5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Magyarországon 2006 óta nem áll ki Orbán Viktor miniszterelnök-jelölti vitára a rivális pártok vezetőivel, a kormánypárt kommunikációs vezére pedig ma már tegezi és „kicsizi” a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjét. Németországban ez a hangnem elképzelhetetlen ezen a szinten, a választások előtt a kancellár pedig számos televíziós vitát bevállalt – ez nem is volt kérdés. Nagyító alatt ezúttal egy politikai kulturális szakadék.

2026. március, a közszolgálati televízió Kunigunda utcai székháza: Orbán Viktor miniszterelnök érkezik a hatalmas érdeklődéssel várt miniszterelnök-jelölti vitára. Kihívóival élő adásban vitatja meg, hogy ki milyen irányba kormányozná tovább az országot.

Nincs vita, nincs közszolgálat

A fenti mondatban egyetlen állítás igaz: egy miniszterelnök-jelölti vitát minden bizonnyal óriási érdeklődés kísérne. A többi viszont csak álom.

Egyrészt a tavaly több mint 100 milliárd forint közpénzt felemésztő közmédia politikai értelemben hosszú évek óta nyilvánvalóan nem közszolgálati. A kormánypárt befolyása alatt áll, és annak hatalomban maradását szolgálja. 

Másrészt jelenleg esélytelennek tűnik, hogy a miniszterelnök az ellenzék vezetőivel kiállna egy élő televíziós vitára a 2026-os választások előtt.

Orbán Viktor utoljára 2006-ban, még ellenzéki vezetőként vállalt ilyen vitát az akkori kormányfő, Gyurcsány Ferenc kihívójaként. Miniszterelnökként minden ilyen kezdeményezés elől elzárkózott – Magyarországon tehát lassan 19 év (!) óta nem volt miniszterelnök-jelölti vita.

Németország: vita vita hátán

A német politikában, amelyet a magyar kormány előszeretettel ócsárol, az ilyesmi teljességgel elképzelhetetlen. Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár a múlt vasárnapi előrehozott parlamenti választást megelőzően két közvetlen vitát, úgynevezett Kanzlerduellt is vállalt a legnépszerűbb ellenzéki erő, a CDU-CSU jelöltjével, Friedrich Merz-cel.

Olaf Scholz kancellár és Friedrich Merz, a CDU-CSU kancellárjelöltje a második televíziós vitán
Olaf Scholz kancellár és Friedrich Merz, a CDU-CSU kancellárjelöltje a második televíziós vitán
Fotó: MTI/EPA/Reuters pool/Fabrizio Bensch

Az elsőnek az ARD közszolgálati televízió híradója, a Tagesschau adott helyet, és mintegy 1,5 órán át tartott. A másodikat, amelyre két napilap, a Bild és a Die Welt szervezésében került sor, közvetlenül a választás előtti héten tartották.

Emellett volt egy szintén élő, televíziós vita a négy legnagyobb párt (CDU-CSU, AfD, szociáldemokraták, Zöldek) kancellárjelöltjeinek a részvételével az RTL kereskedelmi csatornán – ezen szintén személyesen tette tiszteletét a kancellár –, előtte pedig három kisebb párt jelöltje is nyilvánosságot kapott.

És ez még nem minden: a Tagesschau Wahlarena című műsorában a legnagyobb négy párt kancellárjelöltjei élő adásban válaszoltak a helyszínen tartózkodó nézők olykor igencsak kritikus kérdéseire.

A nézők körbeülték a jelölteket, köztük Olaf Scholzot az arénának berendezett helyszínen, a műsorvezetők pedig találomra válogattak a kérdezők között, és olykor maguk is szembesítették a politikusokat korábbi ígéreteikkel vagy éppen a tényekkel.

Mint egy demokráciában

Azt persze nem tudhatjuk, hogy mennyire szűrték a rendezők a nézőket, és leegyeztették-e velük a kérdéseket, de abszolút nem úgy tűnt, mintha színjátékról lenne szó. 

Inkább közvetlen demokrácia szaga volt az egésznek: a választó szemtől szemben kérdezi az őt szolgáló politikust.

Az pedig már a televíziók érdeme, hogy mindezt izgalmasan, politikai showműsorként tálalták, bő felvezetéssel, látványos díszletekkel, részletes utóelemzéssel. 

A kancellárjelölti vita egy esemény lett, amire odafigyeltek az emberek – és talán ennek is szerepe volt abban, hogy a részvételi arány 82,5 százalék volt, ami a legmagasabb érték az újraegyesítés óta.

A vitákat pedig sikerült kulturált keretek között tartani: szócsata volt, sértegetés vagy inzultus nem. 

A jelöltek egymásnak is megadták a tiszteletet, és még azzal az Alice Weidellel is kezet fogtak, akinek pártját, az AfD-t szélsőségesnek tartják és nem működnek együtt vele. Végighallgatták, reagáltak rá, érvekkel próbálták meggyőzni a nézőket. ( (És persze sorolhatnánk még a nyugati példákat: a tengerentúlon mind Joe Biden, mind Kamala Harris élő műsorban vitázott Donald Trumppal, és „amúgy” az elnöki beiktatására is elmentek.)   

Beszélnek egymással – balról jobbra: Olaf Scholz,  Robert Habeck, a Zöldek jelöltje, Friedrich Merz és Alice Weidel a kancellárjelöltek négyes vitáján
Beszélnek egymással – balról jobbra: Olaf Scholz, Robert Habeck, a Zöldek jelöltje, Friedrich Merz és Alice Weidel a kancellárjelöltek négyes vitáján
Fotó: MTI/EPA/DPA pool/Kay Nietfeld

Bár természetesen a német politika sem kisasszony foci, a kőkemény csörték, intrikák vagy akár személyes támadások ott is részei a mindennapoknak, a hangnem – legalábbis a felső politikai szinteken – mégis teljesen más, mint itthon.

Teljességgel elképzelhetetlen például, hogy a kormányzó párt szóvivője nyilvánosan letegezze és „lekicsizze” a legnagyobb ellenzéki párt vezérét vagy bármely politikai ellenfelét (mint tette azt Menczer Tamás Magyar Péterrel). 

A politikai üzenetek nincsenek a végletekig lebutítva, a politikusokat körbelengi egyfajta kulturáltság, a sajtó pedig – bár vannak vakfoltjai – kritikus, nem pedig a politika kiszolgálója.

Ez egy más kávéház

A társadalom ugyan ott is egyre inkább megosztott, és komoly feszültségek húzódnak meg a mélyben (és itt-ott felszínre is törnek), a politikai paletta minden ellenkező híresztelés ellenére színes: helyet kapnak benne konzervatívok, szociáldemokraták, Zöldek, liberálisok, valamint radikális bal- és jobboldaliak is – most hét pártnak is reális esélye volt bejutnia a Bundestagba (ötnek sikerült is, egy pedig csak hajszállal maradt el az öt százalékos küszöbtől).

Ha mindezt összevetjük azzal, hogy itthon továbbra sincs kilátás miniszterelnöki vitára, a közélet hiszterizált, a kormánypárt pedig egybites üzenetekkel (és diszkriminatív osztogatással) próbálja megfékezni népszerűségvesztését, akkor nyugodtan kijelenthetjük, hogy Németország – minden valós migrációs vagy éppen gazdasági problémája ellenére – a politikai kultúrát tekintve teljesen más ligában játszik.

A Nagyító többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív „Én mindenkinek javaslom, törvényes keretek közt, a sztrájkot!” — az utca emberét kérdeztük
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. február 22. 09:44
Mit gondol az utca embere a gyorsuló inflációról, a megélhetésről, illetve Magyar Péter beszédéről, valamint a lehetséges tavaszi politikai akciókról? A videóból kiderül. 
Szubjektív Alpesisí-világbajnokság helyszínén szurkolni – bakancslistás élmény
Kormos Olga | 2025. február 22. 06:01
A téli Ausztria egyébként is varázslatos tud lenni, de alpesisí-világbajnoksággal megfűszerezve még felejthetetlenebb élmény. A Világjáró ezúttal a Salzburg tartományban lévő Saalbachban rendezett eseményen járt, ahol nemcsak a sportolókat, hanem a turistákat is tárt karokkal várták. Sőt, még egy kis hóeséssel is elkápráztattak mindenkit. 
Szubjektív Magyar Péter kiterítette a kártyáit, egy ászt is – mit lép erre Orbán Viktor? Ez Viszont Privát
Bózsó Péter - Csabai Károly - Gáspár András - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. február 21. 18:31
Magyar Péter politikai színrelépésének egyéves évfordulóján programbeszédet tartott a Tisza Párt első nagyszabású pártrendezvényén, ahol Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnököt is leigazolták. Hogyan értékelhetjük ezt a rendezvényt? Mit üzen az altábornagy ellenzékhez való „átigazolása”? Mit mondott Magyar Péter és Orbán Viktor a médiáról? Hiszünk-e a békében? Milyen is a szuverenitásunk? A kettős – a már elhangzott Tisza Párti, illetve leendő miniszterelnöki – évértékelő kapcsán ezekről is vitatkozott – a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Csabai Károly főszerkesztő, valamint Gáspár András lapigazgató és Bózsó Péter újságíró.
Szubjektív Tornyok és teázók, nem tipikus turistáknak – Kuvait keleti kényelme
Durucz Dávid | 2025. február 15. 06:01
Kuvaitba nem szokás „csak úgy” elutazni. Az Arab-öbölben és úgy általában a Közel-Keleten is sok ingergazdagabbnak ígérkező, komoly turistainfrastruktúrával rendelkező ország van. De ha valaki azt szeretné látni, milyen lehetett például Dubaj, mielőtt felkapottá vált, és érdekli egy olajban és pénzben dúskáló, mégis autentikus hely, akkor egy rövid vizitet mindenképp megér. A Világjáró ezúttal a kicsi, de semmiképp sem szerény Kuvaitba látogatott.
Szubjektív Ilyen volt testközelből az Orbán-Weidel találka – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. február 14. 18:31
Meglehetősen eseménydús héten vagyunk túl: Magyar Péter összeszólalkozott Gulyás Mártonnal, Orbán Viktor mosolyogva fogadta a hazájában karanténba zárt AfD-vezért, Alice Weidelt, Donald Trump pedig bejelentette, hogy azonnal megkezdik a béketárgyalásokat Moszkvával. De miért izzott a levegő a Partizán stúdiójában? Milyennek láttuk az Orbán-Weidel találkozót, amelyen személyesen is részt vettünk? És mikor kérdezik meg vajon az ukrán társadalmat, hogy mit hajlandó beáldozni a béke érdekében? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Bózsó Péter és Wéber Balázs újságíró.      
Szubjektív „Nem tudom, hogy ’26-ig kibírom-e ép idegekkel”– az utca embere a Mini-Dubaj tervről
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. február 8. 10:31
Mit gondol a járókelő a Rákosrendező-pályaudvar területén felépíteni tervezett „Mini-Dubajról”, egy esetleg ott épülő pesti mecsetről, és a külföldi befektetések megítéléséről. A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív Klimt Csókjától II. Ramszeszig – Bourdeaux nem csak a borról híres
Elek Lenke | 2025. február 8. 06:01
Van abban valami furcsa ellentmondás, hogy amikor megérkezel az egyik legfranciább városba, egy óra múlva már az osztrák Gustav Klimt Csók című festményét csodálod, szinte fürödsz benne, hiszen e remekmű kortalan és megunhatatlan. Amikor legutóbb ott jártam, Klimt volt a főszereplő, de félévenként újabb és újabb alkotók művei tükröződnek a csalóka fények világában és a medencék tükrében. Talán a franciák is rájöttek, hogy nem elég a bor, mint turisztikai vonzerő? A Világjáró e heti állomása: Bordeaux.
Szubjektív Magyar Péternek sikerült, ami Simicska Lajosnak nem – Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Wéber Balázs | 2025. február 7. 18:37
Tíz évvel ezelőtt Simicska Lajos fellázadt a rendszer ellen, de „forradalma” végül elbukott. Magyar Péter egy éve ugyanezt tette, és pártja ma már népszerűbb a Fidesznél. De miért sikerült eddig a Tisza Párt vezérének az, ami Orbán Viktor egykori jobbkezének nem? Milyen volt a Simicska-lázadás belülről? Le lehet-e váltani a jelenlegi rendszert választásokon? Miért szeretik és miért nem szeretik sokan Magyar Pétert? Az újabb aggasztó gazdasági adatok mennyiben segíthetik a váltást? És ki jön végül jól a váratlan fordulatot vett mini-Dubaj ügyből? A dupla évfordulón erről is vitatkozott – olyakor meglehetősen hevesen – a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Csabai Károly főszerkesztő, valamint Litván Dániel és Wéber Balázs újságíró.                                 
Szubjektív Áll a bál Berlinben, saját sírját ássa a német politikai elit
Wéber Balázs | 2025. február 4. 19:01
Németországban amiatt forrong a politika és a média, hogy a jobbközép CDU-CSU a bevándorlásellenes AfD-vel közösen szavazott meg egy migrációt szigorítani hivatott törvényjavaslatot – amely végül elbukott. A javaslat célja valójában egy nagyon is valóságos probléma enyhítése volt. Úgy tűnik, a német politikai elit nem hallja meg az emberek hangját, és ezzel saját bukását készítheti elő. Nagyító alatt ezúttal egy politikai botrány háttere.
Szubjektív Orbán Viktor lesz a következő? Ragadós lehet a szerb és szlovák példa – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 31. 18:31
Egyre jobban inog a magyar kormányfő szlovák és szerb szövetségesének a hatalma – de mennyire biztos a széke Orbán Viktornak?  A Tisza Párt növelte előnyét a Fidesszel szemben, Majka klipje pedig rátapintott a közhangulatra. A recesszióból kimásztunk, de a plusz 0,6 százalékot azért nem tesszük ki az ablakba. A mini-Dubajról pedig akkora a vita, hogy könnyen bedőlhet az egész projekt. Erről is vitatkoztak a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában újságíróink, Bózsó Péter, Vég Márton és Wéber Balázs.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG