6p

Minden valamirevaló fogadó, szálloda, panzió wellnessnek hirdeti újabban magát, holott csak egy kicsi jacuzzijuk van – panaszkodott a minap egy belföldön sok helyütt járt ismerősöm. Lehet ezt büntetlenül tenni? Nem átvágásról van-e szó Igen, mintha mostanában ez a szó devalválódott volna. Pedig ha tartalmas, ötletes, nívós, akkor valóban vonzerő.

Enni rogyásig, majd betoccsanni a medencébe

Nézzük mit is mond erről a nem túl régi találmányról a mindent tudó Wikipédia: a wellness személyre szabott egészségmegőrző programok összessége, illetve bizonyos esetben gyógymódok, kezelések együttes alkalmazása. A cél emellett, hogy a résztvevők kipihenjék a mindennapi stresszt és fáradtságot, testük és szellemük is meg­nyu­god­jon, feltöltődjenek. A wellness része lehet torna, egészséges táplálkozás, medencék, fitnesz-teremben végzett gyakorlatok,  masszázs, amelyeket leggyakrabban egy-egy kúra (4-5 nap vagy egy hét) alkalmával vesznek igénybe a vendégek.

A wellness alapját az úszás, illetve a vízhez kapcsolódó tevékenységek, kezelések - vízi aerobic, vízi fitness, víz alatti és más masszázs és a sokféle szauna alkotják, valamint a sport és a jóga egyes fajtái. Jól kapcsolhatók mindehhez a szabadban vagy teremben végzett egyéb tevékenységek is. Mivel mindennek az alapja az egészségmegőrzés, és bizonyos esetekben a gyógyítás, ezért szervesen kapcsolódik hozzá az egészséges táplálkozás.

Ez az elmélet – de mi is a valóság? Három nap 2 éjszaka, 2 főre félpanzióval, vagy all inclusive ellátással, alapesetben gyakran azt jelenti, hogy a vendég kétszer-háromszor annyit reggelizik, mint otthon, utána betoccsan a medencébe, áztatja magát, irány az ebéd, majd újfent pocsolás, este pedig  evés-ivás rogyásig, lefekvés, tévé. Ez pihenésnek jó, de nem leszünk tőle egészségesebbek. A svédasztalos ellátás – amelynek taglalása ehelyütt nem feladatom – következménye, hogy a vendégek úgy érzik, ha már ennyi pénzt – egyre többet! – kiadtak a hétvégéért, akkor egyék le az árát.

Ne mozogják le, tornázzák le, ússzák le – hanem egyék és igyák le. Ennek semmi köze az egészséges táplálkozáshoz, amely egyes országokban állítólag része a wellnessnek. Nálunk szerintem nem. De erről nem a vendéglátósok tehetnek, hiszen mindenütt ki vannak rakva a zöldségfélék, zsírszegény tejtermékek, magvak, saláták is, sőt, újabban mentes, vegán élelmiszerek is kerülnek az asztalra.

Nem szabályozott kategória

Mit mondanak a szakemberek? A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége tájékoztatása szerint „jelenleg a wellness szálloda nem egy szabályozott kategória, nem szerepel a kereskedelmi szálláshelyeket szabályzó 239/2009. (X.20.) Korm. rendeletben sem.

A már hatályon kívül helyezett 54/2003. (VIII.29.) GKM rendeletben az alábbi fogalommeghatározás szerepelt:

„wellness szálloda: az a szálloda, amely megfelel a minimum háromcsillagos követelményeknek, ….. valamint az egészséges életvitelhez szükséges gasztronómiai, sport, relaxációs illetve wellness szolgáltatásokat nyújt, és közösségi programlehetőségeket biztosít…..”

A hotel vezetésének döntése, hogy a vendég megtévesztését elkerülő magatartás tanúsítása mellett hogyan hirdeti szállodáját, s annak szolgáltatásait.

