A sok külföldi turistának két dolog fontos: a tengerre néző hotelszoba és a finom ebéd vagy vacsora, no és a fagylalt. Az árakat nem nagyon nézik, illetve nem tudják, hogy mekkorát emeltek a boltosok. A szállásoknál például átlagosan 34 százalékos drágítást figyelt meg az egyik olasz lap tudósítója a tavalyi főszezonhoz képest, az ételeknél még ennél is nagyobbat, noha hivatalosan az átlagos infláció csupán közel 9 százalékos a teljes gazdaságot nézve – olvastuk a Corriere della Serában.
Jól járnak a turizmusban (is) utazó "keresztapák", a nagy szállásadók augusztusban is. A Ferragosto idején (ez az olaszok üdülési főszezonja) egy négytagú családnak (2 felnőtt+2 kiskorú gyermek) a magyarok által is ismert Cefalúban (Palermótól nem messze) 4-5 ezer eurót kell fizetnie egy hétre. Ebben már benne van a fejenként napi 7 eurós strandköltség is. (A booking.com-on az augusztus 21-28. közötti időszakra találtunk 2-3 ezer eurós apartmant is, a szállodák vagy panziók ennél drágábbak - a szerk.)
Persze, fontos hogy hol van az adott hotel. Taorminában, a Csontváry által is lefestett görög színház közelében, az építményre néző nagyobb lakrészért heti 15-20 ezer eurót is elkérnek. Ugyanebben a kisvárosban, ha egy Etnára is rálátó éttermi terasz jut „osztályrészül”, akkor vélhetően egy Michelin csillagos étteremben eszünk, s egy ott elköltött vacsora legalább 400 euró/fő, igaz, ebben már pezsgőválogatás is szerepel, amit sommelier szervíroz. Palermóban, ahol egyébként is drágább az élelmiszer, mint sok más szicíliai településen, a sokak kedvencének számító vörös garnélarák adagja a tavalyi 21 euróról 26 euróra ugrott a belvárosban.
Tengerparton az olaszok
Húszmillió olasz vette ki szabadságát augusztusra, és közel egyharmaduk külföldi úti célt választott, a belföldön maradók hetvenkét százaléka szokás szerint tengerparti helyszínt keresett fel a Coldiretti termelői szövetség adatai szerint. Megfigyelhető, hogy egyre többen azonban júliusban veszik ki a szabadságukat, mivel a főszezonnak számító augusztusban az árak jóval magasabbak. Augusztusban országosan 82 millió vendégéjszakával számolnak a szálláshelyek.
A Szicíliába látogató tömegek természetesen nem engedhetik meg maguknak ezt a luxust. A sziget nagyobb részén egy átlagos, paradicsomos, kaviáros főétel egy pohár pezsgővel már kijön 64 euróból is fejenként. A kagylós spagettiért 22, egy grillezett halas főételért pedig 30 eurót kérnek.
Az áremelést sok szállásadó azzal magyarázza, hogy például Taorminában duplájára nőtt az idegenforgalmi adó: 50 cent/éj/főről 1 euróra. Országosan az adó az egy-, a kettő- és a háromcsillagos szállodák, illetve a bed and breakfast típusú szállások esetén éjszakánként 2-3 euró, a négy- és az ötcsillagos szállodákban már 3,5-5 euró/fő/éj. A parkolás sem olcsó Szicíliában: három óráért 9 eurót kell fizetni. A strandokon egy napernyőért és két ágyért tavaly még elég volt az 50 euró naponta, idén már 60-at kell letenni.
Az olasz lap rosszmájúan megjegyzi: már házasodni is csak dupla költséggel lehet, tavaly még 800 euróból megúszta az ifjú pár, idén ez 1600 euró. Azt nem tette hozzá, hogy mennyien terveznek egybekelést a híres turista látványosságnak helyet adó városkában.
Az olasz lap újságírója szörnyülködött az úgynevezett street food-ok árait látva is. Egy adag finom aranchiniért (töltött rizsgolyók) tavaly 2,5 eurót kértek, ez most 4 euró, a cataniai repülőtéren pedig 6 euró, igaz, ott minden drágább, mint a városban. A legegyszerűbb, kis méretű szendvics is legalább 3 euró, ugyanez az előző nyáron 2,5 euró körül volt. A rizs egyébként 140 százalékkal, a liszt 91 százalékkal, a sütőolaj 35 százalékkal kerül több, így ezt mind beépítettük az árakba – indokolta az emelést az egyik vendéglős.
Azt már mi tesszük hozzá, hogy ez a mérték egyáltalán nem megalapozott, ha a puszta országos számokat nézzük. Az olasz statisztikai hivatal (Istat) szerint júliusban 6 százalékkal nőttek a fogyasztói árak éves szinten, miután júniusban 6,4 százalékos emelkedést mértek.
Az Istat adatai szerint az éves árnövekedés mérséklődése nagyrészt a közlekedési szolgáltatási árak lassuló növekedésének, valamint a nem szabályozott energiaárak hatásának köszönhető, amelyek júliusban 7 százalékos növekedést mutattak, míg júniusban 8,4 százalékosat.
A feldolgozott élelmiszerek és alkoholos italok ára is lassuló ütemben emelkedett: a júniusi 11,5 százalék után júliusban 10,9 százalékkal nőtt. Ugyanakkor a feldolgozatlan élelmiszerek ára gyorsuló ütemre váltott, az előző havi 9,4 százalék után éves szinten 10,4 százalékkal nőtt az év hetedik hónapjában.
Toszkánai intelmek turistáknak
Toszkána másképp akar hatni a turistákra, nevelőleg.
„Utcán ne szemeteljünk, ne a műemlékek tetején fogyasszuk el uzsonnánkat, ne focizzunk a középkori utcákon” - többek között ezek a figyelmeztetések szerepelnek abban az olasz és angol nyelvű prospektusban, amely a Sienába látogatókra vonatkozó magatartási szabályokat tartalmazza. A város információs pontjain osztott és interneten is elérhető útmutató mindenekelőtt arra kéri az olasz és külföldi turistákat, hogy a rendelkezésükre bocsátott illemhelyeket használják, és a hulladékot a tárolókba dobják – közölte az olasz nyelvű Siena News nevű portál. A magatartási kódexet megsértőket a városi rendőrök megbírságolhatják, a beszedett összeget pedig a városra fordítják majd.
Újdonságnak számít, hogy megtiltották a szabadtéri ételfogyasztást a történelmi műemlékeknél, például a központi Piazza del Campo téren vagy a paloták és templomok utcára néző bejárati lépcsőin. A turisták tizenkét kijelölt zöldterület közül választhatnak, ahol a földre telepedve elfogyaszthatják az otthonról hozott vagy Sienában vásárolt élelmet. A Campón nem szabad kerékpározni, frizbivel játszani és focizni sem. A város a Palio nevű történelmi lovas körversenyre készül, mely helyszíne éppen a Campo lesz augusztus 15-én, Nagyboldogasszony ünnepén, amikor több százezren lepik el Sienát.
Sienában nemcsak a turisták, de az idegenvezetők is sok gondot okoznak. Mármint az illegálisak. A lap szerint igyekeznek kiszűrni ezeket a belvárosban, de az egyéb körzetekben szinte lehetetlen. A szakszövetség tervezi, hogy új minősítő rendszert vezet be, ennek egyik eleme lehet, hogy mennyi idegen nyelven beszél a hivatásos idegenvezető.