3p

Közben felgyorsítják a kisebb és közepes vállalkozások magánkézbe adását.

„Itt az idő, hogy legkésőbb az ősz végéig beindítsuk az állami nagyvállalatok egy részének privatizációját” – szögezte le Denisz Smihal kormányfő a hét elején tartott konzultáció után. A megbeszélést az állami vagyonalap vezetőjével és a gazdasági miniszterrel tartották, erről az Ukrinform számolt be. A miniszterelnök a kisebb, akár csak részben köztulajdonú cégek eladásnak felgyorsítását is sürgette. Smihal az állami cégek legfontosabb mutatóit és ha csak résztulajdonról van szó, akkor a tényleges tulajdonosokat tartalmazó egységes adatbázis felállítását is kérte.

A kulcsfontosságú energetikai cégek állami kézben maradnak. Fotó: Pixabay
A kulcsfontosságú energetikai cégek állami kézben maradnak. Fotó: Pixabay

A miniszterelnökség szerint jelenleg mintegy háromezer állami vállalatot tartanak nyilván, ezek közül 109 stratégiai, így azokat biztosan nem fogják eladni. A háromezerből 600 az energetikai, a hadiipari és a szállítási-közlekedési ágazatban működik, ezek a rendkívüli állapot végéig bizonyosan köztulajdonban maradnak. Eddig összesen 1900 objektumot adtak át az állami vagyonkezelő felügyeletébe.

Jön a korporatív modell

"A jövőben bevezetjük az úgynevezett korporatív modellt a kritikus infrastrukturális cégeknél, hogy növeljük a hatékonyságukat és erősítsük a felügyeletüket. Olyan vállalatokról van szó, amelyeket vagy az állam hozott létre vagy résztulajdona van bennük. Ennek a modellnek az elterjesztése az OECD-feltételrendszernek való megfelelés egyik kulcsmozzanata” – mondta Smihal.

Az egyik ilyen kulcsfontosságú vállalat az ukrán atomenergiaipar bástyájának számító Energoatom. Májusban döntötte el a kormány, hogy nyugati mintára átalakítja a cégvezetés szerkezetét és részvénytársaság lesz belőle, megőrizve a 100 százalékos állami tulajdoni arányt.

A fennmaradó nagyvállalatokat egy átlátható, elektronikus árverés keretében fogják értékesíteni. A kormány azt reméli, hogy az új tulajdonosok ráncba szedik a cégeket, új, elsősorban infrastrukturális beruházásokat hajtanak végre, ami új munkahelyek létrejöttét is magával hozza.

Több ukrán jelentés is beszámolt a kormány és a G7-hez tartozó országok képviselőivel folytatott megbeszélésről. Az Ukrinform erről azt közölte, hogy a fejlett nyugati országok a saját üzleti szövetségeiknél fogják ismertetni az ukrajnai privatizációs lehetőségeket, kifejezetten a nagyvállalatokra összpontosítva. A vagyonkezelő alap szerint először az odesszai kikötő melletti hatalmas területet, egy nagy bányavállalatot és a Centrenergo energetikai vállalatot kínálják fel.

Ukrajnában nemrégen fogadták el a részben vagy egészen orosz tulajdonú cégek és azok vagyonelemeinek hasznosításáról és ezen vállalatok vezetésének átalakításáról szóló törvényt. Az állami vagyonalap eladhatja vagy bérbe adhatja a cég vagyonát, vagy privatizálhatja az egész vállalatot.

Minden így befolyt pénzt az ország újjáépítését szolgáló külön alapba kell befizetni. Friss fejlemény, hogy az orosz Mihail Selkov milliárdos üzletember által birtokolt és tőle elkobozott bányavállalatot a közeljövőben meghirdetik. Vlagyimir Jevtusenkov és Oleg Gyeripaszka egy-egy cégének a privatizációja is napirenden van az Interfax Ukraine szerint.

Az alap elnöke ezentúl jogosult lesz leváltani a szankciók által sújtott cégvezetőket, illetve megtiltani nekik, hogy funkciót vállaljanak ukrán cégek felső vezetésében vagy felügyelőbizottságában. Az új igazgatóknak nem kötelező egyeztetni a helyi önkormányzatokkal, minden döntést önállóan hozhatnak meg.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Ezt már tényleg nem teszi zsebre Vlagyimir Putyin
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 19:29
40 százalékos leépítést fontolgat Oroszország vezető földgázkitermelője, a Gazprom, mindez akár 1500 ember elbocsátását jelentheti csak a vállalat vezetőségéből.
Vállalat Akkora pofont kapott Kínában a Porsche, hogy az egész világon visszhangzott
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 12:44
Csökkentek a márka eladásai, pedig öt globális régióból négyben jól teljesített a cég.
Vállalat Közbelép a milliárdos: nem tiltják be a TikTokot Amerikában
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 16:51
Frank McCourt Project Liberty cége és a The People's Bid-ből álló konzorcium hivatalos ajánlatot tett a kínai ByteDance cégnek a TikTok egyesült államokbeli eszközeinek megvásárlására — ezzel elkerülheti amerikai betiltását.
Vállalat 2025 tényleg fantasztikus év lehet – a légiutas-kísérőknek
Privátbankár.hu | 2025. január 8. 14:01
Európa legnagyobb légitársasága nagy bejelentést tett.
Vállalat A kampányévébe fordult reformátusok furcsa közbeszerzésére derült fény
Privátbankár.hu | 2025. január 8. 09:18
Érdekes dolog történt: az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány gyermeküdültetési szolgáltatásokra kiírt közbeszerzéseit nem más, mint saját cége, az Erzsébet Gyermek- és Ifjúsági Táborok Kft. nyerte meg.
Vállalat A Meta beáll az X mögé: felhagy tényellenőrző programjával
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 18:01
A Meta a hozzá tartozó közösségimédia-felületeken enyhít a vélemények szabad kifejtésének korlátain – jelentette be Mark Zuckerberg, a technológiai óriáscég tulajdonos-elnöke kedden.
Vállalat Innovatív ajánlatokkal indít a One, a munkatársak az ügyfél felé fordítják gépeiket
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 11:42
A Vodafone és a DIGI utódja hétfőn hivatalosan is elindította – már egységes arculat alatt – szolgáltatásait a Westend bevásárlóközpontban. 
Vállalat Nagy az érdeklődés, de kisebb kivárás is tapasztalható az MBH Banknál az új KKV Technológia Plusz Budapest hitelprogram iránt
Natív tartalom | 2025. január 6. 09:00
Az új, európai uniós forrásból megvalósuló program október 28-án indult és már nagy érdeklődés tapasztalható, főleg szolgáltatóipari vállalatok részéről, különösen az egészségiparból, de nagyon sok igény érkezett a feldolgozóiparból is.
Vállalat Joe Biden protekcionista lépéssel fékezte meg a japán terjeszkedést
Privátbankár.hu | 2025. január 4. 07:45
A japán Nippon Steel az amerikai US Steel acélipari céget szerette volna megvenni, de ehhez nem kapott elnöki hozzájárulást.
Vállalat Az iPhone még fél kézzel kapaszkodik az import mobilok mélybe zuhanó kínai piacán
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 17:46
A külföldi mobilkészülékek értékesítése Kínában, beleértve az Apple termékeit is, 47,4 százalékkal esett tavaly novemberben, az egy évvel korábbihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG