Növekedésnek indult a vállalati tranzakciós piac a közép- és délkelet-európai régióban: 2014 első félévében mintegy 40 százalékkal nőtt az üzletkötések értéke az egy évvel korábbiakhoz képest – derül ki az EY legfrissebb régiós M&A Barométeréből. Az ügyletek ugyanakkor koncentráltabbak lettek, hiszen a tranzakciók száma némileg csökkent – mondta Dezse Margaret, az EY Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások vezető partnere.
2014 első félévében a vállalati összeolvadások és felvásárlások piacán a régió országaiban 629 tranzakciót hoztak nyilvánosságra. A régió tranzakcióinak becsült összértéke 18,5 milliárd dollárra nőtt, ebből ugyanakkor egy ügylet kiemelkedik - Radovan Vitek cseh ingatlanbefektető cége felvásárolta a német GSG csoportot 1,69 milliárd dollár értékben.
Az eddigi trendeknek megfelelően 2014 első félévében is a belföldi ügyletek uralták a piacot a régió államaiban: az összes tranzakció 51 százaléka országon belüli volt. A külföldre irányuló akvizíciók száma a korábbi év azonos időszakához képest 5 százalékponttal emelkedett, az ilyen ügyletek részaránya így 13 százalékot ért el az összes tranzakciót tekintve.
A középmezőnyben Magyarország
Magyarország a régió középmezőnyébe tartozik az üzletkötések számát tekintve: 48 publikus ügylettel hazánk a hatodik helyen áll, Törökországot, Lengyelországot, Csehországot, Bulgáriát és Romániát követve. Az év első felében a stratégiai befektetők aktivitása volt a jelentősebb, az ügyletek 65 százaléka stratégiai befektetők részvételével történt. Ez alól kivétel Magyarország és Bulgária, ahol inkább a pénzügyi befektetők alakították a piacot, mintegy 60 százalékos részvétellel – ez nálunk főleg a kockázati tőkealapok térnyerésének tudható be.
A célpontok
A kelet- és délkelet-európai régióban a legtöbb tranzakció az IT és technológiai szektorban történt (a teljes tranzakciószám 16 százaléka), ezt követte a feldolgozóipar, majd a szolgáltatóipar. A tranzakciók értékét tekintve eltérő a lista, első helyen a vegyipar, a (már ismertetett okból) az ingatlan szektor és a szórakoztatóipar szerepel.
Régiós szinten leginkább az amerikai befektetők voltak aktívak, a lista második helyén a brit, harmadikon a német befektetők szerepelnek. A térségben tapasztalható trendeknek megfelelően Magyarországon is az amerikai felvásárlások dominálták a piacot, amelyet a brit és a francia üzletkötések követtek.