Szigorítást nem, de az oltási igazolvány használatának kiterjesztését támogatnák
Nagy Elek a napi.hu-nak adott interjúban beszélt arról: a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara helyes döntésnek tartja, hogy bizonyos munkahelyeken vagy pozíciókban kötelezővé teszik az oltást - a társadalmi optimum eléréséhez a kizárólagos önkéntesség biztosan nem lesz elég. Szigorú zárlatok vagy akár részleges korlátozások életbeléptetését viszont nem támogatnák, mivel komoly védettség alakult ki mostanra. Ha az viszont az esetszámok tovább emelkednek, indokolt lehet az oltási igazolvány kötelezővé tételének további kiterjesztése az elnök szerint.
Az utolsó tartalékaikat élik a budapesti vendéglátóipari vállalkozások
Nagy Elek szerint a járvány hatása Budapest gazdaságát mélyebben érintette, mint az ország többi részét. Úgy becsülik, hogy a vendéglátó vállalkozások körülbelül 20 százaléka nem tudott újranyitni a 2020 tavaszán elrendelt korlátozó intézkedések óta. A helyben fogyasztást alacsonyabb árszinten biztosító és házhozszállítást is végző vendéglátó egységeknek viszont jellemzően nagyon jól megy a soruk.
A korábban a járvány miatt várt csődhullám egyelőre elmaradt a vendéglátóiparban, az érintett vállalkozások egy jó része azonban vélhetően mostanra kezd kifogyni rejtett tartalékaiból, emiatt a közeli jövőben, 2022 második felétől akár egy újabb bezárási hullám indulhat Nagy Elek szerint.
Rávennék az embereket, hogy merjenek kimozdulni otthonról
2022-ben a BKIK közvetlen támogatások helyett piacélénkítő programokkal akar segíteni a vállalkozásoknak. Olyan típusú programok kidolgozását tűzték ki, amely arra ösztönzi az embereket, hogy merjenek többször kimozdulni otthonról és fogyasszanak.
Január első hetében - már az ötödik hullámra készülve - elindítottak egy úgynevezett légtisztító programot: a Debreceni Egyetem közreműködésével megvizsgálták a Magyarországon forgalomban lévő légsterilizálókat, amelyeket döntően szolgáltatást nyújtó vállalkozások a fogyasztói térbe helyezhetnek, és ezáltal növelni tudják a biztonságot. Kedvező beszerzési árat és finanszírozási lehetőségeket biztosítanak a budapesti lakossági szolgáltató vállalkozásoknak, például fodrászoknak, kozmetikusoknak, vendéglátósoknak.
Az biztos, hogy lesz tarifaemelés a taxiknál
Nagy Elek a napi.hu kérdésére válaszolva azt is elmondta: 3-4 éve nem emeltek árat a taxisok, abban mindenki egyetért, hogy erre szükség lenne, de a mértékről viták folynak. Két bizottság alakult a Fővárosi Önkormányzat, a taxis érdekképviselet és a BKIK részvételével, illetve a legnagyobb fuvarszervező cégek bevonásával - ezekben vizsgálják meg a várható áremelés mértékét.