4p

Újra felfedezheti a világ, és benne az Egyesült Államok, hogy létezik egy olcsó és hatékony szer, amely valóban segít letenni a cigarettát.

Talán nincs olyan dohányos a világon, aki ne próbált volna meg leszokni. Ehhez mostanában tapaszok, rágók, pszichológiai módszerek nyújthatnak elsősorban segítséget – és persze vannak azok, akik arra esküsznek, hogy „csak el kell nyomni az utolsó szálat, és nem gyújtani rá többet”, minden más csak akaratgyengeség. Akárhogy is, közös jellemzője a leszokási módszereknek, hogy általában nem működnek túlságosan jól. A dohányosok fele még egy év önmegtartóztatás után is visszaszokik, de a legtöbben eleve el sem jutnak a cigi (e-cigi, hevítős dohányrúd, bármi – a világ változik, de a lényeg ugyanaz) nélküli egy évig.

Belátható tehát, hogy micsoda eredmény lenne, ha létezne egy olyan tabletta, amelyet bevéve „varázsütésre” le lehetne szokni a dohányzásról. Ez önmagában nem új gondolat, létezik is olyan hatóanyag, a vareniklin, amely nagyjából ezt ígéri, ám mellékhatásai elég elriasztóak (rosszullét, fejfájás, rémálmok, depresszív gondolatok, végső soron pedig szívproblémák, magas vérnyomás és öngyilkossági gondolatok), az ára pedig magas.

Átvert receptorok

Ám létezik egy másik hatóanyag is, a nagy mennyiségben például az aranyeső növényben megtalálható cisztin. Az aranyeső leveleit például a II. világháború idején is használták katonák a nikotinhiány enyhítésére, és 1964-ben már Bulgáriában tabletta is készült belőle, mégsem terjedt el világszerte, részben azért, mert sokáig sem ez, sem más, cisztin alapú tabletta hatékonyságát nem vizsgálták tudományos igényű klinikai tesztek keretében.

Aranyeső levelei és virágai - régóta tudjuk, hogy segíthet a nikotin utáni sóvárgást enyhíteni
Aranyeső levelei és virágai - régóta tudjuk, hogy segíthet a nikotin utáni sóvárgást enyhíteni
Fotó: Wikimedia

A cisztin hatásmechanizmusa egyébként nagy vonalakban az, hogy a nikotin acetilkolin receptoraihoz részlegesen kötődik, tehát „lefoglalja” azokat a receptorokat, amelyek egyébként nikotinra „áhítoznának”, és ezzel elvonási tüneteket okoznak.

Az utóbbi években több tudományos igényű klinikai vizsgálat is igyekezett választ találni arra, hogy valójában mennyire is hatékony a cisztin a leszokás elősegítésében, és bár az derült ki, hogy csodaszernek ez sem nevezhető, a placebóhoz és több más terápiához képest is szignifikánsan hatékonyabb. A placebóhoz képest például kétszeres hatékonyságot mutatott ki egy 2023-as tanulmány, és a nikotinos rágókhoz, tapaszokhoz képest is hatékonyabbnak bizonyult.

E tanulmány szerint a cisztin és a vareniklin nagyjából hasonló eredményeket képes produkálni, azonban a cisztinnek „jóindulatú biztonsági profilja” van, ugyanis nem találtak bizonyítékot súlyosabb egészségügyi kockázatok fennállására használatával összefüggésben. Az egy-egy ember esetében mért hatékonysághoz ugyan nincs köze, de társadalmi léptékben jócskán megdobhatja a gyógyszer eredményességét, hogy a cisztint használó gyógyszerek ára jelentősen alacsonyabb lehet, mint a vareniklinre épülő társaiké.

Amerikai álom, füstmentesen

A cisztin nagy reneszánszát az hozhatná el, ha sikerülne az Egyesült Államok piacán is engedélyeztetni a használatát. Pontosan ezen dolgozik a The New York Times cikke szerint egy kis biotechnológiai cég, amely klinikai teszteket végez a szerrel, hogy a folyamat végén megkaphassa az engedélyt dohányzásról való leszoktatást segítő gyógyszerként való forgalombahozatalra Amerikában.

Régi-új gyógyszer segíthet elnyomni a cigit és az utána való vágyakozást is?
Régi-új gyógyszer segíthet elnyomni a cigit és az utána való vágyakozást is?
Fotó: Depositphotos

Az Achieve Life Sciences első tesztjei elég biztató eredményeket hoztak. Hat hónap után a cisztint kapó páciensek 20 százaléka nem dohányzott, míg a placebót kapók körében csak 5 százaléknak sikerült megtartóztatnia magát. A mai trendek ismeretében fontos lehet, hogy az e-cigit vagy más hasonló termékeket fogyasztók körében is ígéretes eredménnyel zárult az egy vizsgálatuk.

A cég eredetileg még 2024 decemberében engedélyért tervezett folyamodni az FDA-hez, azaz a Szövetségi Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerengedélyezési Hatósághoz, ám a hatóság újabb adatokat kért a szer biztonságosságának ügyében, így nagyon úgy tűnik, hogy az engedélyezési folyamat legalább egy évet csúszhat.

Ha ez megtörténne, akkor 2006 után először kapna ilyen szer engedélyt az amerikai piacon. Ez nagy áttörést jelenthetne, hiszen miközben a hagyományos cigerattát szívó dohányosok száma ugyan jelentősen csökkent az elmúlt években az Egyesült Államokban, az országban a becslések szerint még mindig évente 500 ezer halálesetért tartják felelősnek a dohánytermékek használatát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Ők kapták idén a kémiai Nobel-díjat
Privátbankár.hu | 2024. október 9. 12:59
Három tudóst ismertek el.
Tudomány-technika Így védték meg a kiberbiztonságot – beszámoltak a parlamenti bizottság előtt
Privátbankár.hu | 2024. október 1. 18:16
A Gazdasági Bizottság elfogadta a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága éves beszámolóját.
Tudomány-technika Megérkezett Elon Musk felmentőserege
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 30. 08:58
Dokkolt a SpaceX űrkapszulája a Nemzetközi Űrállomáson, felcsillant a remény a hazatérésre az ott ragadt űrhajósoknak.
Tudomány-technika A világ 10 leggyorsabb repülőgépe
Elek Lenke | 2024. szeptember 29. 10:21
Van, amikor a gyorsaság a fontos, van, amikor a biztonság. A milliárdos üzletemberek körében presztízskérdés, hogy milyen – többnyire magángéppel - érkezzenek egy fontos szerződés aláírására, míg a politikusok esetében a gyorsaság mellett a biztonság a legfontosabb szempont. Az amerikai Travel and Leisure összeállította a világ leggyorsabb személyszállítóit, természetesen a katonai gépek kivételével.
Tudomány-technika Klímaváltozási fásultság? Épp nincs itt az ideje!
Dr. Ács Barnabás, Ph.D | 2024. szeptember 25. 15:01
Újabb hőmérsékleti rekordok dőltek meg idén, és a szélsőséges időjárási események ismét bizonyítják, hogy az ember által okozott klímaváltozás mennyire komolyan fenyeget bennünket.
Tudomány-technika Van egy kis gond az iPhone16-tal
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 17. 09:17
Vannak, akik csalódottak. 
Tudomány-technika Ventilátort csinál a villanyórából és már lázadnak is ellene, mi az?
Buksza blog | 2024. szeptember 15. 17:03
A nagyvállalatok őrült hajszaként élik meg a mesterséges intelligencia alkalmazását, amiben nem szabad lemaradniuk, ugyanakkor két olyan következménnyel kell számolniuk, amire nem számítottak.
Tudomány-technika Elon Musk megsétáltatta őket az űrben, biztonságban földet értek a történelmet író űrhajósok
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 13:11
Épségben hazatértek a Polaris Dawn misszió tagjai.
Tudomány-technika Kigyomlálja a romantikát a randizásból az MI
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 11:47
Nincs is annál aranyosabb, mint amikor egy fiú ügyetlenül próbál udvarolni egy lánynak, ám ebben benne rejlik a visszautasítás kockázata. Hacsak nem lép közbe kerítőként a mesterséges intelligencia.
Tudomány-technika "Az utolsó órában vagyunk" - figyelmeztet a hatóság
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 14. 09:56
Az érintett cégek ugyan megugrották a NIS2 kiberbiztonsági irányelv jelentette első akadályt, de ez nem az út vége, hanem az eleje. Sietni kell, ha a következő lépéseknél sem akarnak lemaradni - figyelmeztet Bor Olivér, az SZTFH kommunikációs és kiberbiztonsági szakértője, aki szerint nem lehet, és nem is éri meg ügyeskedni az október 18-án élesedő szabályozás kapcsán. Interjú.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG