Évtizedek óta dolgoznak a tudósok azon, hogyan lehetne laboratóriumi körülmények között mesterséges emberi szerveket növeszteni a sejtek szintjéről kiindulva. A vancouveri Aspect Biosystems biotechnológia vállalat egyik kutatócsoportja Erin Bedford vezetésével 3Ds nyomtatással hasnyálmirigyszövetet állított elő, amit az 1-es típusú cukorbetegség gyógyítására használhatnak Quartz.com hírportál szerint.
Bedford, aki ma már a cég bionyomtatási innovációs részlegének vezetője, az Aspect első alkalmazottai között volt 2018-ban. Nem sokkal korábban szerzett doktorátust nanotechnológiából a Waterloo Egyetemen. Tudását valamilyen gyakorlati alkalmazásban szerette volna kamatoztatni. Az a lehetőség, hogy 3D nyomtatással készülő emberi szövettel javítsák az emberek testének működését, éppen megfelelőnek látszott erre.
Elég lehet egyetlen szövet
A portál által idézet becslések szerint az emberek egy ezreléke, a világon 8,4 millió ember szenved 1-es típusú cukorbetegségben. Ez egy autoimmun kór, amely megakadályozza, hogy a hasnyálmirigy kellő mennyiségű inzulint termeljen a cukor beépítéséhez az emberi szervezetbe. Jelenleg vagy egy elhunyt donor hasnyálmirigyszövetének beültetésével, vagy egész életen át tartó inzulininjekciókkal kezelhető. Az előbbi esetben várni kell a megfelelő donorra és a kilökődést megelőző gyógyszert kell szedni szintén a beteg egész életén át.
Bedford elmondása szerint az Aspectnél folyó kutatásokban gyorsan rájöttek, hogy nem kell teljes hasnyálmirigyet előállítani mesterségesen. Elég olyan szövetet készíteni, amely képes inzulint termelni a szervezet védekező mechanizmusának beindítása nélkül. Az őssejtekből készült hasnyálmirigysejtek, más bioanyagok és sok víz keverékéből álló alapanyagból rétegről rétegre nyomtatják ezt a hasnyálmirigyszövetet.
Patkányokban sikeres kísérleteket folytattak velük. Az emberi tesztek hamarosan kezdődhetnek. Ebben segít, hogy a dániai központú, multinacionális egészségügyi vállalat 75 millió dolláros befektetéssel (közel 26 milliárd forint) beszállt az Aspect mellé az újítás gyógyászati termékké fejlesztésért folyó munkába.