6p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Minden valamirevaló fogadó, szálloda, panzió wellnessnek hirdeti újabban magát, holott csak egy kicsi jacuzzijuk van – panaszkodott a minap egy belföldön sok helyütt járt ismerősöm. Lehet ezt büntetlenül tenni? Nem átvágásról van-e szó Igen, mintha mostanában ez a szó devalválódott volna. Pedig ha tartalmas, ötletes, nívós, akkor valóban vonzerő.

Enni rogyásig, majd betoccsanni a medencébe

Nézzük mit is mond erről a nem túl régi találmányról a mindent tudó Wikipédia: a wellness személyre szabott egészségmegőrző programok összessége, illetve bizonyos esetben gyógymódok, kezelések együttes alkalmazása. A cél emellett, hogy a résztvevők kipihenjék a mindennapi stresszt és fáradtságot, testük és szellemük is meg­nyu­god­jon, feltöltődjenek. A wellness része lehet torna, egészséges táplálkozás, medencék, fitnesz-teremben végzett gyakorlatok,  masszázs, amelyeket leggyakrabban egy-egy kúra (4-5 nap vagy egy hét) alkalmával vesznek igénybe a vendégek.

A wellness alapját az úszás, illetve a vízhez kapcsolódó tevékenységek, kezelések - vízi aerobic, vízi fitness, víz alatti és más masszázs és a sokféle szauna alkotják, valamint a sport és a jóga egyes fajtái. Jól kapcsolhatók mindehhez a szabadban vagy teremben végzett egyéb tevékenységek is. Mivel mindennek az alapja az egészségmegőrzés, és bizonyos esetekben a gyógyítás, ezért szervesen kapcsolódik hozzá az egészséges táplálkozás.

Ez az elmélet – de mi is a valóság? Három nap 2 éjszaka, 2 főre félpanzióval, vagy all inclusive ellátással, alapesetben gyakran azt jelenti, hogy a vendég kétszer-háromszor annyit reggelizik, mint otthon, utána betoccsan a medencébe, áztatja magát, irány az ebéd, majd újfent pocsolás, este pedig  evés-ivás rogyásig, lefekvés, tévé. Ez pihenésnek jó, de nem leszünk tőle egészségesebbek. A svédasztalos ellátás – amelynek taglalása ehelyütt nem feladatom – következménye, hogy a vendégek úgy érzik, ha már ennyi pénzt – egyre többet! – kiadtak a hétvégéért, akkor egyék le az árát.

Ne mozogják le, tornázzák le, ússzák le – hanem egyék és igyák le. Ennek semmi köze az egészséges táplálkozáshoz, amely egyes országokban állítólag része a wellnessnek. Nálunk szerintem nem. De erről nem a vendéglátósok tehetnek, hiszen mindenütt ki vannak rakva a zöldségfélék, zsírszegény tejtermékek, magvak, saláták is, sőt, újabban mentes, vegán élelmiszerek is kerülnek az asztalra.

Nem szabályozott kategória

Mit mondanak a szakemberek? A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége tájékoztatása szerint „jelenleg a wellness szálloda nem egy szabályozott kategória, nem szerepel a kereskedelmi szálláshelyeket szabályzó 239/2009. (X.20.) Korm. rendeletben sem.

A már hatályon kívül helyezett 54/2003. (VIII.29.) GKM rendeletben az alábbi fogalommeghatározás szerepelt:

„wellness szálloda: az a szálloda, amely megfelel a minimum háromcsillagos követelményeknek, ….. valamint az egészséges életvitelhez szükséges gasztronómiai, sport, relaxációs illetve wellness szolgáltatásokat nyújt, és közösségi programlehetőségeket biztosít…..”

A hotel vezetésének döntése, hogy a vendég megtévesztését elkerülő magatartás tanúsítása mellett hogyan hirdeti szállodáját, s annak szolgáltatásait.

Általánosságban elvárt, hogy legalább egy medence, jacuzzi és szaunák, valamint masszázsok elérhetőek legyenek egy wellness hotelben.”

A Szállodaszövetség a Hotelstars szállodaminősítő rendszerrel együtt végzett wellness minősítést is, melynek komplex kritériumrendszere az alábbi oldalról tölthető le: https://www.hotelstars.hu/cikkek/letoltesek

Más az elnevezés, más a szakmai minősítés

A szövetség wellness minősítésére az alábbi szállodák pályáztak, s rendelkeznek jelenleg érvényes tanúsítvánnyal:

  • Wellness Hotel Katalin
  • Hotel Európa Fit****
  • Lotus Therme Hotel & Spa
  • Tó Wellness Hotel
  • Airport Hotel Stáció
  • Duna Relax Hotel

„Mindez nem jelenti azt, hogy minősítés nélkül ne lehetne wellnessnek nevezni egy szállodát, vagy, hogy ne lehetne egy családbarát, üzleti illetve más profilú szállodának wellness részlege. A legfontosabb az, hogy a vendégek megfelelően tájékoztatva legyenek a weboldalon arról, hogy pontosan mit is kapnak, ha azt a helyet pihenésük helyszínéül választják” – szól a jó tanács.

Igen, erre valóban nagy szükség lenne. A valóság az, hogy a vendégek jelentős része, ha meglátja a wellness szót, valamelyik akciós szállásoldalon, rögtön megörül, miszerint nemcsak hogy jót fog enni és inni, de fürdik is. Megesik, hogy csak a helyszínen jön rá, 60 embernek kicsi az a jacuzzi, amiben négyen férnek el.

Bár a sportolási lehetőségek, a vízi torna nem kerülnek plusz pénzbe, a séta is ingyen van, a  masszázsokra, a különféle kiegészítő kezelésekre már kevéssé futja manapság, mert drága az odajutás a benzinárak miatt, és még ott a parkolási díj és az idegenforgalmi adó is.

Devalválódott a wellness szó. Fotó: Pixabay
Devalválódott a wellness szó. Fotó: Pixabay

Nem sportolni jöttünk, a gyerekek is elvannak, örülnek, hogy egész nap csúszdázhatnak, én meg boldog vagyok, hogy végre nem kell otthon főzni – mondta nekem egyszer az egyik hölgyvendég. Ez is egy szempont, és eléggé általános. Csak semmi küze az eredeti fogalomhoz.

Spa és kerékpártúra

Az egyik, névtelenséget kérő szállodaigazgató ismerősöm szerint

 „A wellness szó az, ami valóban devalválódott. A magára valamit adó, egyébként kifogástalan spa ás gyógyászati szolgáltatásokkal is rendelkező magyarországi szálloda már nem is szerepelteti nevében ezt a kifejezést.

Ausztriában sem nagyon használják már, inkább a spa-ra fókuszálnak, ott a vendégek egészségtudatosabbak, a prevencióra és az aktív pihenésre épülő lehetőségek jobban eladhatók, mint nálunk. Egy kerékpártúrán, nordic walking edzésen vagy akár aqua fitness programon a magyar vendégek kevesebb hányada vesz részt, mint a „sógoroknál”.

A tapasztalatok szerint egyébként elindult egy átalakulási folyamat, a vendégkör egy része tudatosan keresi a medical wellnesst, a szó valódi értelmében, valamint az egészségtudatos életmódot. A tendencia megfordításáért mind a szállodák, mind a turisták sokat tehetnek.

Előbbiek a kínálatukkal, ügyes kommunikációjukkal, megfelelő étel és italválasztékkal, aktív és egészségmegőrző programokkal, valamint testreszabott medical (orvosi, gyógyító) wellness szolgáltatásokkal. A kikapcsolódást, pihenést keresők pedig azzal, hogy felmérik a valódi egészségtudatosság fontosságát, és el is várják az ilyen programokat a szállodáktól.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Turizmus Sötét éve volt 2024 a polgári repülésnek
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 15:09
2024-ben majdnem háromszor többen haltak meg valamilyen repülőgép-baleset miatt, mint 2023-ban.
Turizmus Egyszerűen imádják a külföldiek Magyarországot
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 08:33
Novemberben rengetegen érkeztek.
Turizmus Napfényes tengerpartra cserélte a salakos pályát a teniszcsillag
Elek Lenke | 2025. január 5. 17:10
Rafael Nadal a következő öt évben húsz újabb szálláshellyel tervezi fejleszteni szállodaláncát.
Turizmus Trump meg akarta venni, de neki se adták el
Elek Lenke | 2025. január 2. 15:01
A 2024-es év kiemelten fontos időszaka volt Grönland történelmének. November 28-án nyílt meg a nemzetközi repülőtér Nuukban, elindítva ezzel az Északi-sarkvidék jobb megközelíthetőségének korszakát és fellendítve a turizmust. Már két évvel ezelőtt is könnyebbé vált az ide utazás, amikor az Aier Greenland és az Icelandair együttműködése révén bővült az Izlanddal való légi összeköttetés.
Turizmus Seregélyvándorlás, daruvonulás meg az északi fény
Elek Lenke | 2025. január 1. 11:29
Hova és miért kelünk útra jövőre? Milyen tényezők befolyásolják világjárási szokásainkat? Természetesen ahány ország, annyiféle vágyálom és sláger úti cél, de kezdenek kirajzolódni a legfrissebb trendek.
Turizmus Az égben folyik a pezsgő, el sem hinné, hogy mennyi!
Elek Lenke | 2024. december 31. 05:44
Hamarosan éjfél, és még az is iszik ilyenkor egy korty pezsgőt, aki egyébként nem nagy rajongója ennek a buborékos italnak. De nemcsak a lakásunkban vagy szállodában koccintunk ilyenkor, hanem a levegőben is – hiszen szilveszter éjszakáján is nagyon sok utasszállító gép tartózkodik a légtérben.
Turizmus Mesterlövészek várják a Rómába özönlő turistákat
Privátbankár.hu | 2024. december 28. 11:12
Elképesztő a tömeg Rómában az ünnepek alatt, a hatóságok komoly biztonsági intézkedéseket léptettek életbe.
Turizmus Szerelmesek szorult helyzetének köszönhető a világ legkisebb szállodája
Elek Lenke | 2024. december 25. 12:06
Álmodott már arról, hogy farkasok üvöltése mellett vagy egy történelmi bunker falai között tölti az éjszakát?
Turizmus 30 és 66 ezer forint között kell fizetni Budapesten az ünnepi étkezésért a szállodákban
Elek Lenke | 2024. december 16. 15:01
A hagyományos ünnepi fogások és a wellness szállodák all-inclusive élményei mellett már a gourmet menük és a házhoz szállított bejglik is hódítanak.
Turizmus Egekben a New York-i szállodaárak
Szakonyi Péter | 2024. december 9. 15:03
A hagyományos karácsonyi roham eredményeként átlag 345 dollárt kell fizetni éjszakánként, de a luxushotelekben még ennek duplájáért sem lehet megszállni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG