Április elsején ismét elmentünk a három kiskereskedelmi lánc egy-egy hipermarketébe megnézni, hogy hogyan alakultak az árak. Mint mindig, most is az Auchanban, a Tescóban és az Intersparban jártunk. A több, mint hét éve tartó vizsgálatnak most különös aktualitást ad a kormányzat és a kereskedelmi láncok viszonya.
A kormány idén több intézkedést is bevezet, amelyek rosszul érintik a hipermarketeket. A jogszabályváltozások alapján például a két egymást követő évben veszteséges, legalább 50 milliárd fölötti árbevételű cég nem forgalmazhat napi fogyasztási cikket. Emellett drasztikusan emelkedik az árbevétel-arányos élelmiszer-ipari felügyeleti díjat és vasárnap ki sem nyithatnak a 200 négyzetméternél nagyobb üzletek. Ezek súlyos milliárdokba kerülnek a cégeknek, akik válaszul elhalasztják beruházásaikat, üzleteket zárnak be, elbocsátják dolgozóikat. És az is valószínű, hogy az új terhek előbb-utóbb a fogyasztói árakban is meglátszódnak majd. Egyelőre azonban nem látszik egyértelmű trend. Az év első két hónapjában ugyanis drágulást mértünk, de márciusban és áprilisban estek az árak a hipermarketekben.
Hogy változtak az árak?
Áprilisban két hipermarket-lánc is engedett az árakból tavalyhoz képest: az Auchanban és a Tescóban is 4 százalék feletti áresést mértünk, az Intersparban azonban kissé emelkedtek az árak. Márciushoz képest hasonló a helyzet, igaz a Tesco és az Auchan is majdnem 6 százalékot engedett az árakból.
Ez a változás kissé széthúzta mezőnyt: míg az Auchanban és a Tescóban is meg lehet úszni a nagybevásárlást 17 ezer forint alatt, addig az Intersparban 18 ezer forint feletti összeget kérnének mintakosarunkért. A három áruház átlagára így 17 135 forintra csökkent. Éves alapon összességében 2,8 százalékkal lettek alacsonyabbak az árak, havi alapon pedig 3,6 százalékkal csökkentek.
A legkevesebbet (15676 forint) persze akkor kellene fizetni, ha mindent ott vennénk, ahol az a legolcsóbb: 1459 forintot spórolhatnánk így az átlagárhoz képest. Ez azonban tripla utazgatással vagy tripla létszámú bevásárlócsapattal járna.
Mi lett olcsóbb? Mi drágult?
Havi alapon drágább lett a tej, a kávé, a tea, a tészta és a párizsi. Olcsóbb lett azonban krumpli, az alma, a csirkemell, a szeszesital és harmadával olcsóbb lett a sajt márciushoz képest.
Az árak változása az előző év azonos időszakához képest, azaz a Privátbankár.hu éves árindexe |
Tavaly áprilishoz képest a szeszes ital, az ásványvíz, az olaj, a chips és a tea lett valamivel drágább. Nagyot esett azonban a krumpli, az alma, a cukor és a sajt ára is tavalyhoz képest. Olcsóbb lett még egyébként a kávé, a felvágott, sőt a hús is.
Havi legolcsóbbak
Hogyan számoltunk?Kosaras módszertan >> |
A Privátbankár korábban megírta, hogy több mint tizenöt százalékkal nőhet a kávé tőzsdei ára, mivel nagyon megugrott a kereslet rá. Az Árkosár számításunk alapján igaz, hogy előző hónaphoz képest drágult kávé, de tavalyhoz képest még így is olcsóbb, igaz ez az őrölt kávéra vonatkozik, amit a gyártók fel tudnak hígítani, így tudják tartani az árat, de mi a helyzet a szemes kávéval? Megnéztük és babkávét az Auchanban lehet legolcsóbban kapni egy kiló Bravos kávébab 1349 forintba került ottjártunkkor. Ugyanez a termék 1699 forint a Tescóban, ennél az Intersparban valamivel olcsóbban kapjuk meg a hipermarket sajátmárkás termékét, amelynek 1499 forint kilója.
A KSH holnap (szerdán) közli az infláció márciusi alakulásáról szóló adatait. |
Arról is beszámoltunk, hogy a Greenpeace tesztjén tizenkettőből nyolc paprika megbukott, vegyszermaradványok szennyezték a zöldségeket. Megnéztük mennyibe kerül a paprika a botrány után. Az Auchanban a legdrágább a paprika, ott 1099 forint kilója. Az Intersparban 999 forint egy kiló, a Tescóban pedig 899 forint.
Majonézt a legolcsóbban a Tescóban vehetünk, ahol egy kiló Tesco Value majonéz 432 forint, az Auchan Tuti Tipp terméke 493, míg a Spar Budget majonéz 539 forint.