Miután az mfor.hu korábbi értesülése hétfőn hivatalosan is megerősítést nyert, miszerint a Budapest Bank (BB) 2022. március 31-ével beolvad az MKB Bankba, melyhez majd 2023 második negyedévében a Takarékbank is csatlakozik, megalkotva Magyarország második legnagyobb mérlegfőösszegű hitelintézetét, az illetékesek ma egy háttérbeszélgetésen avatták be az újságírókat néhány részletbe.
Az ügyfeleket leginkább érintő kérdés, hogy bár a cégért átfestik, egy átmeneti ideig, 2023 második negyedévéig, vagyis a Takarékbank csatlakozásáig ugyan a Budapest Bank-fiókok már MKB-ként működnek tovább, azért a BB logója még megmarad. Az, hogy az egyesülés lezárulta, azaz 2023 második negyedéve után mi lesz az óriásbank neve, a következő hónapokban dől el, tanácsadók segítségével.
Barna Zsolt, a bankok egyesülését előkészíteni hivatott Magyar Bankholding igazgatóságának elnöke, egyúttal az MKB elnök-vezérigazgatója azért annyit elárult, hogy a név új lesz, azaz eltér majd az eddigiektől, s utal majd a technológiai megújulásra. A következő hónapokban tanácsadók segítségével próbálják megtalálni az új nevet.
Merthogy a leendő óriásbank nem a meglévők informatikai rendszereit vonja össze, hanem egy teljesen új technológiát honosít meg. Ezt már Vinnai Balázs vezérigazgató-helyettes mondta, akitől azt is megtudhattuk, hogy 2022 elején a bankcsoporton belül már használni fogják az új rendszert, amellyel szerinte eljuthatnak oda, hogy ügyfélélmény szempontjából messze ők lesznek a piacvezetők.
Ha már részesedések, az óriásbank a mikro-, kis- és középválllakozások, az agrárcégek finanszírozásában és a lízingben szeretne a legjobb lenni Magyarországon, valamint szeretné megőrizni az MKB-nak a private bankingben elfoglalt erős pozícióját. A bankcsoport lízingtevékenysége már 2022. január 1-jétől egységessé válik, azt az Euroleasing végzi majd. A kkv-szektorban és a lakossági szegmensből az innovációra nyitott személyeknél szeretnének erősíteni.
Emellett nem mondanak le a terjeszkedésről. Erre előbb belföldön kerülhet sor, miután Barna szerint a magyar bankpiac ennyi szereplőnek sok, ő biztos abban, hogy az akár évtizedekig itt lévők kivonulhatnak. A külföldi terjeszkedés később indulhat be, ennek részleteiről Puskás András vezérigazgató-helyettes szerint 2025 végén dönthetnek. 4-5 célpontra lőhetnek, s Barna azon közléséből, miszerint korábbi pályafutása során volt alkalma alaposabban megismerni a kelet- és közép-európai piacot, az irányra is lehet következtetni.
Megrettentek a versenytársaink, hogy mire készülünk – jelentette ki Barna, majd később azt is kihangsúlyozta: nem szeret veszíteni, 50 éves lesz 2023-ban, az óriásbank elindulása szép születésnapi ajándék lesz a számára.
A befektetők is kaptak némi információt, még ha az az elég távoli jövőre is vonatkozik. Eszerint az óriásbank előreláthatólag 2025 második negyedévében nyilvános részvénykibocsátást hajt végre. Ennek formája természetesen még nem eldöntött, vagyis, hogy a meglévő tulajdonosok – élükön a közel 40 százalékos részesedéssel rendelkező Mészáros Lőrinc – a saját pakettjeikből adnak majd el, vagy tőkét emelnek, s az annak érdekében kibocsátott papírokból lehet majd jegyezni.