5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Előfordul, hogy még a legnagyobbaknak sem megy. Ez az év a menekültválság, az orosz-ukrán konfliktus, a kínai gazdasági félelmek mellett a nagyobbnál nagyobb technológiai bukásokról is szólt. A CNN kiválogatta az idei év legdurvább beégéseit, amiben bizony olyan óriások is érintettek, mint a Google, a Yahoo, vagy éppen a Twitter.

10. Légdeszka

A „Vissza a jövőbe” filmek miatt óriási figyelmet kapó „légdeszkák” csúfosan leszerepeltek. Bár Marty McFly a filmben az idei évbe utazott, közel sem vagyunk még azon a szinten. A jelenleg légdeszka címen kapható termék ugyanis se nem repül, se nem deszka, ráadásul durván balesetveszélyes is. Miután többször is kigyulladt, több nagyvárosból és a repülőjáratokról is kitiltották.

Kép: youtube.com

9. Hackertámadások

Annyi volt belőlük, hogy a felsorolás is hosszúra nyúlik. Az AshleyMadison.com és az Adult Friend Finder szerető- és szexpartnerkeresők is áldozattá váltak, és több tízezer felhasználó személyes és bankkártya adatai kerültek nyilvánosságra. De a hackerek megszerezték 21,5 millió amerikai közalkalmazott adatait és pénzt loptak a Starbucks alkalmazásán keresztül is.

A Chrysler pórul járt, mikor kiderült, hogy bizonyos modelljeik fedélzeti számítógépei feltörhetőek, összesen közel 1,4 millió autót kellett visszahívniuk. Ja, és a kínai Lenovo elismerte, hogy spamszoftverekkel ellátva szállította ki a laptopjait.

8. A Volkswagen botránya

A német autógyártó nagyon kínos helyzetbe került, mikor kiderült, hogy a dízeles autóik nagyobbik részében meghamisították a károsanyag-kibocsátás adatokat, és sokkal környezetszennyezőbbek, mint azt eddig tudni lehetett. A botránnyal kapcsolatos közel 9 milliós autóvisszahívás a világ valaha volt legnagyobbjai közt van. A témával mi is rengeteget foglalkoztunk, itt találhatóak cikkeink! >>>

Ráadásul a magyar híreket elkerülte, de a Volkswagen azt is elismerte, hogy sok autójában elavult titkosítást használ, amelynek köszönhetően jóval könnyebb ellopni az autóit.

7. A Google Maps és a rasszizmus

Óriási botrány lett az Egyesült Államokban abból, hogyha a Google Maps keresőjébe a sértőnek számító n-betűs szó bármelyik verzióját a „house” utótaggal beírtuk, a Fehér Házat dobta ki első találatként. A Google viszonylag gyorsan kijavította a hibát, amely szerintük a leggyakoribb keresések miatt alakult ki.

Kép: searchengineland

6. A Flickr és a rasszizmus

A Yahoo képmegosztós oldala Magyarországon talán kevésbé ismert, de a roppant kínos ügy hozzánk is eljutott. Az oldal a képek alapján automatizált címkéket ajánl fel, és afroamerikai emberek képéhez gyakran felugrott a „majom” és az „állat” címke, míg a koncentrációs táborokról készült képekhez a „sport” és a „jungle gym” címkéket dobta fel a rendszer. A hibát szerencsére azóta már kijavították.

5. A Reddit és a cenzúra

Az elmúlt évek egyik legdurvább internetes botránya kerekedett ki, mikor több aloldalt eltűntettek az egyik legnagyobb internetes oldalról. Ezek jellemzően rasszista, gyűlölködő és cikiző témájú oldalak voltak (pl. r/Chimpire, r/fatpeoplehate). Ezek a törlések még érthetőek, az viszont már kevésbé, hogy a cenzúramentességére oly büszke Reddit tavaly decemberben miért tüntette el a Sony feltöréséből kikerült anyagokról szóló alfórumot.

A volt vezérigazgató Ellen Pao egyébként azzal indokolta a gyűlölködő és nyíltan rasszista fórumok blokkolását, hogy a viselkedést büntetik, nem az ötleteket. Az oldal közösségének ez nem volt elég, Pao lemondott, és bár az új vezérigazgató Steve Huffman megvédte elődjét, kilátásba helyezett néhány változást.

4. A túlértékelt startupok éve

Befektetők már korábban is jelezték, hogy több privát startup cég értékét jócskán túlbecsülték. Ahogy Mark Suster, az Upfront Ventures elemzője is fogalmazott: vagy ráakadtunk a mesebeli mágikus babszemekre, vagy pedig egy kicsit elszaladt velünk a ló a becslésekkor.

A számok az utóbbit igazolják. Idén többek közt tőzsdére lépett a Square, az Etsy, a Box és a Fitbit is, de mindegyik techcégnek gondjai akadtak a részvényeik árával. Jelenleg több mint 140 magáncéget tartanak nyilván az  1 milliárd dolláros értékhatár felett, de ezek közül sok az „unikornis”, vagyis nem igazán jövedelmezőek, hanem csak a növekedésre koncentrálnak.

3. Kirúgások

A Microsoft 7800 embertől szabadult meg világszerte, hogy a Nokia akvizíciójára tudjon fókuszálni. A legtöbb dolgozót nem túl meglepő módon az okostelefonos és a hardware részlegről küldték el, azaz azokról a területekről, ahol a Nokia hagyományosan nagyon erős.

De nem csak a Microsoftnál voltak elbocsátások: a Qualcomm, a Twitter és a többek közt az Angry Birds játékokat fejlesztő Rovio is jócskán csökkentette dolgozói számát.

2. A Facebook bajos ügyei

A legnagyobb közösségi oldalt már jó pár éve folyamatosan támadják a szigorú „valódi név”-rendszerért, vagyis, hogy nem lehet akármilyen néven beregisztrálni. Ez elsősorban a családon belüli erőszak áldozatait, a transzneműeket, és a nőnek öltöző férfiakat, valamint a férfinak öltöző nőket sértette igazán. A vállalat egyébként december 15-én beadta a derekát, és enyhíti a szigorú ellenőrzési folyamatot, lehetséges lesz nem születési nevekkel regisztrálni.

1. Mi lesz veled, Twitter?

A madárkás közösségi oldalnak mi személy szerint hatalmas rajongói vagyunk, de ezzel kevesen vannak így. A vállalatot jelenleg irányító Jack Dorsey is elismerte, hogy az emberek nem tudják, hogy miért kéne twitterezniük, se azt, hogy egyáltalán hogyan. Ráadásul a felhasználók száma is csak lassan nő, és a twitterezők utálják az idei változatásokat, vagyis, hogy a kedvencből like lett.

Ja, és ha ez nem lenne elég, még ott van a Dick Costolo volt vezérigazgató utódjának nehézkes megtalálása, az, hogy világszinten kirúgták a dolgozók 8 százalékát, ráadásul a Twitter részvények idén 33 százalékkal csökkentek.

Ami reményt adhat, az a Periscope, amely egyelőre sokkal jobban működik az egyéb közösségi oldalak broadcast alkalmazásainál.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Váratlan lépésre készül az Audi Győrben
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 16:47
Németországban is gyártják majd a Q3-asokat.
Vállalat Nagy hírt kapott a 4iG
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 15:06
Megerősítették a besorolást.
Vállalat Összefog az Mol és az MVM
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 12:04
A két energiavállalat az olajporondon fűzi szorosabbra az együttműködést. 
Vállalat Szilárdan kezdte az évet az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 12:04
43 milliárd forintnyi pluszadó után is jól teljesített az MBH Bank az első negyedévben.
Vállalat Bevásárolhatjuk magunkat a GTA és a Civilization kiadójába?
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 10:39
Egymilliárd dollárt vonna be a Take Two Interactive.
Vállalat Ennyi volt: felszámolják Románia egyik legrégebben működő cégét
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 08:16
1884-ben, Kolozsváron alapították, túlélte a 20. századot, de most az utolós közgyűlése jöhet az egykor virágzó vállalatnak.
Vállalat A határon átívelő együttműködést jelentett be a 4iG
Privátbankár.hu | 2025. május 20. 17:22
Szorosabbra fűzik a kapcsolatot.
Vállalat Ennek nem fogunk örülni: a Ryanair tovább emeli a repülőjegyek árait
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 14:35
Michael O'Leary vezérigazgató szerint az éves eredmények „erősek”, és a légitársaság körülbelül 400 millió euró osztalékot fog fizetni. De azért a repjegyek árát is emelik. 
Vállalat Nagy bejelentést tett Csányi Sándor
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 13:17
Szlovénia jelenlegi legnagyobb ingatlanfejlesztésébe kezd az OTP: Ljubjana megújuló városrésze, az Emonika komplexum alapkövét hétfőn tették le; a mintegy 400 millió eurós beruházás várhatóan 2027 végére készül el – hangzott el az OTP-csoport alapkőletételi ünnepségén hétfőn, a projekt helyszínén.
Vállalat Vállveregetést kaptak a bankok – nem is akárhonnan
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 11:29
A kis- és középvállalkozások közel kétharmada elégedett a számlavezetőjével.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG