Időben a reptérre
Évekkel ezelőtt még elég volt egy órával a járat indulása előtt becsekkolni a reptéren. Ma viszont éppen a zsúfoltság miatt érdemes két, de inkább három órával az indulás előtt kiérni a reptérre. Ez már csak azért is indokolt, mert a ferihegyi út közlekedése időnként kiszámíthatatlan. Akár egy koccanás is komoly késést okoz, így kiérni is kockázatos lehet. Arról aztán nem is beszélve, hogy a terminálon belüli biztonsági ellenőrzés is időigényes, sőt néha kaotikus. Ezért javasolható a fast-lane, azaz a gyorsítósáv igénybe vétele. Ez ugyan pluszpénzbe kerül, de a business osztályon utazóknak díjmentes.
Pici könnyebbség, hogy Ferihegyen már nem kell kivenni a kézipoggyászból a laptopot a biztonsági ellenőrzés során - más reptereken viszont ez még most is kötelező.
Kora reggel az ideális
Ha lehet, válasszunk reggel induló repülőjáratot. Nem csak azért, mert így akár egy plusz félnaphoz is jutunk a célállomáson, de jelentősen megnő az utas "mozgástere" egy esetleges járattörlés vagy késés esetén. Ez ugyanis egy este induló járat esetében egyáltalán nem jellemző. Az esti járatok kiesése/késése esetében ugyanis már nagyon kis esélye van annak, hogy egy másik - későbbi - járattal folytassuk utunkat. Reptéren aludni, vagy terminál közeli szállodát kajtatni éjnek évadján meg fáradságos és költséges "mutatvány".
Direkt járatot - persze csak ha van
Mivel az európai légiközlekedés - és nem csak ez! - továbbra is súlyos problémákkal küzd, idén nyáron szinte garantálható a járatok késése netán törlése. És akkor még nem beszéltünk a kapcsolódó-csatlakozó járatokról. Elég egy félórás késés, máris jó esély van arra, hogy lekéssük. Ez pedig akár dominóhatást is okozhat. Ezért, ha lehet inkább válasszunk közvetlen járatot. Ferihegyről több tucatnyi európai célállomás érhető el fapados vagy hagyományos légitársaságokkal - igaz talán drágábban. A kockázat azonban így kisebb, és ezért megéri a pluszkiadást. (A reptéren mindig érdemes a tájékoztató táblát figyelni, mert a járatok sokszor más beszállókapuról indulnak. A figyelmetlenség miatt pedig lekéshetjük gépünket!)
Praktikus csomagolás - kézipoggyász
Készüljünk fel a legrosszabbra, vagyis arra hogy elvész vagy késik a feladott bőrönd. A kézipoggyászunkba ezért úgy pakoljunk, hogy minden szükséges holmi benne legyen: váltó fehérnemű, gyógyszerek, pizsama vagy hálóruha, laptop és mobiltelefon töltő.
És persze minden irat, szálloda foglalási visszaigazolás, COVID igazolás stb. Nem árt egy felfújható (fej)párna sem - hátha egy reptéri ülésen kell tölteni az éjszakát. Ügyeljünk arra, hogy ne lépjük túl a kézipoggyász súlyhatárát - ez a légitársaságok többsége esetében nyolc - esetleg tíz - kilogramm. Nincs kellemetlenebb dolog mint a reptéren kicsomagolni a kiskoffert és kdobni néhány holmit.
Pulóver azért legyen!
A nyári melegből hideg, de legalábbis hűvös terminálba csöppenünk. És persze a repülőgépeken is működik a légkondi. Így nagyon könnyű megfázni az út alatt, ami elronthatja a család nyaralását is. Egy könnyű pulóver vagy szvetter mindig legyen nálunk, ezzel elkerülhető a nyári megfázás.
Ülésválasztás
Van, aki az ablaknál, mások a folyósó mellett szeretnek ülni. A légitársaságok honlapján az ülés kiválasztására is lehetőség van - még közvetlenül indulás előtt is. Van olyan ülés, amit díjmentesen lehet választani, de olyan is, amiért külön díjat kell fizetni - ilyenek például a vészkijárat (Exit) melletti ülések. Ez utóbbiak azért is népszerűek, mert nagyobb a két üléssor közötti tér, másnéven legroom, vagyis kényelmesebbek, mint a "normál" székek. De, készüljünk fel a legrosszabbra, mondjuk arra, hogy a repülőgép órákat áll a betonon tele utasokkal. (Mint a történt velem idén júniusban még a nyári csúcs előtt Amszterdamban vagy visszafelé Párizsban is - előbbi KLM, utóbbi Air France járaton.) Ilyen esetben minden centi számít! Ha tehát nem sajnálunk néhány ezer forintot a tágasabb ülőhelyért, nem csak az utazás lesz kényelmesebb , de az esetleges kényszerű "helybenjárás" is.
Elveszett csomag
Sajnos ma már mindennapos a csomagok késése vagy eltűnése. Erre "gyógymód" sajnos nincs, mert kevés a reptéri dolgozó, így a bőröndök pakolása és továbbítása is nagyon problémás Európa-szerte. A bajt tetézheti, ha nem helyezünk el bőrönd címkét a feladott csomagon. Ha viszont a biztonság kedvéért a bőröndön belül is feltüntetjük a tulajdonos nevét és elérhetőségeit, azzal egy picit segíthetünk a reptéri dolgozókon és persze elsősorban magunkon.
Business lounge
Órákat tölteni a reptéri váróban cseppet sem kellemes időtöltés - arról nem is beszélve, hogy egy üdítő vagy szendvics ára is horrorisztikus a terminálokban. A business jegyek tulajdonosai ezt könnyen kivédhetik, mert jogosultak a business lounge-ban tölteni a várakozási időt. (Ráadásul itt ingyen ehetnek és ihatnak is.) A turista osztályon utazók számára is adott ez e lehetőség - igaz, fizetni kell érte. A belépők ára repterenként különböző, de talán megéri itt ki húzni a csatlakozó járatig tartó időt.
Biztosítás, jogvédelem
Biztosítás nélkül senki se induljon útnak. S ha már köt ilyet, akkor figyeljen oda, hogy az kiterjed-e elveszett poggyászra, járatkésésre vagy törlésre. A légiutasok jogait számos uniós előírás garantálja - így azt is, hogy milyen kártérítésre jogosultak és milyen esetben. Érdemes ezt áttanulmányozni még indulás előtt. Ha pedig valami váratlan esemény lép fel, akkor azonnal kell lépni, panaszt tenni stb.
Szükséges kapcsolatok
Ez utóbbira is érdemes felkészülni. Még utazás előtt hasznos letölteni a légitársaság app-ját, megnézni és elmenteni az utazási iroda, az ottani magyar nagykövetség elérhetőségeit. De erre, ne legyen szükség.