Az amerikai külügyminisztérium azonban július 1-től már nem ismeri el a lejárt amerikai útleveleket, véget vet a járvány miatti türelmi időnek, amit a feldolgozási késedelmek miatt vezettek be. Július 1-jétől az utazók „nem használhatják lejárt amerikai útlevelüket az Egyesült Államokba való visszatéréshez” – közölte honlapján az amerikai külügyminisztérium. Eddig a külföldön tartózkodó amerikai állampolgárok akkor is beléphettek az országba, ha útlevelük 2020. január 1-jén vagy azt követően lejárt. Minél előbb el kell tehát kezdeni az útlevél igénylési procedúrát, ami hirtelen nagy terhet ró majd a konzulátusokra.
A szabályt eredetileg azért vezették be, mert a világjárvány miatt a konzulátusok és a nagykövetségek létszámcsökkentésre kényszerültek. Ez "példátlan" lemaradáshoz vezetett az útlevél kérelmek elintézéseben.
Csak az Egyesült Államokban a feldolgozási idő meghaladta a 18 hetet, de a külügyminisztérium egy időre még az utolsó pillanatban történő online időpontfoglalás lehetőségét is megszüntette. A minisztérium szerint jelenleg a kérelmek feldolgozása 8-11 hetet vesz igénybe, illetve 5-7 hét alatt lebonyolítható, ha az utazók befizetik a gyorsított díjat .
Az útlevél megújítása is drágult, tavaly 20 dollárral emelkedett az ár. Most 130 dollárba kerül egy felnőtt útlevél megújítása, további 60 dollárba a gyorsított szolgáltatás, és plusz 18 dollárba az expressz szállítás ára.
Jelenleg az útlevél megújításának legkényelmesebb módja a postai úton történő intézés, de Joe Biden elnök tavaly aláírt egy végrehajtási rendeletet, amely egy új digitális rendszer tervezésére, kidolgozására kötelezi a kormányt. Most a legtöbb útlevél 10 év után lejár, de sok országban megkövetelik, hogy a látogatók esetében hat hónapig még érvényes legyen.
Azok az utazók, akik most újítják útlevelüket, most lehetőségük van arra, - amint arról már hírt adtunk - hogy kérelmükben „X”-et válasszanak nemük meghatározásaként, ami „meghatározatlan vagy más nemi identitást” jelent.