Bár a takarítószemélyzet többnyire mindent megtesz annak érdekében, hogy minden ülést letöröljenek, mielőtt a következő gép utasai beszállnak, néha előfordulhat, hogy erre nincs idő. De az ülésen kívül is sok olyan berendezése, helyisége, kelléke van a belső térnek, ahol nem árt óvatosnak lenni.
A légiutas-kísérők szerint a legpiszkosabbak a repülőn az ülészsebben lévő biztonsági utasítást szemléltető kartonok – osztotta meg tapasztalatait az amerikai Travel + Leisure szaklappal Josephine Remo légiutas-kísérő és utazási blogger. Míg a tálcás asztalokat általában letörlik (erről később), a biztonsági utasítások műanyagba burkolt lapjait nem.
A sebészkesztyű is hasznos lehet
Tehát, miután elolvastuk a biztonsági figyelmeztetések listáját, feltétlenül nyomjunk a kezünkre némi kézfertőtlenítőt, vagy ami még jobb, előtte töröljük le azt egy nedves törlőkendővel, hogy megóvjuk, nemcsak magunkat, de a jövőbeli utasokat is a kórokozóktól.
Az sem ritka, és igen hasznos (főleg a covidos időkben volt elterjedt), hogy sebészkesztyűt húznak az óvatosabbak, úgy nyúlnak hozzá mindenhez a gépen, amit aztán utána a reptéren eldobnak.
Egy ilyen kesztyű másutt is jól jön: a felső rekeszeket, akár oda teszünk egy bőröndöt, akár csak felnyúlunk egy kardigánért, sose nyissuk ki csupasz kézzel, hanem inkább mondjuk egy sállal, vagy papírszalvétába burkolt tenyérrel.
A lehajtható kis asztalok tele lehetnek baktériummal
A felső rekeszeket ugyanis, bár mindenki megérinti, ritkán tisztítják. Ha landolás után leemeljük a poggyászt vagy kisbőröndöt, érdemes utána még egyszer valamilyen kézfertőtlenítőt használni.
„Az utasok általában tudják, hogy a repülőgépek tele vannak szennyeződéssel, de a tálcás asztalokra nem mindig gondolnak" – nyilatkozta a Travel and Leisure-nak Sue Fogwell, légiutas-kísérő, aki több mint két évtizede repül. Jó ötlet alaposan megtörölni fertőtlenítő kendővel a lehajtható kisasztalt, de még a tálcát is, különösen evés előtt.
Eldobható saját üléshuzatok
A Travelmath egy 2015-ös tanulmánya kimutatta, hogy itt közel nyolcszor több baktérium található, mint a második legszennyezettebb helyen, a légkondicionálást szabályozó gombokon.
"Az üléshuzatokat nem mindig cserélik ki vagy tisztítják meg a felszállások előtt, ahogy a fejtámlára helyezett anyagdarabot sem" – tette hozzá Fogwell. Azok számára, akik kényelmetlennek érzik, hogy koszos lenne az ülés, az eldobható és újrafelhasználható üléshuzatok vásárlását ajánlják. A vécéket rendszeresen takarítják, de a zárakat és az ajtókilincseket nem. Itt különösen hasznos ötlet kézfertőtlenítőt használni, miután elraktuk a csomagjainkat, és megérintettünk bármit az előttük lévő ülészsebben. Csak ezután menjünk ki a mosdóba.
A jeget felejtse el
Tavaly októberben Andrea Sachs blogger mintákat gyűjtött egy repülőgépről, és a mosdókagyló fogantyúját, valamint a tálcás asztalkát találta a legpiszkosabbnak.
Van még egy dolog, amit talán nem akar használni következő repülése során: a jég. Amint arról a T+L korábban beszámolt, a New York-i NYC Élelmiszerpolitikai Központ tanulmánya szerint a repülőgépeken lévő ivóvíz valójában nem teljesen biztonságos az emberek számára. A tanulmány tíz nagy légitársaságot értékelt 0-tól 5-ig: tízből hét kapott hármast, vagy az alatti pontot.
A kutatásból az is kiderült, hogy jobb, ha egyáltalán nem iszunk a fedélzeten kávét és teát, de ennél is veszélyesebb lehet a jégkocka, hiszen az nincs felforralva.
Jakuzzi előtt nem ártana zuhanyozni
A szállodába érve sem árt persze az óvatosság. Az ajtófogantyúk és más szobai részletek arra késztethetnek sokakat, hogy kérjenek némi fertőtlenítőt a takarítóasszonyoktól. A legtöbbször nem bánják és készséggel adnak, egyes afrikai, ázsiai országokból borravalót kérnek cserébe.
A jakuzzikban csak abban reménykedhetünk, ahhoz nem elég forró a víz, hogy öt ember áztassa benne magát órákig úgy, hogy esetleg nem zuhanyozott előtte.
Tekerjük zuhanysapkába a távirányítót
A szobában a legpiszkosabb mindig a tévé távirányító, illetve a fűtésszabályozó gomb. Nem árt tehát a zuhanysapkába beletekerni a hőmérséklet-szabályozót, a tévé vagy a légkondicionáló távirányítóját.
A kisbőröndöt sose rakjuk az ágyra – magunkat fertőzhetjük vele. Az ágyra terített pokrócot nem javasolja használni az egyik utazási lap, ezeket ugyanis ritkábban mossák, mint az ágyneműt.