A kkv-szektor fellendítését több program is célként tűzte ki, ezek közül a Széchenyi Kártya Program és az NHP Hajrá a legnépszerűbbek. Az igényelhető kölcsönöket nagyrészt hasonló célokra lehet felhasználni, lehet belőlük forgóeszközöket, használt vagy új eszközöket és beruházásokat is finanszírozni.
A két program közötti különbséget a kölcsönök feltételei között kell keresni – mutatnak rá a Bank360.hu pénzügyi szakportál elemzői. Eltérhet ugyanis a maximálisan igényelhető hitelösszeg, a vállalható futamidő, a törlesztés menete, valamint a garanciavállalás feltételei is. Ha mindkét lehetőséget számításba veszi egy vállalkozás, akár azt is tapasztalhatja, hogy a különböző célok eléréséhez az lenne az ideális, ha mindkettőt igénybe vehetné.
Például ha a forgóeszközhitelek feltételeit hasonlítjuk össze, akkor azt látjuk, hogy a Széchenyi-hitelek között erre kifejezetten olcsó, akár 1 százalék alatti teljes hiteldíjmutatóval (THM) is találunk megoldást, de ha más célra, például egy már elnyert támogatás előfinanszírozásához keresünk pénzügyi forrást, akkor az NHP Hajrá kínál kedvezőbb feltételeket.
A bankok ajánlatait a Bank360.hu NHP Hajrá kalkulátorával is érdemes összevetni, hiszen a maximális 2,5 százalékos ügyleti kamatnál akár kedvezőbb feltételekkel is kínálhatják a hitelintézetek a kölcsönt.
Semmi nem zárja ki az együttes igénylést
Az NHP Hajrá és a Széchenyi hitel üzletszabályzatában sem szerepel olyan feltétel, ami tiltaná a két támogatott kölcsön együttes igénylését, tehát elméletben erre van lehetőség – szögezik le a Bank360.hu szakértői. A kérdés inkább az, hogy a vállalkozásnak valóban szüksége van-e mindkét kölcsönre, vagy el tudja érni a céljait csak az egyik felhasználásával.
Ehhez a döntéshez két fontos szempontot érdemes figyelembe venni:
- Milyen célra igényli a vállalkozás a kölcsönt?
Ezt mindenképpen tisztázni kell, még akkor is, ha szabad felhasználású kölcsön igénylése a cél. Ha a vállalkozás egy új beruházás finanszírozására, forgóeszköz vásárlásra, esetleg a bérek kifizetésére keres hitelt, akkor jelenleg a Széchenyi-hitel kamatozása a kedvezőbb, hiszen mindhárom módozat esetében egy százalék alatt marad a THM, köszönhetően a kiemelt állami támogatásnak. Az NHP Hajrával 2,50-3,16 százalékos THM-re kell számítani ezeknél a hitelcéloknál, ami bankonként és módozatonként is eltérhet.
Mindkét programmal megoldható a hitelkiváltás is, erre azonban eltérő feltételek vonatkoznak. Nem mindegy például, hogy mikor vettük fel a kiváltandó kölcsönt, illetve hogy az milyen típusú volt.
Ha már elnyert támogatás előfinanszírozásához van szüksége kölcsönre a vállalkozásnak, akkor is érdemes összevetni a két programot. A Bank360.hu kalkulációi szerint ebben az esetben az NHP Hajrá nyújthat kedvezőbb feltételeket. Elérhető hitelcél lehet továbbá az önerő kiegészítése, mely a Széchenyi Kártya Program egyik eleme. Ebben az esetben már elnyert, vissza nem térítendő támogatással teljesülő beruházások megvalósításához kap segítséget a cég, mely kölcsönből az előírt önrész finanszírozható.
- Mekkora hitelösszegre van szükség?
Kis összegű, néhány millió forintos vállalati hiteleknél kevésbé lényeges kérdés, de magasabb összegű kölcsönöknél azt is érdemes megvizsgálni, hogy mekkora a maximálisan igényelhető hitelösszeg, ebben ugyanis van eltérés a két program között.
Az NHP Hajránál kötetlenebb a szabályzat és inkább a folyósító bankra bízzák a döntést - egyedül a folyószámlahitelnél szabják meg, hogy legfeljebb akkora összeget igényelhet a vállalkozás, amekkora nem haladja meg a
- vállalkozás készletállományának,
- a nem lejárt, valamint legfeljebb 30 napja lejárt vevőköveteléseknek,
- és a személyi jellegű ráfordításoknak az együttes összegét.
Ezzel szemben a Széchenyi hiteleknél pontosan meg van szabva az igényelhető hitelösszegek maximuma. A Folyószámlahitel Plusz esetében ez az összeg 100 millió forint, a Likviditási Hitelnél pedig 250 millió forint.
Ha a vállalkozás magasabb összegű kölcsönt szeretne felvenni, akkor a feltételek teljesítése mellett dönthet úgy, hogy kihasználja a kedvezőbb kamatozású Széchenyi-hitelt, azon felül pedig beadja az igénylést az NHP Hajrára is. Akár arra is van lehetőség, hogy egy cég a két programot két különböző banknál vegye igénybe, ha az számára a legkedvezőbb.
A lehetőség adott, de nem biztos, hogy szükség van rá
Az NHP Hajrá és a Széchenyi hitel együttes igénylését tehát semmi nem zárja ki, az is látszik ugyanakkor, hogy a különböző programok önmagukban is lefedik a legtöbb vállalkozói hiteligényt, vagyis a legtöbb esetben elég lesz az egyiket felvenni.
A párhuzamos igénylésnek abban az esetben lehet realitása, ha különböző célokra is kölcsönt venne fel a vállalkozás, és az egyik hitelcélra az egyik, a másikra pedig a másik vállalati hitelprogram nyújt kedvezőbb ajánlatot. Ezen felül pedig akkor érdemes még mindkét megoldást egyszerre választani, ha magasabb összegre van szüksége a cégnek, mint amennyit az adott hitelprogramban maximálisan igényelni lehet.