5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A német fiatalok több mint fele érzi úgy, hogy nincs társasága, negyede pedig senkihez sem érzi magát közel. Mindez nem „csak“ pszichés, hanem társadalmi veszéllyel is jár: az elszigetelt emberek könnyebben radikalizálódhatnak, nem csak Németországban. Magyarországon a 30 évesnél fiatalabbak csaknem fele (!) érzi magát gyakran magányosnak.  

„Ez olyan, mint amikor a haverok autója már megtelt, nekem meg azt mondják, hogy majd legközelebb mehetek velük kirándulni. Aztán mindig azt hallom, hogy azóta már sokszor elmentek kirándulni. Nélkülem” – ezzel a példával szemléltette a magányosság érzését egy hozzászóló a németországi Kollekt-Portalon.

Az online platformot – mint a Die Welt cikkéből kiderül – a berlini Progresszív Centrum hozta létre 16-23 éves fiatalok számára részben azzal a céllal, hogy beszámolhassanak ilyen és hasonló tapasztalataikról. A think tank egy reprezentatív tanulmányt is készíttetett szakértőkkel, amelybe több mint ezer fiatalt vontak be.

Veszélyes elszigetelődés

A tanulmány megdöbbentő eredményekre jutott:

a fiatalok több mint felének (55 százalék) gyakran vagy soha nincs társasága. Negyede (26 százalék) úgy érzi, hogy nincs közeli kapcsolata emberekkel,  és ugyanennyien nyilatkoztak úgy, hogy nincs egy hullámhosszon az őt körülvevőkkel.

Mindez riasztó mértékű szociális izolációt jelez.

A magányosság, kirekesztettség élménye (amely nyilván nem egyenlő az egyedülléttel, hiszen utóbbi lehet önként választott és kellemes is) szó szerint kínzó, hiszen – mondják szakértők –  ugyanazokat a területeket aktiválja az agyban, mint a fizikai fájdalom.

Az elmagányosodás azonban társadalmi szinten is veszélyeket rejt magában, hiszen például a demokrácia támogatottsága attól is függ, hogy az adott egyén mennyire kötődik a társadalomhoz.

Riasztó méreteket ölt az izoláció. Fotó: Pixabay/RoonzNL
Riasztó méreteket ölt az izoláció. Fotó: Pixabay/RoonzNL

A tanulmány szerint a magányos fiatalok az átlagnál hajlamosabbak támogatni például autoriter magatartásformákat: 46 százalékuk csodálja azokat az embereket, akik képesek uralkodni másokon (a nem magányosoknak csak 35 százaléka mondta ezt).

Harmaduk úgy véli, hogy egyes politikusok megérdemelnék, ha az irántuk érzett düh olykor erőszakba csapna át (a nem magányosok körében 9 százalékponttal kisebb volt az így vélekedők aránya), és mindössze mintegy 50 százalékuk tartja továbbra is a demokráciát a legjobb államformának (a nem magányosoknál enyhén magasabb ez a szám).

Összességében a német fiatalok egyre bizalmatlanabbak a politikával szemben; úgy érzik, hogy senki sem hallgatja meg őket és nincs esélyük arra, hogy befolyásolják a történéseket. (Aligha véletlen, hogy a politikai elittel szembehelyezkedő Alternatíva Németországért párt népszerűsége rekordszintre nőtt a közelmúltban.)     

„Egy tettrekész ifjúság elengedhetetlen egy élő demokráciához. A magányosság tehát nem individuális probléma, hanem mindenkit érint” – mondta Claudia Neu göttingeni szociológia-professzor a német lapnak.

Kirekesztve a buliból

Bár a felmérést már a Covid-korlátozások után végezték, a magányosságot jelző értékek majdnem ugyanolyan magasak voltak, mint a pandémia ideje alatt. Ez a tanulmány szerint azt jelzi, hogy az akkor megtapasztalt magány krónikus állapottá vált. Ráadásul míg a Covid-válság ideje alatt fókuszban volt ez a probléma, mostanra – a korlátozások megszűnésével párhuzamosan – eltűnt a közbeszédből.

A Magdeburgi Egyetem hasonló témában készülő tanulmányának előzetes eredménye szintén azt állapította meg, hogy különösen a 17-29 év közötti korosztály esetében nőtt a magányérzet. Ennek egyik oka a digitalizáció, idézte a lap Heike Ohlbrecht szociológia-professzort.

Míg az idősebbek jobban kezelik a magányosság problémáját, és az internet segítségével a távolban élő családtagokkal is tartják a kapcsolatot, addig sok fiatal kirekesztve érzi magát, amikor például a közösségi médiában azt látja, hogy kortársaik boldogok és együtt buliznak.

Szakértők szerint összességében nagyon fontos lenne a megelőzés: szabadidős tevékenységek teremtése fiataloknak, megfelelő platformok létrehozása a zenében, a sportban, a kultúra egyéb területein, valamint szakemberek delegálása az iskolákba. A német kormány 100 segítőt küldene az oktatási intézményekbe a problémával küzdő gyerekek számára, ez azonban nagyon kevés.

Máshol is rossz a helyzet

A fiatalok egy részének magánya persze – tesszük hozzá – korántsem csak német jelenség. A fentiekkel összhangban az amerikai Harvard Egyetem által ismertetett tanulmányok is azt állapították meg, hogy a Covid-járvány alatt a tinédzsereket és a fiatal felnőtteket sújtotta leginkább ez a probléma az Egyesült Államokban.

Magyarországon pedig a 30 évesnél fiatalabbak csaknem fele (!) érzi magát gyakran magányosnak egy 2021 végi felmérés szerint, amelyet a Qubit idézett. Ennek oka a baráti kapcsolatok visszaszorulása lehet, amiért a kutatók egy része a Covid-korlátozásokat tartja felelősnek.

Ugyanakkor a fiatalok egy részének elmagányosodása már korábban is érzékelhető volt, és az – mint ahogy a német példa is mutatja – a Covid-éra után sem enyhült érdemben. Tehát egy összetett problémáról van szó, amelyet a gyökerénél kellene kezelni – ez pedig sok esetben már szakemberek, például pszichológusok segítségét igényli. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Nagy dobásra készül Kína
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 06:33
Fontos küldetésre indulna a Holdra Kína. 
Tudomány-technika Nagy veszélyről érkezett jelentés – emberek millióit érintheti
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 13:52
Nagyon könnyedén nagyon nagy baj lehet Kínában.
Tudomány-technika Súlyos árat fizethetnek a kiberbiztonságra nem figyelő cégek - a hatóság és a bűnözők is lecsaphatnak
Natív tartalom | 2024. április 16. 15:05
Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak. A két dolog ráadásul összefügg, ugyanis mindig az ember a leggyengébb láncszeme a kibervédelmi rendszereknek. Hogyan javíthat a magyar cégek kiberbiztonsági érettségén az új úniós irányelv és a magyar szabályozás? Erről kérdeztük Bor Olivért, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának kiberbiztonsági és kommunikációs szakértőjét, aki a gyakorlati teendőkről és a kiszabható büntetésekről is beszélt. Klasszis podcast.
Tudomány-technika Nem szabad, és nem is lehet megúszni az új úniós kibervédelmi irányelvet
Litván Dániel | 2024. április 14. 14:09
A NIS2, illetve a magyar szabályozás a biztonságos fejlődéshez teremt lehetőséget. Lesz tennivalója a magyar cégeknek, de saját érdekük is a megfelelés, mert mindenki veszélyben van. A Klasszis Média Lapcsoport e témával foglalkozó konferenciáján a szabályozásról, a tennivalókról, illetve a megoldási lehetőségekről is szó esett.
Tudomány-technika Gyászol a tudományos világ, elhunyt az „isteni részecske” atyja
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 06:13
95 évesen elment Peter Higgs.
Tudomány-technika Nagy bajban lehetnek a magyar cégek: 2500 érintettből még csak 100 jelentkezett a hatóságnál
Litván Dániel | 2024. április 6. 14:02
Hatalmas közvetlen és közvetett károkat tudnak okozni a kibertámadások, de az uniós irányelvet követő októberben életbe lépő magyar kibervédelmi szabályozás betartása sem lesz egyszerű. Az érintett cégek töredéke vetette magát nyilvántartásba eddig, pedig a határidő már közeleg. A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) kiberbiztonsági és kommunikációs szakértőjét, Bor Olivért kérdeztük.
Tudomány-technika Új szintre emelkedtek a kínai kibertámadások, figyelmeztetést adott ki az USA
Kormos Olga | 2024. április 4. 05:38
Figyelmeztetést adott ki az Egyesült Államok kormánya, mert a kínai hackerek létfontosságú infrastruktúrát céloztak meg. Minden eddiginél kártékonyabb tevékenységbe kezdett a Volt Typhoon.
Tudomány-technika Sokaknak fájni fog az Unió válasza egy többezer milliárd dolláros kérdésre
Litván Dániel | 2024. április 3. 13:58
A kiberbűnözés elképesztő károkat okoz már most is, de a jövőben csak nőni fog a fenyegetettség. A NIS2 uniós irányelv, illetve az ehhez kapcsolódó magyar szabályozás növelné a biztonságot, de egyben komoly kihívás elé állítja az érintett szervezeteket.
Tudomány-technika Megtaláltuk, ez lehet a befektetők titkos favoritja 
Privátbankár.hu | 2024. március 30. 15:01
Fényes jövő vár idén az adatközponti szektorra, amikre eddig kevésbé figyeltek a profi ingatlanbefektetők. Továbbra is meghatározó tényező a fenntarthatóság és energiahatékonyság, ezek dokumentált mutatói nélkül gyakorlatilag nem rúghat labdába egyetlen ilyen speciális ingatlan sem.
Tudomány-technika Hagyaték: bármilyen rosszul is hangzik, érdemes odafigyelni a digitális formájára is
Buksza blog | 2024. március 5. 08:05
Egy váratlan haláleset az érzelmi traumán túl anyagi gondokat is okozhat azoknak az özvegyeknek, akik nem tudnak hozzáférni elhunyt hozzátartozójuk számítógépén és mobiltelefonján lévő javaihoz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG