Öldöklő küzdelem zajlik a nagy techcégek között azért, hogy előnyt szerezzenek maguknak a mesterségesintelligencia-fejlesztések területén. A Google 21 év után, 2021-ben engedte/üldözte el a cégtől Noam Shazeer MI-szakértőt, aki saját startupot alapított Character.AI néven.
A mostani MI-őrületet megalapozó nagy nyelvi modellek elméleti és gyakorlati megvalósításának úttörőjeként számont tartott Shazeer egyes hírek szerint mindenképpen ki akarta próbálni magát független cégvezetőként, más hírek szerint viszont azért távozott a Google-től, mert a cég nem engedte kipróbálni az ötletét, amelyre a startupot is alapította. A Character.AI egyébként olyan chatbotokat fejlesztett, amelyek kitalált vagy létező személyek „bőrébe” bújva beszélgetnek a felhasználókkal.
Mindenesetre a Google októberben 2,7 milliárd dollárért, azaz mostani árfolyamon mintegy 996 milliárd forintot fizetett ki egy megállapodás keretében, amelynek fő pontja az volt, hogy Noam Shazeer visszatér a Google-hez, a Character AI pedig felhagy a nagy nyelvi modellek fejlesztésével.
A Wall Street Journal (WSJ) cikke szerint valójában az üzletnek egyetlen igazi célja volt, Shazeer visszahozatala. A szakértő egyébként most már a Google legfontosabb AI-projektje, a Gemini társvezetője, és a WSJ forrásai szerit személyesen is több százmillió dollárt zsebelt be az üzlet keretében.
Noam Shazeer, a key figure in AI development and co-founder of https://t.co/GiVo6BoUH0, has returned to @Google in a high-profile $2.7 billion deal. Shazeer, who first joined Google in 2000 and co-authored the groundbreaking 2017 paper on transformer models (the basis for modern… pic.twitter.com/uB1sj3l04U
— Snack Prompt (@SnackPrompt) October 4, 2024
Korábban a Microsoft és az Amazon is hatalmas pénzeket költöttek MI-startupok, illetve termékeinek fel-, illetve megvásárlására, és ez egyre inkább aggasztja a nagy szilícium-völgyi techcégek befektetőit - egyelőre ugyanis nem igazán látszik, miként fognak ezek az óriási összegek megtérülni.
"Noam nyilvánvalóan egy nagy figurája ennek a területnek, de tényleg hússzor jobb, mint mások?"
– tette el a kérdést a WSJ által megszólaltatott stanfordi MI-szakértő.