6p

Capri nyáron is csupa kellemes érzést keltett bennem, a zimankós novemberből visszatekintve pedig egyenesen csodás helynek tűnik. Mélykék tenger, ikonikus sziklák, gyönyör és ókori történelem – a sziget úgy magaslik ki a tengerből, mint egy rég elsüllyedt világ egyetlen megmaradt darabkája. A Világjáró e heti állomása Európa alighanem legszebb szigete.

„Hoppá” – kiáltok fel önkéntelenül, amikor kilépünk a hajóból, és megpillantjuk Caprit. Harminc fok, vakító napfény, mélykék tenger – a kikötőben jachtok ringatóznak, lengén is jól öltözött emberek járnak-kelnek, a közelben pedig ott magasodnak a sziget jellegzetes, meredek sziklái.

Mindent áthat a jólét, az elegancia és a nyugalom – egy hely, ahol szinte csak jó dolgok történhetnek.

Gyalogút a hegyre

Caprira eljutni egyébként nem olyan bonyolult és drága, mint azt elsőre gondolnánk. A közeli Nápolyba – ha szerencsénk van, és rugalmasak vagyunk – már néhány tízezer forintért el lehet repülni, onnan pedig a belvárosból induló kompokkal egy-másfél óra alatt elérhetjük a szigetet, fejenként oda-vissza 30-60 euróért, attól függően, hogy melyik hajótársaságot és járatot választjuk.

Ilyen látvány fogadja az érkezőket Capriban
Ilyen látvány fogadja az érkezőket Capriban
Fotó: Privátbankár/Wéber Balázs

Turistákból természetesen itt sincs hiány, mégis van valamiféle „szűrő”. Ide már nem jut el mindenki, és a nagyvárosokra jellemző „csordafíling” is csak mérsékelten van jelen. Utoljára a Comói-tó partjánál, a mesés Varennában és Belaggióban volt ilyen érzésem.

A parton rögtön egy heggyel találjuk magunkat szembe, amelynek tetejére – azaz Capri belvárosába – két módon juthatunk fel: a szerpentineken száguldozó kisbuszokkal vagy gyalog.

Mi utóbbit választjuk, és nem bánjuk meg: ahogy haladunk felfelé a szűk, hangulatos, villákkal és ciklámenszínű virágos fákkal szegélyezett gyalogúton, úgy tárul fel előttünk a tenger és a sziget szépsége. Az út meredek, és tempótól függően fél-egy órába is telhet, míg feljutunk, de minden fáradtságot megér.

Gyalogút a tengerhez
Gyalogút a tengerhez
Fotó: Privátbankár/Wéber Balázs

Már a rómaiak is szerették

Eszembe jut, hogy bő kétezer évvel ezelőtt talán pont ezen az úton kaptattak felfelé a Római Birodalom költői és császárai.

A sziget ugyanis már az ő idejükben is kedvelt üdülőhely volt – Augustus császár például templomokat, villákat és pompás kerteket építtetett itt, hogy nyugodtan élvezhesse „magánparadicsomát.”

Utódja, Tiberius szintén számos villát hozott létre a szigeten – a leghíresebb a Villa Jovis, amely az egyik legjobb állapotban megmaradt római kori villa Olaszországban. Tiberius Kr.u. 27-ben ide költözött Rómából, és innen irányította a birodalmat haláláig, Kr. u. 37-ig. Persze nemcsak a szépség vonzotta, hanem az is, hogy itt kisebb volt az esély arra, hogy megmérgezik vagy tőrt döfnek a hátába (ami a római császárokkal elég gyakran megesett).

Tiberius kicsapongó partikat is tartott a villában – legalábbis ezt beszélték anno a rómaiak –, és a helyet ma is belengi a szabadosság érzése. A jelenkor sajtójában a „Szerelem szigete”-ként is emlegetik, ahol a gazdagok úgymond elengedték (és talán még ma is elengedik) magukat. 

Capriért persze nemcsak a gazdagok, hanem a művészek is rajongtak és rajonganak – előszeretettel időzött itt például Rainer Maria Rilke, Thomas Mann, Pablo Neruda vagy éppen Norman Douglas is.

Na de vissza a gyalogúthoz, ahol a csúcs előtt pár méterrel egy díszes, kék csempével kirakott és rajzokkal díszített luxustoalett várja a megfáradt látogatókat – itt még az ilyesminek is megadják a módját.

Mindennek persze megkérik az árát: Caprin minden minimum 2-3-szor drágább, mint Nápolyban, és – hacsak nem hátizsákból eszünk-iszunk – egyetlen nap is meglehetősen megterheli a pénztárcákat.

Kékebb már nem is lehetne
Kékebb már nem is lehetne
Fotó: Privátbankár/Wéber Balázs

A panoráma, amit kapunk a hegytetőn, ugyanakkor tényleg varázslatos: a meredek hegyoldalt színes villák díszítik, az utak mentén pálmafák lengedeznek a kellemes szélben, a távolban pedig hajók araszolnak a mesésen kék Tirrén-tengeren, a háttérben a Vezúvval.

Óriások a tengerben

Magunkba szívjuk a látványt, aztán leereszkedünk a sziget másik oldalára. A keskeny, meredek út ugyanolyan gyönyörű, mint felfelé: díszes villák, kövekkel kirakott kerítések, virágzó fák szegélyezik. Néha szembejön egy csapzott hajú fürdőző, az árnyékban macskák nyújtóznak.                 

Körülbelül negyedórája araszolunk lefelé, amikor egyszer csak elénk tárul Capri egy újabb csodája:

A távolban a Faraglioni
A távolban a Faraglioni
Fotó: Privátbankár/Wéber Balázs

A Faraglioni három, a tengerből kiemelkedő óriásszikla – sajnos nincs időnk közelebbről szemügyre venni őket, de a távolból is lélegzetelállító látványt nyújtanak. És csodás az összkép is: zöld hegyoldal, kéklő tenger, kecsesen ringatódzó jachtok, színes napernyőkkel borított strandon nyüzsgő tömeg.

A mintegy 100 méter magas sziklák neve a görög „pharos”, azaz „világítótorony” szóból származik – az ókorban tüzeket gyújtottak a tetejükön, hogy így navigálják a közeledő hajókat. És természetesen már az ókori írók is megörökítették: Vergilius például a szirénekkel kapcsolatos mondakörben említi őket egyik eposzában.

Az ókori rómaiaknak a sziget ezen sarka volt a kedvenc helye, és úgy építették gigantikus villáikat, hogy jó rálátásuk legyen a sziklákra.

Tényleg van bennük valami enigmatikus – mintha megkövült óriások néznének vissza ránk sok ezer év távolságból.

Barlang és hullámok

A három szikla egyikében van a legendás Blue Grotto, azaz a Kék-barlang is, amely a fénytörés miatt kék színben pompázik, és szintén nem áll távol a misztikától – Tiberius alatt nemcsak az uralkodó személyes úszómedencéjeként, hanem tengeri templomként is szolgált, számos szobor díszítette.

A barlanghoz sajnos nem jutunk el, és fürdőruhát sem hoztunk, de a zsúfolt strandra azért lemegyünk pár percre – arra gondolok, hogy mekkora flash lehet itt éjjel, teliholdnál fürdeni. Aztán leveszem a szandálom, és hagyom, hogy a lábamat lassan körbenyaldossák a hullámok.

Mintha Capri arra akarná emlékeztetni a jelenkort, hogy milyen is az igazi élet. Egy jel a nagyon távoli múltból – egy rég elsüllyedt világ egyetlen megmaradt darabkája.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Emberek, ébresztő! – az utca embere a jelenlegi helyzetről
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. július 12. 10:43
Járókelőket kérdeztünk arról, hogy az országos választásokra készülődve hogyan látják hazánk helyzetét, milyen kormányra számítanak, és mit szeretnének ettől a kormánytól.
Szubjektív Kék ház, befőttesüvegekkel és szaunával – a Múmin-völgyben kalandoztunk
Elek Lenke | 2025. július 12. 05:46
Először egy stockholmi lakásban találkoztam a múminokkal, ezekkel a hasas, vízilószerű, hosszú farkú állatokkal, egy öblös, hosszú kávénak való bögrén. Később egy reptéri shopban, majd a tamperei múzeumban is láttam őket százával. A korántsem gyermekded, csípős-keserédes humorú északi trollok köré egész élmény- és médiabirodalom épült Skandináviában. A Világjáró ezúttal egy skandináv mesevilágban és annak valóságos helyszínein járt.
Szubjektív Romokban a magyar gazdaság, Dánia felől újabb csattanós pofonok érkezhetnek – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton | 2025. július 11. 18:31
Csökken a foglalkoztatottság. Elvették a külföldiek a magyarok munkáját? Mit tehet a NER? Most akkor merre tart a kiskereskedelem? Mitől nő újra az infláció? Mire lesz jó a Tisza párt falusi lapja? Mt várhatunk a dán EU-s elnökségtől? Mit tanulhatunk a demokrata New York-i polgármester-jelölttől?
Szubjektív Putyin tudja, hogy hol van a NATO Achilles-sarka
Káncz Csaba | 2025. július 8. 19:23
Ha az Észak-Atlanti Szövetség nem áll készen arra, hogy megvédje a Suwalki-folyosót, a következő háborút nem Ukrajnában fogják megvívni – hanem az EU területén. A Nagyítóban ezúttal a NATO Achilles-sarkát vesszük górcső alá.
Szubjektív A franciák puszta jóindulatból ennyire bunkók?
Litván Dániel | 2025. július 5. 06:17
A Világjáró ezúttal Korzikán időzött – és rájött, hogy miért is viselkednek sokszor a franciák úgy, ahogy.
Szubjektív Benyomta a vészcsengőt a Fidesz, már utcahosszal vezet a Tisza – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Wéber Balázs | 2025. július 4. 18:46
A Pride betiltása felsült, a gazdaság repülőrajtja elmaradt, miközben a Tisza már utcahosszal vezet a közvélemény-kutatásokban. Már a Fideszen belül is is reális lehetőségként kezelik a választási vereséget, és Orbán Viktor helye sem sziklaszilárd. De lesz-e csere a kormányrúdnál? El lehet-e csábítani a szavazókat az újabb osztogatásokkal? Mit várnak hívei Magyar Pétertől: jobb életet, normálisabb országot vagy elszámoltatást?
Szubjektív A nap képe: a Pride-felvonulás bevette Budapestet
Privátbankár.hu | 2025. június 28. 16:46
Szombat délután háromkor kezdődött a betiltott budapesti Pride.
Szubjektív A Fidesznek nincsenek elvei – az utca embere az idei Pride-ról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. június 28. 10:36
A kormány idén lépéseket tett a szokásos budapesti meleg büszkeség felvonulás, a Pride ellehetetlenítésére, de a főváros ellenáll, és megrendezi az eseményt. Erről a politikai helyzetről, valamint a szexuális kisebbségek hazai jogairól kérdeztük a járókelőket.
Szubjektív Bajorország szíve, ahol bronzba öntötték a pápát
Vágó Ágnes | 2025. június 28. 06:01
Regensburg egy fiatalokkal teli, ősi város, ahol a sétahajót Keplernek hívják, XVI. Benedek pápának pedig három bronzszobra van. A Világjáró e heti állomása Bajorország egyik legnagyobb múltú települése.
Szubjektív Sorra érik a pofonok a Fidesz-kormányt – nem furcsa az időzítés? – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter - Csabai Károly - Gáspár András - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. június 27. 19:14
Hogy került megint csődhelyzetbe Budapest? A Pride-üggyel mindenképp öngólt lőtt a Fidesz? Az MNB-től és az ÁSZ-tól is kapott komoly pofonokat a kormány, amely jelentős devizaadósságot volt kénytelen felvenni – miből lesz akkora osztogatás, ami kiegyenlíthet egy 15 százalékpontos Tisza-előnyt?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG