Talán nincs olyan dohányos a világon, aki ne próbált volna meg leszokni. Ehhez mostanában tapaszok, rágók, pszichológiai módszerek nyújthatnak elsősorban segítséget – és persze vannak azok, akik arra esküsznek, hogy „csak el kell nyomni az utolsó szálat, és nem gyújtani rá többet”, minden más csak akaratgyengeség. Akárhogy is, közös jellemzője a leszokási módszereknek, hogy általában nem működnek túlságosan jól. A dohányosok fele még egy év önmegtartóztatás után is visszaszokik, de a legtöbben eleve el sem jutnak a cigi (e-cigi, hevítős dohányrúd, bármi – a világ változik, de a lényeg ugyanaz) nélküli egy évig.
Belátható tehát, hogy micsoda eredmény lenne, ha létezne egy olyan tabletta, amelyet bevéve „varázsütésre” le lehetne szokni a dohányzásról. Ez önmagában nem új gondolat, létezik is olyan hatóanyag, a vareniklin, amely nagyjából ezt ígéri, ám mellékhatásai elég elriasztóak (rosszullét, fejfájás, rémálmok, depresszív gondolatok, végső soron pedig szívproblémák, magas vérnyomás és öngyilkossági gondolatok), az ára pedig magas.
Átvert receptorok
Ám létezik egy másik hatóanyag is, a nagy mennyiségben például az aranyeső növényben megtalálható cisztin. Az aranyeső leveleit például a II. világháború idején is használták katonák a nikotinhiány enyhítésére, és 1964-ben már Bulgáriában tabletta is készült belőle, mégsem terjedt el világszerte, részben azért, mert sokáig sem ez, sem más, cisztin alapú tabletta hatékonyságát nem vizsgálták tudományos igényű klinikai tesztek keretében.
A cisztin hatásmechanizmusa egyébként nagy vonalakban az, hogy a nikotin acetilkolin receptoraihoz részlegesen kötődik, tehát „lefoglalja” azokat a receptorokat, amelyek egyébként nikotinra „áhítoznának”, és ezzel elvonási tüneteket okoznak.
Az utóbbi években több tudományos igényű klinikai vizsgálat is igyekezett választ találni arra, hogy valójában mennyire is hatékony a cisztin a leszokás elősegítésében, és bár az derült ki, hogy csodaszernek ez sem nevezhető, a placebóhoz és több más terápiához képest is szignifikánsan hatékonyabb. A placebóhoz képest például kétszeres hatékonyságot mutatott ki egy 2023-as tanulmány, és a nikotinos rágókhoz, tapaszokhoz képest is hatékonyabbnak bizonyult.
E tanulmány szerint a cisztin és a vareniklin nagyjából hasonló eredményeket képes produkálni, azonban a cisztinnek „jóindulatú biztonsági profilja” van, ugyanis nem találtak bizonyítékot súlyosabb egészségügyi kockázatok fennállására használatával összefüggésben. Az egy-egy ember esetében mért hatékonysághoz ugyan nincs köze, de társadalmi léptékben jócskán megdobhatja a gyógyszer eredményességét, hogy a cisztint használó gyógyszerek ára jelentősen alacsonyabb lehet, mint a vareniklinre épülő társaiké.
Amerikai álom, füstmentesen
A cisztin nagy reneszánszát az hozhatná el, ha sikerülne az Egyesült Államok piacán is engedélyeztetni a használatát. Pontosan ezen dolgozik a The New York Times cikke szerint egy kis biotechnológiai cég, amely klinikai teszteket végez a szerrel, hogy a folyamat végén megkaphassa az engedélyt dohányzásról való leszoktatást segítő gyógyszerként való forgalombahozatalra Amerikában.
Az Achieve Life Sciences első tesztjei elég biztató eredményeket hoztak. Hat hónap után a cisztint kapó páciensek 20 százaléka nem dohányzott, míg a placebót kapók körében csak 5 százaléknak sikerült megtartóztatnia magát. A mai trendek ismeretében fontos lehet, hogy az e-cigit vagy más hasonló termékeket fogyasztók körében is ígéretes eredménnyel zárult az egy vizsgálatuk.
A cég eredetileg még 2024 decemberében engedélyért tervezett folyamodni az FDA-hez, azaz a Szövetségi Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerengedélyezési Hatósághoz, ám a hatóság újabb adatokat kért a szer biztonságosságának ügyében, így nagyon úgy tűnik, hogy az engedélyezési folyamat legalább egy évet csúszhat.
Ha ez megtörténne, akkor 2006 után először kapna ilyen szer engedélyt az amerikai piacon. Ez nagy áttörést jelenthetne, hiszen miközben a hagyományos cigerattát szívó dohányosok száma ugyan jelentősen csökkent az elmúlt években az Egyesült Államokban, az országban a becslések szerint még mindig évente 500 ezer halálesetért tartják felelősnek a dohánytermékek használatát.