3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Közben felgyorsítják a kisebb és közepes vállalkozások magánkézbe adását.

„Itt az idő, hogy legkésőbb az ősz végéig beindítsuk az állami nagyvállalatok egy részének privatizációját” – szögezte le Denisz Smihal kormányfő a hét elején tartott konzultáció után. A megbeszélést az állami vagyonalap vezetőjével és a gazdasági miniszterrel tartották, erről az Ukrinform számolt be. A miniszterelnök a kisebb, akár csak részben köztulajdonú cégek eladásnak felgyorsítását is sürgette. Smihal az állami cégek legfontosabb mutatóit és ha csak résztulajdonról van szó, akkor a tényleges tulajdonosokat tartalmazó egységes adatbázis felállítását is kérte.

A kulcsfontosságú energetikai cégek állami kézben maradnak. Fotó: Pixabay
A kulcsfontosságú energetikai cégek állami kézben maradnak. Fotó: Pixabay

A miniszterelnökség szerint jelenleg mintegy háromezer állami vállalatot tartanak nyilván, ezek közül 109 stratégiai, így azokat biztosan nem fogják eladni. A háromezerből 600 az energetikai, a hadiipari és a szállítási-közlekedési ágazatban működik, ezek a rendkívüli állapot végéig bizonyosan köztulajdonban maradnak. Eddig összesen 1900 objektumot adtak át az állami vagyonkezelő felügyeletébe.

Jön a korporatív modell

"A jövőben bevezetjük az úgynevezett korporatív modellt a kritikus infrastrukturális cégeknél, hogy növeljük a hatékonyságukat és erősítsük a felügyeletüket. Olyan vállalatokról van szó, amelyeket vagy az állam hozott létre vagy résztulajdona van bennük. Ennek a modellnek az elterjesztése az OECD-feltételrendszernek való megfelelés egyik kulcsmozzanata” – mondta Smihal.

Az egyik ilyen kulcsfontosságú vállalat az ukrán atomenergiaipar bástyájának számító Energoatom. Májusban döntötte el a kormány, hogy nyugati mintára átalakítja a cégvezetés szerkezetét és részvénytársaság lesz belőle, megőrizve a 100 százalékos állami tulajdoni arányt.

A fennmaradó nagyvállalatokat egy átlátható, elektronikus árverés keretében fogják értékesíteni. A kormány azt reméli, hogy az új tulajdonosok ráncba szedik a cégeket, új, elsősorban infrastrukturális beruházásokat hajtanak végre, ami új munkahelyek létrejöttét is magával hozza.

Több ukrán jelentés is beszámolt a kormány és a G7-hez tartozó országok képviselőivel folytatott megbeszélésről. Az Ukrinform erről azt közölte, hogy a fejlett nyugati országok a saját üzleti szövetségeiknél fogják ismertetni az ukrajnai privatizációs lehetőségeket, kifejezetten a nagyvállalatokra összpontosítva. A vagyonkezelő alap szerint először az odesszai kikötő melletti hatalmas területet, egy nagy bányavállalatot és a Centrenergo energetikai vállalatot kínálják fel.

Ukrajnában nemrégen fogadták el a részben vagy egészen orosz tulajdonú cégek és azok vagyonelemeinek hasznosításáról és ezen vállalatok vezetésének átalakításáról szóló törvényt. Az állami vagyonalap eladhatja vagy bérbe adhatja a cég vagyonát, vagy privatizálhatja az egész vállalatot.

Minden így befolyt pénzt az ország újjáépítését szolgáló külön alapba kell befizetni. Friss fejlemény, hogy az orosz Mihail Selkov milliárdos üzletember által birtokolt és tőle elkobozott bányavállalatot a közeljövőben meghirdetik. Vlagyimir Jevtusenkov és Oleg Gyeripaszka egy-egy cégének a privatizációja is napirenden van az Interfax Ukraine szerint.

Az alap elnöke ezentúl jogosult lesz leváltani a szankciók által sújtott cégvezetőket, illetve megtiltani nekik, hogy funkciót vállaljanak ukrán cégek felső vezetésében vagy felügyelőbizottságában. Az új igazgatóknak nem kötelező egyeztetni a helyi önkormányzatokkal, minden döntést önállóan hozhatnak meg.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Nagyon kattogott a pénztárgép a Henkelnél
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 13:59
A Henkel német háztartás-vegyipari és kozmetikai konszern növekvő negyedéves árbevételről jelentett pénteken.
Vállalat Újabb cégbe száll be a 4iG
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 17:06
A 4iG Csoport a Remred Technológia Fejlesztő Zrt.-be való beszállással tovább erősítheti globális jelenlétét a műholdas piacon.
Vállalat Bevált recept alapján nyomul Ukrajnában a McDonald’s
Mester Nándor | 2024. május 2. 10:04
Összefog a benzinkút-hálózatokkal, közben több nagyvárosban is új egységeket nyit.
Vállalat Kínában portyázik a világ egyik leggazdagabb embere
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 17:18
Elon Musk, a Tesla elektromosautó-vállalat vezetője, a világ egyik leggazdagabb embere a kínai nemzetközi kereskedelmi tanács meghívására előre be nem jelentett látogatást kezdett vasárnap az ázsiai országban, és találkozik magas rangú kínai vezetőkkel.
Vállalat Irányt vált a Volkswagen
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 16:02
Szerény tervekkel vág neki a következő éveknek a Volkswagen Kínában, de még ezek eléréséhez is alaposan fel kell kötnie a gatyáját és rengeteg erőforrást kell fordítania fejlesztésekre.
Vállalat Hernádi Zsolt elárulta: megvan, mekkora osztalékot fizet a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 16:43
Nem volt egyszerű éve a Molnak 2023-ban.
Vállalat Közös fejlesztést jelentett be a Siemens és a Mercedes-Benz
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:11
A villamosenergia-rendszerről készített digitális másolat segítségével felgyorsíthatóvá válik az autógyárak energiarendszerének megtervezése, modernizálása.
Vállalat Négynapos? Hatnapos munkahét jön a Samsungnál
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:24
Gazdasági okokra hivatkozva hozták meg az intézkedést.
Vállalat Érkezik az új, nyolcmillió forintos elektromos Dacia
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 12:59
 A Renault francia autógyártó konszern idei eladásainak a növekedésére számít.
Vállalat A BioTechUSA-cégcsoport 2023-as éve: közel a 100 milliárdos árbevételi határ
Natív tartalom | 2024. április 22. 16:24
Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő BioTechUSA-cégcsoport. Tavaly csaknem 15 százalékkal, 90,49 milliárd forintra növelte árbevételét, és közel 5 milliárd forintot fordított beruházásokra. Évről évre nő a bevételük, pedig Lévai Bálint vezérigazgató szerint a maratoni futás 42 kilométeréből még csak az 5. kilométernél járnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG