A cikk eredeti, teljes verziója laptársunkon, az mfor.hu-n olvasható.
A Google sebtében köti a megállapodásokat a helyi médiakiadókkal, hogy megelőzze a közelgő bigtech-törvény élesedését, és kedvezőbb pozícióba evickélje magát Canberra egyre szigorodó tekintete előtt, számol be a Financial Times.
A techvállalat ma közös szándéknyilatkozatot írt alá Ausztrália egyik legnagyobb médiakiadójával, a Nine Entertainmenttel. A dokumentum szerződéstervezetet tartalmaz, ami azt vázolja, hogy a Google a jövőben milyen kondíciók mentén vehetné át a tartalmakat a kiadó sajtótermékeitől - például úgy, hogy évi 30 millió ausztrál dollárt, vagyis több mint 23 millió amerikai dollárt fizet értük. A Google emellett megállapodott a Junkee Media nevű kisebb, online kiadóval arról, hogy a továbbiakban az anyagaikat "gondozni fogják" a News Showcase szolgáltatásban. Hétfőn pedig a Seven West Media nevű, tévét, újságot és internetes lapot is működtető vállalattal kötöttek szerződést, a jelentések szerint évi 7,8-23,3 millió amerikai dollár értékben. Folyamatban van ezek mellett a megállapodás Rupert Murdoch News Corpjával is, ebben az esetben viszont nem az ausztrál piacra koncentrálnak, hanem globális megállapodást készítenek elő a felek.
Mindezt az FT által megszólaltatott szakértők szerint azért teszi a Google, hogy jó pontokat szerezzen az ausztrál kormánynál, mely elkezdte tárgyalni a bigtech-cégeket sújtó törvényjavaslatot. A cég a hirtelen támadt igyekezetével azt szeretné elérni, hogy Canberra a majdani regulációt ne a teljes szigorában alkalmazza rájuk. A két fél között így kialakulhat egy egyfajta "hallgatólagos megegyezés", aminek eredményeképpen Canberra a keresőmotort (a Google legértékesebb termékét - a szerk.) mentesítené az új szabályozások alól, ha az anyavállalat elég nagy számban köt közvetlen szerződéseket a médiakiadókkal.
Josh Frydenberg ausztrál kincstárnok a Sky televíziónak azt mondta, a fentiek közül egyetlen szerződés se született volna meg a törvénytervezet nélkül. Arról beszélt, hogy a szabályt a parlament meg fogja szavazni, de arról a kormány dönt, hogy érvényesíti-e a Google és a Facebook ellenében. Hozzátette ugyanakkor: a két cég igyekezete ellenére a végső döntés az ausztrál versenyhivatal javaslata nyomán születik majd meg.
A Facebook közben szintén dolgozik a maga megállapodásain, igaz, ők nem haladnak ilyen jól. A két techgigász által kötött szerződések értéke várhatóan nem fogja elérni a 770 millió dollárt (egymilliárd ausztrál dollár), mellyel a News Corp becslése szerint a páros éves szinten tartozik az ausztrál médiatulajdonosoknak.
A big tech két legnagyobb játékosának azért különösen fontos, hogy elkerülje a legszigorúbb szabályozásokat Ausztráliában, mert most az egész világ a szigetországgal vívott meccsükre figyel: ha Canberra sikerrel érvényesíti az akaratát, azzal olyan recept születhet, melyet az egész világ átvesz majd - erről beszéltek nemrég az Európai Parlament képviselői.