Magyarországon - egyelőre a kommunikáció szintjén - épp mostanában pörgött fel a dohányzásellenes küzdelem, miután a kormány egykori erős emberét, Lázár Jánost a nemdohányzók védelméért felelős miniszterelnöki biztosnak nevezte ki Orbán Viktor. Lázár a tőle megszokott lendülettel vetette bele magát a munkába: bemutatkozó beszédében (amit ráadásul egy dohányipari konferencián tartott) azt javasolta, hogy akik 2020 után születnek, ne vásárolhassanak legálisan dohánytermékeket. További javaslatai között szerepel, hogy teljes tilalom legyen a gépjárművekben lévő dohányzásra, de azt is szorgalmazza, hogy több joguk legyen a társasházaknak a dohányzás korlátozására.
Lázár arról is beszélt: az előrejelzések szerint az idei évben a magyar lakosság várhatóan 700 milliárd forint értékben vásárol majd dohányterméket, ami több mint 7,5 milliárd szál cigarettát tesz ki. Magyarországon jelenleg minden negyedik ember dohányzik, vagyis országosan nagyjából egy 2,5 milliós táborról van szó. A statisztikák egyébként javulóban vannak - mondta a biztos.
Tényleg kevesebb magyar dohányzik
Az Eurostat friss statisztikái megerősítik Lázárt: Magyarországon a 15 év felettiek 27 százaléka nyilatkozott úgy, hogy dohányzik. (Ebben a körben nincsenek benne azok, akik elektromos cigit szívnak.) A trend évek óta javul: 2010-ben még 38 százalékuk dohányzott, a legutóbbi, 2015-ös adatközlés óta pedig 3 százalékponttal csökkent az arány.
Forrás: Eurostat / Privátbankár.hu |
A mostani Eurostat-statisztika nem tér ki rá, de külön örvendetes, hogy a fiatalok körében is egyre kevésbé menő a cigi. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2016-os felmérése szerint a 13-15 év közöttiek esetében is folyamatosan csökken azok aránya, akik kipróbáltak valamilyen dohányterméket. 2012-ben a 13-15 évesek 57 százaléka próbálta ki a dohányzást élete során, 2016-ban pedig már csak 32 százalékuk. Körükben csökkent a naponta dohányzók és az alkalmi dohányzók aránya is:
A naponta dohányzók, az alkalmi dohányzók és a nemdohányzók megoszlása a 13-15 éves fiatalok körében Magyarországon, 2016-ban. Forrás: WHO / Global Youth Tobacco Survey |
A svédek között alig cigizik valaki
Európában egyébként a svédek körében a legkevésbé népszerű a dohányzás: a mezőnyből magasan kilógnak, mindössze 7 százalék a dohányzók aránya. Az Egyesült Királyságban 17 százalék dohányzik, Belgiumban, Dániában, Írországban és Hollandiában 19 százalék.
A rangsor másik végén a görögök állnak 37 százaléknyi dohányossal, Franciaországban és Bulgáriában a 15 év feletti lakosság 36 százaléka, Horvátországban 35 százaléka dohányzik.
Forrás: Eurostat / Privátbankár.hu |
A régióban nálunk javul leginkább a helyzet
Az Eurostat adataiból az is kiderül: 10 év alatt, 2007 és 2017 között a legnagyobb arányban az Egyesült Királyságban csökkent a 15 évnél idősebb dohányzók aránya, mintegy 16 százalékponttal (33-ról 17 százalékra). Uniós szinten 7 százalékpontos a csökkenés 10 év alatt, míg Magyarországon 9. Ezzel a régiónkban nálunk a legmagasabb a javulás: Lengyelországban 5, Romániában és Ausztriában 3 százalékponttal csökkent a dohányosok aránya 10 év alatt, Bulgáriában és Csehországban stagnált, Szlovákiában, Horvátországban és Szlovéniában pedig többen cigiznek, mint 10 éve:
A dohányosok arányának változása a 15 év fölötti lakosság körében 10 év alatt, 2007 és 2017 között. Forrás: Eurostat / Privátbankár.hu |
Nem csak az ár számít, de ahol olcsóbb, többen cigiznek
Magyarországon az uniós átlag 65 százaléka volt az átlagos cigaretta-ár 2017-ben. |
Ha megvizsgáljuk, hogy a cigaretta ára és a dohányzók aránya között milyen az összefüggés, azt találjuk: nyilván nem ez az egyedüli befolyásoló tényező, de azért van kapcsolat. Abban a 7 országban, ahol arányaiban a legkevesebb volt a dohányos 2017-ben, rendre az EU átlagánál magasabb áron forgalmazzák a cigarettát. Azokban az országokban, ahol az uniós átlagnál jóval olcsóbban lehet cigit venni, magasabb a dohányosok aránya - kirívó példa Bulgária, ahol az uniós átlag felébe került a cigaretta 2017-ben, és a lakosság 36 százaléka dohányzik is. Franciaország viszont úgy került a legtöbbet dohányzó nemzetek közé, hogy az uniós átlagnál 25 százalékkal drágább a cigi.
Forrás: Eurostat / Privátbankár.hu |