Komoly lépéseket tett a Twitter az erőszakot és a terrorizmust támogató bejegyzések eredményesebb szűréséért – írja a Reuters. A közösségi oldalon naponta jelennek meg olyan posztok, amelyek politikai vagy vallási szempontból szélsőséges véleményeket hangoztatnak. Ezek szűrése korábban a felhasználói jelentések alapján történt, a Twitter most azonban új szoftverrel próbálja a jogilag aggályos bejegyzéseket figyelni.
Az amerikai és az európai kormányok már korábban arra sarkallták a Facebook-hoz és a Twitter-hez hasonló közösségi oldalakat, hogy komolyabb eszközökkel lépjenek fel a radikális, főként Iszlamista szervezetek erőszakot támogató bejegyzései ellen. A legfrissebb átláthatósági jelentésük szerint a Twitter fél éven belül csaknem 380 ezer, a terrorizmust népszerűsítő felhasználót távolított el az oldalról. Ez az arány – 63 ezer letiltott felhasználó havonta – jóval meghaladja az előző évi 24 ezres havi átlagot.
Egyre okosabb a program
A közösségi oldal működtetője elmondta: az utóbbi időben leállított felhasználók csaknem háromnegyedét integrált szoftverek vették észre, nem pedig a felhasználók. Az esetek 2 százalékában a hatóságok fordultak a vállalathoz, mivel egyes felhasználók megsértették a Twitter felhasználási feltételeit. Sokat javultak az arányok: egy évvel korábban a Twitter szűrőprogramja a felfüggesztett felhasználók csupán egyharmadát tudta megtalálni.
A Twitter rengeteg állami megkeresést kap, hogy törölje bizonyos újságírók és médiumok bejegyzéseit. Az adatok alapján a török kormány kérte legtöbbször a különböző posztok letiltását. 2016 második felében a cég 88 hatósági felszólítást kapott, hogy törölje bizonyos hírcsatornák bejegyzéseit – ebből 77 Törökországból jött. A meghiúsult puccskísérlet után Törökországban több tízezer újságírót függesztettek fel. A török miniszterelnök évek óta próbálja megszüntetni az általa illegálisnak nevezett online tevékenységet, egyre feszültebbé téve a kapcsolatot a NATO szövetségeseivel és a polgárjogi aktivistákkal.
A Twitter nem reagált a kérések nagy többségére – Németország és Törökország kivételével. Hozzátették: bár szinte minden esetben benyújtottuk törvényes kifogásainkat a cenzúra kapcsán, Törökország esetében egyikük sem érvényesült sajnos.
Helyreállhat még a béke Törökország és az EU között? Szakértő szerint csak a török népszavazás után rendeződhetnek a konfliktusok. Tovább >>> |