3p

Önmegsemmisítő parancsot kellett adni a rakétának, teljes kudarc volt a kísérlet.

Sikertelen volt az új, földmegfigyelő műholdakat szállító japán űrrakéta első útja, meghibásodás miatt nem sokkal a start után elrendelték a rakéta önmegsemmisítését - közölte a japán űrkutatási hivatal (JAXA) kedden.

Az 57 méter magas H3 nevű hordozórakéta kilövése gond nélkül megtörtént a Tanegasima szigeti japán űrközpontból, azonban a hajtómű második fokozata nem indult be az űrbe való kilépés után, így a misszió irányítói kénytelenek voltak kiadni az önmegsemmisítő parancsot, mert már nem volt remény a rakéta Föld körüli pályára állítására.

A Japán Űrügynökség, a JAXA felbocsátja a Daicsi-3 Földfigyelő műholdat szállító új H-3 űrrakétáját a Kagosima prefektúrabeli Tanegasima-szigeten működő űrközpontból 2023. március 7-én. Az űrhivatal másodlagos gyújtáshibát észlelt, ezért önmegsemmisítő parancsot küldött a rakétavezérlésnek percekkel a fellövés után. Fotó: MTI/EPA/Jiji Press
A Japán Űrügynökség, a JAXA felbocsátja a Daicsi-3 Földfigyelő műholdat szállító új H-3 űrrakétáját a Kagosima prefektúrabeli Tanegasima-szigeten működő űrközpontból 2023. március 7-én. Az űrhivatal másodlagos gyújtáshibát észlelt, ezért önmegsemmisítő parancsot küldött a rakétavezérlésnek percekkel a fellövés után. Fotó: MTI/EPA/Jiji Press

A japán űrkutatási hivatal régóta készült a kilövésre, a rakéta modern és költséghatékony megoldás lett volna, amellyel felvehetik a versenyt az Elon Musk amerikai milliárdos által alapított SpaceX űrkutatási vállalattal. Az országnak évtizedek óta ez az első új fejlesztésű űrrakétája, fedélzetén az ALOS-3 megfigyelő műholddal, amely infravörös érzékelői segítségével az észak-koreai ballisztikus rakéták kilövését is képes lett volna észlelni. Az új fejlesztésű rakéta hajtóműve már 3D-nyomtatott alkatrészeket is tartalmazott, és a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) is szállított volna készleteket.

"A rakéta nem tudta befejezni a küldetését, ezért úgy döntöttek, hogy kiadják az önmegsemmisítési parancsot. A történtek megértéséhez ki kell vizsgálni az összes rendelkezésre álló adatot" - közölte a JAXA.

"A korábbi kilövések elhalasztásával és sikertelenségével ellentétben ez teljes kudarc. Ez komoly hatással lesz Japán jövőbeni űrkutatási politikájára és technológiai versenyképességre"

- mondta Vatanabe Hirotaka, az oszakai egyetem űrkutatási szakértője.

Tavaly októberben sem sikerült a japán űrkutatási hivatal műholdakat szállító űrrakétájának útnak indítása, akkor is röviddel a start után rendelték el a rakéta önmegsemmisítését, mert nem tudott biztonságosan repülni. Akkor az Epsilon-6 nevű rakéta nyolc műholdat vitt volna magával, a többi között egy magánvállalkozás és egyetemek által fejlesztett szatelliteket is.

Japán az Egyesült Államok után a második ország akar lenni, amely asztronautát küld a Holdra, ezért folyamatosan fejleszti műholdjait és űrkutatási programját. Az elmúlt hónapokban egyre szorosabb az Egyesült Államok és Japán űrkutatási együttműködése, miközben az ukrajnai háború miatt holtpontra jutott az amerikai-orosz együttműködés ezen a téren. A két ország tavaly megállapodást írt alá, amelynek értelmében a NASA vezetésével megépülő, Hold körüli pályán keringő Gateway űrállomás legénységében egy japán űrhajós is helyet kap. Cserébe az ázsiai ország logisztikai és egyéb ellátási szolgáltatásokat nyújt a misszióhoz.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Hagyaték: bármilyen rosszul is hangzik, érdemes odafigyelni a digitális formájára is
Buksza blog | 2024. március 5. 08:05
Egy váratlan haláleset az érzelmi traumán túl anyagi gondokat is okozhat azoknak az özvegyeknek, akik nem tudnak hozzáférni elhunyt hozzátartozójuk számítógépén és mobiltelefonján lévő javaihoz.
Tudomány-technika Rámennek a gusztustalan dolgokra a robotok
Buksza blog | 2024. március 4. 09:03
A science-fiction filmek számtalan változatát felsorakoztatták azoknak a robotoknak, amelyek képesek átvenni a fizikai tevékenységeket is az emberektől. Úgy tűnik, a forgatókönyvek megvalósulhatnak.
Tudomány-technika Mi végzett az Apple autójával? És miért lehet ez jó hír a cégnek?
Litván Dániel | 2024. március 3. 18:04
Jókora arcvesztés, hogy az óriáscég tíz év munka és dollármilliárdok elköltése után lemondott autógyártási álmairól. De mi állhat a döntés mögött, hol csúszott félre a dolog? És hogyan vághat vissza az autógyártóknak az Apple ezután?
Tudomány-technika Aggasztó jövőkép a mobiloknál, tévéknél, ugyanis egyre szomjasabbak a cégek
Buksza blog | 2024. március 2. 14:41
A mikrochipek gyártásához nagyon tiszta körülmények kellenek. Na és egy csomó víz, ami problémát jelenthet. 
Tudomány-technika Az Apple feladta a legújabb tervét
Privátbankár.hu | 2024. február 28. 10:55
Régóta keringenek hírek arról, hogy az Apple saját fejlesztésű önvezető autóval akarja bővíteni termékkínálatát, ám most úgy tűnik, erre várni kell. 
Tudomány-technika Csúfosan felsült a Microsoft
Buksza blog | 2024. február 17. 11:55
Mint minden multitól, a Microsofttól sem idegen, hogy kis gömböcként kebelezzen be olyan üzletágakat, amelyek többé-kevésbé közelállnak alapvető szaktudásához. Ezek egyike megfeküdhette a gyomrát.
Tudomány-technika Korszakos bejelentést tettek a japánok
Privátbankár.hu | 2024. február 17. 09:04
Sikeresen útnak indítotték a H3 hordozórakétát.
Tudomány-technika Vér tapad Zuckerberg kezéhez - embereket öl meg a Facebook?
Privátbankár.hu | 2024. február 1. 06:55
Nekiestek a szenátorok a közösségi médiumokat üzemeltető vállalatok vezérigazgatóinak a washingtoni kongresszusi meghallgatáson.
Tudomány-technika Törököt fogtak Elon Muskék, és oda küldték, ahol még egyetlen honfitársa sem járt
Privátbankár.hu | 2024. január 20. 14:44
Legalább 55 millió dollárba került a mutatvány.
Tudomány-technika Megjött az udvarias szobanövény, a szupergyors steaksütő 1,2 millióért és a beszélő fogkefe
Privátbankár.hu | 2024. január 16. 15:12
A világ legnagyobb fogyasztói elektronikai vásárán minden évben megjelennek furcsaságok, amelyeknél a használati érték kérdéses, sokkal inkább tűnnek marhaságoknak. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG