6p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vészes ütemben olvad Grönland jege, ezért jogosan merül fel a kérdés, hogy emiatt a közeljövőben vajon összeomlik-e az Atlanti-óceán áramlási rendszere vagy sem? Az ugyanis éghajlati katasztrófát jelentene. 

Amikor az éghajlatváltozás kockázataira gondolunk, megrémülünk a hirtelen változások gondolatától. A félelmünket pedig tovább táplálják az olyan katasztrófafilmek, mint a Holnapután. De míg Hollywood egyértelműen a katasztrófák sebességével és nagyságrendjével foglalkozik, addig számos tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy egy döntő fontosságú óceáni áramlat ebben az évszázadban valóban leállhat, ami katasztrofális következményekkel járhat.

Ez a forgatókönyv a múltban is megtörtént, legutóbb több, mint 16 ezer évvel ezelőtt

írja Yuxin Zhou, a földtudományok doktora és Jerry McManus, föld- és környezettudományi professzor új kutatásuk kapcsán. Vizsgálataik azt sugallják, hogy bár Grönland valóban hatalmas és aggasztó jégmennyiséget veszít folyamatosan, de nem biztos, hogy mindez elég hosszú ideig tart ahhoz, hogy le is állítsa az áramlatot. Ha közelebbről megvizsgáljuk a múlt bizonyítékait, kiderül, miért.

Egyelőre csak a filmekben létezik
Egyelőre csak a filmekben létezik
Fotó: Depositphotos

Éghajlati káosz vár ránk?

Az atlanti áramlatrendszer globális szinten osztja el a hőt és a tápanyagokat, kicsit hasonlóan ahhoz, ahogy az emberi keringési rendszer rendszerezi ezeket a testben. A trópusokról származó meleg víz az Egyesült Államok partja mentén észak felé kering, mielőtt átjutna az Atlanti-óceánon. Ahogy a meleg víz egy része elpárolog, és a felszíni víz lehűl, úgy válik sósabbá és sűrűbbé. Ez a hidegebb és sűrűbb víz lesüllyed, és a mélységben visszafelé kezd keringeni dél felé. A hő és a sótartalom változásai táplálják a rendszer szívét.

De ha az atlanti keringési rendszer meggyengül, az éghajlati káoszt okoz.

A jégtakarók édesvízből vannak, így a jéghegyek gyors olvadása csökkentheti az Atlanti-óceán sótartalmát, és lassíthatja a rendszert pumpáló szívet. Ha a felszíni víz már nem tud mélyre süllyedni, és a keringés összeomlik, valószínűleg drámai lehűlés következne be Európában és Észak-Amerikában. Mind az amazóniai esőerdők, mind az afrikai Száhel-övezet kiszáradna, az Antarktisz felmelegedése és olvadása pedig felgyorsulna, mindez néhány év vagy évtized alatt.

Napjainkban a grönlandi jégtakaró valóban gyorsan olvad, és egyes tudósok attól tartanak, hogy az Atlanti-óceán jelenlegi rendszere az évszázad éghajlati fordulópontjához érhet. De indokolt ez az aggodalom? A válaszhoz vissza kell tekintenünk az időben.

Radioaktív felfedezés

Az 1980-as években egy Harmut Heinrich nevű fiatal tudós és kollégái egy sor mélytengeri üledékmagot hoztak fel az Atlanti-óceán mélyéről, hogy megvizsgálják, biztonságosan el lehet-e temetni nukleáris hulladékot az óceán fenekén. Az üledékmagok tartalmazzák mindannak a történetét, ami az óceánfenéken több százezer év alatt összegyűlt. Heinrich több réteget is talált sok ásványszemcsével és szárazföldi kőzetdarabokkal.

De az üledékszemcsék túl nagyok voltak ahhoz, hogy a szél vagy az óceáni áramlatok az óceán közepére vigyék őket. Heinrich rájött, hogy a kőzetek és ásványok minden bizonnyal jéghegyekből származnak, melyekbe akkor kerültettek, amikor a jéghegyek még a szárazföldi gleccserek részei voltak.

A legtöbb kőzet- és ásványi törmeléket tartalmazó réteg megjelenése egybeesett az atlanti áramlatrendszer súlyos gyengülésével még azokból az időkből, amikor a jéghegyek erejük teljében voltak. Ezt az időszakot ma Heinrich-eseményeknek nevezik.

A két szakértő a paleoklíma tudósaiként a „természet feljegyzéseit”, például üledékmagokat használnak a múlt megértéséhez. Az üledékekben lévő uránizotópok mérésével meg tudták határozni a jéghegyek által elejtett üledékek lerakódási sebességét. A törmelék mennyisége pedig lehetővé tette számukra, hogy megbecsüljék, mennyi édesvizet adtak ezek a jéghegyek az óceánhoz, hogy összehasonlíthassák a mai helyzettel, s felmérhessék, hogy ismét megismétlődhet-e ez a közeljövőben.

Ezért nem valószínű, hogy bekövetkezik

Tehát éghajlati fordulópont felé tart-e az atlanti rendszer a grönlandi olvadás miatt?

„Szerintünk ez nem valószínű a következő évtizedekben” – jelentik ki a szakértők.

