A Facebook vezér az amerikai törvényhozók előtt felel a Cambridge Analytica körül kirobbant botrány ügyében, egy nappal azelőtt, hogy a Kongresszus előtt felelne ez ügyben – erősítette meg két kongresszusi tag. A Reuters cikke szerint Mark Zuckerberg a washington-i Capitol Hillben tájékoztatja az amerikai törvényhozókat a helyzetről, a Facebook azonban ezt nem erősítette meg hivatalosan.
Az alapító kedden hivatalos az amerikai Szenátus Igazságügyi Bizottsága előtt, szerdán pedig az Egyesült Államok Kongresszusának energiaügyi és kereskedelmi bizottsága előtt felel a több millió amerikai Facebook-felhasználó adatainak kiszivárogtatása ügyében. A vállalat komoly botrányba keveredett azzal, hogy több mint 87 millió, többségében amerikai felhasználó adatait továbbította a politikai elemzőcég felé.
Félelmetes beismerés: milliárdok adatait lopták el a Facebookról Sokkal nagyobb méretű lehet a megszerzett adatok mennyisége, mint hitték. További részletek >>> |
A Cambridge Analytica pszichológiai profilt állított össze az egyes felhasználók adataiból, s ennek segítségével célzott üzeneteket lehetett küldeni a felhasználónak, befolyásolva ezzel a választói viselkedést. A Facebook a múlt hónapban kitiltotta a brit-amerikai céget az oldalról.
Nem mond le emiatt
A várakozások szerint Zuckerbergnek felelősséget kellene vállalnia a történtekért és pontos adatokat adnia arról, hány embert érintett az adat-kiszivárogtatás. A sajtó szerint a Facebook-vezér már elismerte felelősségét az üggyel kapcsolatban, ugyanakkor nem gondolja, hogy más alkalmasabb lenne a vállalat vezetői posztjára.
Kibújna a meghallgatás alól a Facebook-vezér Helyettest küld Zuckerberg az elnökválasztási fiaskó megmagyarázására. |
A Facebook korábban már támogatta azt a törvényjavaslatot, amely szerint ellenőrizhetőbbé kellene tenni a politikai hirdetések feladóit az oldalon, továbbá egy új ellenőrző rendszert is bevezetnének a hamis hirdetések kiszűrésére. Az ezzel kapcsolatos félelmek még februárban kerültek előtérbe, amikor az Egyesült Államok 3 orosz vállalatot és további 13 orosz állampolgárt gyanúsított meg azzal, hogy 2016-ban a közösségi oldalak használatával próbálták befolyásolni a választás kimenetelét.
A Cambridge Analytica és a Facebook masszív adatszivárogtatási botrányáról már korábban is rengeteget írtunk, a két vállalat ugyanakkor nem tud zöld ágra vergődni annak kapcsán, hogy pontosan ki is a felelős az adatok kiadatásáért. A kutatócég most egy újabb kifogással állt a nyilvánosság elé, elmondásuk szerint ugyanis amikor az alkalmazással adatgyűjtésbe kezdtek a Facebookon, akkor az oldal szabályozása még lehetővé tette az barátok adatainak begyűjtését is.
Ez volt az oka annak, hogy viszonylag rövid idő alatt, 270 ezer felhasználó révén 87 millió ember adatait érte el a cég. A szabályozás azóta meg is változott, illetve az adataink védelme érdekében mi is nyilatkozhatunk arról, hogy mely információkat kívánjuk megosztani.
Mennyire bízhatunk a Facebookban? Az elmúlt hetek botránya, miszerint Facebook felhasználók adatai kerültek egy céghez, amely azt akár politikai kampányban is felhasználhatta, sok felhasználóban kételyeket ébresztett. Miről van szó, kell-e a félnünk, vagy nyugodtan folytathatjuk jól megszokott virtuális társadalmi életünket ezeken az oldalakon? Na és mit tegyünk, ha részvényesek vagyunk bennük? Tovább >>> |