Általánosságban elvárt, hogy legalább egy medence, jacuzzi és szaunák, valamint masszázsok elérhetőek legyenek egy wellness hotelben.”

A Szállodaszövetség a Hotelstars szállodaminősítő rendszerrel együtt végzett wellness minősítést is, melynek komplex kritériumrendszere az alábbi oldalról tölthető le: https://www.hotelstars.hu/cikkek/letoltesek

Más az elnevezés, más a szakmai minősítés

A szövetség wellness minősítésére az alábbi szállodák pályáztak, s rendelkeznek jelenleg érvényes tanúsítvánnyal:

  • Wellness Hotel Katalin
  • Hotel Európa Fit****
  • Lotus Therme Hotel & Spa
  • Tó Wellness Hotel
  • Airport Hotel Stáció
  • Duna Relax Hotel

„Mindez nem jelenti azt, hogy minősítés nélkül ne lehetne wellnessnek nevezni egy szállodát, vagy, hogy ne lehetne egy családbarát, üzleti illetve más profilú szállodának wellness részlege. A legfontosabb az, hogy a vendégek megfelelően tájékoztatva legyenek a weboldalon arról, hogy pontosan mit is kapnak, ha azt a helyet pihenésük helyszínéül választják” – szól a jó tanács.

Igen, erre valóban nagy szükség lenne. A valóság az, hogy a vendégek jelentős része, ha meglátja a wellness szót, valamelyik akciós szállásoldalon, rögtön megörül, miszerint nemcsak hogy jót fog enni és inni, de fürdik is. Megesik, hogy csak a helyszínen jön rá, 60 embernek kicsi az a jacuzzi, amiben négyen férnek el.

Bár a sportolási lehetőségek, a vízi torna nem kerülnek plusz pénzbe, a séta is ingyen van, a  masszázsokra, a különféle kiegészítő kezelésekre már kevéssé futja manapság, mert drága az odajutás a benzinárak miatt, és még ott a parkolási díj és az idegenforgalmi adó is.

Devalválódott a wellness szó. Fotó: Pixabay
Devalválódott a wellness szó. Fotó: Pixabay

Nem sportolni jöttünk, a gyerekek is elvannak, örülnek, hogy egész nap csúszdázhatnak, én meg boldog vagyok, hogy végre nem kell otthon főzni – mondta nekem egyszer az egyik hölgyvendég. Ez is egy szempont, és eléggé általános. Csak semmi küze az eredeti fogalomhoz.

Spa és kerékpártúra

Az egyik, névtelenséget kérő szállodaigazgató ismerősöm szerint

 „A wellness szó az, ami valóban devalválódott. A magára valamit adó, egyébként kifogástalan spa ás gyógyászati szolgáltatásokkal is rendelkező magyarországi szálloda már nem is szerepelteti nevében ezt a kifejezést.

Ausztriában sem nagyon használják már, inkább a spa-ra fókuszálnak, ott a vendégek egészségtudatosabbak, a prevencióra és az aktív pihenésre épülő lehetőségek jobban eladhatók, mint nálunk. Egy kerékpártúrán, nordic walking edzésen vagy akár aqua fitness programon a magyar vendégek kevesebb hányada vesz részt, mint a „sógoroknál”.

A tapasztalatok szerint egyébként elindult egy átalakulási folyamat, a vendégkör egy része tudatosan keresi a medical wellnesst, a szó valódi értelmében, valamint az egészségtudatos életmódot. A tendencia megfordításáért mind a szállodák, mind a turisták sokat tehetnek.

Előbbiek a kínálatukkal, ügyes kommunikációjukkal, megfelelő étel és italválasztékkal, aktív és egészségmegőrző programokkal, valamint testreszabott medical (orvosi, gyógyító) wellness szolgáltatásokkal. A kikapcsolódást, pihenést keresők pedig azzal, hogy felmérik a valódi egészségtudatosság fontosságát, és el is várják az ilyen programokat a szállodáktól.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Turizmus Kelet-Magyarország tarolt
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:49
Legalábbis a külföldi vendégéjszakák terén. Tavalyhoz képest általánosságban is jól mutatnak a hazai turizmus számai.
Turizmus Üzenetet kaptak a horvátországi panziósok, örülhetnek a turisták
Buksza blog | 2024. március 23. 15:01
A horvát idegenforgalmi szakemberek azt ajánlják a helyi turisztikai szolgáltatóknak, hogy akciókkal indítsák az idei szezont, ami hagyományosan a húsvéttal kezdődik, ez idén korai időpontra esik.
Turizmus Ha ezt elolvassa, lehet, hogy elmegy a kedve a repüléstől
Elek Lenke | 2024. március 17. 14:43
Naponta közel hárommillió utas repül át csak az Egyesült Államokon, és további milliók szállnak fel az égbe, szerte a világon. A gépek sokszor egyik kontinensről a másikra szállítják úti céljukhoz a turistát – meg a baktériumokat. Hogyan lehet kivédeni a fertőzéseket?
Turizmus Gyökeresen megváltozhatnak nyaralási szokásaink - hova utazzunk? Kérdezzen a szakértőtől!
Privátbankár.hu | 2024. március 13. 16:16
Kérdezze Ön is Czeiszing Miklóst, a Német Turisztikai Hivatal (DZT) magyarországi képviseletének vezetőjét, aki a Klasszis Klub vendége lesz március 21-én, csütörtökön 15.30 órakor!
Turizmus Kiderült, hogy Ausztria verhetetlen
Privátbankár.hu | 2024. március 11. 09:19
Ezen a télen sem lehetett megverni Ausztriát a magyar utazóknál, akik közül viszont már többen mentek városnézésre, mint síelni.
Turizmus Hova NE menjünk biztosan nyaralni? Itt vannak a legjobb alternatív tippek
Elek Lenke | 2024. március 3. 10:48
A legfelkapottabb turisztikai desztinációk marketingvezetői újabban azért harcolnak, hogy ne hozzájuk utazzanak a turisták. Lehet, hogy ez furcsán hangzik, de tény. Léteznek ugyanis hasonló élményt nyújtó, kevésbé ismert úti célok a világon, amelyek kellemes, alternatív megoldásokat kínálnak a pihenésre.
Turizmus Sokkal többen jöttek Magyarországra
Privátbankár.hu | 2024. február 28. 08:30
Lendületesen kezdte az évet a magyar turizmus. 
Turizmus Közösen írtak történelmet - 2023-ban több mint 3 millió turista kereste fel Máltát
PR | 2024. február 26. 11:27
Az, hogy tavaly hárommillió turista utazott Máltára, kiemelkedő siker, hiszen csak 2024-re tervezték a szigetország turisztikai vezetői, hogy elérik a Covid előtti bevételi szintet. Amit végül is nemhogy elértek, de meg is haladták azt.
Turizmus Kényszerlépést tervez a Ryanair, áremelés jöhet
Buksza blog | 2024. február 26. 10:56
A repülés költsége 2023-ban az üzemanyagárak megugrása miatt nőtt, ami idén remélhetően nem fog újra gondot okozni, azonban van más, aminek a repülőjegyek drágulása a következménye.
Turizmus Vadlovakban gyönyörködni a Húsvét-szigeten 
Elek Lenke | 2024. február 25. 18:20
A világ egyik – minden lakott helytől leginkább távol esőbb - szigete még csak a közelmúltban kezdett felocsúdni a pandémia miatti bezárásoktól. A járvány éveit kultúrájuk és hagyományaik újra élesztésére használta a helyi lakosság, abban bízva, hogy ezzel visszacsábítják a turistákat. Ami létfontosságú számukra, ugyanis ma az itteni lakosok nagy része a turizmusból él.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG