Forrás: Philip Morris International |
A Philip Morris 2009-ben szabadalmaztatott egy új elektromos cigarettát – bár ezt ők nem így nevezik, hanem „heat sticksnek”, vagyis „forró rúdnak” – amely végül 2014-ben debütált a piacon. Az iQOS azzal a felhanggal jelent meg, hogy egészségesebb alternatívát kínál a hagyományos és az akkor kapható más elektromos cigarettákkal szemben. A készülék ugyanis a hagyományos 850 fok helyett csak 350 fokra melegíti a dohányt, amely ugyan így elég, ám sokkal kevesebb káros anyag keletkezik (ettől még nem lesz egészséges a dohányzás – a szerk.).
A Reuters cikke szerint ugyanakkor a versenytársakkal szembeni előny mellett még egy pluszt nyert vele a vállalat: rengeteg adatot gyűjthetett ugyanis a termékeit fogyasztó dohányosokról. Az iQOS-ban található chip ugyanis folyamatosan figyelemmel követi a fogyasztó szokásait, azokat eltárolja, és egy számítógépre csatlakoztatva ez bármikor kigyűjthető belőle.
E-cigi: gyógyszer? Az elektromos cigarettákhoz (e-cigaretta) használt nikotin tartalmú hatóanyag gyógyszernek minősül (és emiatt hamisítják is). Annak gyártása, forgalmazása szigorú feltételekhez kötött és az ilyen termékek esetén a gyógyszerek engedélyezésére vonatkozó szabályok szerint kell eljárni. Az e-cigarettának a szükséges engedélyek hiányában történő előállítása és forgalmazása gyógyszerrendészeti szabálysértésnek minősül. |
Nem adatot gyűjt, hőt szabályoz!
A Philip Morris ugyanakkor tagadja, hogy az összegyűjtött adatokból adatbázist készítenének, a kérdéses chipnek pedig egyedül hőszabályozó funkciót tulajdonítanak, mondta el a vállalat egyik korábbi alkalmazottja, Shiro Masaoka. Egy, különböző eszközök visszafejtésére specializálódott kanadai vállalat, a TechInsights Inc. szerint azonban ez nem teljesen igaz, a chip ugyanis valóban képes a felhasználó szokásait rögzíteni.
A gyártó egyébként számos országban, így például Japánban is, ahol az egyik legnépszerűbbnek bizonyul a piacon, regisztrációhoz köti a termékek használatát. Ezzel gyakorlatilag névre szólóan szűrni tudják az egyes emberek dohányzási szokásait. A vállalat ugyanakkor fontosnak tartja kihangsúlyozni, hogy ők csak a regisztrált eszköz által rögzített adatokra látnak rá, arra nem, hogy kihez tartozik (de akkor miért kell névvel regisztrálni? – a szerk.).
Mire kell ez nekik?
Az eszköz egyebek mellett követi, hogy hány szívással végez ki a fogyasztó egy betétet (a termék leírása szerint egy betét 12 szívásra elég), mekkorákat szív belőle, milyen betétet részesít előnyben, valamint, hogy milyen időközönként és meddig dohányzik. A Philip Morris ráadásul most egy új alkalmazást készül a piacra dobni, így gyakorlatilag közvetlen összeköttetés nélkül, egy applikációval nyomon követhetjük, mennyit dohányzunk.
Tragikus baleset: embert ölt egy elektromos cigaretta >>>
Az így szerzett adatokat a Philip Morris elmondása szerint kizárólag javítások eszközölésére használják, ugyanakkor nem mehetünk el amellett, hogy ezekből remek statisztikák készíthetők a vásárlók preferenciáiról, amivel amellett, hogy célzottan lehet számukra hirdetni, még a termékportfoliót is az igényekhez lehet szabni.