Tirol síparadicsomainak lelke, Sölden 1300 méter magasan fekszik. Minden bizonnyal ez mentette meg idén télen is a globális felmelegedés miatti teljes kétségbeeséstől, amivel sok más ausztriai településnek kellett farkasszemet néznie. Az odavezető 10 órás úton ugyanis szemmel látható a szokatlanul enyhe tél nyoma. A máskor fehérbe burkolódzó táj helyett most csicseregnek a madarak, s csak Innsbruck környékén kezdenek feltűnni a hósipkás hegycsúcsok. Söldenhez közeledve a hóhiányos télnek és az egekbe szökött energiaáraknak köszönhetően a kisebb településeken pedig azt látni, hogy több apartmanház kulcsát is a szögre akasztották. Itt sem él mindenki túl.
Útközben persze figyeljük a benzinárakat is, az itthoni 611 forint után az osztrák autópályákon 2,04 euró (körülbelül 790 forint), a német autópályákon (Tirol felé egy kis részen át kell menni Németországba) 2,4 euró (több mint 900 forint), viszont a Sölden előtti kis falucskákban hirtelen leesik 1,6 euróra (620 forint).
Másnap, az első siklás reggelén aztán szembesülünk a megugrott síbérletárakkal is (8 órától 69 euró, azaz közel 27 ezer forint, 11 órától 64 euró, azaz csaknem 25 ezer forint) – mindez 10 százalékos áremelkedés a tavalyi árakhoz képest, míg a szállásdíjak 20 százalékkal ugrottak meg. De még így is van az a réteg, amely bevállalja a pluszköltségeket, sőt, a hóhiány miatt most Söldent is többen keresik fel más régiókból.
Hihetetlen sípályák
Sölden nemcsak Ausztria egyik legnagyobb hóbiztos gleccser-síterülete, de egyedül itt található három 3 ezer méteren felüli hegy is, ezért két évtizede minden októberben itt tartják az Alpesi Sí Világkupa évadnyitó versenyét. Tavaly a rossz idő miatt el kellett halasztani a versenyt, viszont aki van annyira bátor vagy jó síelő, hogy azon az ominózus fekete pályán lejöjjön, ahol Mikaela Siffrin és Marco Odermatt megnyerte az óriás-műlesiklást, az itt megteheti.
Itt található egyébként Ausztria leghosszabb, 15 kilométer hosszú sípályája is, amely
- a Rettenbach-gleccsertől indul és a Gaislachkogl-felvonóig tart,
- a világ legmagasabb és talán leglátványosabb függőfelvonója,
- világrekorder abban, hogy hét perc alatt teszi meg a futurisztikus völgyállomástól a középállomásig a 2040 méter távolságot.
De a többi sípálya is lenyűgöző, amelyek többsége az erdőhatár felett vezet, ettől valóban különleges élmény a csipkés hegycsúcsok között a természetes csendben hasítani a havas lejtőkön.
James Bond is itt forgatott
De, ami sokaknak talán a legérdekesebb: a Spectre című, minden idők legdrágább James Bond filmjének látványos akciójelenetét 2015-ben itt forgatták Söldenben, a Gaislachkogl csúcson. A filmben feltűnik az Ice Q nevű design étterem is, amely Ausztria legmagasabban fekvő vendéglátó egysége, s ahol most bárki beülhet egy vodka-martinire – természetesen „nem rázva, keverve”. A minimal stílusú építmény olyan a tájban, mint egy jégkocka és egyedülálló kilátást nyújt a környező hegyvilágra.
Aztán rá három évre, 2018-ban megnyitották a forgatás emlékének helyet adó 007 Elements múzeumot. A barlangra hasonlító, beton-, vas- és üvegépítményben két emeleten, 1300 négyzetméteren igazi Bond-hangulatú világba csöppen az ember. A belépő felnőtteknek 22 euró, közel 8,5 ezer forint, a diákjegy 17 euró (több mint 6500 forint), gyerekeknek 12 euró (4600 forint) – ha van már síbérlete aznapra. Ha nincs, akkor felvonóval együtt 54, 29 és 30 eurót kell leszurkolni.
Aki nem tud vagy nem akar minden nap síelni, annak ott van pár kilométernyire Söldentől Nyugat-Ausztria és Tirol egyetlen termál forrása, amely az Ötz-völgyben található. Erre épült rá a futurisztikus Aqua Dome, az Alpok legmodernebb és legszebb gyógyfürdője. A szemet gyönyörködtető épület természetes anyagokból: fa, kő és üveg felhasználásával épült, emellett pazar panorámát nyújt a környező hegycsúcsokra. Igaz, a 29 eurós belépő nem olcsó.
Tudnak élni
S bár Sölden főutcája nem hosszú, mégis úgy funkcionál, mint egy tengerparti városka sétánya. Miközben a síruhák és -felszerelések fashion streetjeként funkcionál, tele van végig bárokkal, hüttékkel, szórakozóhelyekkel, éttermekkel, hotelekkel, panziókkal, amelyek a húzós árak ellenére dugig vannak. Egyes hüttékben már a felvonók leállása előtt teljes hangerőre csavarja a zenét a DJ, akit sokszor a hazai vagy a német, holland, dán vagy finn baráti társaságok, egyetemi csapatok hoznak magukkal. Síbakancsban mulatnak, amíg ki nem fulladnak.
De rendszeresen rendeznek itt éjszakai síelést, tűzijátékokkal feldobott night show-kat és megabulikat is.
Más helyeken inkább az osztrák zene megy, miközben töméntelen mennyiségben fogy az alkohol, például a sörös pohárba állított kis jägermeisteres üvegecske, amit némi ügyességgel egyszerre kell felhörpinteni.
De tombol a gasztroforradalom is, a Leberknödelsuppétól kezdve a hatalmas hamburgereken, a Wiener Schnitzelen, a közeli Dolomitok közelsége ihlette remek pizzákon át a gőzgombócig és császármorzsáig bezárólag, de még sushit is bármikor bekaphatunk. Mi szem-szájnak ingere. Szóval Sölden mondhatni, hogy a legmenőbb téli hely egy csipet luxussal meghintve, amibe jó volt egy hétig belecseppenni.
A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.