Itthon egy induló vállalkozásnál minden elköltött forint számít, ezért törekedni kell arra, hogy a leghatékonyabban költsük el a rendelkezésre álló fejlesztési összeget. Nem kivétel ez alól a kommunikáció sem, ám szerencsére, egy kis odafigyeléssel az évekkel ezelőtti árak töredékéből fejleszthetjük tökélyre a belső és külső kommunikációs csatornákat. Olyan applikációk állanak a rendelkezésünkre, amelyek egyszerre segítenek a vállalkozás közös fejlesztésében, és még olcsó, vagy akár ingyenesek is.
Van egy kötelező kör
Ne szaladjunk annyira előre: evidens, de mindenképp komoly tételt jelent a munkaeszközök beszerzése: számítógépek, tabletek és okostelefonok nélkül nem lehet zökkenőmentesen működtetni egy céget, azt pedig nem várhatjuk el a kollégáktól, hogy a saját eszközeikkel szolgálják ki a mi üzletünket - még akkor sem feltétlenül, ha a Bring Your Own Device policy töretlen népszerűségnek örvend a kis- és középvállalkozások körében.
A céges eszközökre szánt összeg a fejlettségüktől és cégmérettől függően változhat, pár százezer forinttól milliós nagyságrendig terjedhet. Ebből az összegből több módon is lefaraghatunk eszköztámogatások segítségével, de a Vodafone vállalati szakértői szerint egy kisebb cég számára érdemes lehet a mobilszolgáltatók palettáján körülnézni, hiszen gyakran az eredeti ár töredékéért vásárolhatjuk meg a felszereléseket.
Céges számla
Ha már szolgáltatói konstrukciók, ne feledkezzünk meg arról, hogy internetszolgáltatót és mobilszolgáltatót is választanunk kell. Keressük az üzleti ajánlatokat, hiszen a legtöbb szolgáltató kínálatában megtalálhatjuk a gyors internetezéshez és órákon át tartó telefonos beszélgetésekhez legjobban illeszkedő ajánlatot. Kevés cégvezető gondolja át, hogy munkavégzéstől függően milyen készüléket és milyen tarifacsomagot adjon a kollégáinak, pedig más igényei lehetnek egy olyan munkatársnak, aki mindig úton van, mint annak, aki az irodában ül. Éppen ezért érdemes lehet időről időre felmérni, hogy kinek mik az igényei, és eszerint alakítani a kütyük kiosztását.
Használjuk az internetet, használjunk appokat
Se szeri, se száma azoknak az alkalmazásoknak, amelyek ellepték az internetet azzal a céllal, hogy megkönnyítsék az egymás közti kommunikációt. Nincs ez másképp a céges életben sem. A nehézkes, de örök emailek mellé megérkeztek a belső kommunikációt megkönnyítő appok, amelyek minden eszközön elérhetők: érdemes ezeket megkeresnünk, hiszen nem egy lehetőség teljesen ingyenes: a Skype, a Facebook vagy éppen a Google Hangouts valós idejű csevegést tesz lehetővé, a hazai vállalkozások közül sok éppen ezeket a szolgáltatásokat használja. De ott vannak az újoncok, a jelenlegi sláger éppen a Slack nevű alkalmazás, amely barátságos dizájnnal, csapatra szabhatóságával a Szilíciumvölgy egyik sikertörténete, sokak szerint felszámolják a kényelmetlen céges emailezést.
Az egyik legfontosabb elem
Így vagy úgy, de egy felelős, sikerorientált cégvezetőnek ismernie kell a hatékony kommunikációs eszközöket, látnia kell azt, hogy milyen eszközök segítenek a produktivitás növelésében. Ne feledjük, ha sikeres a vállalkozásunk, az idővel nőni fog. Ha nem akarjuk, hogy a növekedés egyben a cégünk vesztét is okozza, élnünk kell a technológia adta lehetőségekkel. Legyen bármekkora is a cégünk, a munkatársak felé még a legnagyobb zajban is tudnunk kell kommunikálni hogy milyen célért dolgoznak.