Az elektromos autók gyártása az utóbbi egy évtizedben indult meg érdemben, hisz előtte nem volt olyan megfelelő méretű akkumulátor, amely képes lett volna akkora energiát tárolni, ami egy személygépkocsi vagy kisteherautó több száz km-es közlekedését megoldotta volna. Ez az iparág azonban most gyorsan fejlődik, a következő években felfut az akkumulátorgyártás világszerte, és annak ára évről évre csökkenni fog.
Az akkun múlik
Az elektromos autózást a közvélemény eddig a Teslával azonosította, és noha egyelőre csak kevesebb, mint évi 100 ezer autót ad el a cég, a befektetők beárazták, hogy a világ legnagyobb autógyára lesz. Hogy így lesz-e, kérdéses, mindenesetre, ha az igény elkezd tömegesen az elektromos autók felé fordulni, minden autógyártó át kell, hogy álljon, ha tovább akar működni.
De vajon mikor is jön el ez a döntő pont? Jelenleg az elektromos autók ára még lényegesen magasabb a hasonló belsőégésűeknél, de ez kizárólag az akkumulátor számlájára írható. A Bloomberg New Energy Finance szerint ma még az akkumulátor az autó árának felét teszi ki, ez 2025-ben a negyede lesz, és ekkor lesz körülbelül egy szinten a két típus ára, miközben addigra már meredeken megemelkedik az elektromos autók gyártásának volumene.
Gyors fordulat
Vélelmezhető, hogy ez lesz az a pont, ahol a kereslet és hirtelen átfordul, hisz ha azonos az ár, akkor a vásárlók többsége vélhetően már az elektromos autókra szavaz. Feltételezve, hogy a megtett út addigra nem lesz rövidebb, mint egy benzintankkal, és a töltés sem lesz túl hosszú idő (bár annyi sosem lehet, mint egy tankolás), sőt egy töltés ára sem lesz több mint a benziné, akkor az előnyök nyilvánvalóan átbillentik a mérleget. Csendes lesz, egyszerű, nincs sebességváltás, elöl is lesz csomagtartó, és nem utolsósorban a környezetszennyezés is megszűnik.
A Bloomberg szerint 2030-ra már csak 18 százalék lesz az akkumulátor árának részaránya az autó teljes árán belül, maga az autó pedig 15-20 százalékkal olcsóbb lesz, mint egy hasonló belsőégésű. Ha az így lesz, feltételezhetjük, hogy 13 év múlva már senki nem vesz belsőégésű autót, így azok kb. 30 év múlva teljesen el is tűnnének az utakról, 2050-ben már a gyűjtők keresnék őket, mint ma a Trabantokat.
Kína vezet
Ez nagyon biztatónak tűnik, de egyelőre csak egy elemzés, bár nagyon is reális feltételezéseken alapul. Az autópiac óriási, egy ilyen átrendeződés nagyon nagy számokat jelent, vagyis ha megvalósul ez a forgatókönyv, évente legalább 100 millió elektromos autót kell gyártani. Tavaly összesen 88 millió új autó talált gazdára (2007-ben még csak 63), ezek közül a legtöbb, 28 millió Kínában. Kínai becslések szerint ez a szám 2025-ben 35 millió lesz, és már most azt szeretnék, ha ezek 20 százaléka elektromos lenne. Persze ha megvalósul az árkiegyenlítődés, ez a szám már jóval magasabb is lehet addigra.
Nagy piac lesz
Amerikában és az Európai Unióban 15-15 millió autó talált gazdára, Japánban 5 millió, Indiában 2,5 millió (ez az a piac, ami idővel Kína méretűre nőhet, remélhetőleg, mire ez bekövetkezik, már csak elektromos autók jönnek szóba). Érdekes helyzet lehet, ha az elektromos autók versenyképessé válásakor jelentkezik egy olyan hatás, hogy sokan addigi autóik lecserélését előrébb hoznák az átállás miatt, és így pár évig a normál keresletnél jóval nagyobb igény mutatkozna az új autókra. Ekkor jóval évi 100 millió fölé is kerülhet az eladások száma, és ha ebből csak 10 milliót szállít a Tesla, már visszaigazolja a részvény mostani árát.