Míg Grönland jelenleg hatalmas mennyiségű jeget veszít, amely aggasztóan hasonlít egy középkategóriás Heinrich-eseményhez, a jégveszteség valószínűleg nem fog olyan sokáig tartani, hogy magától leállítsa az áramlatot. A jéghegyek sokkal hatékonyabban szokták megzavarni az áramlást, mint a szárazföldi olvadékvíz, részben azért, mert a jéghegyek közvetlenül azokra a helyekre szállíthatják az édesvizet, ahol az áramlat vize süllyed.

A jövőbeli felmelegedés azonban arra kényszeríti majd a grönlandi jégtakarót, hogy korábban visszahúzódik a parttól, mielőtt a jéghegyein keresztül friss vizet adna.

Az úgynevezett Atlantic Meridional Overturning Circulation (Atlanti-óceán meridionális borulási körforgási) ereje az előrejelzések szerint 39 százalékról 24 százalékra csökken 2100-ra. Addigra Grönland jéghegyképződése közelebb kerül a történelem leggyengébb Heinrich-eseményeihez. Ezzel szemben a heinrichi események körülbelül 200 évig tartottak.

Grönland elvékonyodásának fő oka az előrejelzések szerint az lesz, hogy a sziget pereméről fog az Atlanti-óceánba belecsurogni az olvadékvíz. Az olvadékvíz még mindig friss vizet juttat az óceánba, de keveredik a tengervízzel, és inkább a part mentén mozog, ahelyett, hogy közvetlenül frissítené a nyílt óceánt, ahogyan a sodródó jéghegyek teszik.

Ez nem jelenti azt, hogy az áramlat nincs veszélyben

Az atlanti áramrendszer jövőbeli pályáját tehát valószínűleg a lassuló, de hatékonyabb jéghegyek és a gyorsuló, de kevésbé befolyásos felszíni lefolyás kombinációja határozza meg. Ezt tetézi az óceán felszíni hőmérsékletének emelkedése, ami tovább lassíthatja az áramlatot.

Tehát a Földet pumpáló szív továbbra is veszélyben lehet, de a történelem azt sugallja, hogy a kockázat nem olyan közvetlen, mint ahogyan egyesek tartanak tőle. A Holnapután című filmben az atlanti rendszer lassulása lefagyasztotta New York városát. A fenti kutatás alapján tehát megnyugodhatunk, hogy egy ilyen forgatókönyv valószínűleg nem lesz a mi életünkben. De továbbra is határozott erőfeszítésekre van szükség az éghajlatváltozás megállítására a jövő generációinak védelme érdekében.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Valami nagyon furcsa dolog hozhat egy óriási tudományos áttörést
Kollár Dóra | 2024. október 20. 18:01
A legnagyobb tudományos áttörések néha váratlan, sőt, kicsit undorító helyeken bukkannak fel.  
Tudomány-technika Bejelentették: ők kapták a gazdasági Nobel-díjat 2024-ben
Privátbankár.hu | 2024. október 14. 12:21
Három tudós kapta meg az elismerést.
Tudomány-technika Tudta, hogy akár a kertje végében is találhat hatékony szert a dohányzásról leszokáshoz? Hamarosan az amerikaiak is megtudhatják
Litván Dániel | 2024. október 13. 18:52
Újra felfedezheti a világ, és benne az Egyesült Államok, hogy létezik egy olcsó és hatékony szer, amely valóban segít letenni a cigarettát.
Tudomány-technika Ők kapták idén a kémiai Nobel-díjat
Privátbankár.hu | 2024. október 9. 12:59
Három tudóst ismertek el.
Tudomány-technika Így védték meg a kiberbiztonságot – beszámoltak a parlamenti bizottság előtt
Privátbankár.hu | 2024. október 1. 18:16
A Gazdasági Bizottság elfogadta a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága éves beszámolóját.
Tudomány-technika Megérkezett Elon Musk felmentőserege
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 30. 08:58
Dokkolt a SpaceX űrkapszulája a Nemzetközi Űrállomáson, felcsillant a remény a hazatérésre az ott ragadt űrhajósoknak.
Tudomány-technika A világ 10 leggyorsabb repülőgépe
Elek Lenke | 2024. szeptember 29. 10:21
Van, amikor a gyorsaság a fontos, van, amikor a biztonság. A milliárdos üzletemberek körében presztízskérdés, hogy milyen – többnyire magángéppel - érkezzenek egy fontos szerződés aláírására, míg a politikusok esetében a gyorsaság mellett a biztonság a legfontosabb szempont. Az amerikai Travel and Leisure összeállította a világ leggyorsabb személyszállítóit, természetesen a katonai gépek kivételével.
Tudomány-technika Klímaváltozási fásultság? Épp nincs itt az ideje!
Dr. Ács Barnabás, Ph.D | 2024. szeptember 25. 15:01
Újabb hőmérsékleti rekordok dőltek meg idén, és a szélsőséges időjárási események ismét bizonyítják, hogy az ember által okozott klímaváltozás mennyire komolyan fenyeget bennünket.
Tudomány-technika Van egy kis gond az iPhone16-tal
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 17. 09:17
Vannak, akik csalódottak. 
Tudomány-technika Ventilátort csinál a villanyórából és már lázadnak is ellene, mi az?
Buksza blog | 2024. szeptember 15. 17:03
A nagyvállalatok őrült hajszaként élik meg a mesterséges intelligencia alkalmazását, amiben nem szabad lemaradniuk, ugyanakkor két olyan következménnyel kell számolniuk, amire nem számítottak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG