6p

Elon Musk 2027-re ígéri a Marsra szállást, de reálisak a tervei? A SpaceX sikerei és kudarcai közt lavírozva halad a vörös bolygó felé.

Elon Musk 2027-re tűzte ki a Marsra szállás új céldátumát. A milliárdos azonban 2015 óta évről évre kénytelen újragondolni az időzítést, miközben a SpaceX számos technikai kihívással szembesült. Ugyanakkor Musk most átfogó tervvel állt elő, amely már a bolygó gyarmatosítását is körvonalazza. Mennyire valószerűek a világ leggazdagabb emberének ambiciózus elképzelései? Milyen sikereket ért el eddig a projekt, és hol csúsztak el a dolgok?

Szép remények…. 

Elon Musk tervei szerint már jövőre elindulhat az első, egyelőre emberi személyzet nélküli űrhajó, ami 2027-ben szállna le a vörös bolygón, adta hírül a Reuters. Minderről a világ jelenleg leggazdagabb embere Texasban beszélt, egy csaknem háromnegyed órás előadás keretében. Musk a fentiekhez azonban rögtön hozzátette azt is: nagyjából fele-fele arányban ad esélyt annak, hogy sikeres lesz, és annak, hogy kudarcot vall a Mars-expedíció.

Utóbbi esetben pedig újabb két évet kell várni a két bolygó együtt állása miatt.

Elon Musk az első Mars-expedícióra nem hagyományos űrhajósokat, hanem a Tesla Optimus névre hallgató humanoid robotjait küldenék. A landolás helyszínét is kijelölte: a Mars Arcadia régióját. Beismerte ugyanakkor, hogy számos akadály áll még az útban, például az űrhajó föld körüli pályán történő üzemanyag-utántöltése megoldatlan.

A helyére gurítják a Dragont
A helyére gurítják a Dragont
Fotó: SpaceX / Facebook

Musk víziója szerint ez az expedíció adná meg a kezdő lökést a Mars kolonizálásához. Egy Föld és Mars között ingázó űrflottát, állandó marsi bázist, sőt, egy egész űrvárost képzel el. 2050-re egymillió embert juttatna a vörös bolygóra, nem csupán űrturizmus keretében, hanem egy önfenntartó, lakott Mars-kolónia létrehozásával.

…és a valóság

Hiába azonban az ambiciózus tervek, mindez késlekedésnek és magyarázkodásnak tűnhet, legalábbis egyesek szemében. A különc milliárdos korábban még merészebb célokat hirdetett: az első Mars-expedíciót 2018-ra, az emberes küldetést pedig 2024-re ígérte. A SpaceX ugyan piacvezető és úttörő, ám a kritikusok szerint számos tesztjük kudarcba fullad, és gyakoriak a komplikációk. Példaként említhető a Starship májusi kilövése, amely szintén nem a tervek szerint alakult. A hajó irányíthatatlanná vált, még azelőtt, hogy a küldetése célját elérte volna. Januárban és májusban is kudarcba fulladt egy-egy kilövés. A rakéták mindkét esetben meghibásodtak, nem sokkal a kilövés után.

A legutóbbi indítás során a 122 méteres Starship-rakéta magasabbra jutott, mint az előző két kísérletnél, de nem érte el a kitűzött célt. A korábban már sikeresen használt gyorsítórakéta a tengerbe csapódott a tervezett szabályos leszállás helyett. Az űrhajó ugyan elérte a földkörüli pályát, ám fél óra elteltével irányíthatatlanul pörögni kezdett.

Érdekesség, hogy Donald Trump elnök, ezzel szinte egyidőben jelentette be, hogy a NASA is embert küldene a vörös bolygóra. Egyelőre az Egyesült Államok űrügynöksége azon dolgozik, hogy 2027-ben, 1969 után először, megismételje a holdraszállást. A NASA szakértői ezt tekintenék az első mérföldkőnek a Mars meghódításához vezető úton. Azaz Musk terve igencsak ambiciózus és vakmerő, hiszen a NASA egyelőre „csak” a sokkal közelebbi Holdra küldene két éven belül asztronautákat.

Érdekes az időzítés, hiszen Elon Musk és Donald Trump űrkutatási bejelentései alig néhány nappal azután hangzottak el, hogy Musk kilépett az elnöki adminisztrációból, és kapcsolatuk megromlani látszott, amit a közösségi médiában zajló üzengetésük is jelzett.

A viszály hátterében Musk szerint az áll, hogy Trump adminisztrációja túlköltekezik, és nem tudta követni Musk deficitcsökkentő terveit. Eközben szakértők arra figyelmeztetnek, hogy Trump Mars-expedíciós terve rendkívül költséges lehet, több száz millió dollárt emészthet fel, miközben az elnök éppen most kurtította meg a NASA költségvetését.

„Jelen helyzetben, a mostani költségvetéssel, nem fogunk tudni embert küldeni a Marsra” – mondta erről John Grunsfeld asztrofizikus, korábbi NASA-űrhajós.

A NASA és Musk között egyébként együttműködés is van. A realisztikusabb, a Holdat célzó tervek, szerint, miután a NASA gépe eljuttatja majd az űrhajósokat a Hold körüli pályára, innen már a SpaceX hajója vinné őket a Hold felszínére. 

A siker, amely kudarcnak látszik

Objektíven nézve, a kisebb kudarcok ellenére a kilövés sikeresnek tekinthető: a Starship minden eddiginél magasabbra jutott. Ez volt a SpaceX kilencedik olyan tesztje, amely során a rakéta sikeresen elstartolt és földkörüli pályára állt. Ráadásul a hibák értékes tanulságokkal szolgálnak a további fejlesztésekhez. Ehhez azt is hozzá kell tenni, hogy azóta a SpaceX öt sikeres kilövést is végrehajtott, ám ezek rutinfeladatot ellátó indítások voltak, melyek során közepes méretű, illetve csak a Föld körüli pályán való mozgásra alkalmas, Falon 9-es hordozórakétákat lőttek ki, sokszor konkrét célok és misszió nélkül. 

A május végi kilövés negatív sajtóvisszhangját – Musk politikai szerepvállalása mellett – főként az táplálhatja, hogy a milliárdos túlzóan ambiciózus határidőket tűz ki, így egy-egy részleges kudarc is teljes bukásként hathat.

Elon Musk üzleti birodalma rendkívül sokrétű. A SpaceX mellett ő a Tesla vezérigazgatója, az X (korábban Twitter) tulajdonosa, és a Neuralink alapítója, ahol agyba ültethető mikrochipekkel kísérleteznek. De hogyan teljesítenek ezek a cégek? A Tesla látványos mélyrepülésben van, részben mert ez a leginkább szem előtt lévő vállalkozása, és a fogyasztók hangulata – különösen Musk nyílt Trump-támogatása óta – erősen befolyásolja. Sokan tiltakozásképp kerülik a Tesla vásárlását. Ezzel szemben a többi cége jól prosperál, különösen a SpaceX, amely perspektívák és bevételek terén is élen jár. Ez is bizonyítja, hogy a kudarcok ellenére komoly potenciál rejlik Musk űrkutatási vállalatában.

Összességében a SpaceX lassan, de biztosan halad a Mars meghódítása felé. Sokak szemében azonban ez a tempó túl lassúnak tűnhet, amit főként Musk túlzó ígéretei okoznak. A milliárdos olyan közelinek festi a sikert, hogy minden kisebb zökkenő hatalmas bukásként hat. Musk valószínűleg jobban járna, ha reálisabb célokat és határidőket kommunikálna. A SpaceX számai mégis azt mutatják: Musk ambíciója, bár nagy port kavar, nem feltétlenül árt a profitnak, sőt, jelentős hírverést generál.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika A mesterséges intelligencia már zsarolni, sőt ölni is hajlandó, ha a túléléséről van szó
Litván Dániel | 2025. június 30. 19:24
Riasztó eredményeket hozott egy MI-modellek biztonságát firtató kísérlet. A mesterséges intelleginciák tudták, hogy tilosban járnak, mégis durva eszközökhöz nyúltak, ha úgy érezték, nincs más választásuk.
Tudomány-technika Élj hosszabban és jobban – világszinten is az elsők között
Natív tartalom | 2025. június 30. 10:49
A Déli Klinika a nemzetközi élvonalhoz csatlakozva hazánkban elsőként vezeti be a legmodernebb technológiákra és tudományos alapokra épülő, komplexitásában egyedülálló, védjegyzett Complex Longevity® programjait.
Tudomány-technika Robot ringatja az újszülött bölcsőjét, a gépek már tanulnak a hibáikból
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 27. 15:01
Olyan gyorsan fejlődik a mesterséges intelligencia, hogy ma még csak tippelni lehet, mennyire alakítja át a hétköznapokat. A Bosch most bemutatott fejlesztései segítenek elképzelni, hogyan élhetünk egy olyan világban, ahol az AI már szinte mindenhol jelen van.
Tudomány-technika Kína betilt egyes power bankeket a repülőgépeken
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 11:36
Tűzesetek miatt szigorítják a szabályokat, csak 3C tanúsítványos töltő vihető fel.
Tudomány-technika Az emberiséget elpusztíthatják a gépek – figyelmeztet a mesterséges intelligencia keresztapja
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 22. 17:06
„Tíz-húsz százalék esély van arra, hogy az emberiséget elpusztítják a gépek” – figyelmeztet Geoffrey Hinton, a mesterséges intelligencia (MI) egyik atyja. A Google volt vezető kutatója szerint az MI túl gyorsan fejlődik, és komoly veszélyt jelent: a tömeges elbocsátásoktól kezdve a manipuláción és autonóm fegyvereken át egészen az emberi faj lecseréléséig.
Tudomány-technika A Pentagon rámegy a mesterséges intelligenciára
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 11:47
200 milliós szerződést kötöttek.
Tudomány-technika AI-háború készül? Az OpenAI neki mehet a Microsoftnak
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:46
Az OpenAI trösztellenes eljárást fontolgat fő befektetője, a Microsoft ellen egy vitás ügy miatt.
Tudomány-technika A magyar cégek így vetik be a mesterséges intelligenciát
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:03
Egyre több hazai cég használ mesterséges intelligenciát, de kevés a tudatos felkészülés.  
Tudomány-technika Nobel-díjas tudós: ezt teheti velünk a mesterséges intelligencia
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 14. 16:59
A mesterséges intelligencia egyszerre ígér forradalmat és kelt aggodalmat: sokan technológiai csodát látnak benne, mások veszélyt. Daron Acemoglu Nobel-díjas közgazdász szerint azonban a valóság jóval visszafogottabb. Az AI ma még nem kínál gazdasági áttörést – és aki vakon rohan utána, könnyen zsákutcába jut.
Tudomány-technika Ezt rontották el: az Apple mellett elhúztak a riválisai
Privátbankár.hu | 2025. június 9. 15:46
Elszámolták magukat?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG