Szigorú feltételek mellett jóváhagyta az Európai Unió, hogy a Bayer német vegyipari konszern felvásárolja a Monsanto amerikai vetőmagtermelő és agrárvegyipari céget. Margrethe Vestager uniós versenyjogi biztos szerint a jóváhagyás feltétele, hogy a Bayer fenntartja a hatékony versenyt és innovációt a vetőmagok, növényvédő szerek és a digitális mezőgazdaság termékeinek piacain.
A német konszern kötelezettséget vállalt több mint 6 milliárd euró értékű üzletérész értékesítésre, és így teljes mértékben elhárultak a verseny sérülésével kapcsolatos aggodalmak. Az uniós biztos elmondta, fontos a verseny annak biztosítása érdekében, hogy a mezőgazdasági szereplők különböző vetőmagfajtákat és növényvédő szerekhez jussanak elérhető áron, és továbbra is olyan új termékek jelenjenek meg a piacon, amelyek megfelelnek a szigorú európai előírásoknak.
Óriáskonszern jön létre
A Bayer még 2016-ban tett ajánlatot a Monsanto felvásárlására 66 milliárd dollár értékben, a fúzióval az agrárvegyiparban és a vetőmagtermelésben világméretekben meghatározó óriáskonszern jöhet létre. Az egyesülést követően a német vegyipari vállalat árbevétele a jelenlegi mintegy 46,3 milliárd euróról 60 milliárd euróra, az alkalmazottak száma pedig 117 ezerről közel 140 ezerre emelkedhet.
Brüsszel a tavalyi év közepe óta vizsgálta versenyjogi szempontból a főként Roundup nevű gyomirtószeréről és genetikailag módosított kukoricájáról és szójájáról ismert Monsanto felvásárlását. Az egyesüléssel a Bayer a jövedelmező, de vitatott GMO-üzlet részesévé válna.
Hol hallottam én erről a cégről?
A Monsanto a genetikailag módosított vetőmagjai miatt a GMO-ellenes mozgalmak fő célpontja, talán a leginkább vitatott vállalat az egész világon. A génmódosítást azért hajtják végre, hogy ellenállóbbá tegyék a növényeket, növeljék a terméshozamot; az ellenzők szerint ennek élettani és ökológiai hatásai veszélyesek, azaz a procedúra a természetre és az emberekre is káros, messze nem jár annyi eredménnyel a genetikai módosítás, mint amennyi kockázatot hordoz. Hasonlóan vitatott volt a cégnek az az eljárása, amikor növekedési hormonokkal kezeltek teheneket a tejhozam növelése érdekében.
Miközben az egyik fél szerint a géntechnológia a világ élelmezési gondjainak megoldásához, az éhezés felszámolásához vezető egyetlen út, a másik fél szerint teljesen természetellenes, pusztuláshoz vezet és kapzsiságból fakad - a vita annyira szenvedélyes, hogy igazából nem is lehet érdemi eredményekre számítani.
Rábólintottak: csak beadja a derekát a Monsanto? Két éve húzódik a felvásárlási idegőrlés a két vetőmaggyártó között, többször is úgy tűnt, hogy végül elfogadják a Bayer ajánlatát, ám végül a Monsanto vezetése úgy döntött, hogy 17 ezer milliárd forint nem elég nagy összeg a vállalatért. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |