9p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kinek jut eszébe huszonévesen külföldön temetőket látogatni? Senkinek. Mint ahogy az elmúlás sem. A temetői turistáskodáshoz meg kell érni. De ennek is eljön az ideje. A Világjáró ezúttal világhíres temetőkben tett vizitjeit idézi fel.

Amikor az ember először megy Párizsba, kiszabadulva az akkori – rendszerváltás előtti – utazási korlátozások alól, inkább a Montmartre, a Champs Elysée, a Place Pigalle meg a Samaritaine vonzza, a több száz kilométerről elképzelt pezsgős bohém élet, meg az akkor olyannyira vágyott cuccok lelőhelye.

Később aztán egy hivatalos út alkalmával úgy hozza a sors, hogy egy okos túravezető jóvoltából eljut a Père-Lachaise-be, a világ talán leghíresebb temetőjébe.

Furcsa látni, hogy azok a történelmi – sokszor kitaláltnak vélt – személyek, mint Héloise és Abélard, tényleg léteztek, hogy a festőművészek, színészóriások és írózsenik nemcsak a múzeumokban s korabeli színpadokon ragyogtak, nem csupán könyvek címlapján olvasható a nevük, hanem valóban éltek. Furcsa ellentmondás, hogy mindez pont a halottak birodalmában jut az ember eszébe.

Dúdolni a Mylordot, meg a Natalie-t

Már persze akkor, ha tisztában van azzal, ki volt Apollinaire, Rossini, Modigliani, Chopin, Sarah Bernhardt, Oscar Wilde, Marcel Proust, Balzac, Moliére vagy Delacroix. Ilyenkor az ember picit megáll, nem, nem gyászol, miért tenné, hiszen itt nem személyes érzelmi szálakról van szó, hanem inkább tiszteletét teszi és rácsodálkozik a művészet sokféleségére.

Père Lachaise, a világ talán leghíresebb temetője
Père Lachaise, a világ talán leghíresebb temetője
Fotó: Wikipédia/Peter Poradisch

Bármennyire morbid dolog, de az ember elkezdi dúdolni a Mylordot Edith Piaf, e csöppnyi sanzonóriás síremlékénél, ahol mindig van friss virág. Pedig ki tudja, hány generáció nőtt fel már azóta, hogy himnuszt énekelt a szerelemről.

Ha Gilbert Becaud nevét megpillantjuk a márványon, rögtön eszünkbe jut örökzöldje, a Natalie, amely legalább olyan népszerű volt valamikor Moszkvában, mint Budapesten. Már annak is jó pár évtizede, hogy a világ a Doorsért és Jim Morrisonért őrjöngött: nos, a hamar elment szívtipró énekes sírja is errefelé magasodik – külön sztori szól arról, hogy miért pont itt.

Manapság körülbelül egymillió (!) ember nyugszik itt, ez a világ leglátogatottabb sírkertje, évente százezrek zarándokolnak el ide.

A név a XIV. Lajos király gyóntatópapja, Père François de la Chaise emlékét idézi, mert anno itt állt a kápolnája. A temető kialakításáról azonban 1804-ben született végleges döntés, Napóleon uralkodása alatt.

A Père Lachaise nem volt mindig népszerű temetkezési hely a párizsiak körében. 1780. december 1-jén bezárták a Cimetière des Innocents-t, a későbbi Les Halles-t, mert egy 1765-ből származó törvény betiltotta a temetők létesítését a városokon belül. Az Innocents-ből származó holttesteket a párizsi katakombákba szállították.

A 19. század elején több temetőt hoztak létre, köztük a ma leghíresebbet, amelyet Alexandre-Théodore Brongniart építész tervezett. Hogy vonzóbbá tegye a párizsiak számára, a város prefektusa úgy döntött, hogy itt fogják eltemetni a híres és csodált személyiségek földi maradványait. Sőt, azok maradványait is áthozták ide, akik halála óta többszáz év is eltelt.

A temetőturizmus csak a 20. század vége felé jött divatba. Olyan ez, mintha múzeumba mennénk – az utazási irodák a legkülönbözőbb tematikájú és időtartamú túrákat ajánlják, a legtöbb helyen létezik angol nyelvű vezetés is.

Ahol élet és halál keresztezi egymást

Rábukkanok egy hirdetésre: „Fedezze fel a Père Lachaise temetőt Marie-Anne Lenormanddal! Merüljön el egy olyan birodalomban, ahol élet és halál keresztezi egymást, megáll az idő és feltárulnak a lelkek titkai, akik ezen a történelmi helyen kísértenek!”

Temetői séta a Pére Lachaise-ban Marie-Anne Lenormanddal
Temetői séta a Pére Lachaise-ban Marie-Anne Lenormanddal
Fotó: My Guide Paris

A túrát egy korabeli ruhába öltözött, nagy tudású, szenvedélyes hölgy vezeti, aki Marie-Anne Lenormand-t, a francia forradalom idejéből származó történelmi figurát személyesíti meg. A sejtelmességet fokozza, hogy a hajdan élt hölgy nem utolsósorban jóslási képességeiről volt ismert. Társaságában felfedezhetjük a krematóriumot, a kolumbáriumot, a temető muszlim, illetve zsidó részét is.

Felnőtteknek és 8 év feletti gyermekeknek ajánlják a programot, és mindenképpen kényelmes cipőt vegyünk fel a sétára!

Hruscsovtól Jelcinig

Más kétórás turistaprogram keretében meglátogatni egy temetőt, és más, ha ott él az ember. Jókora kirándulás volt a kilencvenes évek elején – négyéves moszkvai kiküldetésem idején – kimenni a Novogyevicsij-kolostorhoz, amely  a 16–17. századi orosz építőművészet kiemelkedő, jó állapotban fennmaradt remeke.

A kolostort III. Vaszilij moszkvai nagyfejedelem alapította 1524–ben. Borisz Godunov itt „fogadta el” a számára felajánlott cári koronát. A kolostor területe már a 16. század óta a cári és híres arisztokrata családok, kiemelkedő egyházi és katonai vezetők nyughelye.

A 20. század elején a kolostorfalon túl különálló temetőt nyitottak, ahol a művészet, a tudomány és a politika számos ismert képviselőjét temették el – áthozatták például a borogyinói csata hőseinek maradványait – , egészen Gorbacsovig.

Sajnos, jelenleg nem éppen aktuális időtöltés Moszkvában turistáskodni, ezért a temető meglátogatása sem lehet ajánlott program, pedig sokat lehet itt tanulni az orosz-szovjet történelemről, irodalomról és művészetről.

A Novogyevicsij-temető bejárata
A Novogyevicsij-temető bejárata
Fotó: Wikipédia/Ghirlandajo

Az, hogy ki pihenhet itt ma, politikai kérdés, mint minden Oroszországban. Világhírű kutatók, orvosok, repülőgéptervezők (köztük az Iljusinok és a MIG-ek atyja), politikusok, magas rangú katonatisztek, valamint az orosz filmes és színházi világ megannyi személyisége alussza itt örök álmát.

A lista egyértelműen azt tükrözi, kik, mikor, mennyire voltak politikailag megbízhatóak, és kik hoztak dicsőséget a birodalom számára. (Hatalmi szempontból a Kreml fala verhetetlen volt: aktuálpolitikai kérdésnek számított, hogy kit temettek ide a politikusok és a Szovjetunió Hősei közül, és hogy ma is ott nyugszanak-e még).

A nekropolisz számos kiemelkedő személyiség utolsó menedékévé vált. Az orosz szakos tanárok, történészek számára sokat mond Gorbacsovnak és feleségének, Raisza Gorbacsovának a síremléke. Raisza előbb halt meg – már a 91-es puccs után „élő halott” volt –, Gorbacsovot néhány éve temették ide.

De errefelé talált örök békét Nyikita Szergejevics Hruscsov, az SZKP Központi Bizottsága első titkára, a Szovjetunió Minisztertanácsának hajdani elnöke is. Azért „csak” itt, mert megszégyenült államférfinak számított egy időben, ezért nem temették el a Kreml fala közelében.

A szovjet vezető sorsát szimbolikusan – és egy kívülálló számára ellentmondásosan – tükrözi a sírköve. Az egyszerű szoborportré különlegessége, hogy a volt vezető arcát – szögletes szkafanderként –  fehér-fekete függőleges kompozíció veszi körül. Ez állítólag a fényes kommunista jövőbe vetett hit (!) és a tömeges elnyomás sötét örökségének együttesére utal.

Borisz Jelcin sírja a temető központi helyén található.

Borisz Jelcin síremléke
Borisz Jelcin síremléke
Fotó: Wikipédia/Gijsvk

A széles sírkövön monumentális ráncokban egy vörös porfírból, égszínkék bizánci mozaikokból és fehér márványból készült orosz trikolór fekszik.

A leghíresebb orosz írók, költők és énekesek is itt alusszák örök álmukat. Csehov, Majakovszkij vagy Tolsztoj csakúgy, mint Jeszenyin vagy Voznyeszenszkij. A művészi síremlékek mindegyike szimbolikus alkotás.

Andrej Voznyeszenszkij maga tervezte sírkövét: a sötét gránit ferde, csiszolt felületén mintha egy nagy kőgolyó készülne végig gurulni, amit csak egy kis bronz feszületet tart vissza.

A rendszerváltás előtti időben, amikor sok szovjet filmet láthattunk a tévében és a mozikban, a magyarok jól ismerték a – hazájukban sokszor kevéssé konfliktusmentes életet élő – ottani nagy színészeket és énekeseket. Tudtuk, ki volt Szmoktunovszkij, az egyik legnagyszerűbb Hamlet, Tyihonov, azaz Stirlitz kapitány, Tatjana Szamojlova és Nyikolaj Batalov, a Szállnak a darvak örök szerelmespárja, Oleg Tabakov, aki magyar filmekben is feltűnt, vagy a szépséges Irina Szkobceva.

Viszockij sírja az egyik leglátogatottabb, aki tiltott fenegyerekből lett világsztár – népszerűségébe az is belejátszott, hogy Marina Vlady volt az egyik felesége. Viszockij kedvelt volt Magyarországon is.

Puritán, tiszta, szelektív

Minden ország temetkezési szokásai tükrözik az adott nép lelkületét, vallását, világszemléletét. Az oroszok sokszor vasráccsal jelzik jókora, megvett sírhelyük határát, és, főleg a hírességek esetén, hatalmas kriptákat, síremlékeket emelnek, miközben sok millió embernek még sírra sem jutott.

A svédek viszont itt is az egyszerűségre törekszenek. Rokoni kapcsolatok folytán gyakran jártam-járok svéd temetőkben, ahol nincsenek több tonnás sírkövek és túlzó, hatalmas kripták, főleg azért, mert szinte mindenkit hamvasztanak.

A sírok között kövezett vagy füvesített ösvényeken közlekedhetnek a hozzátartozók. Nem kell botladozni, mászni közöttük, simán végig lehet sétálni. Zúzott kővel vannak felszórva, vagy beültetik fűvel. Ezeket az utacskákat rendszeresen gereblyézik, kigazolják.

A stockholmi Skogskyrkogården temető az UNESCO Világörökség része
A stockholmi Skogskyrkogården temető az UNESCO Világörökség része
Fotó: Wikipédia/Holger Ellgaard

Szabályos közönként egyforma padok találhatók, és szépen metszett fák. Sok síron macska- vagy kutyaszobor ül, lehet, hogy a kedvencek is oda lettek temetve.

A svédeknél mindenkinek a jövedelméből levonják az úgynevezett temetkezési adót, amiből a helyi önkormányzat fedezi azoknak a temetését, akiknek nincs hozzátartozójuk, illetve ebből tartják rendben a temetőt és környékét.

Viszont nem kell fizetni a sírhelyekért, ebből következően megváltani sem kell azokat.

Több helyen színesre festett kövek, családról rajzolt képek láthatók, feltételezem, hogy a gyerekek hozták el az elhunyt hozzátartozóknak. Pár méterenként szerszámtárolók állnak, ahol kapa, gereblye, locsolókanna van elhelyezve mindenki számára, aki használni szeretné. Utána visszarakja, nem viszi haza.

Ugyanitt sötétzöld, kúp alakú tölcsérek várják, hogy beletegyük a friss virágokat. Ugyanúgy szelektíven lehet gyűjteni a hulladékot, mint bárhol máshol az országban. A temető egyik végében ingyenes, tiszta (rendszeresen takarított), papírral, szappannal, kéztörlővel felszerelt vécé áll a látogatók rendelkezésére.

Mindebben persze az is szerepet játszik, hogy ebben az országban 200 éve nem volt háború, nem dúlták fel tankok a temetőket, nem történtek titkos temetések és újratemetések.

A temetők makacsok: nem lehet megváltoztatni a múltat, utólag megrendszabályozni a régit. Képük, világszemléletük pontos másolatai történelmünknek, az életünknek.

(A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Alpesisí-világbajnokság helyszínén szurkolni – bakancslistás élmény
Kormos Olga | 2025. február 22. 06:01
A téli Ausztria egyébként is varázslatos tud lenni, de alpesisí-világbajnoksággal megfűszerezve még felejthetetlenebb élmény. A Világjáró ezúttal a Salzburg tartományban lévő Saalbachban rendezett eseményen járt, ahol nemcsak a sportolókat, hanem a turistákat is tárt karokkal várták. Sőt, még egy kis hóeséssel is elkápráztattak mindenkit. 
Szubjektív Magyar Péter kiterítette a kártyáit, egy ászt is – mit lép erre Orbán Viktor? Ez Viszont Privát
Bózsó Péter - Csabai Károly - Gáspár András - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. február 21. 18:31
Magyar Péter politikai színrelépésének egyéves évfordulóján programbeszédet tartott a Tisza Párt első nagyszabású pártrendezvényén, ahol Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnököt is leigazolták. Hogyan értékelhetjük ezt a rendezvényt? Mit üzen az altábornagy ellenzékhez való „átigazolása”? Mit mondott Magyar Péter és Orbán Viktor a médiáról? Hiszünk-e a békében? Milyen is a szuverenitásunk? A kettős – a már elhangzott Tisza Párti, illetve leendő miniszterelnöki – évértékelő kapcsán ezekről is vitatkozott – a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Csabai Károly főszerkesztő, valamint Gáspár András lapigazgató és Bózsó Péter újságíró.
Szubjektív Tornyok és teázók, nem tipikus turistáknak – Kuvait keleti kényelme
Durucz Dávid | 2025. február 15. 06:01
Kuvaitba nem szokás „csak úgy” elutazni. Az Arab-öbölben és úgy általában a Közel-Keleten is sok ingergazdagabbnak ígérkező, komoly turistainfrastruktúrával rendelkező ország van. De ha valaki azt szeretné látni, milyen lehetett például Dubaj, mielőtt felkapottá vált, és érdekli egy olajban és pénzben dúskáló, mégis autentikus hely, akkor egy rövid vizitet mindenképp megér. A Világjáró ezúttal a kicsi, de semmiképp sem szerény Kuvaitba látogatott.
Szubjektív Ilyen volt testközelből az Orbán-Weidel találka – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. február 14. 18:31
Meglehetősen eseménydús héten vagyunk túl: Magyar Péter összeszólalkozott Gulyás Mártonnal, Orbán Viktor mosolyogva fogadta a hazájában karanténba zárt AfD-vezért, Alice Weidelt, Donald Trump pedig bejelentette, hogy azonnal megkezdik a béketárgyalásokat Moszkvával. De miért izzott a levegő a Partizán stúdiójában? Milyennek láttuk az Orbán-Weidel találkozót, amelyen személyesen is részt vettünk? És mikor kérdezik meg vajon az ukrán társadalmat, hogy mit hajlandó beáldozni a béke érdekében? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Bózsó Péter és Wéber Balázs újságíró.      
Szubjektív „Nem tudom, hogy ’26-ig kibírom-e ép idegekkel”– az utca embere a Mini-Dubaj tervről
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. február 8. 10:31
Mit gondol a járókelő a Rákosrendező-pályaudvar területén felépíteni tervezett „Mini-Dubajról”, egy esetleg ott épülő pesti mecsetről, és a külföldi befektetések megítéléséről. A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív Klimt Csókjától II. Ramszeszig – Bourdeaux nem csak a borról híres
Elek Lenke | 2025. február 8. 06:01
Van abban valami furcsa ellentmondás, hogy amikor megérkezel az egyik legfranciább városba, egy óra múlva már az osztrák Gustav Klimt Csók című festményét csodálod, szinte fürödsz benne, hiszen e remekmű kortalan és megunhatatlan. Amikor legutóbb ott jártam, Klimt volt a főszereplő, de félévenként újabb és újabb alkotók művei tükröződnek a csalóka fények világában és a medencék tükrében. Talán a franciák is rájöttek, hogy nem elég a bor, mint turisztikai vonzerő? A Világjáró e heti állomása: Bordeaux.
Szubjektív Magyar Péternek sikerült, ami Simicska Lajosnak nem – Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Wéber Balázs | 2025. február 7. 18:37
Tíz évvel ezelőtt Simicska Lajos fellázadt a rendszer ellen, de „forradalma” végül elbukott. Magyar Péter egy éve ugyanezt tette, és pártja ma már népszerűbb a Fidesznél. De miért sikerült eddig a Tisza Párt vezérének az, ami Orbán Viktor egykori jobbkezének nem? Milyen volt a Simicska-lázadás belülről? Le lehet-e váltani a jelenlegi rendszert választásokon? Miért szeretik és miért nem szeretik sokan Magyar Pétert? Az újabb aggasztó gazdasági adatok mennyiben segíthetik a váltást? És ki jön végül jól a váratlan fordulatot vett mini-Dubaj ügyből? A dupla évfordulón erről is vitatkozott – olyakor meglehetősen hevesen – a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Csabai Károly főszerkesztő, valamint Litván Dániel és Wéber Balázs újságíró.                                 
Szubjektív Áll a bál Berlinben, saját sírját ássa a német politikai elit
Wéber Balázs | 2025. február 4. 19:01
Németországban amiatt forrong a politika és a média, hogy a jobbközép CDU-CSU a bevándorlásellenes AfD-vel közösen szavazott meg egy migrációt szigorítani hivatott törvényjavaslatot – amely végül elbukott. A javaslat célja valójában egy nagyon is valóságos probléma enyhítése volt. Úgy tűnik, a német politikai elit nem hallja meg az emberek hangját, és ezzel saját bukását készítheti elő. Nagyító alatt ezúttal egy politikai botrány háttere.
Szubjektív Orbán Viktor lesz a következő? Ragadós lehet a szerb és szlovák példa – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 31. 18:31
Egyre jobban inog a magyar kormányfő szlovák és szerb szövetségesének a hatalma – de mennyire biztos a széke Orbán Viktornak?  A Tisza Párt növelte előnyét a Fidesszel szemben, Majka klipje pedig rátapintott a közhangulatra. A recesszióból kimásztunk, de a plusz 0,6 százalékot azért nem tesszük ki az ablakba. A mini-Dubajról pedig akkora a vita, hogy könnyen bedőlhet az egész projekt. Erről is vitatkoztak a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában újságíróink, Bózsó Péter, Vég Márton és Wéber Balázs.
Szubjektív „Egy csomó magyar ebből egy büdös fityinget nem fog látni” – honnan hova kerül Orbán Viktor 1700 milliárdja?
Privátbankár.hu | 2025. január 26. 17:31
Érdemes kicsit alaposabban is megnézni, ki örülhet Orbán Viktor „jó hírének”, azaz az állampapírok 1700 milliárd forintra rúgó kamatainak idei kifizetésének. És mi lesz ennek a hatása a gazdaságra és az államháztartás finanszírozására?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG