3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Önmegsemmisítő parancsot kellett adni a rakétának, teljes kudarc volt a kísérlet.

Sikertelen volt az új, földmegfigyelő műholdakat szállító japán űrrakéta első útja, meghibásodás miatt nem sokkal a start után elrendelték a rakéta önmegsemmisítését - közölte a japán űrkutatási hivatal (JAXA) kedden.

Az 57 méter magas H3 nevű hordozórakéta kilövése gond nélkül megtörtént a Tanegasima szigeti japán űrközpontból, azonban a hajtómű második fokozata nem indult be az űrbe való kilépés után, így a misszió irányítói kénytelenek voltak kiadni az önmegsemmisítő parancsot, mert már nem volt remény a rakéta Föld körüli pályára állítására.

A Japán Űrügynökség, a JAXA felbocsátja a Daicsi-3 Földfigyelő műholdat szállító új H-3 űrrakétáját a Kagosima prefektúrabeli Tanegasima-szigeten működő űrközpontból 2023. március 7-én. Az űrhivatal másodlagos gyújtáshibát észlelt, ezért önmegsemmisítő parancsot küldött a rakétavezérlésnek percekkel a fellövés után. Fotó: MTI/EPA/Jiji Press
A Japán Űrügynökség, a JAXA felbocsátja a Daicsi-3 Földfigyelő műholdat szállító új H-3 űrrakétáját a Kagosima prefektúrabeli Tanegasima-szigeten működő űrközpontból 2023. március 7-én. Az űrhivatal másodlagos gyújtáshibát észlelt, ezért önmegsemmisítő parancsot küldött a rakétavezérlésnek percekkel a fellövés után. Fotó: MTI/EPA/Jiji Press

A japán űrkutatási hivatal régóta készült a kilövésre, a rakéta modern és költséghatékony megoldás lett volna, amellyel felvehetik a versenyt az Elon Musk amerikai milliárdos által alapított SpaceX űrkutatási vállalattal. Az országnak évtizedek óta ez az első új fejlesztésű űrrakétája, fedélzetén az ALOS-3 megfigyelő műholddal, amely infravörös érzékelői segítségével az észak-koreai ballisztikus rakéták kilövését is képes lett volna észlelni. Az új fejlesztésű rakéta hajtóműve már 3D-nyomtatott alkatrészeket is tartalmazott, és a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) is szállított volna készleteket.

"A rakéta nem tudta befejezni a küldetését, ezért úgy döntöttek, hogy kiadják az önmegsemmisítési parancsot. A történtek megértéséhez ki kell vizsgálni az összes rendelkezésre álló adatot" - közölte a JAXA.

"A korábbi kilövések elhalasztásával és sikertelenségével ellentétben ez teljes kudarc. Ez komoly hatással lesz Japán jövőbeni űrkutatási politikájára és technológiai versenyképességre"

- mondta Vatanabe Hirotaka, az oszakai egyetem űrkutatási szakértője.

Tavaly októberben sem sikerült a japán űrkutatási hivatal műholdakat szállító űrrakétájának útnak indítása, akkor is röviddel a start után rendelték el a rakéta önmegsemmisítését, mert nem tudott biztonságosan repülni. Akkor az Epsilon-6 nevű rakéta nyolc műholdat vitt volna magával, a többi között egy magánvállalkozás és egyetemek által fejlesztett szatelliteket is.

Japán az Egyesült Államok után a második ország akar lenni, amely asztronautát küld a Holdra, ezért folyamatosan fejleszti műholdjait és űrkutatási programját. Az elmúlt hónapokban egyre szorosabb az Egyesült Államok és Japán űrkutatási együttműködése, miközben az ukrajnai háború miatt holtpontra jutott az amerikai-orosz együttműködés ezen a téren. A két ország tavaly megállapodást írt alá, amelynek értelmében a NASA vezetésével megépülő, Hold körüli pályán keringő Gateway űrállomás legénységében egy japán űrhajós is helyet kap. Cserébe az ázsiai ország logisztikai és egyéb ellátási szolgáltatásokat nyújt a misszióhoz.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Felturbózták az aggastyánt: vége a macskaparásnak , de ezzel azért van egy kis probléma
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 17:07
A Microsoft felturbózta a Paintet. Jöhet a „fakealkotás-cunami”. 
Tudomány-technika Tisztességtelenül járt el a Facebook, itt az ára
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:54
Hatalmas bírságot kapott a Meta.
Tudomány-technika Hogyan válasszunk mesterséges intelligenciát okosan?
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 15:14
A generatív AI képességei rohamosan fejlődnek, de a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia más típusai sok eseten jobb, egyszerűbb és költséghatékonyabb megoldást adnak a vállalatoknak. Beruházásuk megtérülése múlik azon, hogy a technológiák, eszközök és módszerek közül mekkora hozzáértéssel választanak.
Tudomány-technika Fűtésszámla és lakásfelújtás: kivételes lehetőség a láthatáron?
Buksza blog | 2024. november 4. 11:02
Soha nem lehet tudni, mik kerülnek ki a vegyészek boszorkánykonyháiból. A festéket helyettesítő fólia a gyártó szerint remek tulajdonsáokkal rendelkezik, de hiteles vizsgálatok ezeket még nem igazolták. 
Tudomány-technika Komoly riválist kap mindenki ellensége
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 15:23
Amerikai kutatók laboratóriumi szinten létrehoztak egy olyan hintőporra emlékeztető anyagot, amellyel leválasztható a szén-dioxid a levegőből. Ígéretük szerint ez könnyen menni fog ipari méretben is.
Tudomány-technika Kijött az innovatív országok toplistája, Svájc, Szingapúr és Dánia a dobogós
Privátbankár.hu | 2024. október 25. 13:48
A Német Iparszövetség (BDI) és a Roland Berger “Innovációs mutató 2024” tanulmányában 35 ország gazdasági innovációs képességét hasonlítja össze egy strukturált mérési modell segítségével.
Tudomány-technika Románia belép a jövőbe
Privátbankár.hu | 2024. október 24. 13:13
Románia hamarosan büszkén mondhatja majd el magáról, hogy van egy kvantumszámítási központja, ami igencsak menő high-tech technológiai dolognak hangzik. 
Tudomány-technika Érdemes felkészülni: nem várt helyeken támadhat a húsevő baktérium
László Éva Lilla | 2024. október 23. 10:52
A hurrikánok pusztítása nem csak emberéletekben, anyagi és természeti károkban mérhető. Az özönvízszerű esőzéseket kísérő áradások egészségügyi következményei is rettenetesek lehetnek.
Tudomány-technika Valami nagyon furcsa dolog hozhat egy óriási tudományos áttörést
Kollár Dóra | 2024. október 20. 18:01
A legnagyobb tudományos áttörések néha váratlan, sőt, kicsit undorító helyeken bukkannak fel.  
Tudomány-technika Bejelentették: ők kapták a gazdasági Nobel-díjat 2024-ben
Privátbankár.hu | 2024. október 14. 12:21
Három tudós kapta meg az elismerést.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG