A kulturális intézmények, múzeumok, mint látnivalók, dominálnak a kiválasztott 50 desztináció kínálatában, ami viszonylag újdonság. Úgy látszik, ma már nem elég a tengerpart és az all inclusive ellátás, több kell, más kell. A különleges úti célok tarolnak.
De, meglepő módon, még mindig szerepel köztük Velence, amely mára olyan zsúfolt hely lett, hogy még fotózni is körülményes, nemhogy gondolába szállni.
Vannak, akik arra törekednek, hogy visszajussanak még egyszer Japánba, míg másoknak az egzotikus élményekkel kecsegtető Bhután szerepel a listájukon. Többen terveznek Grönland körüli vitorlázó túrát, gasztrokirándulást Kalifornia középső partszakaszán, vagy Franciaország egyik kicsi, szinte rejtett borvidékén.
Alexandria nemcsak a Közel-Keleten található
Az talán furcsának tűnhet, hogy sokkal többen kelnek útra azért, hogy megismerjék saját hazájukat, mint ahányan külföldre utaznak. Ehhez tudni kell, hogy az USA hatalmas területű ország, a legkülönbözőbb éghajlati övezetekkel, és sok ezernyi várossal, természetvédelmi területtel, de az amerikai állampolgárok nagy része saját államának határát sosem hagyja el, legfeljebb a tévéből értesül az ottani érdekességekről.
Mit tudunk mi Alexandriáról? Hogy egy patinás történelmi múltú közel-keleti kikötő. Pedig nemcsak egy van belőle, Virginiában létezik egy ugyanilyen nevű elbűvölő város, Macskaköves utcák, borpincék, és, ahogy a cikkírók fogalmaznak, páratlan történelmi emlékek várják az ide látogatókat.. Persze ne gondoljunk több ezer évre vissza.
Rabszolga-útvonalak, mint látnivalók
Alexandria, amelyet 1749-ben dohánykikötőként alapítottak, a 19. század közepéig az ország legnagyobb hazai rabszolgakereskedelmének helyszíne volt. Ma a Freedom House Múzeum három új kiállítást mutat be az erőszakkal behurcoltak tiszteletére.
A 2020-ban megnyílt African American Heritage Trail, a Potomac folyót követve, 11 fontos helyszínt mutat be, mint például a Torpedo Factory , ahol sok fekete férfi és nő dolgozott a második világháború alatt. Az útvonal meghosszabbítása 2023 februárjában debütált 20 új állomással, ahonnan rabszolgákat szállítottak olyan helyekre, mint New Orleans.
Nevada után a Nílus
A hatalmas pusztaságairól ismert Nevadában a 704 ezer hektáros természetvédelmi terület a legnagyobb vonzerő. De nem ezért kelnek útra a turisták, hanem a City, a világ legnagyobb kortárs művészeti alkotása miatt. A sziklákból és betonból készült monumentális szabadtéri szobor másfél mérföld hosszú. Sziklából és betonból készült, ősi, és modern, futurisztikus, meghökkentő látnivaló.
Rögvest utána egy klasszikus desztináció, Kairó és a Nílus következik. Régi kedvelt célpontja ez az angolszász közönségnek, amelynek tagjai persze elvárják, hogy mindenki angolul beszéljen hozzájuk. Új vonzerő, hogy több mint egy évtizedes építkezés után idén végre megnyílt a Nagy Egyiptomi Múzeum , mindössze egy kőhajításnyira a gízai piramisoktól. Közben fejlődött a szolgáltatási infrastruktúra is, számos új és fényűző hajó indul el hetente a Níluson, közte az Uniworld Boutique River Cruises pazar Szfinx nevű monstrum, amely.42, márványból és kézzel faragott fából készült kabinnal várja a tehetős vendégeket.
A szállodai szcéna is felfrissül egy új Mandarin Orientallal , amely Kairó belvárosában épül. A 200 szobás Four Seasons Hotel Luxor a tervek szerint 2025-ben debütál.
Csak ha támogatják a kubai népet
A Biden-adminisztráció egy kicsit megkönnyítette Kuba látogatását, mivel 2022 májusában enyhített a szigetre történő utazásra vonatkozó korlátozásokon. Napjainkban az amerikaiak egy csoportos körút részeként vagy egyénileg is felkereshetik az országot, de vízummal - nyilatkozta Molly Layman utazási tanácsadó a lapnak.
A jelenleg 12, engedélyezett utazási csomag lényege, hogy a turisták fogadása bevételt hozzon az országnak. Azaz olyan turisztikai szolgáltatásokat vegyenek igénybe az amerikaiak, amellyel a kubai népet támogatják, kubai vállalkozóktól vásároljanak, helyi panziókban lakjanak, magánéttermekben étkezzenek, és kulturális programokat látogassanak.
Vízumra változatlanul szükség van, ezt az utazás napján a repülőtéri check-in pultnál vagy egy utazási irodában is be lehet szerezni.
Irány Yves Saint Laurent villája
Tanger, ez az észak-marokkói város évtizedek óta vonzza a bohém emigránsokat, köztük a leghíresebb beat-generáció íróit, Paul Bowles-t és William S. Burroughst. Olyan új szállodák is vonzzák a turistákat, mint a divatikon Yves Saint Laurent és partnere egykori magánlakása. A domboldalon található ingatlan gyönyörű kilátást nyújt az öbölre, sétatávolságra az óvárostól. Sokan látogatják a hely kortárs múzeumot, amelyet Kasbah Múzeumnak is neveznek, mivel a felújított, 17. századi Kasbah börtönben található A Waldorf Astoria, egy 115 szobás, valamint 21 villából álló üdülőhelyet nyit meg 2025-ben.
Budapest nem szerepel az úti célok között
A török Isztambul és Bodrum után az Egyesült Királyság következik, ahol leginkább a számos világszínvonalú múzeumra hívják fel a figyelmet. Közülük kettőt a közelmúltban bővítettek: a glasgow-i Burrell-gyűjteményt , amely a nemzetközi műtárgyak lenyűgöző választékát nyújtja, valamint a természettudományi Manchester Museum-ot.
Skócia első újjáéledő központja, Dundreggan szintén figyelemre méltó hely. Ezen a 10 ezer hektáros birtokon, a Loch Ness-i tó partján a tervek szerint 2023 végére látogatóközpont nyílik.
A lista tehát sokszínű. Kár, hogy Közép-Európa csekély mértékben szerepel benne, Bécs még belefért az 50-be, de sajnos Budapest már nem. Lehet, hogy a térképről nézve túl közel fekszik az ukrán határhoz.