5p

A német fiatalok több mint fele érzi úgy, hogy nincs társasága, negyede pedig senkihez sem érzi magát közel. Mindez nem „csak“ pszichés, hanem társadalmi veszéllyel is jár: az elszigetelt emberek könnyebben radikalizálódhatnak, nem csak Németországban. Magyarországon a 30 évesnél fiatalabbak csaknem fele (!) érzi magát gyakran magányosnak.  

„Ez olyan, mint amikor a haverok autója már megtelt, nekem meg azt mondják, hogy majd legközelebb mehetek velük kirándulni. Aztán mindig azt hallom, hogy azóta már sokszor elmentek kirándulni. Nélkülem” – ezzel a példával szemléltette a magányosság érzését egy hozzászóló a németországi Kollekt-Portalon.

Az online platformot – mint a Die Welt cikkéből kiderül – a berlini Progresszív Centrum hozta létre 16-23 éves fiatalok számára részben azzal a céllal, hogy beszámolhassanak ilyen és hasonló tapasztalataikról. A think tank egy reprezentatív tanulmányt is készíttetett szakértőkkel, amelybe több mint ezer fiatalt vontak be.

Veszélyes elszigetelődés

A tanulmány megdöbbentő eredményekre jutott:

a fiatalok több mint felének (55 százalék) gyakran vagy soha nincs társasága. Negyede (26 százalék) úgy érzi, hogy nincs közeli kapcsolata emberekkel,  és ugyanennyien nyilatkoztak úgy, hogy nincs egy hullámhosszon az őt körülvevőkkel.

Mindez riasztó mértékű szociális izolációt jelez.

A magányosság, kirekesztettség élménye (amely nyilván nem egyenlő az egyedülléttel, hiszen utóbbi lehet önként választott és kellemes is) szó szerint kínzó, hiszen – mondják szakértők –  ugyanazokat a területeket aktiválja az agyban, mint a fizikai fájdalom.

Az elmagányosodás azonban társadalmi szinten is veszélyeket rejt magában, hiszen például a demokrácia támogatottsága attól is függ, hogy az adott egyén mennyire kötődik a társadalomhoz.

Riasztó méreteket ölt az izoláció. Fotó: Pixabay/RoonzNL
Riasztó méreteket ölt az izoláció. Fotó: Pixabay/RoonzNL

A tanulmány szerint a magányos fiatalok az átlagnál hajlamosabbak támogatni például autoriter magatartásformákat: 46 százalékuk csodálja azokat az embereket, akik képesek uralkodni másokon (a nem magányosoknak csak 35 százaléka mondta ezt).

Harmaduk úgy véli, hogy egyes politikusok megérdemelnék, ha az irántuk érzett düh olykor erőszakba csapna át (a nem magányosok körében 9 százalékponttal kisebb volt az így vélekedők aránya), és mindössze mintegy 50 százalékuk tartja továbbra is a demokráciát a legjobb államformának (a nem magányosoknál enyhén magasabb ez a szám).

Összességében a német fiatalok egyre bizalmatlanabbak a politikával szemben; úgy érzik, hogy senki sem hallgatja meg őket és nincs esélyük arra, hogy befolyásolják a történéseket. (Aligha véletlen, hogy a politikai elittel szembehelyezkedő Alternatíva Németországért párt népszerűsége rekordszintre nőtt a közelmúltban.)     

„Egy tettrekész ifjúság elengedhetetlen egy élő demokráciához. A magányosság tehát nem individuális probléma, hanem mindenkit érint” – mondta Claudia Neu göttingeni szociológia-professzor a német lapnak.

Kirekesztve a buliból

Bár a felmérést már a Covid-korlátozások után végezték, a magányosságot jelző értékek majdnem ugyanolyan magasak voltak, mint a pandémia ideje alatt. Ez a tanulmány szerint azt jelzi, hogy az akkor megtapasztalt magány krónikus állapottá vált. Ráadásul míg a Covid-válság ideje alatt fókuszban volt ez a probléma, mostanra – a korlátozások megszűnésével párhuzamosan – eltűnt a közbeszédből.

A Magdeburgi Egyetem hasonló témában készülő tanulmányának előzetes eredménye szintén azt állapította meg, hogy különösen a 17-29 év közötti korosztály esetében nőtt a magányérzet. Ennek egyik oka a digitalizáció, idézte a lap Heike Ohlbrecht szociológia-professzort.

Míg az idősebbek jobban kezelik a magányosság problémáját, és az internet segítségével a távolban élő családtagokkal is tartják a kapcsolatot, addig sok fiatal kirekesztve érzi magát, amikor például a közösségi médiában azt látja, hogy kortársaik boldogok és együtt buliznak.

Szakértők szerint összességében nagyon fontos lenne a megelőzés: szabadidős tevékenységek teremtése fiataloknak, megfelelő platformok létrehozása a zenében, a sportban, a kultúra egyéb területein, valamint szakemberek delegálása az iskolákba. A német kormány 100 segítőt küldene az oktatási intézményekbe a problémával küzdő gyerekek számára, ez azonban nagyon kevés.

Máshol is rossz a helyzet

A fiatalok egy részének magánya persze – tesszük hozzá – korántsem csak német jelenség. A fentiekkel összhangban az amerikai Harvard Egyetem által ismertetett tanulmányok is azt állapították meg, hogy a Covid-járvány alatt a tinédzsereket és a fiatal felnőtteket sújtotta leginkább ez a probléma az Egyesült Államokban.

Magyarországon pedig a 30 évesnél fiatalabbak csaknem fele (!) érzi magát gyakran magányosnak egy 2021 végi felmérés szerint, amelyet a Qubit idézett. Ennek oka a baráti kapcsolatok visszaszorulása lehet, amiért a kutatók egy része a Covid-korlátozásokat tartja felelősnek.

Ugyanakkor a fiatalok egy részének elmagányosodása már korábban is érzékelhető volt, és az – mint ahogy a német példa is mutatja – a Covid-éra után sem enyhült érdemben. Tehát egy összetett problémáról van szó, amelyet a gyökerénél kellene kezelni – ez pedig sok esetben már szakemberek, például pszichológusok segítségét igényli. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika A mesterséges intelligencia már zsarolni, sőt ölni is hajlandó, ha a túléléséről van szó
Litván Dániel | 2025. június 30. 19:24
Riasztó eredményeket hozott egy MI-modellek biztonságát firtató kísérlet. A mesterséges intelleginciák tudták, hogy tilosban járnak, mégis durva eszközökhöz nyúltak, ha úgy érezték, nincs más választásuk.
Tudomány-technika Élj hosszabban és jobban – világszinten is az elsők között
Natív tartalom | 2025. június 30. 10:49
A Déli Klinika a nemzetközi élvonalhoz csatlakozva hazánkban elsőként vezeti be a legmodernebb technológiákra és tudományos alapokra épülő, komplexitásában egyedülálló, védjegyzett Complex Longevity® programjait.
Tudomány-technika Robot ringatja az újszülött bölcsőjét, a gépek már tanulnak a hibáikból
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 27. 15:01
Olyan gyorsan fejlődik a mesterséges intelligencia, hogy ma még csak tippelni lehet, mennyire alakítja át a hétköznapokat. A Bosch most bemutatott fejlesztései segítenek elképzelni, hogyan élhetünk egy olyan világban, ahol az AI már szinte mindenhol jelen van.
Tudomány-technika Kína betilt egyes power bankeket a repülőgépeken
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 11:36
Tűzesetek miatt szigorítják a szabályokat, csak 3C tanúsítványos töltő vihető fel.
Tudomány-technika Az emberiséget elpusztíthatják a gépek – figyelmeztet a mesterséges intelligencia keresztapja
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 22. 17:06
„Tíz-húsz százalék esély van arra, hogy az emberiséget elpusztítják a gépek” – figyelmeztet Geoffrey Hinton, a mesterséges intelligencia (MI) egyik atyja. A Google volt vezető kutatója szerint az MI túl gyorsan fejlődik, és komoly veszélyt jelent: a tömeges elbocsátásoktól kezdve a manipuláción és autonóm fegyvereken át egészen az emberi faj lecseréléséig.
Tudomány-technika A Pentagon rámegy a mesterséges intelligenciára
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 11:47
200 milliós szerződést kötöttek.
Tudomány-technika AI-háború készül? Az OpenAI neki mehet a Microsoftnak
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:46
Az OpenAI trösztellenes eljárást fontolgat fő befektetője, a Microsoft ellen egy vitás ügy miatt.
Tudomány-technika A magyar cégek így vetik be a mesterséges intelligenciát
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:03
Egyre több hazai cég használ mesterséges intelligenciát, de kevés a tudatos felkészülés.  
Tudomány-technika Nobel-díjas tudós: ezt teheti velünk a mesterséges intelligencia
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 14. 16:59
A mesterséges intelligencia egyszerre ígér forradalmat és kelt aggodalmat: sokan technológiai csodát látnak benne, mások veszélyt. Daron Acemoglu Nobel-díjas közgazdász szerint azonban a valóság jóval visszafogottabb. Az AI ma még nem kínál gazdasági áttörést – és aki vakon rohan utána, könnyen zsákutcába jut.
Tudomány-technika A Marsra menne Elon Musk, részleteket is elárult
Sasvári Péter | 2025. június 11. 09:54
Elon Musk 2027-re ígéri a Marsra szállást, de reálisak a tervei? A SpaceX sikerei és kudarcai közt lavírozva halad a vörös bolygó felé.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG