5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon 2006 óta nem áll ki Orbán Viktor miniszterelnök-jelölti vitára a rivális pártok vezetőivel, a kormánypárt kommunikációs vezére pedig ma már tegezi és „kicsizi” a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjét. Németországban ez a hangnem elképzelhetetlen ezen a szinten, a választások előtt a kancellár pedig számos televíziós vitát bevállalt – ez nem is volt kérdés. Nagyító alatt ezúttal egy politikai kulturális szakadék.

2026. március, a közszolgálati televízió Kunigunda utcai székháza: Orbán Viktor miniszterelnök érkezik a hatalmas érdeklődéssel várt miniszterelnök-jelölti vitára. Kihívóival élő adásban vitatja meg, hogy ki milyen irányba kormányozná tovább az országot.

Nincs vita, nincs közszolgálat

A fenti két mondatban egyetlen állítás igaz: egy miniszterelnök-jelölti vitát minden bizonnyal óriási érdeklődés kísérne. A többi viszont csak álom.

Egyrészt a tavaly több mint 100 milliárd forint közpénzt felemésztő közmédia politikai értelemben hosszú évek óta nyilvánvalóan nem közszolgálati. A kormánypárt befolyása alatt áll, és annak hatalomban maradását szolgálja. 

Másrészt jelenleg esélytelennek tűnik, hogy a miniszterelnök az ellenzék vezetőivel kiállna egy élő televíziós vitára a 2026-os választások előtt.

Orbán Viktor utoljára 2006-ban, még ellenzéki vezetőként vállalt ilyen vitát az akkori kormányfő, Gyurcsány Ferenc kihívójaként. Miniszterelnökként minden ilyen kezdeményezés elől elzárkózott – Magyarországon tehát lassan 19 év (!) óta nem volt miniszterelnök-jelölti vita.

Németország: vita vita hátán

A német politikában, amelyet a magyar kormány előszeretettel ócsárol, az ilyesmi teljességgel elképzelhetetlen. Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár a múlt vasárnapi előrehozott parlamenti választást megelőzően két közvetlen vitát, úgynevezett Kanzlerduellt is vállalt a legnépszerűbb ellenzéki erő, a CDU-CSU jelöltjével, Friedrich Merz-cel.

Olaf Scholz kancellár és Friedrich Merz, a CDU-CSU kancellárjelöltje a második televíziós vitán
Olaf Scholz kancellár és Friedrich Merz, a CDU-CSU kancellárjelöltje a második televíziós vitán
Fotó: MTI/EPA/Reuters pool/Fabrizio Bensch

Az elsőnek az ARD közszolgálati televízió híradója, a Tagesschau adott helyet, és mintegy 1,5 órán át tartott. A másodikat, amelyre két napilap, a Bild és a Die Welt szervezésében került sor, közvetlenül a választás előtti héten tartották.

Emellett volt egy szintén élő, televíziós vita a négy legnagyobb párt (CDU-CSU, AfD, szociáldemokraták, Zöldek) kancellárjelöltjeinek a részvételével az RTL kereskedelmi csatornán – ezen szintén személyesen tette tiszteletét a kancellár –, előtte pedig három kisebb párt jelöltje is nyilvánosságot kapott.

És ez még nem minden: a Tagesschau Wahlarena című műsorában a legnagyobb négy párt kancellárjelöltjei élő adásban válaszoltak a helyszínen tartózkodó nézők olykor igencsak kritikus kérdéseire.

A nézők körbeülték a jelölteket, köztük Olaf Scholzot az arénának berendezett helyszínen, a műsorvezetők pedig találomra válogattak a kérdezők között, és olykor maguk is szembesítették a politikusokat korábbi ígéreteikkel vagy éppen a tényekkel.

Mint egy demokráciában

Azt persze nem tudhatjuk, hogy mennyire szűrték a rendezők a nézőket, és leegyeztették-e velük a kérdéseket, de abszolút nem úgy tűnt, mintha színjátékról lenne szó. 

Inkább közvetlen demokrácia szaga volt az egésznek: a választó szemtől szemben kérdezi az őt szolgáló politikust.

Az pedig már a televíziók érdeme, hogy mindezt izgalmasan, politikai showműsorként tálalták, bő felvezetéssel, látványos díszletekkel, részletes utóelemzéssel. 

A kancellárjelölti vita egy esemény lett, amire odafigyeltek az emberek – és talán ennek is szerepe volt abban, hogy a vasárnapi választáson a részvételi arány 82,5 százalék volt, ami a legmagasabb érték az újraegyesítés óta.

A vitákat pedig sikerült kulturált keretek között tartani: szócsata volt, sértegetés vagy inzultus nem. 

A jelöltek egymásnak is megadták a tiszteletet, és még azzal az Alice Weidellel is kezet fogtak, akinek pártját, az AfD-t szélsőségesnek tartják és nem működnek együtt vele. Végighallgatták, reagáltak rá, érvekkel próbálták meggyőzni a nézőket. (És persze sorolhatnánk még a nyugati példákat: a tengerentúlon mind Joe Biden, mind Kamala Harris élő műsorban vitázott Donald Trumppal, és „amúgy” az elnöki beiktatására is elmentek.)   

Beszélnek egymással – balról jobbra: Olaf Scholz,  Robert Habeck, a Zöldek jelöltje, Friedrich Merz és Alice Weidel a kancellárjelöltek négyes vitáján
Beszélnek egymással – balról jobbra: Olaf Scholz, Robert Habeck, a Zöldek jelöltje, Friedrich Merz és Alice Weidel a kancellárjelöltek négyes vitáján
Fotó: MTI/EPA/DPA pool/Kay Nietfeld

Bár természetesen a német politika sem kisasszony foci, a kőkemény csörték, intrikák vagy akár személyes támadások ott is részei a mindennapoknak, a hangnem – legalábbis a felső politikai szinteken – mégis teljesen más, mint itthon.

Teljességgel elképzelhetetlen például, hogy a kormányzó párt szóvivője nyilvánosan letegezze és „lekicsizze” a legnagyobb ellenzéki párt vezérét vagy bármely politikai ellenfelét (mint tette azt Menczer Tamás Magyar Péterrel). 

A politikai üzenetek nincsenek a végletekig lebutítva, a politikusokat körbelengi egyfajta kulturáltság, a sajtó pedig – bár vannak vakfoltjai – kritikus, nem pedig a politika kiszolgálója.

Ez egy más kávéház

A társadalom ugyan ott is egyre inkább megosztott, és komoly feszültségek húzódnak meg a mélyben (és itt-ott felszínre is törnek), a politikai paletta minden ellenkező híresztelés ellenére színes: helyet kapnak benne konzervatívok, szociáldemokraták, Zöldek, liberálisok, valamint radikális bal- és jobboldaliak is – most hét pártnak is reális esélye volt bejutnia a Bundestagba (ötnek sikerült is, egy pedig csak hajszállal maradt el az öt százalékos küszöbtől).

Ha mindezt összevetjük azzal, hogy itthon továbbra sincs kilátás miniszterelnöki vitára, a közélet hiszterizált, a kormánypárt pedig egybites üzenetekkel (és diszkriminatív osztogatással) próbálja megfékezni népszerűségvesztését, akkor nyugodtan kijelenthetjük, hogy Németország – minden valós migrációs vagy éppen gazdasági problémája ellenére – a politikai kultúrát tekintve teljesen más ligában játszik.

A Nagyító többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Kék ház, befőttesüvegekkel és szaunával – a Múmin-völgyben kalandoztunk
Elek Lenke | 2025. július 12. 05:46
Először egy stockholmi lakásban találkoztam a múminokkal, ezekkel a hasas, vízilószerű, hosszú farkú állatokkal, egy öblös, hosszú kávénak való bögrén. Később egy reptéri shopban, majd a tamperei múzeumban is láttam őket százával. A korántsem gyermekded, csípős-keserédes humorú északi trollok köré egész élmény- és médiabirodalom épült Skandináviában. A Világjáró ezúttal egy skandináv mesevilágban és annak valóságos helyszínein járt.
Szubjektív Romokban a magyar gazdaság, Dánia felől újabb csattanós pofonok érkezhetnek – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton | 2025. július 11. 18:31
Csökken a foglalkoztatottság. Elvették a külföldiek a magyarok munkáját? Mit tehet a NER? Most akkor merre tart a kiskereskedelem? Mitől nő újra az infláció? Mire lesz jó a Tisza párt falusi lapja? Mt várhatunk a dán EU-s elnökségtől? Mit tanulhatunk a demokrata New York-i polgármester-jelölttől?
Szubjektív Putyin tudja, hogy hol van a NATO Achilles-sarka
Káncz Csaba | 2025. július 8. 19:23
Ha az Észak-Atlanti Szövetség nem áll készen arra, hogy megvédje a Suwalki-folyosót, a következő háborút nem Ukrajnában fogják megvívni – hanem az EU területén. A Nagyítóban ezúttal a NATO Achilles-sarkát vesszük górcső alá.
Szubjektív A franciák puszta jóindulatból ennyire bunkók?
Litván Dániel | 2025. július 5. 06:17
A Világjáró ezúttal Korzikán időzött – és rájött, hogy miért is viselkednek sokszor a franciák úgy, ahogy.
Szubjektív Benyomta a vészcsengőt a Fidesz, már utcahosszal vezet a Tisza – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Wéber Balázs | 2025. július 4. 18:46
A Pride betiltása felsült, a gazdaság repülőrajtja elmaradt, miközben a Tisza már utcahosszal vezet a közvélemény-kutatásokban. Már a Fideszen belül is is reális lehetőségként kezelik a választási vereséget, és Orbán Viktor helye sem sziklaszilárd. De lesz-e csere a kormányrúdnál? El lehet-e csábítani a szavazókat az újabb osztogatásokkal? Mit várnak hívei Magyar Pétertől: jobb életet, normálisabb országot vagy elszámoltatást?
Szubjektív A nap képe: a Pride-felvonulás bevette Budapestet
Privátbankár.hu | 2025. június 28. 16:46
Szombat délután háromkor kezdődött a betiltott budapesti Pride.
Szubjektív A Fidesznek nincsenek elvei – az utca embere az idei Pride-ról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. június 28. 10:36
A kormány idén lépéseket tett a szokásos budapesti meleg büszkeség felvonulás, a Pride ellehetetlenítésére, de a főváros ellenáll, és megrendezi az eseményt. Erről a politikai helyzetről, valamint a szexuális kisebbségek hazai jogairól kérdeztük a járókelőket.
Szubjektív Bajorország szíve, ahol bronzba öntötték a pápát
Vágó Ágnes | 2025. június 28. 06:01
Regensburg egy fiatalokkal teli, ősi város, ahol a sétahajót Keplernek hívják, XVI. Benedek pápának pedig három bronzszobra van. A Világjáró e heti állomása Bajorország egyik legnagyobb múltú települése.
Szubjektív Sorra érik a pofonok a Fidesz-kormányt – nem furcsa az időzítés? – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter - Csabai Károly - Gáspár András - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. június 27. 19:14
Hogy került megint csődhelyzetbe Budapest? A Pride-üggyel mindenképp öngólt lőtt a Fidesz? Az MNB-től és az ÁSZ-tól is kapott komoly pofonokat a kormány, amely jelentős devizaadósságot volt kénytelen felvenni – miből lesz akkora osztogatás, ami kiegyenlíthet egy 15 százalékpontos Tisza-előnyt?
Szubjektív Puzsér Róbert: Magyar Péter robbanókeveréke ellenállhatatlan!
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. június 22. 14:23
A Medián szerint a Tisza Párt előnye a teljes szavazókorú népességben már 10, a választani tudó biztos szavazók között pedig 15 százalékpont a Fidesszel szemben. Vége az Orbán-rendszernek? Mi fán terem a Polgári Ellenállás? A Klasszis Podcast vendége Puzsér Róbert publicista volt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG