6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A nap végén, síelés után megtelnek a város alpesi kocsmái, mindenki elkezd vadul alkoholt fogyasztani, a hangszórókból üvölt az osztrák tuc-tuc, amit a helyiek kívülről fújnak, s mivel annyian vannak, hogy egy fogpiszkálót sem lehet leejteni, mikor táncra perdülnek, olyan, mintha az egész tömeg egyszerre ugrálna a ritmusra síruhában ünnepelve. Ez Sölden – meg persze ennél jóval több is. A Világjáró Tirol egyik legnagyobb síparadicsomában járt.

Tirol síparadicsomainak lelke, Sölden 1300 méter magasan fekszik. Minden bizonnyal ez mentette meg idén télen is a globális felmelegedés miatti teljes kétségbeeséstől, amivel sok más ausztriai településnek kellett farkasszemet néznie. Az odavezető 10 órás úton ugyanis szemmel látható a szokatlanul enyhe tél nyoma. A máskor fehérbe burkolódzó táj helyett most csicseregnek a madarak, s csak Innsbruck környékén kezdenek feltűnni a hósipkás hegycsúcsok. Söldenhez közeledve a hóhiányos télnek és az egekbe szökött energiaáraknak köszönhetően a kisebb településeken pedig azt látni, hogy több apartmanház kulcsát is a szögre akasztották. Itt sem él mindenki túl.

Útközben persze figyeljük a benzinárakat is, az itthoni 611 forint után az osztrák autópályákon 2,04 euró (körülbelül 790 forint), a német autópályákon (Tirol felé egy kis részen át kell menni Németországba) 2,4 euró (több mint 900 forint), viszont a Sölden előtti kis falucskákban hirtelen leesik 1,6 euróra (620 forint).

Söldent az Inn folyó szeli át. Fotó: Depositphotos
Söldent az Inn folyó szeli át. Fotó: Depositphotos

Másnap, az első siklás reggelén aztán szembesülünk a megugrott síbérletárakkal is (8 órától 69 euró, azaz közel 27 ezer forint, 11 órától 64 euró, azaz csaknem 25 ezer forint) – mindez 10 százalékos áremelkedés a tavalyi árakhoz képest, míg a szállásdíjak 20 százalékkal ugrottak meg. De még így is van az a réteg, amely bevállalja a pluszköltségeket, sőt, a hóhiány miatt most Söldent is többen keresik fel más régiókból.  

Hihetetlen sípályák

Sölden nemcsak Ausztria egyik legnagyobb hóbiztos gleccser-síterülete, de egyedül itt található három 3 ezer méteren felüli hegy is, ezért két évtizede minden októberben itt tartják az Alpesi Sí Világkupa évadnyitó versenyét. Tavaly a rossz idő miatt el kellett halasztani a versenyt, viszont aki van annyira bátor vagy jó síelő, hogy azon az ominózus fekete pályán lejöjjön, ahol Mikaela Siffrin és Marco Odermatt megnyerte az óriás-műlesiklást, az itt megteheti.

A Black Edge peronja valójában az egész Sölden síterület legmagasabb pontja. Fotó: Depositphotos
A Black Edge peronja valójában az egész Sölden síterület legmagasabb pontja. Fotó: Depositphotos

Itt található egyébként Ausztria leghosszabb, 15 kilométer hosszú sípályája is, amely

  • a Rettenbach-gleccsertől indul és a Gaislachkogl-felvonóig tart,
  • a világ legmagasabb és talán leglátványosabb függőfelvonója,
  • világrekorder abban, hogy hét perc alatt teszi meg a futurisztikus völgyállomástól a középállomásig a 2040 méter távolságot.

De a többi sípálya is lenyűgöző, amelyek többsége az erdőhatár felett vezet, ettől valóban különleges élmény a csipkés hegycsúcsok között a természetes csendben hasítani a havas lejtőkön.

James Bond is itt forgatott

De, ami sokaknak talán a legérdekesebb: a Spectre című, minden idők legdrágább James Bond filmjének látványos akciójelenetét 2015-ben itt forgatták Söldenben, a Gaislachkogl csúcson. A filmben feltűnik az Ice Q nevű design étterem is, amely Ausztria legmagasabban fekvő vendéglátó egysége, s ahol most bárki beülhet egy vodka-martinire – természetesen „nem rázva, keverve”. A minimal stílusú építmény olyan a tájban, mint egy jégkocka és egyedülálló kilátást nyújt a környező hegyvilágra.

Aztán rá három évre, 2018-ban megnyitották a forgatás emlékének helyet adó 007 Elements múzeumot. A barlangra hasonlító, beton-, vas- és üvegépítményben két emeleten, 1300 négyzetméteren igazi Bond-hangulatú világba csöppen az ember. A belépő felnőtteknek 22 euró, közel 8,5 ezer forint, a diákjegy 17 euró (több mint 6500 forint), gyerekeknek 12 euró (4600 forint) – ha van már síbérlete aznapra. Ha nincs, akkor felvonóval együtt 54, 29 és 30 eurót kell leszurkolni.  

Aki nem tud vagy nem akar minden nap síelni, annak ott van pár kilométernyire Söldentől Nyugat-Ausztria és Tirol egyetlen termál forrása, amely az Ötz-völgyben található. Erre épült rá a futurisztikus Aqua Dome, az Alpok legmodernebb és legszebb gyógyfürdője. A szemet gyönyörködtető épület természetes anyagokból: fa, kő és üveg felhasználásával épült, emellett pazar panorámát nyújt a környező hegycsúcsokra. Igaz, a 29 eurós belépő nem olcsó.

Az Aqua Dome Söldentől pár kilométerre,Längenfeldben várja a fáradt síelőket.
Az Aqua Dome Söldentől pár kilométerre,Längenfeldben várja a fáradt síelőket.

Tudnak élni

S bár Sölden főutcája nem hosszú, mégis úgy funkcionál, mint egy tengerparti városka sétánya. Miközben a síruhák és -felszerelések fashion streetjeként funkcionál, tele van végig bárokkal, hüttékkel, szórakozóhelyekkel, éttermekkel, hotelekkel, panziókkal, amelyek a húzós árak ellenére dugig vannak. Egyes hüttékben már a felvonók leállása előtt teljes hangerőre csavarja a zenét a DJ, akit sokszor a hazai vagy a német, holland, dán vagy finn baráti társaságok, egyetemi csapatok hoznak magukkal. Síbakancsban mulatnak, amíg ki nem fulladnak.

De rendszeresen rendeznek itt éjszakai síelést, tűzijátékokkal feldobott night show-kat és megabulikat is.

Nem kis éjszakai élet van Söldenben. Fotó: Depositphotos
Nem kis éjszakai élet van Söldenben. Fotó: Depositphotos

Más helyeken inkább az osztrák zene megy, miközben töméntelen mennyiségben fogy az alkohol, például a sörös pohárba állított kis jägermeisteres üvegecske, amit némi ügyességgel egyszerre kell felhörpinteni.

De tombol a gasztroforradalom is, a Leberknödelsuppétól kezdve a hatalmas hamburgereken, a Wiener Schnitzelen, a közeli Dolomitok közelsége ihlette remek pizzákon át a gőzgombócig és császármorzsáig bezárólag, de még sushit is bármikor bekaphatunk. Mi szem-szájnak ingere. Szóval Sölden mondhatni, hogy a legmenőbb téli hely egy csipet luxussal meghintve, amibe jó volt egy hétig belecseppenni.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív A kínai hadsereg stratégiai terve Trump kihívásaira
Káncz Csaba | 2024. november 10. 10:47
A kínai hadsereg belső jelentése szerint az ukrán konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A hadsereg a politikai vezetésnek a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználását ajánlja, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Fürdőzés az árvizek szomszédságában – egy andalúziai nyaralás elviselhetetlen könnyűsége
Litván Dániel | 2024. november 9. 06:13
Érezheti jól magát az ember egy szörnyű tragédia szomszédságában? A Világjáró kényelmetlen, de nem kellemetlen közelségbe került a spanyolországi árvizekhez, miközben Andalúziát járta. Véres örökség, természetpusztítás, balzsamos őszben sütkérező német nyugdíjasok, gyomorszájra támadó katedrálisok, lágyan csobbanó hullámok – furcsa gondolatok egy túl jól sikerült nyaralásról.
Szubjektív Orbán Viktor fényt lát az alagút végén, de Trump győzelme a mozdony lámpája – Ez Viszont Privát
Bozsó Péter - Juhász Gábor - Izsó Márton - Kovács-Angel Marianna - Litván Dániel | 2024. november 8. 19:13
Felfoghatatlan, mégis érthető Donald Trump fölényes győzelme? De ha így van, akkor Orbán Viktornak nem örülnie kéne annak, ami Amerikában történt, hanem félnie attól, hogy abba bukhat bele, ami Harris vesztét okozta. És mi a helyzet Magyar Péter dombóvári meghátrálásával, különösen a Tisza fölényes vezetését mérő kutatás tükrében? E témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 26. adásában, amelyben Bózsó Péter, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív Joe Biden menjen nyugdíjba! Kulcsfontosságú évek várnak Amerikára
Kollár Dóra | 2024. november 8. 15:21
Az amerikai választás végeredménye útkeresési válságba taszítja a Demokrata Pártot. Jegyzet.
Szubjektív Trump vagy Harris? És ki a magyar megfelelőjük? — járókelőket kérdeztünk
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. november 5. 10:45
Kire szavazna az utca embere az amerikai elnökválasztáson, és miért? Melyik jelölt jobb Magyarországnak? A hazai politikában ki lehet Donald Trump és Kamala Harris? Magyar Péter melyik jelölthöz áll közelebb?
Szubjektív Nem szeretek személyesen ügyet intézni, most is ötödszörre sikerült időpontot találni – az utca emberét kérdeztük
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. november 2. 09:39
Egyre több lehetőség nyílik online intézni hivatalos ügyeinket, azonban ehhez hamarosan elengedhetetlen lesz az okostelefon. Most viszont arra voltunk kíváncsiak, az emberek mennyire ragaszkodnak a személyes ügyintézéshez. Az utca embere sorozatunkban azt is megkérdeztük, mi lesz azokkal, akiknek vagy nincs okoseszközük, vagy nem tudják azt kezelni. Videó.
Szubjektív Barangolás a holtak birodalmában, Párizstól Stockholmig
Elek Lenke | 2024. november 2. 05:46
Kinek jut eszébe huszonévesen külföldön temetőket látogatni? Senkinek. Mint ahogy az elmúlás sem. A temetői turistáskodáshoz meg kell érni. De ennek is eljön az ideje. A Világjáró ezúttal világhíres temetőkben tett vizitjeit idézi fel.
Szubjektív Rémálomra ébredt az Orbán-kormány, egyre közelebb a bukás? Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Izsó Márton – Juhász Gábor – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 1. 17:35
Recesszióba csúszó gazdaság, két éves mélypontra gyengülő forint, tovább erősödő Tisza Párt, súlyosbodó uniós elszigetelődés – itthon és külföldön, gazdaságilag és politikailag is egyre szorultabb helyzetbe kerül a magyar kormány. Összeomlás persze nincs, de míg egy évvel ezelőtt rendíthetetlennek tűnt a hatalom, ma már reális lehetőségnek tűnik a váltás – már Budapest baloldali főpolgármestere is azt mondja, hogy örülne egy Tisza-kormánynak.
Szubjektív Mi történik éjszaka az arab sivatagban?
Kollár Dóra | 2024. október 26. 05:37
Az Egyesült Arab Emírségek a legtöbbek fejében egy aprócska országként él, amely alig nagyobb, mint Dubaj és Abu Dhabi városa, pedig a valóságban egy lényegesen nagyobb, Magyarországnál pedig csak pár ezer négyzetkilométerrel kisebb országról van szó. A Világjáró ezúttal kimerészkedett Dubajból.
Szubjektív Kirobban az amerikai polgárháború, ha Donald Trump veszít? – Itt az Ez Viszont Privát (videó)
Bózsó Péter – Dobos Zoltán – Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel | 2024. október 25. 18:56
Nemzeti ünnepünkön beszédet mondott Orbán Viktor és Magyar Péter is, miközben megjelent két meglepő közvélemény-kutatás is, melyek szoros versenyben ugyan, de a Tisza Párt előnyét mérték a Fidesszel szemben. Lakhatási válság van, a kormányzat a budapesti Airbnb szigorítását tervezi, Erzsébetváros pedig a parkolási díjakat emeli óriási mértékben. Hírszerzési információk szerint észak-koreai katonák jelentek meg Oroszország oldalán, de vajon ebből mi és milyen mértékben igaz? Donald Trump „bidenesedik”: egyre meredekebb dolgokat beszél. Tényleg csalásra fogja fogni, ha veszít? Az Ez Viszont Privát friss adásában a hét eseményeiről beszélgettek kollégáink, Bózsó Péter, Dobos Zoltán és Litván Dániel újságírók.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG