5p

A Növekedési Hitelprogram és a Széchenyi Kártya Program évek óta elérhető konstrukciók a kis- és középvállalati (kkv) szektor számára. A koronavírus-járvány miatt viszont több változást is eszközölt ezeken a hitelajánlatokon az állam és a jegybank, aminek köszönhetően mindkét program kifejezetten kedvező feltételekkel kínál hiteleket vállalkozások számára. Felmerülhet a kérdés, hogy dönthet-e úgy egy cég, hogy mindkét támogatott kölcsönt igénybe veszi. A Bank360.hu annak járt utána, hogy van-e erre lehetőség, illetve ha van, akkor érdemes-e mindkét programban részt venni.

A kkv-szektor fellendítését több program is célként tűzte ki, ezek közül a Széchenyi Kártya Program és az NHP Hajrá a legnépszerűbbek. Az igényelhető kölcsönöket nagyrészt hasonló célokra lehet felhasználni, lehet belőlük forgóeszközöket, használt vagy új eszközöket és beruházásokat is finanszírozni.

A két program közötti különbséget a kölcsönök feltételei között kell keresni – mutatnak rá a Bank360.hu pénzügyi szakportál elemzői. Eltérhet ugyanis a maximálisan igényelhető hitelösszeg, a vállalható futamidő, a törlesztés menete, valamint a garanciavállalás feltételei is. Ha mindkét lehetőséget számításba veszi egy vállalkozás, akár azt is tapasztalhatja, hogy a különböző célok eléréséhez az lenne az ideális, ha mindkettőt igénybe vehetné.

Például ha a forgóeszközhitelek feltételeit hasonlítjuk össze, akkor azt látjuk, hogy a Széchenyi-hitelek között erre kifejezetten olcsó, akár 1 százalék alatti teljes hiteldíjmutatóval (THM) is találunk megoldást, de ha más célra, például egy már elnyert támogatás előfinanszírozásához keresünk pénzügyi forrást, akkor az NHP Hajrá kínál kedvezőbb feltételeket.

A bankok ajánlatait a Bank360.hu NHP Hajrá kalkulátorával is érdemes összevetni, hiszen a maximális 2,5 százalékos ügyleti kamatnál akár kedvezőbb feltételekkel is kínálhatják a hitelintézetek a kölcsönt.

Semmi nem zárja ki az együttes igénylést

Az NHP Hajrá és a Széchenyi hitel üzletszabályzatában sem szerepel olyan feltétel, ami tiltaná a két támogatott kölcsön együttes igénylését, tehát elméletben erre van lehetőség – szögezik le a Bank360.hu szakértői. A kérdés inkább az, hogy a vállalkozásnak valóban szüksége van-e mindkét kölcsönre, vagy el tudja érni a céljait csak az egyik felhasználásával.

Ehhez a döntéshez két fontos szempontot érdemes figyelembe venni:

  1. Milyen célra igényli a vállalkozás a kölcsönt?

Ezt mindenképpen tisztázni kell, még akkor is, ha szabad felhasználású kölcsön igénylése a cél. Ha a vállalkozás egy új beruházás finanszírozására, forgóeszköz vásárlásra, esetleg a bérek kifizetésére keres hitelt, akkor jelenleg a Széchenyi-hitel kamatozása a kedvezőbb, hiszen mindhárom módozat esetében egy százalék alatt marad a THM, köszönhetően a kiemelt állami támogatásnak. Az NHP Hajrával 2,50-3,16 százalékos THM-re kell számítani ezeknél a hitelcéloknál, ami bankonként és módozatonként is eltérhet.

Mindkét programmal megoldható a hitelkiváltás is, erre azonban eltérő feltételek vonatkoznak. Nem mindegy például, hogy mikor vettük fel a kiváltandó kölcsönt, illetve hogy az milyen típusú volt.

Ha már elnyert támogatás előfinanszírozásához van szüksége kölcsönre a vállalkozásnak, akkor is érdemes összevetni a két programot. A Bank360.hu kalkulációi szerint ebben az esetben az NHP Hajrá nyújthat kedvezőbb feltételeket. Elérhető hitelcél lehet továbbá az önerő kiegészítése, mely a Széchenyi Kártya Program egyik eleme. Ebben az esetben már elnyert, vissza nem térítendő támogatással teljesülő beruházások megvalósításához kap segítséget a cég, mely kölcsönből az előírt önrész finanszírozható.

  1. Mekkora hitelösszegre van szükség?

Kis összegű, néhány millió forintos vállalati hiteleknél kevésbé lényeges kérdés, de magasabb összegű kölcsönöknél azt is érdemes megvizsgálni, hogy mekkora a maximálisan igényelhető hitelösszeg, ebben ugyanis van eltérés a két program között.

Az NHP Hajránál kötetlenebb a szabályzat és inkább a folyósító bankra bízzák a döntést - egyedül a folyószámlahitelnél szabják meg, hogy legfeljebb akkora összeget igényelhet a vállalkozás, amekkora nem haladja meg a

  • vállalkozás készletállományának,
  • a nem lejárt, valamint legfeljebb 30 napja lejárt vevőköveteléseknek,
  • és a személyi jellegű ráfordításoknak az együttes összegét.

Ezzel szemben a Széchenyi hiteleknél pontosan meg van szabva az igényelhető hitelösszegek maximuma. A Folyószámlahitel Plusz esetében ez az összeg 100 millió forint, a Likviditási Hitelnél pedig 250 millió forint.

Ha a vállalkozás magasabb összegű kölcsönt szeretne felvenni, akkor a feltételek teljesítése mellett dönthet úgy, hogy kihasználja a kedvezőbb kamatozású Széchenyi-hitelt, azon felül pedig beadja az igénylést az NHP Hajrára is. Akár arra is van lehetőség, hogy egy cég a két programot két különböző banknál vegye igénybe, ha az számára a legkedvezőbb.

A lehetőség adott, de nem biztos, hogy szükség van rá

Az NHP Hajrá és a Széchenyi hitel együttes igénylését tehát semmi nem zárja ki, az is látszik ugyanakkor, hogy a különböző programok önmagukban is lefedik a legtöbb vállalkozói hiteligényt, vagyis a legtöbb esetben elég lesz az egyiket felvenni.

A párhuzamos igénylésnek abban az esetben lehet realitása, ha különböző célokra is kölcsönt venne fel a vállalkozás, és az egyik hitelcélra az egyik, a másikra pedig a másik vállalati hitelprogram nyújt kedvezőbb ajánlatot. Ezen felül pedig akkor érdemes még mindkét megoldást egyszerre választani, ha magasabb összegre van szüksége a cégnek, mint amennyit az adott hitelprogramban maximálisan igényelni lehet.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Tovább terjeszkedik a 4iG
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 17:51
A cég ezúttal a Rotors & Cams Zrt.-ben szerzett részesedést.
Vállalat Nem bukott akkorát a Nike, mint várták, de a jövő továbbra is borús
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:04
Nem szépek a Nike számai, de ennél is rosszabbra számítottak az elemzők. Az új vezérigazgató viszont továbbra is hűti a kedélyeket.
Vállalat Amazon-dolgozók ezért váltak harcos amazonokká az ünnepek előtt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 17:48
A munkavállalók hét egyesült államokbeli raktárban kezdtek sztrájkba csütörtökön, hogy a cég végre elkezdje a bértárgyalásokat velük.
Vállalat A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről
PR | 2024. december 17. 17:35
Minden tizedik magyar munkavállaló aktívan állást keres, mert a jelenlegi munkahelyén nem érzi jól magát – ez is kiderült a CIB Banknak a Mélylevegő Projekttel közösen készített, a munkahellyel való elégedettségre vonatkozó reprezentatív felméréséből. Az eredményekről és a tanulságokról Tóth Györgyit, a pénzintézet HR vezetőjét kérdeztük.
Vállalat Az INA szíriai olajmezői most Hernádi Zsolték ölébe hullhatnak
Bózsó Péter | 2024. december 17. 15:39
A magyar olajcég horvát leányvállalatának, az INA-nak a polgárháború előtt jelentős olaj- és gázmezői voltak az ország közepén.
Vállalat A BGE üzleti partnerei az egyetemi közösség meghatározó szereplői is egyben
Natív tartalom | 2024. december 17. 13:33
Izgalmas változások előtt áll a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE). Magyarország legnagyobb gazdaságtudományi egyetemén célunk, hogy lépést tartsunk a piaci elvárásokkal és a hallgatói igényekkel. Üzleti partnereinkkel tananyagfejlesztésbe kezdtünk, korszerűsítjük az oktatást, jelenlegi és végzett hallgatóinknak pedig álláskereső portált indítunk. Tovább építjük a BGE Alumnit, melynek hatalmas mérföldköve volt az idén megrendezésre került nagy sikerű első BGE Alumni Fest. Az eseményen a jó hangulatú networking mellett BGE-s alumnik, akik ma már sikeres vállalkozók és üzleti szakemberek osztották meg saját tapasztalataikat a sikerhez vezető útról – mondja Vértesy Eszter, a BGE üzleti partnerségért és alumni kapcsolatokért felelős vezetője, akivel közel egy éve beszélgettünk még a formabontó rendezvény megrendezése előtt. Azóta számos előrelépés, jelentős esemény történt az egyetem és az üzleti szféra kapcsolatának erősítésében: új vállalati együttműködések születtek, többek között az EY-jal és a KPMG-vel, és tovább folytatódott a BGE Vállalati Mentorprogram is, melyben a hallgatók vállalati környezetben, vezető kollégák bevonásával ismerhetik meg egy vezető mindennapjait.
Vállalat Kitiltottak egy légitársaságot Európából
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 16:15
Súlyos biztonsági hiányosságokat találtak.
Vállalat A Groupama Biztosítót jól megbüntette az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 10:25
Összesen 51,1 millió forintos bírságot kell fizetnie az átfogó ellenőrzés által feltárt hiányosságok miatt.
Vállalat Az Opus Csoport ismétel
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 08:05
Az első kilenc hónapban elért 30,4 milliárd forintos nettó eredmény gyakorlatilag megegyezik a tavalyi rekord profittal.
Vállalat Példa nélküli dolog történt a Volkswagen amerikai gyárában
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 17:41
A Tenessee államban lévő összeszerelő üzem dolgozóinak béremelést is javasolt a német autógyártó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG