közvetítés per pillanat reménytelennek tűnik – még ha mindez sajnos tragikus következményekkel is jár. Nagyító alatt ezúttal a sokat vitatott moszkvai út.  
Szubjektív Ahol Einstein barangolt és Marlene Dietrich forgatott – Potsdamban jártunk
Vágó Ágnes | 2024. július 6. 05:46
Erdő mélyén sétáló Einstein, börtönben sínylődő Stasi-rabok, rendezői kanapén szerzett főszerep, nőimádó Modigliani és Brandenburg története digitálisan elmesélve. A Világjáró ezúttal a németországi Potsdamot fedezte fel – egy kicsit másképp a szokásosnál.   
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG