8p

A BAE Systems a brit kormány helyett külföldi megrendelésekben bízik, akár háttérbe szorítva az emberjogi megfontolásokat. A jövőre készülve, riválisaival felvéve a versenyt, hatodik-generációs vadászgépet fejleszt.

Nagy-Britannia egykor virágzó hadiipari övezetének szívében csendes válság bontakozik ki. A lancashire-i Wartonban, a Ribble folyó partján a BAE Systems hatalmas csarnokában a Typhoon (Tájfun) vadászgép gyártása – amely két évtizede az Egyesült Királyság légierejének pillére – gyakorlatilag leállt. Noha továbbra is kulcsszerepet játszik a brit védelmi rendszerben, a vadászgép jövője bizonytalanná vált. A Unite szakszervezet figyelmeztetett, hogy a gyártás leállása azzal fenyeget, hogy elvesznek a magas szintű mérnöki szaktudások. A brit hadiipar meghatározó szereplője, a BAE Systems azonban bízik abban, hogy újabb exportügyletek révén fenntartható lesz a gyártás – írja a The Guardian.

A Typhoon már nagyon sok helyre eljutott
A Typhoon már nagyon sok helyre eljutott
Fotó: BAE Systems

Richard Hamilton, a Typhoon-programért felelős igazgató a múlt  héten a gyárban úgy nyilatkozott: „nagyon bizakodó” új megrendelések tekintetében – igaz, nem a brit kormány részéről. Ehelyett Törökországot, Katart és Szaúd-Arábiát próbálja rávenni a vásárlásra, ami akár egy évtizedre is biztosíthatná a wartoni gyártósorok jövőjét.

Európai Tájfun

Az Eurofighter Typhoon egy jelenlegi, negyedik generációs többcélú vadászgép, melynek gyártása a BAE Systems, az Airbus és a Leonardo együttműködésén alapul, és amely jelenleg több országban is szolgálatban áll.

A Typhoon jól mutatja, hogyan próbálták az európai kormányok fenntartani vadászgép gyártási képességüket, miközben nem rendelkeztek az Egyesült Államok gazdasági erejével: az Egyesült Királyság, Németország, Olaszország és Spanyolország az 1990-es években megállapodott az Eurofighter projektben való együttműködésben, ami a költségeket több nemzet között osztotta meg. A baloldalt Olaszországban, a jobboldalt Spanyolországban gyártják. Németország gyártja a középső törzset, míg a motor a brit Rolls-Royce tervei alapján készül, az első törzseket pedig Samlesburyben építik, fél órányira Wartontól keletre. Minden egyes gépet egy fővállalkozó szerel össze a négy ország egyikében, a briteknél ez a BAE Systems. Egy 2011-es költségvetési bizottsági jelentés szerint minden Typhoon költsége 73 millió font – vagy 126 millió font, ha a fejlesztési költségeket is figyelembe vesszük.

A brit Vihar

Azonban a BAE Systems a jövőre is készül, itt fejleszti a Tempest (Vihar) névre keresztelt következő generációs vadászgép, amelyet 2027-ben emelnének először a levegőbe. A program a brit ambíciók szimbóluma: hogy az ország továbbra is katonai nagyhatalom maradjon, és hogy életben tartsa több mint egy évszázados repülőgépgyártási örökségét.

A Tempest egy jövőbeli, hatodik generációs vadászgép, amelyet jelenleg a BAE Systems fejleszt. Célja, hogy olyan fejlett technológiákat építsen be, mint a lopakodás, az érzékelő-fúzió és a pilóta nélküli csapatmunka. A Tempest várhatóan 2035 körül áll szolgálatba, fokozatosan felváltva a Királyi Légierőnél (RAF) szolgálatban lévő a Typhoont.

A Tempest vadászgépet viharos gyorsasággal fejlesztik
A Tempest vadászgépet viharos gyorsasággal fejlesztik
Fotó: BAE Systems

Amerikai F-35 – a brit kormány inkább ilyet vesz

Keir Starmer brit miniszterelnök a múlt hónapban bejelentette, hogy a védelmi kiadásokat a GDP 3,5 százalékára emeli, összhangban a NATO-szövetségesekkel, de még ez az emelés – amelyet a nemzetközi segélyek vitatott csökkentése finanszírozott – sem enyhítette az aggodalmakat az Egyesült Királyság jövőbeli vadászgép-gyártási képességével kapcsolatban.

Ezen kételyeket fokozta a brit kormány múlt hónapban bejelentett döntése, hogy 12 darab amerikai gyártmányú F-35A nagy hatótávolságú lopakodó vadászgépeket vásárol, amelyek képesek nukleáris fegyverek hordozására is, jelentősen növelve ezzel az Egyesült Királyság nukleáris erejét. Emellett további 15 darab függőleges felszállásra és leszállásra képes F-35B-t is rendeltek.

A vadászgépeket a Lockheed Martin gyártja, de a BAE Systems kommunikációs, navigációs és radarrendszereket szállít hozzá. Minden egyes F-35B változat akár 109 millió dollárba is kerülhet, míg az F-35A költsége becslések szerint körülbelül 83 millió dollár. Az Egyesült Királyság az egyes F-35-ösökön végzett munka értékének körülbelül 15 százalékát végzi.

A BAE Systems ezért az exportban bízik – emberjogi aggályok

A Typhoon-programért felelős igazgató, Richard Hamilton szerint Törökország, Katar és Szaúd-Arábia akár 100 új Typhoont is rendelhetne, és további mintegy 50 darabot potenciálisan az Egyesült Királyságon kívül szerelnének össze.

Hamilton azt is elmondta, hogy a kormánynak kötelezettséget kellene vállalnia a meglévő Typhoon gépek legújabb elektronikával való korszerűsítésének támogatására, például új radarokkal, titkosított kommunikációval és új kijelzőkkel a pilóták számára.

Az exportmegrendelések bár könnyű pénzügyi nyereséget jelentenek brit a kormánynak – még akkor is, ha az Eurofighter soha nem váltotta be teljesen az exporttal kapcsolatos reményeket –, de kompromisszumokra is kényszerítik azt, mivel olyan országok kegyeit kellett elnyernie, amelyeket folyamatos kritikával illetnek az emberi jogi visszaélések miatt.

Törökország a NATO tagja, de Recep Tayyip Erdoğan elnök egyre inkább tekintélyelvű politikát folytat, fő politikai riválisát pedig börtönbüntetésre ítélték. Katarnak hosszú múltja van az emberi jogi visszaélések terén, különösen a vendégmunkásokkal való bánásmód és az azonos neműek közötti kapcsolatok kriminalizálása terén. A legjelentősebb megrendelő, az olajban gazdag Szaúd-Arábia – rövid időre – nemzetközi páriává vált Dzsamál Hasogdzsi újságíró 2018-as meggyilkolása után, mivel az amerikai hírszerző ügynökségek arra a következtetésre jutottak, hogy Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg jóváhagyta a gyilkosságot. Ezután Németország éveken keresztül megakadályozta Szaúd-Arábiát abban, hogy további Typhoonokat rendeljen, de az Eurofighter partnerország tavaly, a Hamász Izrael elleni támadását követően megváltoztatta álláspontját.

A népirtás is belefér

A brit kormány a múlt hónapban egy legfelsőbb bírósági ügyben nyilvánvalóvá tette, hogy az export felülírja az emberi jogi aggályokat. Tiltakozó aktivisták azzal érveltek, hogy a kormány tagjai megszegték a törvényt azzal, hogy engedélyezték az Egyesült Királyságnak, hogy továbbra is F-35 alkatrészeket szállítson azokhoz a repülőgépekhez, amelyeket Izrael a gázai civilek bombázására használ.

Azonban a brit kormány ügyvédei sikeresen érveltek az ügyben amellett, hogy az Egyesült Királyság F-35 programban betöltött helyének megőrzése elsőbbséget élvez az a fegyverkivitel-ellenőrzési törvényeinek betartásával, vagy az Egyesült Királyság azon kötelezettségével szemben, hogy megakadályozza a gázai népirtást.

Mit hoz a jövő?

Az export szintén kulcsfontosságú részét képezi majd a Tempest programnak, amely egy másik közös projekt, ezúttal az Egyesült Királyság, Olaszország és Japán között. Ez a gép egyike lesz a hatodik generációs vadászgépeknek, amelyek fejlett technológiája még fejlesztés alatt áll. A Typhoon és az F-35 a negyedik, illetve az ötödik generációs vadászgépeknek számít.

Az F-35A amerikai vadászgép hátszelet kapott Donald Trump elnöktől
Az F-35A amerikai vadászgép hátszelet kapott Donald Trump elnöktől
Fotó: Wikipédia

A projektet vezető közös vállalatban – amelyet nemrég Edgewingnek neveztek el – egyenként 33,3 százalékos részesedéssel rendelkezik a BAE, a Leonardo és a Japan Aircraft Industrial Enhancement Co. Felmerültek a találgatások, hogy más országok is csatlakozhatnak a projekthez, különösen Szaúd-Arábia, amely kulcsfontosságú exportpiac az Eurofighter Typhoon vadászgép számára. A Rolls-Royce Holdings Plc motorgyártó és az MBDA rakétagyártó cég is segíti a  prototípus fejlesztését – teszi hozzá a Bloomberg.

„A program üteme abszolút fenomenális” – mondta Herman Claesen, a BAE Systems Future Combat Air Systems ügyvezető igazgatója kedden újságíróknak. „A jelenleg követett ütemterv betartásával az elsők között leszünk képesek a hatodik generációs képességet az exportpiacon kínálni” – jósolta.

A Tempest vadászgép, hivatalos nevén a globális harci légi program (GCAP) prototípusa három-négy méterrel hosszabb mint a Typhoon, tágas hassal, amely elrejti a fegyvereket és csökkenti a radarok általi láthatóságát, valamint elegendő üzemanyagot szállít a nagyon nagy hatótávolságú küldetésekhez.

A Tempest exportjának ígérete ismét kulcsszerepet játszik majd a kezdeti költségek igazolásában. Az Egyesült Királyság 2021 óta több mint 2 milliárd fontot különített el a Tempest programra, és a parlament védelmi bizottsága szerint a következő évtizedre több mint 12 milliárd fontot különített el e célra.

A Tempest sikeresen versenyezhet egy francia-német-spanyol riválissal, a Future Combat Air Systemmel is – mivel ezt a repülőgép-programot a francia Dassault és az Airbus német ága közötti belső viszályok hátráltatják, amelyek a párizsi légibemutatón törtek ki. De még ha két európai hatodik generációs repülőgép is lesz, plusz az amerikai Boeing F-47, amelyet Donald Trump amerikai elnök jelentett be idén, a BAE vezetői bíznak abban, hogy lesz rájuk elegendő kereslet.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Kína bekeményít: jön a szigor az autópiacon
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 11:28
Szükséges lépésre készülnek.
Vállalat Példát mutattak a svédek: így is lehet teljesíteni Amerikában
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:28
Az Electrolux Csoport nyereséggel zárta a második negyedévet.
Vállalat Megvannak Trump vámjainak első vezéráldozatai
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:55
A Jaguar Land Rover több száz vezetői állás megszüntetését tervezi az Egyesült Királyságban.
Vállalat Az agyonadóztatott OTP Bank vezére bírálta az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 06:58
Csányi Péter ugyanakkor idei bankvásárlásról is beszélt, valamint sürgette az euró öt-tíz éven belüli bevezetését.
Vállalat Stratégiai jelentőségű megállapodásokat kötött az Egyesült Arab Emírségek vezető vállalataival a 4iG
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 20:09
A budapesti találkozó alkalmával a 4iG Csoport az Egyesült Arab Emírségek globális vezető technológiai vállalataival, így az e& technológiai vállalattal és a Mubadala Investmenttel, a világ egyik legnagyobb szuverén stratégiai befektetési társaságával kötött előzetes megállapodásokat.  
Vállalat Üdítő számokat közölt a Pepsi
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 15:27
 A PepsiCo Inc., a világ egyik legnagyobb üdítőital-gyártója a vártnál nagyobb profittal és nyereséggel zárta második üzleti negyedévét.
Vállalat Bajban a Renault
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:04
Zuhannak az autógyártó részvényei, új vezérigazgatót is nehezen találnak. 
Vállalat Nőtt az EasyJet nyeresége
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 12:50
Elemzők által becsült mértékben, 21 százalékkal, 286 millió fontra (383 millió dollár) emelkedett az easyJet brit fapados légitársaság adózás előtti nyeresége a június végével záródott harmadik pénzügyi negyedévében – közölte a társaság csütörtökön.
Vállalat Fontos bejelentés érkezett az MVM Csoporttól
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 12:16
Az MVM Csoport többségi részesedést szerez Szerbia vezető energetikai kivitelező cégeiben
Vállalat Gigantikus profitot ért el a tajvani chipgyártó
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 11:55
Az AI miatt nem győzik gyártani a chipeket. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG