5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A német fiatalok több mint fele érzi úgy, hogy nincs társasága, negyede pedig senkihez sem érzi magát közel. Mindez nem „csak“ pszichés, hanem társadalmi veszéllyel is jár: az elszigetelt emberek könnyebben radikalizálódhatnak, nem csak Németországban. Magyarországon a 30 évesnél fiatalabbak csaknem fele (!) érzi magát gyakran magányosnak.  

„Ez olyan, mint amikor a haverok autója már megtelt, nekem meg azt mondják, hogy majd legközelebb mehetek velük kirándulni. Aztán mindig azt hallom, hogy azóta már sokszor elmentek kirándulni. Nélkülem” – ezzel a példával szemléltette a magányosság érzését egy hozzászóló a németországi Kollekt-Portalon.

Az online platformot – mint a Die Welt cikkéből kiderül – a berlini Progresszív Centrum hozta létre 16-23 éves fiatalok számára részben azzal a céllal, hogy beszámolhassanak ilyen és hasonló tapasztalataikról. A think tank egy reprezentatív tanulmányt is készíttetett szakértőkkel, amelybe több mint ezer fiatalt vontak be.

Veszélyes elszigetelődés

A tanulmány megdöbbentő eredményekre jutott:

a fiatalok több mint felének (55 százalék) gyakran vagy soha nincs társasága. Negyede (26 százalék) úgy érzi, hogy nincs közeli kapcsolata emberekkel,  és ugyanennyien nyilatkoztak úgy, hogy nincs egy hullámhosszon az őt körülvevőkkel.

Mindez riasztó mértékű szociális izolációt jelez.

A magányosság, kirekesztettség élménye (amely nyilván nem egyenlő az egyedülléttel, hiszen utóbbi lehet önként választott és kellemes is) szó szerint kínzó, hiszen – mondják szakértők –  ugyanazokat a területeket aktiválja az agyban, mint a fizikai fájdalom.

Az elmagányosodás azonban társadalmi szinten is veszélyeket rejt magában, hiszen például a demokrácia támogatottsága attól is függ, hogy az adott egyén mennyire kötődik a társadalomhoz.

Riasztó méreteket ölt az izoláció. Fotó: Pixabay/RoonzNL
Riasztó méreteket ölt az izoláció. Fotó: Pixabay/RoonzNL

A tanulmány szerint a magányos fiatalok az átlagnál hajlamosabbak támogatni például autoriter magatartásformákat: 46 százalékuk csodálja azokat az embereket, akik képesek uralkodni másokon (a nem magányosoknak csak 35 százaléka mondta ezt).

Harmaduk úgy véli, hogy egyes politikusok megérdemelnék, ha az irántuk érzett düh olykor erőszakba csapna át (a nem magányosok körében 9 százalékponttal kisebb volt az így vélekedők aránya), és mindössze mintegy 50 százalékuk tartja továbbra is a demokráciát a legjobb államformának (a nem magányosoknál enyhén magasabb ez a szám).

Összességében a német fiatalok egyre bizalmatlanabbak a politikával szemben; úgy érzik, hogy senki sem hallgatja meg őket és nincs esélyük arra, hogy befolyásolják a történéseket. (Aligha véletlen, hogy a politikai elittel szembehelyezkedő Alternatíva Németországért párt népszerűsége rekordszintre nőtt a közelmúltban.)     

„Egy tettrekész ifjúság elengedhetetlen egy élő demokráciához. A magányosság tehát nem individuális probléma, hanem mindenkit érint” – mondta Claudia Neu göttingeni szociológia-professzor a német lapnak.

Kirekesztve a buliból

Bár a felmérést már a Covid-korlátozások után végezték, a magányosságot jelző értékek majdnem ugyanolyan magasak voltak, mint a pandémia ideje alatt. Ez a tanulmány szerint azt jelzi, hogy az akkor megtapasztalt magány krónikus állapottá vált. Ráadásul míg a Covid-válság ideje alatt fókuszban volt ez a probléma, mostanra – a korlátozások megszűnésével párhuzamosan – eltűnt a közbeszédből.

A Magdeburgi Egyetem hasonló témában készülő tanulmányának előzetes eredménye szintén azt állapította meg, hogy különösen a 17-29 év közötti korosztály esetében nőtt a magányérzet. Ennek egyik oka a digitalizáció, idézte a lap Heike Ohlbrecht szociológia-professzort.

Míg az idősebbek jobban kezelik a magányosság problémáját, és az internet segítségével a távolban élő családtagokkal is tartják a kapcsolatot, addig sok fiatal kirekesztve érzi magát, amikor például a közösségi médiában azt látja, hogy kortársaik boldogok és együtt buliznak.

Szakértők szerint összességében nagyon fontos lenne a megelőzés: szabadidős tevékenységek teremtése fiataloknak, megfelelő platformok létrehozása a zenében, a sportban, a kultúra egyéb területein, valamint szakemberek delegálása az iskolákba. A német kormány 100 segítőt küldene az oktatási intézményekbe a problémával küzdő gyerekek számára, ez azonban nagyon kevés.

Máshol is rossz a helyzet

A fiatalok egy részének magánya persze – tesszük hozzá – korántsem csak német jelenség. A fentiekkel összhangban az amerikai Harvard Egyetem által ismertetett tanulmányok is azt állapították meg, hogy a Covid-járvány alatt a tinédzsereket és a fiatal felnőtteket sújtotta leginkább ez a probléma az Egyesült Államokban.

Magyarországon pedig a 30 évesnél fiatalabbak csaknem fele (!) érzi magát gyakran magányosnak egy 2021 végi felmérés szerint, amelyet a Qubit idézett. Ennek oka a baráti kapcsolatok visszaszorulása lehet, amiért a kutatók egy része a Covid-korlátozásokat tartja felelősnek.

Ugyanakkor a fiatalok egy részének elmagányosodása már korábban is érzékelhető volt, és az – mint ahogy a német példa is mutatja – a Covid-éra után sem enyhült érdemben. Tehát egy összetett problémáról van szó, amelyet a gyökerénél kellene kezelni – ez pedig sok esetben már szakemberek, például pszichológusok segítségét igényli. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Felturbózták az aggastyánt: vége a macskaparásnak , de ezzel azért van egy kis probléma
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 17:07
A Microsoft felturbózta a Paintet. Jöhet a „fakealkotás-cunami”. 
Tudomány-technika Tisztességtelenül járt el a Facebook, itt az ára
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:54
Hatalmas bírságot kapott a Meta.
Tudomány-technika Hogyan válasszunk mesterséges intelligenciát okosan?
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 15:14
A generatív AI képességei rohamosan fejlődnek, de a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia más típusai sok eseten jobb, egyszerűbb és költséghatékonyabb megoldást adnak a vállalatoknak. Beruházásuk megtérülése múlik azon, hogy a technológiák, eszközök és módszerek közül mekkora hozzáértéssel választanak.
Tudomány-technika Fűtésszámla és lakásfelújtás: kivételes lehetőség a láthatáron?
Buksza blog | 2024. november 4. 11:02
Soha nem lehet tudni, mik kerülnek ki a vegyészek boszorkánykonyháiból. A festéket helyettesítő fólia a gyártó szerint remek tulajdonsáokkal rendelkezik, de hiteles vizsgálatok ezeket még nem igazolták. 
Tudomány-technika Komoly riválist kap mindenki ellensége
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 15:23
Amerikai kutatók laboratóriumi szinten létrehoztak egy olyan hintőporra emlékeztető anyagot, amellyel leválasztható a szén-dioxid a levegőből. Ígéretük szerint ez könnyen menni fog ipari méretben is.
Tudomány-technika Kijött az innovatív országok toplistája, Svájc, Szingapúr és Dánia a dobogós
Privátbankár.hu | 2024. október 25. 13:48
A Német Iparszövetség (BDI) és a Roland Berger “Innovációs mutató 2024” tanulmányában 35 ország gazdasági innovációs képességét hasonlítja össze egy strukturált mérési modell segítségével.
Tudomány-technika Románia belép a jövőbe
Privátbankár.hu | 2024. október 24. 13:13
Románia hamarosan büszkén mondhatja majd el magáról, hogy van egy kvantumszámítási központja, ami igencsak menő high-tech technológiai dolognak hangzik. 
Tudomány-technika Érdemes felkészülni: nem várt helyeken támadhat a húsevő baktérium
László Éva Lilla | 2024. október 23. 10:52
A hurrikánok pusztítása nem csak emberéletekben, anyagi és természeti károkban mérhető. Az özönvízszerű esőzéseket kísérő áradások egészségügyi következményei is rettenetesek lehetnek.
Tudomány-technika Valami nagyon furcsa dolog hozhat egy óriási tudományos áttörést
Kollár Dóra | 2024. október 20. 18:01
A legnagyobb tudományos áttörések néha váratlan, sőt, kicsit undorító helyeken bukkannak fel.  
Tudomány-technika Bejelentették: ők kapták a gazdasági Nobel-díjat 2024-ben
Privátbankár.hu | 2024. október 14. 12:21
Három tudós kapta meg az elismerést.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG