5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon 2006 óta nem áll ki Orbán Viktor miniszterelnök-jelölti vitára a rivális pártok vezetőivel, a kormánypárt kommunikációs vezére pedig ma már tegezi és „kicsizi” a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjét. Németországban ez a hangnem elképzelhetetlen ezen a szinten, a választások előtt a kancellár pedig számos televíziós vitát bevállalt – ez nem is volt kérdés. Nagyító alatt ezúttal egy politikai kulturális szakadék.

2026. március, a közszolgálati televízió Kunigunda utcai székháza: Orbán Viktor miniszterelnök érkezik a hatalmas érdeklődéssel várt miniszterelnök-jelölti vitára. Kihívóival élő adásban vitatja meg, hogy ki milyen irányba kormányozná tovább az országot.

Nincs vita, nincs közszolgálat

A fenti két mondatban egyetlen állítás igaz: egy miniszterelnök-jelölti vitát minden bizonnyal óriási érdeklődés kísérne. A többi viszont csak álom.

Egyrészt a tavaly több mint 100 milliárd forint közpénzt felemésztő közmédia politikai értelemben hosszú évek óta nyilvánvalóan nem közszolgálati. A kormánypárt befolyása alatt áll, és annak hatalomban maradását szolgálja. 

Másrészt jelenleg esélytelennek tűnik, hogy a miniszterelnök az ellenzék vezetőivel kiállna egy élő televíziós vitára a 2026-os választások előtt.

Orbán Viktor utoljára 2006-ban, még ellenzéki vezetőként vállalt ilyen vitát az akkori kormányfő, Gyurcsány Ferenc kihívójaként. Miniszterelnökként minden ilyen kezdeményezés elől elzárkózott – Magyarországon tehát lassan 19 év (!) óta nem volt miniszterelnök-jelölti vita.

Németország: vita vita hátán

A német politikában, amelyet a magyar kormány előszeretettel ócsárol, az ilyesmi teljességgel elképzelhetetlen. Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár a múlt vasárnapi előrehozott parlamenti választást megelőzően két közvetlen vitát, úgynevezett Kanzlerduellt is vállalt a legnépszerűbb ellenzéki erő, a CDU-CSU jelöltjével, Friedrich Merz-cel.

Olaf Scholz kancellár és Friedrich Merz, a CDU-CSU kancellárjelöltje a második televíziós vitán
Olaf Scholz kancellár és Friedrich Merz, a CDU-CSU kancellárjelöltje a második televíziós vitán
Fotó: MTI/EPA/Reuters pool/Fabrizio Bensch

Az elsőnek az ARD közszolgálati televízió híradója, a Tagesschau adott helyet, és mintegy 1,5 órán át tartott. A másodikat, amelyre két napilap, a Bild és a Die Welt szervezésében került sor, közvetlenül a választás előtti héten tartották.

Emellett volt egy szintén élő, televíziós vita a négy legnagyobb párt (CDU-CSU, AfD, szociáldemokraták, Zöldek) kancellárjelöltjeinek a részvételével az RTL kereskedelmi csatornán – ezen szintén személyesen tette tiszteletét a kancellár –, előtte pedig három kisebb párt jelöltje is nyilvánosságot kapott.

És ez még nem minden: a Tagesschau Wahlarena című műsorában a legnagyobb négy párt kancellárjelöltjei élő adásban válaszoltak a helyszínen tartózkodó nézők olykor igencsak kritikus kérdéseire.

A nézők körbeülték a jelölteket, köztük Olaf Scholzot az arénának berendezett helyszínen, a műsorvezetők pedig találomra válogattak a kérdezők között, és olykor maguk is szembesítették a politikusokat korábbi ígéreteikkel vagy éppen a tényekkel.

Mint egy demokráciában

Azt persze nem tudhatjuk, hogy mennyire szűrték a rendezők a nézőket, és leegyeztették-e velük a kérdéseket, de abszolút nem úgy tűnt, mintha színjátékról lenne szó. 

Inkább közvetlen demokrácia szaga volt az egésznek: a választó szemtől szemben kérdezi az őt szolgáló politikust.

Az pedig már a televíziók érdeme, hogy mindezt izgalmasan, politikai showműsorként tálalták, bő felvezetéssel, látványos díszletekkel, részletes utóelemzéssel. 

A kancellárjelölti vita egy esemény lett, amire odafigyeltek az emberek – és talán ennek is szerepe volt abban, hogy a vasárnapi választáson a részvételi arány 82,5 százalék volt, ami a legmagasabb érték az újraegyesítés óta.

A vitákat pedig sikerült kulturált keretek között tartani: szócsata volt, sértegetés vagy inzultus nem. 

A jelöltek egymásnak is megadták a tiszteletet, és még azzal az Alice Weidellel is kezet fogtak, akinek pártját, az AfD-t szélsőségesnek tartják és nem működnek együtt vele. Végighallgatták, reagáltak rá, érvekkel próbálták meggyőzni a nézőket. (És persze sorolhatnánk még a nyugati példákat: a tengerentúlon mind Joe Biden, mind Kamala Harris élő műsorban vitázott Donald Trumppal, és „amúgy” az elnöki beiktatására is elmentek.)   

Beszélnek egymással – balról jobbra: Olaf Scholz,  Robert Habeck, a Zöldek jelöltje, Friedrich Merz és Alice Weidel a kancellárjelöltek négyes vitáján
Beszélnek egymással – balról jobbra: Olaf Scholz, Robert Habeck, a Zöldek jelöltje, Friedrich Merz és Alice Weidel a kancellárjelöltek négyes vitáján
Fotó: MTI/EPA/DPA pool/Kay Nietfeld

Bár természetesen a német politika sem kisasszony foci, a kőkemény csörték, intrikák vagy akár személyes támadások ott is részei a mindennapoknak, a hangnem – legalábbis a felső politikai szinteken – mégis teljesen más, mint itthon.

Teljességgel elképzelhetetlen például, hogy a kormányzó párt szóvivője nyilvánosan letegezze és „lekicsizze” a legnagyobb ellenzéki párt vezérét vagy bármely politikai ellenfelét (mint tette azt Menczer Tamás Magyar Péterrel). 

A politikai üzenetek nincsenek a végletekig lebutítva, a politikusokat körbelengi egyfajta kulturáltság, a sajtó pedig – bár vannak vakfoltjai – kritikus, nem pedig a politika kiszolgálója.

Ez egy más kávéház

A társadalom ugyan ott is egyre inkább megosztott, és komoly feszültségek húzódnak meg a mélyben (és itt-ott felszínre is törnek), a politikai paletta minden ellenkező híresztelés ellenére színes: helyet kapnak benne konzervatívok, szociáldemokraták, Zöldek, liberálisok, valamint radikális bal- és jobboldaliak is – most hét pártnak is reális esélye volt bejutnia a Bundestagba (ötnek sikerült is, egy pedig csak hajszállal maradt el az öt százalékos küszöbtől).

Ha mindezt összevetjük azzal, hogy itthon továbbra sincs kilátás miniszterelnöki vitára, a közélet hiszterizált, a kormánypárt pedig egybites üzenetekkel (és diszkriminatív osztogatással) próbálja megfékezni népszerűségvesztését, akkor nyugodtan kijelenthetjük, hogy Németország – minden valós migrációs vagy éppen gazdasági problémája ellenére – a politikai kultúrát tekintve teljesen más ligában játszik.

A Nagyító többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Megkövetjük Rogán Antalt, visszasírjuk Lázár Jánost – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. április 18. 17:07
Rogán Antal lekerült a szankciós listáról, de akkor nincs is semmi látnivaló? Mi a helyzet az MNB-alapítványokkal, kattan majd bilincs valaki kezén? Magyar Péter szárazon tartja a puskaport, de jól teszi? Ellenzékbe vonult a Fidesz, bejöhet ez a taktika? E témákról is vitatkoztak, beszélgettek, viccelődtek a Klasszis Média munkatársai, Csabai Károly, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
Szubjektív Ez az intézkedés a kiskereskedelem totális meg nem értéséről tanúskodik – az utca embere az árszabályozásról
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. április 16. 18:59
A kormány bevezette az árrésstoppot, valamint fellépett a bankok és telefontársaságok áremelései ellen. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy mit érzékelnek az árcsökkenésekből, és hogy szerintük mi az infláció fő oka.
Szubjektív Az Adria királynője – virágvasárnap Abbáziában
Elek Lenke | 2025. április 12. 06:01
Anno a Monarchia második legnagyobb üdülőhelye volt, itt gyógyult Kosztolányi és Móra Ferenc is. Húsvét táján (is) érdemes célba venni, az április a színek pompáját hozza el. Errefelé nemcsak virágvasárnap létezik, hanem virághét is. A Világjáró e heti állomása Abbázia, vagy ismertebb nevén Opatija.   
Szubjektív Magyar Péter növelte az előnyét, Trump ejtette az Orbán-kormányt – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. április 11. 18:31
Eddig enyhén szólva sem hozta el a várt aranykort Donald Trump a magyar kormánynak: az amerikai vámok Magyarországot is sújtani fogják, a magyar korrupció benne maradt az amerikai jelentésekben, Rogán Antal fent maradt a szankciós listán, Orbán Viktort továbbra sem hívták meg a Fehér Házba. És Ukrajnában sem tört ki a béke. Eközben itthon a Tisza Párt kettőről hét százalékpontra növelte előnyét a Fidesszel szemben a Republikon szerint.
Szubjektív Valakihez húzódni kell, szorul a hurok – az utca embere Netanjahu látogatásáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. április 10. 19:03
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a magyar kormány meghívására érkezett Budapestre, miközben nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellene. A látogatás megítéléséről, Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) való kilépéséről, valamint a kormány külpolitikájának jövőjéről kérdeztük a járókelőket. 
Szubjektív Ahol a nagy ravasz született – Kopogj be Shakespeare házába!
Elek Lenke | 2025. április 5. 05:46
Shakespeare szülőháza olyan, mint egy nemes időzárvány, vagy mint egy megkövesedett időkavics egy tobzódó kert közepén. A Világjáró e heti állomása a talán legismertebb angol drámaíró, költő és színész egykori otthona Stratford Upon Avonban.  
Szubjektív Orbán Viktor minden szabályt felrúg, bekapja végre a csalit Magyar Péter? Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Vég Márton | 2025. április 4. 18:46
Provokáció vagy baráti gesztus Orbán Viktor részéről Netanjahu budapesti fogadása? Magára nem tartja érvényesnek a szabályokat a magyar kormány. Jönnek az adatok: akkor ennyit a fantasztikus évről? De mi van, ha már az adatokat is kozmetikázzák? Baj. Egymást tapossák a pártok a vidéki szavazatokért, ezért tolja a szélsőjobboldali témákat a Fidesz? Magyar Péter meddig tud hallgatni? Trump is odavert egyet a magyar gazdaságnak is, de a száj- és körömfájás katasztrófát hozhat. E témákról is vitakoztak a Klasszis lapcsoport újságírói, Bózsó Péter, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát friss adásában.
Szubjektív Netanjahu Budapesten: miért több mint problémás ez a diplomáciai vizit?
Wéber Balázs | 2025. április 1. 18:46
Benjamin Netanjahut a Nemzetközi Büntetőbíróság körözi, országát nemzetközi emberi jogi szervezetek népirtással vádolják, a hágai Nemzetközi Bíróság pedig szintén népirtás gyanújával vizsgálódik ellene a gázai háborúval kapcsolatban. A magyar kormányfő mégis hivatalos látogatáson fogadja az izraeli kormányfőt, egyedüliként az EU-ban. Nagyító alatt ezúttal egy több mint problémás vizit. 
Szubjektív Egy ilyen botrányért Donald Trump régen Hillary Clinton fejét követelte
Kollár Dóra | 2025. március 30. 18:07
Finoman szólva sincsen a helyzet magaslatán a napokban az IT-biztonság terén a Trump-adminisztráció, pedig 2016-ban az amerikai elnök még nagyon erős véleményt vallott a kérdésben. Jegyzet.
Szubjektív „Minden úgy történik, ahogy akarják. És ennyi” — az utca embere Ukrajna EU-s tagságáról
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. március 29. 10:59
Orbán Viktor kormányfő véleménynyilvánító népszavazást kezdeményezett Ukrajna európai uniós tagságáról. Magyar Péter hasonló kezdeményezéssel állt elő, a DK pedig ugyanezzel a kérdéssel az Országos Választási Bizottsághoz fordult. Járókelők véleményét kérdeztük szavazási szándékukról, és arról, hogy szívesen látnák-e Ukrajnát az EU-ban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG