5p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Előfordul, hogy még a legnagyobbaknak sem megy. Ez az év a menekültválság, az orosz-ukrán konfliktus, a kínai gazdasági félelmek mellett a nagyobbnál nagyobb technológiai bukásokról is szólt. A CNN kiválogatta az idei év legdurvább beégéseit, amiben bizony olyan óriások is érintettek, mint a Google, a Yahoo, vagy éppen a Twitter.

10. Légdeszka

A „Vissza a jövőbe” filmek miatt óriási figyelmet kapó „légdeszkák” csúfosan leszerepeltek. Bár Marty McFly a filmben az idei évbe utazott, közel sem vagyunk még azon a szinten. A jelenleg légdeszka címen kapható termék ugyanis se nem repül, se nem deszka, ráadásul durván balesetveszélyes is. Miután többször is kigyulladt, több nagyvárosból és a repülőjáratokról is kitiltották.

Kép: youtube.com

9. Hackertámadások

Annyi volt belőlük, hogy a felsorolás is hosszúra nyúlik. Az AshleyMadison.com és az Adult Friend Finder szerető- és szexpartnerkeresők is áldozattá váltak, és több tízezer felhasználó személyes és bankkártya adatai kerültek nyilvánosságra. De a hackerek megszerezték 21,5 millió amerikai közalkalmazott adatait és pénzt loptak a Starbucks alkalmazásán keresztül is.

A Chrysler pórul járt, mikor kiderült, hogy bizonyos modelljeik fedélzeti számítógépei feltörhetőek, összesen közel 1,4 millió autót kellett visszahívniuk. Ja, és a kínai Lenovo elismerte, hogy spamszoftverekkel ellátva szállította ki a laptopjait.

8. A Volkswagen botránya

A német autógyártó nagyon kínos helyzetbe került, mikor kiderült, hogy a dízeles autóik nagyobbik részében meghamisították a károsanyag-kibocsátás adatokat, és sokkal környezetszennyezőbbek, mint azt eddig tudni lehetett. A botránnyal kapcsolatos közel 9 milliós autóvisszahívás a világ valaha volt legnagyobbjai közt van. A témával mi is rengeteget foglalkoztunk, itt találhatóak cikkeink! >>>

Ráadásul a magyar híreket elkerülte, de a Volkswagen azt is elismerte, hogy sok autójában elavult titkosítást használ, amelynek köszönhetően jóval könnyebb ellopni az autóit.

7. A Google Maps és a rasszizmus

Óriási botrány lett az Egyesült Államokban abból, hogyha a Google Maps keresőjébe a sértőnek számító n-betűs szó bármelyik verzióját a „house” utótaggal beírtuk, a Fehér Házat dobta ki első találatként. A Google viszonylag gyorsan kijavította a hibát, amely szerintük a leggyakoribb keresések miatt alakult ki.

Kép: searchengineland

6. A Flickr és a rasszizmus

A Yahoo képmegosztós oldala Magyarországon talán kevésbé ismert, de a roppant kínos ügy hozzánk is eljutott. Az oldal a képek alapján automatizált címkéket ajánl fel, és afroamerikai emberek képéhez gyakran felugrott a „majom” és az „állat” címke, míg a koncentrációs táborokról készült képekhez a „sport” és a „jungle gym” címkéket dobta fel a rendszer. A hibát szerencsére azóta már kijavították.

5. A Reddit és a cenzúra

Az elmúlt évek egyik legdurvább internetes botránya kerekedett ki, mikor több aloldalt eltűntettek az egyik legnagyobb internetes oldalról. Ezek jellemzően rasszista, gyűlölködő és cikiző témájú oldalak voltak (pl. r/Chimpire, r/fatpeoplehate). Ezek a törlések még érthetőek, az viszont már kevésbé, hogy a cenzúramentességére oly büszke Reddit tavaly decemberben miért tüntette el a Sony feltöréséből kikerült anyagokról szóló alfórumot.

A volt vezérigazgató Ellen Pao egyébként azzal indokolta a gyűlölködő és nyíltan rasszista fórumok blokkolását, hogy a viselkedést büntetik, nem az ötleteket. Az oldal közösségének ez nem volt elég, Pao lemondott, és bár az új vezérigazgató Steve Huffman megvédte elődjét, kilátásba helyezett néhány változást.

4. A túlértékelt startupok éve

Befektetők már korábban is jelezték, hogy több privát startup cég értékét jócskán túlbecsülték. Ahogy Mark Suster, az Upfront Ventures elemzője is fogalmazott: vagy ráakadtunk a mesebeli mágikus babszemekre, vagy pedig egy kicsit elszaladt velünk a ló a becslésekkor.

A számok az utóbbit igazolják. Idén többek közt tőzsdére lépett a Square, az Etsy, a Box és a Fitbit is, de mindegyik techcégnek gondjai akadtak a részvényeik árával. Jelenleg több mint 140 magáncéget tartanak nyilván az  1 milliárd dolláros értékhatár felett, de ezek közül sok az „unikornis”, vagyis nem igazán jövedelmezőek, hanem csak a növekedésre koncentrálnak.

3. Kirúgások

A Microsoft 7800 embertől szabadult meg világszerte, hogy a Nokia akvizíciójára tudjon fókuszálni. A legtöbb dolgozót nem túl meglepő módon az okostelefonos és a hardware részlegről küldték el, azaz azokról a területekről, ahol a Nokia hagyományosan nagyon erős.

De nem csak a Microsoftnál voltak elbocsátások: a Qualcomm, a Twitter és a többek közt az Angry Birds játékokat fejlesztő Rovio is jócskán csökkentette dolgozói számát.

2. A Facebook bajos ügyei

A legnagyobb közösségi oldalt már jó pár éve folyamatosan támadják a szigorú „valódi név”-rendszerért, vagyis, hogy nem lehet akármilyen néven beregisztrálni. Ez elsősorban a családon belüli erőszak áldozatait, a transzneműeket, és a nőnek öltöző férfiakat, valamint a férfinak öltöző nőket sértette igazán. A vállalat egyébként december 15-én beadta a derekát, és enyhíti a szigorú ellenőrzési folyamatot, lehetséges lesz nem születési nevekkel regisztrálni.

1. Mi lesz veled, Twitter?

A madárkás közösségi oldalnak mi személy szerint hatalmas rajongói vagyunk, de ezzel kevesen vannak így. A vállalatot jelenleg irányító Jack Dorsey is elismerte, hogy az emberek nem tudják, hogy miért kéne twitterezniük, se azt, hogy egyáltalán hogyan. Ráadásul a felhasználók száma is csak lassan nő, és a twitterezők utálják az idei változatásokat, vagyis, hogy a kedvencből like lett.

Ja, és ha ez nem lenne elég, még ott van a Dick Costolo volt vezérigazgató utódjának nehézkes megtalálása, az, hogy világszinten kirúgták a dolgozók 8 százalékát, ráadásul a Twitter részvények idén 33 százalékkal csökkentek.

Ami reményt adhat, az a Periscope, amely egyelőre sokkal jobban működik az egyéb közösségi oldalak broadcast alkalmazásainál.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Itt az olcsó hitel a vállalkozásoknak, de ki is tudják használni?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 17:28
Mától igényelhetők a 3,5 százalékra csökkentett Széchenyi Kártya Program beruházási hitelei.
Vállalat Óriásbevásárlást hajtott végre az egyik hazai nagybank gazdája
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 16:56
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Romania többségi részvénycsomagját.
Vállalat Most bánhatja Orbán Viktor, hogy kiszálltak ebből a bankból
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 14:41
Javuló eredményprofillal zárta az idei első kilenc hónapot az Erste, amelyben éveken át birtokolt 15 százalékos részesedésétől tavaly vált meg az állam.
Vállalat Mi isszuk meg a levét annak, hogy a kormány packázik a bankokkal
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 13:43
A tranzakciós illetékek jelentős növekedése miatt megkezdődött a díjemelés a pénzintézeteknél.
Vállalat Elképesztőt lépett a kínai autógyártó, a világ csak kulloghat utána
Privátbankár.hu | 2024. november 3. 16:58
Már több mint 900 ezre dolgoznak a BYD-nak.
Vállalat Kétszer annyiba kerül egy német munkás a Volkswagennek, mint más európai országokban
Privátbankár.hu | 2024. november 3. 15:37
Karácsonyi pénz, nyaralási támogatás, autóvásárlási kedvezmény... Most költségeket kell csökkenteni.
Vállalat Ekkora fizetésemeléssel elégedett lenne? – a Boeing sztrájkoló munkásai hétfőn szavaznak róla
Privátbankár.hu | 2024. november 1. 15:11
A sztrájkoló Boeing szakszervezet támogatja a négy évre elosztott 38 százalékos béremelési ajánlatot.
Vállalat Egy európai adótétel hazavágta az Apple nyereségét, ami 36 százalékkal csökkent
Privátbankár.hu | 2024. november 1. 10:43
Az egyszeri tételek nélküli eredménye és a bevétele nőtt a harmadik negyedévben.
Vállalat Kína a háttérben? – az Estée Lauder amerikai parfümgyártó részvényei óriásit zuhantak
Privátbankár.hu | 2024. november 1. 08:55
A társaság veszteséges lett a harmadik negyedévben és csökkentette értékesítési és profitvárakozásait, mivel a kínai fogyasztói hangulat romlik.
Vállalat Elküld 120 dolgozót a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 14:41
Átlagosan 6 százalékos, differenciált bérfejlesztésről állapodott meg a Magyar Telekom a vállalatnál működő érdekképviseletekkel a 2025-ös évre. Emellett a cég bruttó 745 ezer forint egyszeri jutalmat fizet minden munkavállalójának és növeli a kollégák számára elérhető egészségügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos éves juttatások keretét. A munkaerőpiacon zajló változásokra reagálva és a folyamatos hatékonyságjavítás részeként a jövő évben nagyságrendileg 120 pozíciót szüntet meg a társaság.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG