10. Légdeszka
A „Vissza a jövőbe” filmek miatt óriási figyelmet kapó „légdeszkák” csúfosan leszerepeltek. Bár Marty McFly a filmben az idei évbe utazott, közel sem vagyunk még azon a szinten. A jelenleg légdeszka címen kapható termék ugyanis se nem repül, se nem deszka, ráadásul durván balesetveszélyes is. Miután többször is kigyulladt, több nagyvárosból és a repülőjáratokról is kitiltották.
Kép: youtube.com |
9. Hackertámadások
Annyi volt belőlük, hogy a felsorolás is hosszúra nyúlik. Az AshleyMadison.com és az Adult Friend Finder szerető- és szexpartnerkeresők is áldozattá váltak, és több tízezer felhasználó személyes és bankkártya adatai kerültek nyilvánosságra. De a hackerek megszerezték 21,5 millió amerikai közalkalmazott adatait és pénzt loptak a Starbucks alkalmazásán keresztül is.
A Chrysler pórul járt, mikor kiderült, hogy bizonyos modelljeik fedélzeti számítógépei feltörhetőek, összesen közel 1,4 millió autót kellett visszahívniuk. Ja, és a kínai Lenovo elismerte, hogy spamszoftverekkel ellátva szállította ki a laptopjait.
8. A Volkswagen botránya
A német autógyártó nagyon kínos helyzetbe került, mikor kiderült, hogy a dízeles autóik nagyobbik részében meghamisították a károsanyag-kibocsátás adatokat, és sokkal környezetszennyezőbbek, mint azt eddig tudni lehetett. A botránnyal kapcsolatos közel 9 milliós autóvisszahívás a világ valaha volt legnagyobbjai közt van. A témával mi is rengeteget foglalkoztunk, itt találhatóak cikkeink! >>>
Ráadásul a magyar híreket elkerülte, de a Volkswagen azt is elismerte, hogy sok autójában elavult titkosítást használ, amelynek köszönhetően jóval könnyebb ellopni az autóit.
7. A Google Maps és a rasszizmus
Óriási botrány lett az Egyesült Államokban abból, hogyha a Google Maps keresőjébe a sértőnek számító n-betűs szó bármelyik verzióját a „house” utótaggal beírtuk, a Fehér Házat dobta ki első találatként. A Google viszonylag gyorsan kijavította a hibát, amely szerintük a leggyakoribb keresések miatt alakult ki.
Kép: searchengineland |
6. A Flickr és a rasszizmus
A Yahoo képmegosztós oldala Magyarországon talán kevésbé ismert, de a roppant kínos ügy hozzánk is eljutott. Az oldal a képek alapján automatizált címkéket ajánl fel, és afroamerikai emberek képéhez gyakran felugrott a „majom” és az „állat” címke, míg a koncentrációs táborokról készült képekhez a „sport” és a „jungle gym” címkéket dobta fel a rendszer. A hibát szerencsére azóta már kijavították.
5. A Reddit és a cenzúra
Az elmúlt évek egyik legdurvább internetes botránya kerekedett ki, mikor több aloldalt eltűntettek az egyik legnagyobb internetes oldalról. Ezek jellemzően rasszista, gyűlölködő és cikiző témájú oldalak voltak (pl. r/Chimpire, r/fatpeoplehate). Ezek a törlések még érthetőek, az viszont már kevésbé, hogy a cenzúramentességére oly büszke Reddit tavaly decemberben miért tüntette el a Sony feltöréséből kikerült anyagokról szóló alfórumot.
A volt vezérigazgató Ellen Pao egyébként azzal indokolta a gyűlölködő és nyíltan rasszista fórumok blokkolását, hogy a viselkedést büntetik, nem az ötleteket. Az oldal közösségének ez nem volt elég, Pao lemondott, és bár az új vezérigazgató Steve Huffman megvédte elődjét, kilátásba helyezett néhány változást.
4. A túlértékelt startupok éve
Befektetők már korábban is jelezték, hogy több privát startup cég értékét jócskán túlbecsülték. Ahogy Mark Suster, az Upfront Ventures elemzője is fogalmazott: vagy ráakadtunk a mesebeli mágikus babszemekre, vagy pedig egy kicsit elszaladt velünk a ló a becslésekkor.
A számok az utóbbit igazolják. Idén többek közt tőzsdére lépett a Square, az Etsy, a Box és a Fitbit is, de mindegyik techcégnek gondjai akadtak a részvényeik árával. Jelenleg több mint 140 magáncéget tartanak nyilván az 1 milliárd dolláros értékhatár felett, de ezek közül sok az „unikornis”, vagyis nem igazán jövedelmezőek, hanem csak a növekedésre koncentrálnak.
3. Kirúgások
A Microsoft 7800 embertől szabadult meg világszerte, hogy a Nokia akvizíciójára tudjon fókuszálni. A legtöbb dolgozót nem túl meglepő módon az okostelefonos és a hardware részlegről küldték el, azaz azokról a területekről, ahol a Nokia hagyományosan nagyon erős.
De nem csak a Microsoftnál voltak elbocsátások: a Qualcomm, a Twitter és a többek közt az Angry Birds játékokat fejlesztő Rovio is jócskán csökkentette dolgozói számát.
2. A Facebook bajos ügyei
A legnagyobb közösségi oldalt már jó pár éve folyamatosan támadják a szigorú „valódi név”-rendszerért, vagyis, hogy nem lehet akármilyen néven beregisztrálni. Ez elsősorban a családon belüli erőszak áldozatait, a transzneműeket, és a nőnek öltöző férfiakat, valamint a férfinak öltöző nőket sértette igazán. A vállalat egyébként december 15-én beadta a derekát, és enyhíti a szigorú ellenőrzési folyamatot, lehetséges lesz nem születési nevekkel regisztrálni.
1. Mi lesz veled, Twitter?
A madárkás közösségi oldalnak mi személy szerint hatalmas rajongói vagyunk, de ezzel kevesen vannak így. A vállalatot jelenleg irányító Jack Dorsey is elismerte, hogy az emberek nem tudják, hogy miért kéne twitterezniük, se azt, hogy egyáltalán hogyan. Ráadásul a felhasználók száma is csak lassan nő, és a twitterezők utálják az idei változatásokat, vagyis, hogy a kedvencből like lett.
Ja, és ha ez nem lenne elég, még ott van a Dick Costolo volt vezérigazgató utódjának nehézkes megtalálása, az, hogy világszinten kirúgták a dolgozók 8 százalékát, ráadásul a Twitter részvények idén 33 százalékkal csökkentek.
Ami reményt adhat, az a Periscope, amely egyelőre sokkal jobban működik az egyéb közösségi oldalak broadcast alkalmazásainál.