A nagyobb vállalkozásoknak teljesen más igényeik vannak, mint a kis- és középvállalkozásoknak, így a bankok a sokkal nagyobb számú kkv-kért versengenek.
A kis- és középvállalkozások pénzügyei több tekintetben is hasonlóak a magánszemélyek pénzügyeihez. Minél kisebb, akár pár fős egy kisvállalkozás vagy mikrovállalkozás, annál inkább igaz ez a tétel.
A kisvállalkozások árérzékenyek a bankolásban is, és nagyjából ugyanolyan módon, azaz mobiltelefonnal akarnak bankolni, mint ahogy otthon teszik ezt, a háztartási pénzügyekben. Vagyis könnyen kezelhető banki mobilapplikációkra vágynak, melyek tartalmaznak bizonyos automatizációkat. Például szólnak a fizetnivalókról, vagy megmutatják a vállalkozás kiegyenlített számláit.
Hogyan segíthet a BinX a digitalizációban lemaradt vállalkozásoknak?
A BinX megjelenése alaposan felforgatta a vállalkozásoknak szóló pénzügyi szolgáltatáskínálatot idehaza azzal, hogy a Revolut Business-hez hasonlóan alapvetően mobilapplikációra építi a bankolást. Sőt, nem csak a digitális szolgáltatásokban nyújt korszerű lehetőségeket, de a díjakat is jelentősen letörte, mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
A hazai, áfa körbe tartozó vállalkozásokat a hazai jogszabály kötelezi arra, hogy pénzforgalmi számlát nyissanak, sőt arra is, hogy ezt Magyarországon tegyék. Ezért például a Revolut Business használata, mely litván bankszámlákat használ, nem alkalmas arra, hogy egy hazai vállalkozás erről fizesse a közterheket az állam felé.
A magyar bankok díjazása viszont az összegtől függő pénzügyi tranzakciós illeték teljes mértékű áthárítása miatt egységesen drága, még ha vannak is némi különbségek az egyes hitelintézetek között.
Néhány példa, hogy milyen költségekkel találkoznak a hazai vállalkozók a magyarországi bankok kínálatában:
4 darab, egyenként 500 000 forintos átutalásnak az alábbi költségei vannak, minden banktól a legolcsóbb számlacsomaggal számolva:
Látható, hogy a bankok mezőnyében, – bár többszörös különbségek vannak közöttük –, alapvetően magasabb díjjal találkozunk, mint a BinX esetében. Ennek elsősorban az az oka, hogy az első magyar neobank egy teljesen új szemléletű, magyarországi pénzforgalmi számlát kínál, melyről szolgáltatón belül ingyenesen lehet átutalni, azon kívülre pedig átutalásonkénti fix díjért. Ez ugyan jelenleg csak a bevezető díjazás miatt ennyire olcsó, ugyanakkor a bevezetési időszak megszűnése után is messze ez lesz a legolcsóbb hazai pénzforgalmi számla.
És éppen ez az a pont, ahol azoknak a vállalkozásoknak az érdeklődését is felkeltheti a BinX, amelyek eddig csak úgy tekintettek a vállalkozói bankolásra, mint valami kötelező elem. A BinX ugyanis úgy kínál élenjáró szolgáltatásokat, hogy közben az árazásban sem száll el, így a vállalkozások jelentős összegeket is megtakaríthatnak más bankokhoz képest, ha a BinX-nél bankolnak. Ráadásul két BinX-es vállalkozás közt, összegtől függetlenül, teljesen ingyenes a pénzküldés a bevezetési időszakot követően is.
Mit kínál a BinX a vállalkozói pénzügyekben, amelyet a hazai bankok nem kínálnak?
Noha a BinX-nek nincs bankfiókja, de nincs is rá szüksége, hiszen a vállalkozók egy szelfivel és a legfontosabb személyi irataik beszkennelésével percek alatt megnyithatják a pénzforgalmi számlát. Ez jelenleg csak a BinX-nél érhető el, bár vélhetően követni fogják a hazai bankok is, csak idő kérdése.
A BinX összekapcsolható a Számlázz.hu fiókkal, ami azzal az előnnyel jár, hogy a BinX-re beérkezett Számlázz.hu számlakifizetések kiegyenlítettnek látszanak a Számlázz.hu-n. Ez több banknál is elérhető, nem csak a BinX-nél, azonban az már nem, hogy a Számlázz.hu rendszerében beérkezett, kifizetendő számlákat a bank előre összekészíti átutalásként. Ez kizárólag a BinX-nél érhető el.
Sokaknak bizonyára segíteni fog, hogy a BinX bankkártyára rákerül a vállalkozás adószáma. Ez ugyan nem túl nagy innováció, de lássuk be, fizetéskor jól jön, hogy az áfás számla készítéséhez szükséges adat rajta van a bankkártyán.
Mit kínálnak a magyar bankok?
A kedvező díjak ellenére, nem minden vállalkozásnak a BinX a legjobb választás.
Például az első (egyetlen) pénzforgalmi számlája nem lehet egy vállalkozásnak az első magyar neobanknál, tehát mindenképpen szükséges egy másik számlavezetőnél vezetett pénzforgalmi számla is. Ezt követően nyithat a vállalkozás pénzforgalmi számlát a BinX-nél. Ez a szabály az egyéni vállalkozókra nem vonatkozik, ők nyithatnak számlát elsőként is.
Ugyanígy, a BinX jelenleg még nem kínál devizaszámlát vagy devizaváltást, így az exportra termelő, vagy importáló vállalkozások egyelőre nem választhatják a neobankot, bármilyen kedvező díjakkal bankolhatnának is.
De másban is különböznek a hazai bankok a neobanktól.
Több bank is kínál forgalomtól függő havidíjas vállalkozói számla konstrukciót, ilyen a Erste Vállalkozói Extra Számlacsomag (új mikrovállalkozás ügyfeleknek), a MagNet Bank Nap csomagja, az MBH Bank Lépték számlacsomagjai, ilyen a Polgári Bank összes számlacsomagja és a Raiffeisen Bank klasszikus pénzforgalmi számlája, továbbá az UniCredit Bank Flexi Business számlacsomagja is.
Jelentős bevezetési kedvezményeket kínál a CIB Bank a vállalkozóknak azzal, hogy az első 15 hónapban – megfelelő jóváírás elérése esetén – díjkedvezményt nyújt a havidíjra és számlacsomagtól függően az átutalás díjára is.
Az Erste Bank L és XL számlacsomagjában 23 hónapig él hasonló kedvezmény.
A Gránit Banktól a Gránit Alapszámla 2 konstrukciót érdemes kiemelni, amely a havi első 5 átutalási tranzakcióra csak a pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő banki díjat kell kifizetni. Hasonló a helyzet a K&H Bank „extra” nevű számlacsomagjaiban is, ahol a havi első néhány átutalást és saját ATM készpénzfelvételt csak az illeték miatti banki díj terheli, ráadásul a havidíj is kedvezményes.
Az MBH Banknál a META Szolgáltatáscsomag esetében az az első 12 havidíj ingyenes, az első 12 hónapban a NAV utalásokat csak az illetéknek megfelelő banki díj terheli, a havi első belföldi ATM készpénzfelvétel ugyancsak az illeték banki díjáért lehetséges. A havidíj kedvezmény akkor érvényes, ha a vállalkozó összeköti a BUPA online számlázóprogramot a netbankjával.
Az OTP Bank valamennyi vállalkozói számlacsomagjában elengedi a havi számlavezetési díjat az első 12 hónapban, ha a vállalkozó az OTPbusiness.hu oldalon nyitja meg a pénzforgalmi számláját és elektronikus számlakivonatot kér. A havi első OTP ATM készpénzfelvételt szintén csak az illeték szerinti banki díj terheli.
Számlacsomagtól függő beérkező átutalásért cserébe az első 12 hónapban a bankon kívüli átutalásokért csak az illetéknek megfelelő banki díjat kell kifizetni és egyéb kedvezményeket is igénybe vehet a vállalkozás.
Amelyik vállalkozás 2025. március 1-jén, vagy azt követően nyit pénzforgalmi számlát a BinX-nél, akár ingyenes számlavezetési díj mellett is tarthat fenn számlát. A hazai bankok közül ugyanakkor többnél is van feltétel nélküli ingyenes havidíjú pénzforgalmi számlavezetés, így például az Erste Banknál, a Gránit Banknál, a MagNet Banknál, de bizonyos forgalom felett elérhető ugyanez a Raiffeisen Banknál is.