A pénteken beadott vádirat szerint a Google félrevezette felhasználóit, állításuk szerint ugyanis a helyszínelőzmények (location history) kikapcsolásával a vállalatnak és harmadik feleknek nem lesz majd joguk követni a felhasználókat. A vádak alapján hiába kapcsolják ki ezt a szolgáltatást, a rendszer továbbra is rögzít mindent.
Megtalálták a kiskaput?
A san diegoi szövetségi bíróság szerint a Google egyszerűen nem teljesítette az általa vállaltakat. A felperes most csoportos beadványt nyújtana azokat az Android vagy iPhone felhasználókat felkarolva, akik már kikapcsolták ezt a funkciót. A vizsgálat során felmérik, milyen szinten megy mindez ellene a hatályos törvényeknek, illetve milyen szinten éltek vissza a személyes jogokkal.
Szorul a hurok: újabb pert indítanak a Facebook és a Google ellen Mindkét cég ellen eljárást indítottak, mert nem tartják be a hatályos törvényeket. További részletek >>> |
A Google nem reagált a felmerülő vádakra, a felperes szerint viszont a vállalatóriás a felhasználók által letöltött alkalmazásokon keresztül kerülte ki a rendszert, és tudott információkat gyűjteni a felhasználókról. Hozzátette: a Google kifejezett célja, hogy folyamatosan figyelje a felhasználókat, amit utána harmadik félnek is tud továbbítani. A Google segítség szekciójában most már fel van tüntetve, hogy a helyszínelőzmények inaktiválása nem akadályozza meg más applikációk számára a helyszíninformációk gyűjtését – ezen programoknak pedig gyakran a Google egy-egy szoftvere a szolgáltatója.
Így védekezhetsz
A Google – nem meglepő módon – kifejezetten sok információt gyűjt a felhasználóiról. a vállalat nem veri nagy dobra ezt a tényt, ugyanakkor nem is titkolhatja. A megfelelő ismeretekkel könnyedén megnézhetjük, milyen információkat is szereztek meg rólunk. (az alábbi linkek csak akkor működnek, ha előbb bejelentkezünk a Google-fiókunkba)
Elsősorban a keresési előzményeket gyűjtik a felhasználókról, ebből ugyanis rengeteg következtetést lehet levonni a későbbi hirdetések irányításánál. Ezt legegyszerűbben a My Activity oldalon tekinthetjük meg és törölhetjük. Ha végleg szeretnénk a keresési előzmények követésének leállítását, akkor azt ezen az oldalon tehetjük meg a Web & App Activity inaktiválásával.
A hangalapú kereséseket szintén minden alkalommal felveszi a Google, így mi is visszahallgathatjuk, pontosan hogyan és mire kerestünk rá. Ennek törléséhez a Voice & Audio Activity oldalon kell kikapcsolni a funkciót. A helyelőzményeket az Idővonalunkon tudjuk megnézni, ide kattintva pedig ki is kapcsolhatjuk könnyedén.
A legérdekesebb információkat a hirdetések pontosabbá tételéhez gyűjtik, ha be vagyunk jelentkezve, itt részletes képet kaphatunk arról, milyen profilt állítottak össze rólunk előzményeinket vizsgálva, például a nemünk, korosztályunk és elsődleges érdeklődési körünkre vonatkozóan. Ezen az oldalon kikapcsolhatjuk a célzott hirdetéseket is.
Gondolnád? Több, mint egymillió dollárt érsz az interneten A Facebook-botrány és az alig egy hete bevezetett GDPR árnyékában megkerülhetetlenül felmerül az adatvédelem és az identitás megőrzésének kérdése. A közösségi média önmagában is követi a mozgásunkat a virtuális térben, ennél azonban fontosabb, hogy a legtöbb információt önként adjuk meg magunkról. Hogyan maradhatunk biztonságban? Mi a legdrágább adat, amit tudhatnak rólunk? A BrainBar konferencián ez is kiderült. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |