2p

Miközben az elmúlt hónapokban a mesterséges intelligencia körül forgott a közgondolkodás, a jó öreg hagyományos emberi intelligencia is produkált ígéretes újdonságokat, például a gyógyítás területén.

Évtizedek óta dolgoznak a tudósok azon, hogyan lehetne laboratóriumi körülmények között mesterséges emberi szerveket növeszteni a sejtek szintjéről kiindulva. A vancouveri Aspect Biosystems biotechnológia vállalat egyik kutatócsoportja Erin Bedford vezetésével 3Ds nyomtatással hasnyálmirigyszövetet állított elő, amit az 1-es típusú cukorbetegség gyógyítására használhatnak Quartz.com hírportál szerint. 

A 3D nyomtatás segíthet a cukorbetegeken. Fotó: Pixabay
A 3D nyomtatás segíthet a cukorbetegeken. Fotó: Pixabay

Bedford, aki ma már a cég bionyomtatási innovációs részlegének vezetője, az Aspect első alkalmazottai között volt 2018-ban. Nem sokkal korábban szerzett doktorátust nanotechnológiából a Waterloo Egyetemen. Tudását valamilyen gyakorlati alkalmazásban szerette volna kamatoztatni. Az a lehetőség, hogy 3D nyomtatással készülő emberi szövettel javítsák az emberek testének működését, éppen megfelelőnek látszott erre.

Elég lehet egyetlen szövet

A portál által idézet becslések szerint az emberek egy ezreléke, a világon 8,4 millió ember szenved 1-es típusú cukorbetegségben. Ez egy autoimmun kór, amely megakadályozza, hogy a hasnyálmirigy kellő mennyiségű inzulint termeljen a cukor beépítéséhez az emberi szervezetbe. Jelenleg vagy egy elhunyt donor hasnyálmirigyszövetének beültetésével, vagy egész életen át tartó inzulininjekciókkal kezelhető. Az előbbi esetben várni kell a megfelelő donorra és a kilökődést megelőző gyógyszert kell szedni szintén a beteg egész életén át.

Bedford elmondása szerint az Aspectnél folyó kutatásokban gyorsan rájöttek, hogy nem kell teljes hasnyálmirigyet előállítani mesterségesen. Elég olyan szövetet készíteni, amely képes inzulint termelni a szervezet védekező mechanizmusának beindítása nélkül. Az őssejtekből készült hasnyálmirigysejtek, más bioanyagok és sok víz keverékéből álló alapanyagból rétegről rétegre nyomtatják ezt a hasnyálmirigyszövetet.

Patkányokban sikeres kísérleteket folytattak velük. Az emberi tesztek hamarosan kezdődhetnek. Ebben segít, hogy a dániai központú, multinacionális egészségügyi vállalat 75 millió dolláros befektetéssel (közel 26 milliárd forint) beszállt az Aspect mellé az újítás gyógyászati termékké fejlesztésért folyó munkába.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika A mesterséges intelligencia már zsarolni, sőt ölni is hajlandó, ha a túléléséről van szó
Litván Dániel | 2025. június 30. 19:24
Riasztó eredményeket hozott egy MI-modellek biztonságát firtató kísérlet. A mesterséges intelleginciák tudták, hogy tilosban járnak, mégis durva eszközökhöz nyúltak, ha úgy érezték, nincs más választásuk.
Tudomány-technika Élj hosszabban és jobban – világszinten is az elsők között
Natív tartalom | 2025. június 30. 10:49
A Déli Klinika a nemzetközi élvonalhoz csatlakozva hazánkban elsőként vezeti be a legmodernebb technológiákra és tudományos alapokra épülő, komplexitásában egyedülálló, védjegyzett Complex Longevity® programjait.
Tudomány-technika Robot ringatja az újszülött bölcsőjét, a gépek már tanulnak a hibáikból
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 27. 15:01
Olyan gyorsan fejlődik a mesterséges intelligencia, hogy ma még csak tippelni lehet, mennyire alakítja át a hétköznapokat. A Bosch most bemutatott fejlesztései segítenek elképzelni, hogyan élhetünk egy olyan világban, ahol az AI már szinte mindenhol jelen van.
Tudomány-technika Kína betilt egyes power bankeket a repülőgépeken
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 11:36
Tűzesetek miatt szigorítják a szabályokat, csak 3C tanúsítványos töltő vihető fel.
Tudomány-technika Az emberiséget elpusztíthatják a gépek – figyelmeztet a mesterséges intelligencia keresztapja
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 22. 17:06
„Tíz-húsz százalék esély van arra, hogy az emberiséget elpusztítják a gépek” – figyelmeztet Geoffrey Hinton, a mesterséges intelligencia (MI) egyik atyja. A Google volt vezető kutatója szerint az MI túl gyorsan fejlődik, és komoly veszélyt jelent: a tömeges elbocsátásoktól kezdve a manipuláción és autonóm fegyvereken át egészen az emberi faj lecseréléséig.
Tudomány-technika A Pentagon rámegy a mesterséges intelligenciára
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 11:47
200 milliós szerződést kötöttek.
Tudomány-technika AI-háború készül? Az OpenAI neki mehet a Microsoftnak
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:46
Az OpenAI trösztellenes eljárást fontolgat fő befektetője, a Microsoft ellen egy vitás ügy miatt.
Tudomány-technika A magyar cégek így vetik be a mesterséges intelligenciát
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:03
Egyre több hazai cég használ mesterséges intelligenciát, de kevés a tudatos felkészülés.  
Tudomány-technika Nobel-díjas tudós: ezt teheti velünk a mesterséges intelligencia
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 14. 16:59
A mesterséges intelligencia egyszerre ígér forradalmat és kelt aggodalmat: sokan technológiai csodát látnak benne, mások veszélyt. Daron Acemoglu Nobel-díjas közgazdász szerint azonban a valóság jóval visszafogottabb. Az AI ma még nem kínál gazdasági áttörést – és aki vakon rohan utána, könnyen zsákutcába jut.
Tudomány-technika A Marsra menne Elon Musk, részleteket is elárult
Sasvári Péter | 2025. június 11. 09:54
Elon Musk 2027-re ígéri a Marsra szállást, de reálisak a tervei? A SpaceX sikerei és kudarcai közt lavírozva halad a vörös bolygó felé.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG