Marin Skenderovic, a Horvát Turisztikai Közösség magyarországi képviseletvezetője elmondta: a tavalyi hasonló időszakhoz képest az idén április végéig több mint 6 százalékkal növekedett a Horvátországba látogató külföldi turisták, 4 százalékot meghaladóan pedig a vendégéjszakák száma. Magyarországról áprilisban több mint 7 százalékkal, az év első négy hónapjában összességében az átlagot meghaladóan, 10,7 százalékkal több látogató érkezett.
A kevésbé forgalmas év eleji időszakban 688 ezer külföldi turista érkezett az adriai országba, ahol mintegy 2 millió vendégéjszakát töltöttek. Közöttük 11 ezernél több magyar látogató volt, akik közel 32 ezer éjszakán át tartózkodtak az országban.
A Magyar Turizmus Zrt. felmérése szerint a megkérdezett magyar háztartások mintegy 35 százalékában terveznek utazást az idei főszezonban. Az utazást tervezők, és az úti célt már kiválasztók 72 százaléka tervez belföldi utazást, ezen belül csak belföldön a válaszadók 62 százaléka fog utazni. A belföldi utazások legnépszerűbb úti célja továbbra is a Balaton. A külföldi utazások legnépszerűbb úti célja Horvátország és Románia. |
A horvát idegenforgalmi szervezet vezetője kifejtette: az utazásszervezők eddigi jelzései, tapasztalatai alapján várhatóan idén legalább ugyanannyi magyar keresi fel Horvátországot, mint tavaly, de akár tovább is emelkedhet a számuk. Az év eleji statisztikák is azt mutatják, hogy sokan nemcsak hosszabb nyaralásra, de rövidebb tartózkodásra is szívesen utaznak a szomszédos államba. Ezt alátámasztja az is, hogy a magyar határhoz legközelebbi tengerparti területen, a Kvarner-öbölben regisztrálják minden évben az összes magyar turista harmadát.
Marin Skenderovic emlékeztetett rá, hogy a múlt évben 9 százalékos növekedéssel 335 ezer magyar turista érkezett Horvátországba, az általuk ott töltött 1,866 millió vendégéjszaka pedig 8,5 százalékos bővülést mutat. Horvátország számára Magyarország a 9. legjelentősebb küldő államnak számít, míg a magyarok szempontjából az adriai ország az első számú nyaralóhely.
Marin Skenderovic elmondta: azt remélik, hogy az IMF-fel kötendő magyar megállapodás erősíti a forintot, ami olcsóbbá teheti a jellemzően euróban mért horvát árakat. Hozzátette, hogy hosszabb távon az új horvát kormány is igyekszik mindent megtenni a turizmus és a gazdasági környezet előmozdítása érdekében, s ebből az ágazatból az idén mintegy 7 milliárd euró nemzetgazdasági bevétellel számolnak. Szándékaik szerint a mediterrán térségben mutatkozó versenyhelyzet javítása érdekében például könnyítenék a külföldi beruházásokat, a jövő évtől pedig 10 százalékra csökkentenék az éttermi étel- és italfogyasztások általános forgalmi adóját.