9p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Orbán Viktor péntek reggeli rádióműsorában elég meghökkentő dolgokat mondott arról, hogy Ukrajna esetleg közel állna egy nukleáris fegyver megépítéséhez. Honnan vette ezt a miniszterelnök, mit mondott erről Volodimir Zelenszkij és miért mosolyoghat elégedetten Vlagyimir Putyin? Jegyzet.

Meglehetősen érdekes dolgokat mondott Ukrajna, Zelenszkij és a nukleáris fegyverek témakörében Orbán Viktor szokásos péntek reggeli, interjúnak nevezett beszélgetésében a Kossuth Rádión. Először is kezdjük a kérdéssel. Miután a „riporter” a háború eszkalációjának lehetőségét veti fel, képletesen ledobja az alábbi bombát:

„A Bild információi szerint Zelenszkij azt is felvetette, hogy ha az oroszok ismét megindulnak Kijev felé, akkor néhány hétre lehet Ukrajna attól, hogy mondjuk atombombát fejlesszen ki."

Vegyük észre, hogy a kérdező itt a német bulvárlap, a Bild egyik írására utal. Ebben egyébként nem Zelenszkijre, hanem egy „meg nem nevezett” ukrán, fegyverbeszerzésekkel foglalkozó tisztviselőre hivatkoztak, aki állítólag azt mondta:

„Megvan az alapanyagunk, megvan a tudásunk. Ha megkapjuk a parancsot, csak hetekre lesz szükségünk, hogy meglegyen az első bombánk.”

A kijelentés egy közelebbről meg nem nevezett, néhány hónappal ezelőtti, zárt ajtók mögött lezajlott találkozón hangzott volna el.

Mellesleg az ukrán elnök kommunikációs tanácsadója, Dmitro Litvin azonnal cáfolta a Bildben megjelenteket:

„Nem ez az első alkalom, hogy a Bild olyasmit terjesztett, amelynek semmi köze a valósághoz, és ami az orosz propaganda kezére játszik.”

Tehát még egyszer: egy német bulvárlap meg nem nevezett forrása szerint egy valamikor, valahol lezajlott találkozón hangzott el állítólag egy ilyen mondat, az információt pedig Ukrajna kategorikusan cáfolja. A kérdésben foglalt állítással ellentétben ráadásul még a Bild sem azt írta, hogy mindezt Zelenszkij mondta volna. Mivel pontosan tudjuk, hogy a miniszterelnök az állami rádióban leadott interjúit gondosan előkészíti a kormányzati propagandagépezet, ezt nem lehet egyszerűen újságírói bakinak tartani.

Nem zörög a haraszt, ha nem fúj a szél?

Egyértelmű a szándék, hogy a hallgató fejében elültessék a bogarat: Zelenszkij atombombát épít, sőt csak néhány hétre van attól, hogy nukleáris fegyverre tegyen szert, de ezt mégsem mondhatja ki a miniszterelnök maga.

És akkor nézzük a választ. Miután Orbán Viktor nyugtázza, hogy ő is látta ezt a „sajtóban”, kicsit azért visszavesz a tempóból:

„Amit én hallottam Zelenszkij elnöktől ezen a megbeszélésen, abból én ezt nem hallottam ki” – mondja, majd azért hozzáteszi, hogy tolmácsok útján kommunikáltak, tehát elveszhettek árnyalatok a megbeszélés során.

„Nekem nem úgy tűnt a tárgyalások során, hogy az ukránok komolyan gondolnák, hogy atomhatalommá fejlesszék magukat. Amit elég nehéz is elképzelni is egyébként” – folytatja Orbán Viktor, de nem itt zárja le a témát, mert utána arról beszél, hogy milyen rémisztő ez a lehetőség, még ha csak ellenőrizetlen információról van is szó.

„Olyan közel vagyunk ennek a lehetőségéhez, tehát hogy a háború egyszer csak berobban egész Európában, mindenki érzi, hogy ez olyan közel van, hogy táptalaját adja ez a helyzet az ilyen félinformációknak. Úgyhogy erről inkább meg kell győződnünk még, a szolgálataink dolgoznak azon, hogy tisztázzuk, tényleg van-e valami atomfegyver-építési terve Ukrajnának” – zárul végül ez a szegmens.

Szóval akkor ugyan félinformáció, maga Zelenszkij nem mondott ilyet, de a „szolgálataink” majd azért utánanéznek a kérdésnek. Arról, hogy mi olyat tudnának kideríteni a magyar hírszerzőszolgálatok az ukrán atomprogramról, amit a szövetségi rendszereinkhez tartozó és az ukrán kormánnyal, fegyveriparral és hírszerzéssel szoros együttműködésben dolgozó mondjuk amerikai, francia, német, brit hírszerzők nem, természetesen nem kap kérdést a miniszterelnök. Ahogy arról sem, hogy ha esetleg ezeket az információkat vele vagy a magyar hírszerzéssel nem osztják meg, akkor annak vajon mi lehet az oka.

Akinek ilyen barátai vannak, annak nem kell ellenség? Volodimir Zelenszkij és Orbán Viktor fogják közre Charles Michelt a brüsszeli uniós csúcson készült csoportképen 2024. október 17-én
Akinek ilyen barátai vannak, annak nem kell ellenség? Volodimir Zelenszkij és Orbán Viktor fogják közre Charles Michelt a brüsszeli uniós csúcson készült csoportképen 2024. október 17-én
Fotó: MTI/Bodnár Boglárka

Ukrajna lemondott az atomról, és most megfizeti az árát

De nézzük, mit is mondott valójában erről a témáról Zelenszkij. Az ukrán elnök az Orbán Viktor részvételével csütörtökön tartott uniós csúcstalálkozón arról beszélt, hogy Ukrajna lemondott a területén hidegháborús örökségként maradt nukleáris fegyverekről, az Oroszország, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság által adott biztonsági garanciák fejében – a sors iróniája – a budapesti, 1994-es memorandum keretében.

„Melyik fő atomhatalom szenvedett? Mindegyik? Nem. Ukrajna. Ki adta fel a nukleáris fegyvereket? Mindegyik? Nem. Ukrajna adta fel. Ki harcol most? Ukrajna”

– mondta Zelenszkij a Politico beszámolója szerint, majd hozzátette:

„Ukrajnának vagy lesznek nukleáris fegyverei és az lesz a védelmünk, vagy valamilyen szövetségre van szükségünk. A NATO-n kívül nem ismerek ma hatékony szövetséget. A NATO tagállamai nem állnak háborúban. A NATO tagállamokban mindenki életben van. És hála istennek. Ezért választjuk a NATO-t. Nem a nukleáris fegyvereket.”

Elég világos beszéd, és a logikáján is nehéz fogást találni. A NATO – nukleáris és hagyományos fegyverei által fenntartott – védőernyője az egyetlen, amely Ukrajnát atomfegyverek híján megvédhette volna, illetve a jövőben is megvédheti az orosz agressziótól. Ha Ukrajna előtt megnyílik az út a NATO-ba, akkor ez megoldást jelent, ha nem, akkor viszont Ukrajnának csak a nukleáris fegyverek jelenthetnének hasonló védelmet.

Ki mondta, hogy atombombát építünk? Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a NATO védelmi minisztereinek kétnapos találkozója alatt tartott sajtóértekezleten a védelmi szervezet brüsszeli székházában 2024. október 17-én
Ki mondta, hogy atombombát építünk? Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a NATO védelmi minisztereinek kétnapos találkozója alatt tartott sajtóértekezleten a védelmi szervezet brüsszeli székházában 2024. október 17-én
Fotó: MTI/AP/Virginia Mayo

De mivel utólag ezt is túlságosan félreérthetőnek ítélték meg ukrán részről, Zelenszkij egy még mindig csütörtöki sajtótájékoztatón így fogalmazott:

„Nem építünk nukleáris fegyvereket. Úgy értettem, amit mondtam, hogy ma nincs a NATO-tagságon kívül erősebb biztonsági garancia számunkra.”

Megéri erről beszélni - Oroszországnak

Ennyit tehát arról, hogy épít-e nukleáris fegyvereket Ukrajna. Természetesen tény, hogy ha választani kellene egy olyan országot, amely a jelenlegi atomhatalmak mellett viszonylag gyorsan képes lenne nukleáris fegyvert építeni, akkor Ukrajna elöl lenne a sorban. Az országban képzett atomtudósok vannak, működő (ha éppen nem orosz kézre került) nukleáris erőművek, szovjet hagyományokra épülő, a háború miatt csúcsra pörgetett fegyveripar.

Sajnos ebben a cikkben is helye van ennek az Orbán Viktorról és Vlagyimir Putyinról a békemissziós moszkvai látogatáson készült képnek
Sajnos ebben a cikkben is helye van ennek az Orbán Viktorról és Vlagyimir Putyinról a békemissziós moszkvai látogatáson készült képnek
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

De hogy néhány héten belül bevethető nukleáris fegyvere lehetne Ukrajnának? Ezt nagyon nehéz elképzelni. Kérdezze csak meg valaki az iráni vezetést, hogy mennyire egyszerű feladat a nulláról beindítani egy nukleáris fegyverprogramot, illetve ezt titokban tartani a világ előtt. (És Irán nem áll nyílt háborúban.) Lehet például azt mondani, hogy az Egyesült Államok jelenlegi „háborúpárti” vezetése fegyverrel tömi Ukrajnát, de hogy egy ukrán atombombának akár csak a gondolatára is elég súlyos reakciók érkeznének Washingtonból, az is biztos.

A miniszterelnöki interjúnak ezt a részletét tehát sokkal inkább a magyar kormány félelemkeltő, „békepárti” propagandájának, mintsem Ukrajna képességeinek vagy terveinek kontextusában lehet értelmezni.

Ez a propaganda azonban nem is annyira meglepő hasonlóságokat mutat az orosz propaganda működésével. Talán még sokan emlékezhetnek, hogy 2022 őszén, a harkivi ellentámadás idején hirtelen arról kezdtek beszélni orosz katonai és politikai vezetők – beleértve Vlagyimir Putyint is – , hogy Ukrajna sugárzó anyaggal szennyezett, úgynevezett „piszkos bomba” létrehozásán dolgozik, és azt be is vetné vagy Ukrajna vagy Oroszország területén (előbbi „hamis zászlós” műveletként lett volna hivatott a NATO válaszcsapását kiváltani az orosz teória szerint).

Természetesen semmiféle bizonyíték nincs arra, hogy Ukrajna ilyesmit tervezett volna. De maga a hír, amelyről persze a nyugati sajtó is beszámolt, jól jött Oroszországnak, több szempontból is. Egyrészt valamennyire elvonta a figyelmet a harctéri vereségekről, másrészt a nyugati közvélemény és politikai vezetők Ukrajna melletti kiállását igyekezett gyengíteni. Harmadrészt pedig egy ilyen „fenyegetésre” válaszul sokkal hihetőbben lehet a saját nukleáris kardot csörgetni: ha ellenünk nukleáris – vagy ahhoz hasonló, tömegpusztító – fegyvert akarnak bevetni, akkor természetesen ez számunkra is valós opció, de csupán önvédelemből.

Pontosan ezt tette akkor Oroszország, és a célja az volt ezzel, hogy eltántorítsa a nyugati országokat attól, hogy az orosz haderő válságos időszakában gyors és hatékony támogatást nyújtsanak Ukrajnának, ami akkor akár még Harkiv és Herszon nagy részének felszabadításánál is nagyobb harctéri sikerek elérését tette volna lehetővé.

Sajnos ebben a cikkben is helye van ennek az Orbán Viktorról és Vlagyimir Putyinról a békemissziós moszkvai látogatáson készült képnek
Sajnos ebben a cikkben is helye van ennek az Orbán Viktorról és Vlagyimir Putyinról a békemissziós moszkvai látogatáson készült képnek
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Miért jó az orosz propagandának, ha most megint az a téma Nyugaton, hogy Ukrajna esetleg nukleáris fegyver építésén dolgozik? Ugyanezen okokból. Igaz, most inkább az ukrán haderő van szorult helyzetben, de talán ez a zavarórepülés is jól jöhet abban, hogy Ukrajna megint ne kapjon elegendő támogatást, elegendő gyorsasággal.

Az, hogy egy uniós, NATO-tag állam vezetője nem is annyira finoman lebegteti az ukrán atomprogram lehetőségét, az, hogy Litvint idézzük, „az orosz propaganda kezére játszik”. Már szinte várjuk a Kremlből azt a megszólalást, hogy egy NATO-tagállam is aggódik amiatt, hogy Ukrajna atombombát épít, és ez természetesen a harmadik világháború kitöréséhez, teljesen jogos orosz megelőző csapáshoz vezetne, és a többi.

Zelenszkij egyébként a magyar miniszterelnökkel kapcsolatban azt mondta, hogy üdvözölték egymást a brüsszeli csúcson csütörtökön.

„Láttam Orbán Viktort a többi vezető között ma. És köszöntünk egymásnak. Azt hiszem, ez már nem is rossz”

– mondta, talán némi iróniával. De lehetne azért jobb is – tehetjük hozzá.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Ezer nap háború – túszul ejtett társadalmak és újratöltött darwinizmus
Wéber Balázs | 2024. november 19. 18:39
Bár az ukrajnai totális háború már ezer napja folyik, a megoldáshoz ez idő alatt egy jottányit sem kerültünk közelebb. Sőt, eszkalálódik a helyzet: kedden már a nukleáris válaszcsapás lehetősége is az asztalra került. A geopolitikai játszmák túszul ejtették a társadalmakat, a darwinizmus elve mindent visz. Nagyító alatt ezúttal egy elfajult konfliktus.
Szubjektív Felhőtlen rettegés a fáraó átkától
Valkai Nikoletta | 2024. november 16. 05:44
Miután az esős októberben végre leléptünk Magyarországról, három dolgot nem láttunk egy héten keresztül. Az egyik a felhő. A másik kettő ennél jóval kézzelfoghatóbb, de ezekből sincs Egyiptom turisztikai fővárosában, Hurghadában. Mi változott az északkelet-afrikai országban néhány év alatt, és mi maradt szinte ugyanúgy az ókori birodalom óta? A Világjáróban hat év után visszatértünk oda, ahol a félelem egyvalami miatt ismét úgy lengett körül minket, mint az állandóan fújó szél a Vörös-tenger felől. 
Szubjektív „Mindenkit kicsinálnak” – dübörög a Magyar Pétert Lejárató Hadművelet – Ez Viszont Privát
Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 15. 18:46
Titokban hangfelvételt készítettek Magyarország legnagyobb ellenzéki pártjának a vezetőjéről, a hanganyagokat pedig éppen akkor hozták nyilvánosságra, amikor a Tisza Párt népszerűségben már kezdte megelőzni a Fideszt – egyelőre ennyit lehet biztosan elmondani a héten kipattant lehallgatási botrányról. A Tisza Párt elnöke persze, úgy tűnik, maga is hibázott, amit a kormánypárt kíméletlenül kihasznál. Mindeközben arról alig esik szó, hogy a liszt 45, a tojás pedig 26 százalékkal drágult egy év alatt, és szegények tömegei kukáznak 50 forintos üvegek után kutatva – Magyarország, 2024.
Szubjektív A kínai hadsereg stratégiai terve Trump kihívásaira
Káncz Csaba | 2024. november 10. 10:47
A kínai hadsereg belső jelentése szerint az ukrán konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A hadsereg a politikai vezetésnek a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználását ajánlja, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Fürdőzés az árvizek szomszédságában – egy andalúziai nyaralás elviselhetetlen könnyűsége
Litván Dániel | 2024. november 9. 06:13
Érezheti jól magát az ember egy szörnyű tragédia szomszédságában? A Világjáró kényelmetlen, de nem kellemetlen közelségbe került a spanyolországi árvizekhez, miközben Andalúziát járta. Véres örökség, természetpusztítás, balzsamos őszben sütkérező német nyugdíjasok, gyomorszájra támadó katedrálisok, lágyan csobbanó hullámok – furcsa gondolatok egy túl jól sikerült nyaralásról.
Szubjektív Orbán Viktor fényt lát az alagút végén, de Trump győzelme a mozdony lámpája – Ez Viszont Privát
Bozsó Péter - Juhász Gábor - Izsó Márton - Kovács-Angel Marianna - Litván Dániel | 2024. november 8. 19:13
Felfoghatatlan, mégis érthető Donald Trump fölényes győzelme? De ha így van, akkor Orbán Viktornak nem örülnie kéne annak, ami Amerikában történt, hanem félnie attól, hogy abba bukhat bele, ami Harris vesztét okozta. És mi a helyzet Magyar Péter dombóvári meghátrálásával, különösen a Tisza fölényes vezetését mérő kutatás tükrében? E témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 26. adásában, amelyben Bózsó Péter, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív Joe Biden menjen nyugdíjba! Kulcsfontosságú évek várnak Amerikára
Kollár Dóra | 2024. november 8. 15:21
Az amerikai választás végeredménye útkeresési válságba taszítja a Demokrata Pártot. Jegyzet.
Szubjektív Trump vagy Harris? És ki a magyar megfelelőjük? — járókelőket kérdeztünk
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. november 5. 10:45
Kire szavazna az utca embere az amerikai elnökválasztáson, és miért? Melyik jelölt jobb Magyarországnak? A hazai politikában ki lehet Donald Trump és Kamala Harris? Magyar Péter melyik jelölthöz áll közelebb?
Szubjektív Nem szeretek személyesen ügyet intézni, most is ötödszörre sikerült időpontot találni – az utca emberét kérdeztük
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. november 2. 09:39
Egyre több lehetőség nyílik online intézni hivatalos ügyeinket, azonban ehhez hamarosan elengedhetetlen lesz az okostelefon. Most viszont arra voltunk kíváncsiak, az emberek mennyire ragaszkodnak a személyes ügyintézéshez. Az utca embere sorozatunkban azt is megkérdeztük, mi lesz azokkal, akiknek vagy nincs okoseszközük, vagy nem tudják azt kezelni. Videó.
Szubjektív Barangolás a holtak birodalmában, Párizstól Stockholmig
Elek Lenke | 2024. november 2. 05:46
Kinek jut eszébe huszonévesen külföldön temetőket látogatni? Senkinek. Mint ahogy az elmúlás sem. A temetői turistáskodáshoz meg kell érni. De ennek is eljön az ideje. A Világjáró ezúttal világhíres temetőkben tett vizitjeit idézi fel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG